Co szukasz?
Zobacz także

Meble z rattanu czy z technorattanu? Porównanie materiałów

Rattan i technorattan to dwa popularne materiały, z których wykonywane są meble ogrodowe. Chociaż noszą podobną nazwę, mają zupełnie inne właściwości. Czym różni się technorattan od rattanu? Jak dbać o meble wykonane z tych materiałów? Co wybrać: rattan, technorattan, a może jego tańszą imitację, czyli polipropylen? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

meble z rattanu czy technorattanu

Rattan – naturalny i piękny materiał na meble ogrodowe

Rattan, znany również pod nazwą rotang, to egzotyczny odpowiednik naszej rodzimej wikliny. Materiał jest pozyskiwany z różnych gatunków palm pnących, które rosną w lasach tropikalnych Azji i Afryki.

Pnącza rattanowe osiągają nawet kilkaset metrów długości. Rosną szybciej niż drzewa, są też łatwiejsze w uprawie. Ponieważ ich słoje rozrastają się pionowo, materiał jest niezwykle twardy i odporny na złamania. Dzięki tym zaletom rotang stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w plecionkarstwie.

Tradycja wyplatania mebli rattanowych sięga czasów starożytnych, ale na większą skalę rozwinęła się w wieku XIX – wraz z narodzinami stylu kolonialnego. Materiał był i jest doceniany za swoje walory dekoracyjne; poddany działaniu pary wodnej staje się bardzo plastyczny, więc można wyginać go w fantazyjne kształty. Najlepszym tego dowodem są kultowe fotele peacock z oparciem w kształcie pawiego ogona.

Tu znajdziesz meble z rattanu >>

Technorattan – nowoczesny odpowiednik rattanu

Rattan, jak większość naturalnych materiałów, doczekał się imitacji. Jego sztuczny odpowiednik – technorattan – jest wytwarzany z polietylenu HPDE lub poliuretanu z dodatkiem żywic i dodatków uszlachetniających. Z założenia łączy naturalny wygląd plecionki rattanowej i trwałość materiałów syntetycznych.

Meble z technorattanu są wyplatane ręcznie na metalowym stelażu. Użyte do tego celu włókna mogą być okrągłe (tak samo jak włókna rattanowe), półokrągłe lub płaskie. Specyficzna metoda produkcji i wysoka jakość zastosowanego tworzywa sprawiają, że meble technorattanowe do złudzenia przypominają meble z rattanu. Na ich powierzchni widoczne są różnice w kolorze, a światło załamuje się, podkreślając każdą wypukłość i każde zagłębienie.

Rosnąca popularność mebli z technorattanu sprawiła, że na rynku pojawiły się produkty imitujące jego wygląd. Mowa o wyrobach z polipropylenu, które powstają w procesie formowania wtryskowego. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak meble wyplatane, znacząco się od nich różnią. Ich powierzchnia ma płaską jednorodną strukturę i jednolity kolor. Oglądając mebel z bliska, łatwo dostrzec, że jest wykonany ze sztucznego materiału.

Tu znajdziesz meble ogrodowe z technorattanu >>

Meble z rattanu i technorattanu: czy różnią się trwałością?

Rattan, choć twardy i elastyczny, nie radzi sobie zbyt dobrze w trudnych warunkach zewnętrznych. Pod wpływem promieniowania UV materiał płowieje, a wystawiony na działanie niskich temperatur i deszczu – kruszy się, pęka i traci ładny połysk. Wszystko to sprawia, że pozostawione na pastwę losu meble rattanowe szybko ulegają zniszczeniu.

Aby meble z rattanu zachowały piękny wygląd, trzeba przechowywać je w miejscu zadaszonym i prawidłowo pielęgnować. W razie potrzeby można łatwo przenieść fotele lub krzesła do ogrodu, a gdy nadejdzie wieczór, odstawić je na swoje miejsce – sprzęty wykonane z rattanu są bardzo lekkie, co sprzyja częstym re-aranżacjom.

Meble technorattanowe są pozbawione wszystkich mankamentów i słabości, które przejawia rattan. Doskonale znoszą zmienne warunki pogodowe, więc mogą być używane na otwartej przestrzeni. Oczywiście nie jest wskazane, aby trzymać meble pod gołym niebem przez okrągły rok. Jeśli jednak zapomnisz zabezpieczyć je na kilka chłodniejszych nocy, meblom nie stanie się żadna krzywda.

Meble z rattanu i technorattanu, a kwestia wygody

Meble rattanowe są bardzo twarde, więc nie sprzyjają odpoczynkowi. Dla większego komfortu muszą być wykładane miękkimi kocami lub poduszkami. Ma to swoje dobre strony – meble z rattanu są idealnym tłem dla kolorowych tekstyliów. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na wnętrza, balkony i tarasy inspirowane stylem boho.

