Co szukasz?
Zobacz także

Huśtawka bocianie gniazdo – jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Jak zrobić huśtawkę bocianie gniazdo? Modny ogrodowy dodatek, który pozwoli na chwilę relaksu dorosłym, a dzieciom przyniesie całe morze frajdy, możesz wykonać w kilku prostych krokach. Jeżeli więc marzy Ci się przyjemne kołysanie wśród zieleni, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika DIY – zrób to sam, który powstał według pomysłu Elwiry Zbadyńskiej, autorki bloga Zabiegana Mama. Dzięki niemu z pewnością uda Ci się wykonać stylową i przede wszystkim bezpieczną huśtawkę, która natychmiast stanie się nieodzownym elementem Twojego ogrodowego królestwa!

Huśtawka ogrodowa bocianie gniazdo
Zobacz wszystkie huśtawki dla dzieci >>

Kreatywna mama trójki dzieci kochająca remonty i szybkie metamorfozy. Mistrzyni delegowania zadań i dbania o czas dla siebie. Organizuję Wrocławskie Spotkania Blogerek, a na moim blogu znajdują się merytoryczne treści dotyczące rozwoju dzieci, urządzania wnętrz, fit przepisy, recenzje i relacje z codzienności rodziny wielodzietnej.

Z czego zrobić huśtawkę bocianie gniazdo?

Huśtawki ogrodowe zyskują coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego! Oprócz tego, że są bardzo dekoracyjne, pozostają obszerne i wygodne. Niektórzy decydują się na kupno huśtawki w sklepie, inni postanawiają samodzielnie wypleść huśtawkę bocianie gniazdo. Taką huśtawkę można zrobić z solidnej obręczy wykonanej z stali galwanizowanej oraz trwałych wodoodpornych sznurków, które należy na niej zapleść. Układ plecionki może być rozmaity, jednak najpopularniejszy to ten przypominający kształtem pajęczynę.

hustawka bocianie gniazdo

Jak zrobić huśtawkę bocianie gniazdo?

Do zrobienia huśtawki bocianie gniazdo będą Ci potrzebne:

  • 5 drewnianych kantówek o średnicy 9x9cm bądź okrągłych belek o średnicy 10 cm,
  • lakierobejca lub inny trwały impregnat do drewna,
  • pędzel,
  • specjalny zestaw montażowy do huśtawki (można wybrać wersję owalną lub kwadratową, w zależności od kształtu drewnianych belek), który zawiera: 2 łączniki, będące elementem konstrukcyjnym huśtawki, 2 zawiesia wraz z łącznikami, 4 kotwy stabilizujące, 18 sztuk wkrętów,
  • siedzisko — jedno bądź dwa, w zależności od wielkości planowanej huśtawki,
  • młotek,
  • wkrętarka,
  • metrówka,
  • ołówek,
  • szlifierka do drewna.

Huśtawka ogrodowa – montaż krok po kroku

Krok 1. Wyszlifuj i pomaluj belki konstrukcyjne

Jak zrobić huśtawkę bocianie gniazdo? Huśtawka bocianie gniazdo to nie tylko wygodne siedzisko, ale przede wszystkim solidna drewniana konstrukcja składająca się z belek. Projektując huśtawkę ogrodową, zacznij od dokładnego wyszlifowania i pomalowania każdego z elementów, aby pozbyć się zadr i drzazg. W tym celu najlepiej użyć szlifierki lub wkrętarki z nakładką wykończoną papierem ściernym. Po wyszlifowaniu belek pomaluj je lakierobejcą bądź innym środkiem impregnującym — wedle uznania.

Jaki impregnat do drewna wybrać? Sprawdź >>

Krok 2. Zamontuj łączniki i zawiesia

Po pomalowaniu i wysuszeniu belek czas na montaż mocowań. Na początku nasuń na belkę główną oba stalowe zawiesia, których odległość będziesz później regulować. To właśnie na nich zawiesisz siedzisko bocianie gniazdo. Kolejno na końce belek wsuń łączniki, które będą łączyć belkę główną z podstawą huśtawki. Elementy dokładnie dokręć wkrętami.

huśtawka ogrodowa
Wybierz produkty do zabawy w ogrodzie >>

Krok 3. Scal belki łącznikami

Następnym krokiem jest umieszczenie belek, które są nogami huśtawki, we wcześniej przymocowanym łączniku. Kiedy to zrobisz, postaw całą konstrukcję do pionu i dokładnie dokręć belki wkrętem typu Torx. Pamiętaj, że to bardzo ważne, jeśli zastanawiasz się, jak zrobić huśtawkę dla dzieci, aby była stabilna i solidna.

huśtawka ogrodowa

Krok 4. Rozmieść mocowania

Aby siedzisko do huśtawki wisiało równo, wyznacz środek głównej belki oraz rozstaw mocowań. Pomoże Ci przy tym centymetr lub metrówka. Rozstaw ten koniecznie dobierz do rodzaju i wielkości huśtawki bocianie gniazdo, jaka ma zawisnąć na belce.

Krok 5. Ustabilizuj konstrukcję huśtawki bocianie gniazdo

Jak zrobić bocianie gniazdo dla dzieci, aby było bezpieczne i stabilne? Przede wszystkim musisz ustabilizować konstrukcję przy pomocy kotew. Takie elementy wbija się wzdłuż „nóg” huśtawki i dokręca je do belek wkrętami ciesielskimi. Dzięki temu konstrukcja będzie w pełni statyczna.

Krok 6. Zawieś siedzisko bocianie gniazdo na belce

Jak zamontować huśtawkę bocianie gniazdo? Bardzo prosto! Wystarczy, że na wcześniej zamontowanych mocowaniach zawiesisz wybrany model huśtawki ogrodowej i wyregulujesz jej wysokość. Voilà, gotowe! Od tego momentu możesz cieszyć się swoją własnoręcznie wykonaną huśtawką ogrodową.

huśtawka ogrodowa

Czy huśtawka bocianie gniazdo ma szansę po raz kolejny stać się wakacyjnym hitem? Opinie wnętrzarskich trendsetterów są jednoznaczne — jak najbardziej! Jej liczne zalety sprawiają, że okazuje się doskonałą alternatywą dla klasycznych modeli huśtawek królujących dotychczas w wielu ogrodach. Jeśli zatem marzy Ci się przyjemny ogrodowy relaks nieco ponad ziemią, koniecznie postaw na tego rodzaju gadżet!

Zobacz więcej inspiracji na blogu Zabiegana Mama >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze