Jak zrobić taras na gruncie? Budowa tarasu na gruncie krok po kroku

Taras na gruncie to szybki sposób na stworzenie efektownej przestrzeni, która będzie miejscem rekreacji i odpoczynku dla domowników. Budowa tarasu na gruncie jest stosunkowo szybka i prosta do wykonania, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Zobacz, jak zrobić taras na gruncie krok po kroku.

jak zrobic taras na gruncie
Sprawdź wyprzedaż mebli i dodatków na taras >>

Jak zrobić taras na gruncie?

Choć samo wykonanie tarasu na gruncie nie jest trudne, musisz pamiętać o dwóch niezwykle istotnych kwestiach: prawidłowej hydroizolacji i odpowiednim projekcie. Ochrona przeciwwodna tarasu ma ogromny wpływ na jego trwałość, wytrzymałość i odporność na korozję.

Najbardziej newralgicznym miejscem jest styk tarasu ze ścianą, do której będzie on przylegał. Zanim powstanie taras na gruncie, ściana powinna być zabezpieczona przed wilgocią, a warstwa izolacji sięgać powyżej zaplanowanego poziomu tarasu. W innym przypadku trzeba odpowiednio zaizolować ścianę, a dodatkowo pokryć powłokę płytą z polistyrenu ekstrudowanego o grubości 2-5 cm – w celu zabezpieczenia tego miejsca przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Hydroizolacja tarasu krok po kroku – jak i czym zaizolować taras?

Taras na ziemi – projekt

Jak zrobić taras na gruncie? Według projektu, który możesz zlecić specjaliście lub wykonać samodzielnie, np. odręcznie. Wbrew pozorom to najlepszy sposób na przygotowanie się do pracy, oszacowanie potrzebnych materiałów, wybór kształtu, wielkości i wysokości tarasu, a także przeanalizowanie ewentualnych problemów.

Bez względu na to, czy chcesz zbudować wysoki taras na gruncie, czy niski, musisz pamiętać o spadkach zapewniających odprowadzenie wody, które powinny wynosić 1-2% od budynku w kierunku trawnika. Inaczej mówiąc, na 1 m długości poziom tarasu powinien się obniżać o 1-2 cm.

Z czego zrobić taras na gruncie?

Z czego zrobić taras na gruncie? Najpopularniejsze materiały używane do montażu tego typu nawierzchni to płyty betonowe i kostka brukowa. Taras na gruncie z płyt betonowych to rozwiązanie szybkie do stworzenia, bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Podobne właściwości będzie miał taras na gruncie z kostki brukowej. Jej ułożenie zajmie Ci więcej czasu, ale efekt będzie równie estetyczny. Najlepszym wyborem będzie kostka brukowa w kształcie kwadratów lub prostokątów. Może mieć kolor piaskowy lub różne odcienie szarości, które wyśmienicie sprawdzą się w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych budynków.

Jak zbudować taras z kostki brukowej? Dowiedz się >>

Budowa tarasu na gruncie krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, budowa tarasu nie jest trudna, wymaga jednak dobrego planu i precyzyjnego wykonania. Podpowiadamy zatem, jak samemu zrobić taras na gruncie krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i jakie warstwy powinna zawierać właściwie wykonana konstrukcja.

Krok 1. Przygotowanie podłoża pod taras na gruncie

Pierwszym etapem są prace naziemne i przygotowanie nawierzchni. Na początek niezbędne jest korytowanie, czyli usunięcie wierzchniej warstwy humusu. Konieczne jest oczyszczenie podłoża z trawy, roślin czy chwastów, a także wszelkich zanieczyszczeń.


Pamiętaj, że uzyskaną ziemię możesz wykorzystać do stworzenia efektownych skarp wokół tarasu, które po obsadzeniu kwiatami stworzą wyjątkową ozdobę ogrodu! Innym sposobem na zagospodarowanie ziemi będą rabatki lub skalniaki w ogrodzie. Co na nich posadzić? Sprawdź w artykule Rośliny na skalniak – gatunki na słoneczny i zacieniony skalniak.


