-15% na wszystko w Bonami z kodem - promocja trwa tylko do 24.10!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Coś z niczego

Jak zrobić taras drewniany na słupach? Budowa tarasu na słupach krok po kroku

Jak zrobić taras drewniany na słupach? To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Wystarczy ergonomiczny projekt, stabilna konstrukcja odpowiednio dobrana do bryły domu i użycie wysokojakościowych materiałów. Przez krótką instrukcję budowy tarasu przeprowadzimy Cię dzisiaj wraz z Adrianą Piotrowską, autorką strony Cudowanki oraz ambasadorką idei DIY – zrób to sam. Oczywiście w wykonaniu pomógł jej fachowiec, jednak plan tarasu jest jak najbardziej autorski. Zobacz, w jaki sposób drewniany taras na palach powstawał krok po kroku!

Adriana Piotrowska

Adriana Piotrowska

Kreatywna i inspirująca autorka strony Cudowanki. W krótkich tutorialach pokazuje, jak wyczarować coś z niczego, czyli w prosty i niedrogi sposób nadać drugie życie różnym przedmiotom. Dzięki jej pasji i talentowi powstały już dziesiątki okolicznościowych dekoracji, niesamowitych metamorfoz mebli i domowych dodatków ułatwiających codzienne życie. Szczególną sympatią darzy ogród, któremu poświęca najwięcej czasu, tworząc w nim kolorowe, kwitnące królestwo. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w przydomowym zieleńcu stworzyła urokliwą oazę – a wszystko to dzięki drewnianemu tarasowi wzniesionemu na drewnianych słupach.

taras na drewnianych słupach

Jak zrobić taras drewniany na słupach?

Do zrobienia tarasu na słupach będą Ci potrzebne:

 • Betonowe bloczki
 • Betonowa zaprawa
 • Czarna folia budowlana
 • Fragmenty papy
 • Legary drewniane
 • Deski podłogowe – w tym przypadku gładkie deski z modrzewia syberyjskiego
 • Wkrętarka
 • Długie wkręty
 • Poziomnica
 • Przycinarka do drewna
 • Papier ścierny lub nakładka do szlifowania drewna
 • Olej lub farba do drewna
 • Pędzel
 • Tkanina typu cordura do wykonania zadaszenia

Budowa tarasu na słupach krok po kroku

Krok 1. Jak przygotować fundament pod taras drewniany?

Jeśli marzy Ci się taras drewniany na lekkim podwyższeniu, mamy dla Ciebie świetne wieści – konstrukcja wcale nie wymaga betonowego fundamentu w formie wylewki. Taras Adriany stanął na wcześniej przygotowanych betonowych bloczkach. Aby zatem stworzyć podstawę tarasu, usuń trawę w miejscach, gdzie mają stanąć bloczki, wylej w zaznaczone miejsca odrobinę rozrobionego wcześniej betonu i osadź każdy z bloczków w podłożu, używając przy tym poziomnicy. Podczas prac przestrzeń między bloczkami powinna wypełniać czarna folia budowlana, zabezpieczająca dodatkowo podłoże.

Krok 2. Przygotuj słupy i betonowe podpory pod taras

Kiedy przygotujesz bloczki betonowe pod taras, ich wierzchnią warstwę wyłóż fragmentami papy. Taki zabieg zapobiegnie ślizganiu się drewna po ich powierzchni i zapewni dodatkową izolację drewnianym elementom. Budowa tarasu na filarach wcale nie jest skomplikowana. Na początek zamów u stolarza legary o preferowanej długości – to one będą stanowić podstawę tarasowej konstrukcji. Elementy drewniane skręcaj ze sobą długimi wkrętami przy pomocy wkrętarki. Krótsze elementy konstrukcji skręć najpierw z dolnymi słupami pod taras, a na uzyskaną podstawę połóż dłuższe belki i dokręć je tak, aby konstrukcja była w pełni stabilna. Całość ma układać się w kształt zbliżony do szachownicy.

Oprócz zaprojektowania podestu pamiętaj o zaplanowaniu schodów. To bardzo ważny element, który będzie wieńczyć Twój drewniany taras. Wysoki podest, podobnie jak ten zaprojektowany w ogrodzie Adriany, powinien liczyć co najmniej 3-4 wygodne, ergonomiczne stopnie. Schody mogą być wkomponowane w bryłę podestu bądź stanowić zupełnie osoby element – ostateczny wybór należy do Ciebie.

Krok 3. Przygotuj deski podłogowe na taras

Teraz czas na tzw. podłogę właściwą! W tym celu użyj najlepiej desek gładkich, pozbawionych ryflowania. Taki zabieg pomoże Ci utrzymać powierzchnię tarasu w czystości. Na tarasie Adriany zagościły deski wykonane z modrzewia syberyjskiego, który z uwagi na dużą gęstość ma podwyższone parametry wytrzymałościowe. Oznacza to, że materiał nie chłonie wilgoci i wody, przez co lepiej znosi trudne warunki atmosferyczne. Dopasowane wcześniej deski dokładnie podokręcaj do zaprojektowanego drewnianego szkieletu przy pomocy długich wkrętów. Jeśli w niektórych miejscach elementy będą za długie, przytnij je przycinarką do drewna, a szorstkie końcówki wygładź przy pomocy papieru ściernego.

malowanie tarasu z drewna

Krok 4. Pomaluj swój taras

Kiedy podest i schody będą gotowe, możesz chwycić za pędzel i pomalować całość tarasu wybranym preparatem do drewna. Niektórzy decydują się na olejowanie, inni na bejcowanie lub specjalną farbę do drewna. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju efekt im się zamarzy.