Meble technorattanowe zapewniają większą wygodę niż meble z rattanu. To zasługa elastycznych włókien, które dostosowują się do kształtu i ułożenia ciała. Nawet jeśli w pobliżu zabraknie miękkich poduszek, można rozsiąść się w wyplatanym fotelu i skupić na relaksie.

Obydwa materiały są przyjemne i ciepłe w dotyku. Podczas upałów nie nagrzewają się od słońca, więc pozwalają swobodnie korzystać z uroków lata.

Rattan a technorattan: różnice w pielęgnacji i konserwacji

Meble rattanowe wymagają regularnej pielęgnacji. Na co dzień należy przecierać sprzęty lekko zwilżoną, odciśniętą z nadmiaru wody ściereczką lub odkurzać je wąską końcówką odkurzacza. Z trudnymi zabrudzeniami, takimi jak plamy z tłuszczu czy sadzy, poradzą sobie profesjonalne środki do czyszczenia powierzchni rattanowych, wiklinowych i drewnianych. Ze względu na ryzyko uszkodzenia materiału nie wolno myć mebli wężem ogrodowym ani myjką parową.

Minusowe temperatury mogą wyrządzić rattanowym meblom nieodwracalne szkody, dlatego z nadejściem zimy trzeba schować sprzęty w zamkniętym pomieszczeniu. Aby zabezpieczyć meble przed kurzem i brudem, należy umieścić je w specjalnych pokrowcach.

Meble rattanowe, które stoją na zewnątrz, muszą być zaimpregnowane. Dzięki temu wzrasta ich odporność na działanie czynników atmosferycznych i zaplamienia. Impregnację należy powtarzać raz lub dwa razy w roku. Powierzchnia mebli rattanowych może być malowana kryjącymi farbami, ale coraz więcej osób odchodzi od tej praktyki. Naturalna barwa rattanu to jeden z największych atutów materiału – ukrywanie jej pod warstwą farby zwyczajnie mija się z celem.

Meble z technorattanu są niemal bezobsługowe. W odróżnieniu od mebli z rattanu nie potrzebują impregnacji ani regularnych zabiegów renowacyjnych. Jak dbać o meble z technorattanu, aby utrzymać je w dobrej kondycji? Wystarczy regularnie przecierać meble wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu. Z końcem sezonu należy zabezpieczyć meble wodoszczelnym pokrowcem i umieścić je pod zadaszeniem.

Rattan i technorattan: porównanie cen

Meble z rattanu nie należą do najtańszych. Za niewielką sofę rattanową należy zapłacić ok. 1500-3000 złotych, a za pojedyncze krzesło lub fotel – ok. 300-1200 złotych. Im ciekawsza forma mebla i lepsza jakość wykonania, tym wyższa cena. Komplet mebli rattanowych może kosztować fortunę, dlatego najrozsądniej ograniczyć zakup do jednego lub dwóch sprzętów (na przykład dekoracyjnych krzeseł), które urozmaicą aranżację.

Meble technorattanowe najlepiej prezentują się w zestawie. Producenci oferują gotowe komplety złożone z kilku elementów: stolika kawowego lub stołu, sofy bądź narożnika, foteli i niskich siedzisk. Ich ceny wahają się od ok. 1500 do 7000 złotych w zależności od rodzaju zastosowanego tworzywa i kształtu plecionki (okrągła jest najdroższa). Warto pamiętać, że cena idzie w parze z jakością. Im więcej kosztują meble technorattanowe, tym są wytrzymalsze i ładniejsze. Jeśli chcesz oszczędzić, szukaj mebli poza sezonem, gdy ceny są najniższe.

Co wybrać: rattan czy technorattan? Krótkie podsumowanie

Rattan jest naturalnym i pięknym materiałem, ale wymaga troskliwej pielęgnacji. Najlepiej sprawdzi się jako element wyposażenia domu, zadaszonego tarasu lub balkonu. Warto sięgnąć po wykonane z niego meble, jeśli domownicy lubią otaczać się wyjątkowymi przedmiotami, a bardziej niż trwałość czy komfort użytkowania cenią walory estetyczne.

Technorattan to idealna propozycja dla osób, które szukają trwałych i praktycznych mebli na lata. Fotele, stoły i kanapy ze sztucznego rattanu będą świetnym wyborem, jeśli nie masz czasu lub chęci na regularną konserwację sprzętów. Meble zdadzą egzamin zarówno na zadaszonym tarasie, jak i pod gołym niebem.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze

Zobacz więcej produktów