Skontaktuj się ze specjalistą z bazy firm remontowych i budowlanych >>

Krok 2. Montaż krawężników i zabezpieczeń krawędzi

Kolejnym etapem jest wykonanie podbudowy i zabezpieczenie krawędzi tarasu. Podbudowę tarasu na gruncie możesz wykonać z zagęszczanego warstwami kruszywa, natomiast na krawędzie najlepiej nadają się betonowe krawężniki, palisady lub gazony. Powinny być one dopasowane do wysokości tarasu oraz ewentualnych skarp wokół niego.

W przypadku bardzo wysokich projektów należy rozważyć zastosowanie murów oporowych. Kupując niezbędne produkty, warto więc skonsultować się w tej kwestii z fachowcem, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

Krok 3. Wykonanie nawierzchni tarasu

Jeśli wykonałeś podbudowę, rozprowadź na niej podsypkę piaskową. Należy ją dokładnie ubić, co możesz wykonać za pomocą specjalnego urządzenia, czyli zagęszczarki, lub ręcznie, wykorzystując ubijak do ziemi. Jeśli wybierzesz drugą opcję, przyda Ci się okrągła drewniana belka lub metalowy skoczek. Wyrównane i utwardzone podłoże jest gotowe na ostatni etap tworzenia tarasu, czyli układanie nawierzchni. W zależności od tego, z jakich materiałów wykonujesz taras na gruncie, układaj kostki brukowe lub płyty betonowe, tworząc określone wzory. Dokładny instruktaż znajdziesz w artykule Układanie kostki brukowej – poradnik.

Układanie najlepiej zacząć od narożnika. Aby uzyskać równą powierzchnię, warto zastosować poziomicę i sznurek przywiązany do przeciwległych kołków. Uważaj, aby nie zniszczyć przygotowanej wcześniej warstwy podsypki. Kolejne rzędy płyt lub kostek układaj z niewielkimi odstępami. Łącz je ze sobą, delikatnie obstukując gumowym młotkiem. Na koniec wypełnij szczeliny pomiędzy komponentami przy użyciu piasku lub drobnego żwiru.

Krok 4. Pielęgnacja tarasu na gruncie

O taras na gruncie należy dbać regularnie i odpowiednio do zastosowanej nawierzchni. Oprócz standardowego utrzymywania porządku warto raz na jakiś czas porządnie umyć go wodą z delikatnym detergentem, np. pod ciśnieniem. Płytki ceramiczne myj na bieżąco, a przed i po zimie sprawdź, czy nie ma na nich pęknięć lub ubytków. Najwięcej pracy będzie wymagał drewniany taras na gruncie, który trzeba konserwować i impregnować. Jednak jego elegancki wygląd z pewnością wynagrodzi konieczność regularnego odświeżania.

Sprawdź instrukcję olejowania tarasu >>

Taras na gruncie czy na betonie?

Wykonanie tarasu na betonie jest praco- i czasochłonne – może trwać nawet ok. 30 dni. Wiąże się bowiem z koniecznością wylania i wykończenia podkładu betonowego. Daje jednak spore możliwości aranżacyjne. Wylewkę można wykończyć na wiele sposobów, np. kamieniem, klinkierem lub drewnem. Na betonowej nawierzchni doskonale sprawdzą się również mrozoodporne i antypoślizgowe płytki ceramiczne. Przy okazji warto pamiętać, że każdy z tych materiałów dekoracyjnych wymaga innego mocowania: zaprawy, kleju lub wkrętów.

taras na gruncie czy na betonie

Taras na gruncie możesz natomiast zbudować już w 1-2 dni. Nie wymaga on też zatrudniania ekipy fachowców. Postępując zgodnie ze wskazówkami i kolejnymi krokami, taras na gruncie stworzysz własnoręcznie, co dodatkowo sprawi, że z jeszcze większą przyjemnością będziesz spędzał na nim wolny czas. Poza tym, jeśli wybierzesz odpowiednie materiały, będzie niezaprzeczalnym uatrakcyjnieniem przydomowej przestrzeni – niezależnie od tego, czy wykończysz go płytami, czy kostką.

Wszystko, czego potrzebujesz do budowy tarasu na gruncie >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Na temat projektowania i wykonania tarasów sporo informacji można znaleźć w Poradniku na stronie Buszremu
  • Dodano 3 dni temu

Zobacz więcej produktów