Bejcowanie jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Bejca wnika w drewno, trwale je zabarwiając i jednocześnie chroniąc oryginalny rysunek słojów. Dzięki zastosowaniu bejcy drewno pozostaje zakonserwowane na okres minimum 4 lat.

Osmo Bejca olejna srebrny szary 1L

Osmo Bejca olejna srebrny szary 1L

289 zł
Osmo Bejca olejna srebrny szary 0.12L

Osmo Bejca olejna srebrny szary 0.12L

39 zł
Osmo Bejca olejna koniak 1L

Osmo Bejca olejna koniak 1L

289 zł
Osmo Bejca olejna koniak 0.12L

Osmo Bejca olejna koniak 0.12L

39 zł
Osmo Bejca olejna jatoba 1L

Osmo Bejca olejna jatoba 1L

289 zł
Osmo Bejca olejna jatoba 0.12L

Osmo Bejca olejna jatoba 0.12L

39 zł
Osmo Bejca olejna jasny szary 1L

Osmo Bejca olejna jasny szary 1L

289 zł
Osmo Bejca olejna jasny szary 0.12L

Osmo Bejca olejna jasny szary 0.12L

39 zł
pergola na tarasie z drewnianych elementów

Krok 5. Taras na słupach – zaprojektuj pergolę

Taras drewniany na palach może występować w wersji zupełnie odkrytej bądź z pergolą. Jeżeli zdecydujesz się na opcję numer dwa, zamów u swojego stolarza lub w tartaku dodatkowe pale i krokwie. Jeżeli chcesz wykonać pergolę sam, najłatwiej będzie Ci wykonać najpierw podstawowy szkielet z ośmiu skręconych ze sobą belek, a kolejno przytwierdzić do niego krokwie poprzeczne.

Pamiętaj, aby budując pergolę, wziąć pod uwagę spad, który jest konieczny do odprowadzania wody deszczowej, jeśli zdecydujesz się na pokrycie pergoli materiałem. Konstrukcja wzniesiona na tarasie Adriany liczy sobie 2,4 m przy ścianie i 2,2 m przy krawędzi i jest przytwierdzona długimi wkrętami do ściany domu. Całość została zbudowana z klejonej sosny.

Krok 6. Zadbaj o zadaszenie tarasu na słupach

Jeśli zdecydujesz się na pergolę z otwartą górą, koniecznie zastanów się nad odpowiednim zadaszeniem. W lecie, kiedy promienie słońca bywają bardzo uporczywe, taka zasłona przyniesie Ci ulgę i pozwoli na korzystanie z tarasu nawet w największe upały. Adriana uszyła swoje zasłony sama, jednak na rynku istnieje wiele dostępnych modeli zewnętrznych, które można wykorzystać podczas aranżowania pergoli.

Kotary oraz żagle wykonane z nieprzemakalnej cordury mają rozmaite kolory, kształty i gramaturę, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Montuje się je banalnie – dzięki karabińczykom oraz specjalnym karniszom.

vidaXL Pergola ogrodowa z bramką, lite drewno, 120 x 60 x 205 cm

vidaXL Pergola ogrodowa z bramką, lite drewno, 120 x 60 x 205 cm

407 zł
vidaXL Osłona na 3 kosze z pergolą, impregnowane drewno sosnowe

vidaXL Osłona na 3 kosze z pergolą, impregnowane drewno sosnowe

382 zł
vidaXL Pergola przyścienna, 3 x 3 x 2,1 m, drewniana

vidaXL Pergola przyścienna, 3 x 3 x 2,1 m, drewniana

869 zł
vidaXL Pergola narożna z ławką, impregnowane drewno sosnowe

vidaXL Pergola narożna z ławką, impregnowane drewno sosnowe

1158 zł

Krok 7. Zaplanuj aranżację drewnianego tarasu na słupach

Jako że przydomowy taras uważa się za przedłużenie salonu, śmiało zaproś na niego komplet wypoczynkowy! Może być to praktyczny model z technorattanu opatrzony miękkimi poduchami. Narożnik, dwa fotele i stolik to tarasowy standard, dzięki któremu możesz zorganizować kameralne przyjęcie w gronie znajomych czy po prostu, uciąć sobie popołudniową drzemkę na świeżym powietrzu. Absolutny must have to również girlandy świetlne, latarenki, lampiony i efektowne donice pełne kwiatów. Te ostatnie są fantastycznym naturalnym dodatkiem, który podkreśla połączenie domowego zakątka ze światem przyrody.

vidaXL 9-częściowa sofa ogrodowa z poduszkami, rattan PE, czarna

vidaXL 9-częściowa sofa ogrodowa z poduszkami, rattan PE, czarna

3060 zł
vidaXL 8-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, rattan PE

vidaXL 8-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, rattan PE

3500 zł
vidaXL 6-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, rattan PE

vidaXL 6-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, rattan PE

2673 zł
vidaXL 3-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, czarny rattan PE

vidaXL 3-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, czarny rattan PE

2593 zł

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaki jest koszt budowy tarasu na słupach ze względu na rozmaite różnice projektowe. Pewne jest jednak, że to niezwykle opłacalna inwestycja! Dzięki takiej przestrzeni możesz zyskać dodatkowy pokój, który będzie się sprawdzał od wczesnej wiosny, nawet do później jesieni. Wystarczy jedynie, że będziesz dostosowywać tarasowy anturaż do zmieniających się pór roku!


Inne artykuły w tej kategorii