Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zrobić łóżko domek? Poradnik krok po kroku

Łóżeczko domek to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich, który podbił serca miłośników stylu skandynawskiego. Takie łóżko swoją formą przypomina szkielet małego domku jednorodzinnego. Jego podstawę (fundamenty) stanowi rama łóżka z materacem, zaś ściany i dach składają się z przytwierdzonych do stelaża belek z drewna. Łóżko w kształcie domku doskonale nadaje się do pokoju dziecięcego – nie dość, że jest ciekawą dekoracją we wnętrzu, to jeszcze dzięki oryginalnej formie pobudzi wyobraźnię naszego dziecka. Jak samodzielnie stworzyć łóżko domek? Jakich materiałów będziemy potrzebować? Jaka jest cena gotowych łóżek domków? Zapraszamy do naszego poradnika.

 1. Łóżko domek – idealne łóżko dla dziecka według metody Montessori
 2. Łóżeczko domek – gotowe czy samodzielnie zrobione?
 3. Jakie materiały będą potrzebne do wykonania łóżka domku?
 4. Jak zrobić łóżko domek krok po kroku?

Łóżko domek – idealne łóżko dla dziecka według metody Montessori

Łóżka w kształcie domków zyskały popularność nie tylko ze względu na ciekawą formę. Takimi łóżkami zainteresowali się rodzice, którzy wychowują swoje pociechy zgodnie z zasadami metody Montessori. Jest to system wychowawczy stworzony przez włoską lekarkę Marię Monstessori. Według badaczki dzieci powinny dorastać w swobodnym środowisku, zachęcającym do samodzielnego poznawania przestrzeni i znajdujących się w niej przedmiotów.

Tradycyjne meble (m.in. kojce czy kołyski z barierkami) krępują jego ruchy i ograniczają wolność. Niskie łóżko pozbawione osłony w postaci szczebli (np. łóżko domek) oraz odpowiednio zabezpieczona przestrzeń wokół dziecka sprzyjają samodzielnej eksploracji, zachęcają do aktywnego poznawania świata, co sprawia, że w przyszłości dziecko będzie pewne siebie, odważne, a także będzie łatwiej adaptować się w nowym środowisku.

Łóżko z pojemnikiem ,materacem MUKKE 80x200 kolor do wyboru

Łóżko z pojemnikiem ,materacem MUKKE 80x200 kolor do wyboru

799 zł 900 zł
Szare łóżko rozkładane dziecięce z materacem 80x200 - Aniko

Szare łóżko rozkładane dziecięce z materacem 80x200 - Aniko

2588 zł
vidaXL 3-osobowa sofa/łóżko z szufladami, biała, sosnowa, 90 x 200 cm

vidaXL 3-osobowa sofa/łóżko z szufladami, biała, sosnowa, 90 x 200 cm

1313 zł
Tapczan z szufladą dla dzieci, młodzieży - łóżko Benny 6X

Tapczan z szufladą dla dzieci, młodzieży - łóżko Benny 6X

1378 zł

Łóżeczko domek – gotowe czy samodzielnie zrobione?

Łóżka domki bez problemu kupimy w popularnych sklepach wnętrzarskich. Producenci oferują przeróżne modele dostosowane do wieku naszej pociechy. Najmłodszym dedykowane są niskie, pojedyncze łóżka w kształcie domku, starszym dzieciom lub rodzeństwu – piętrowe modele z drabinką. Większość łóżek domków wykonana jest z surowego drewna sosnowego w stylu skandynawskim, które będzie pasować do każdego pokoju dziecięcego. Ceny gotowych łóżek domków wahają się w granicach 700-1500 zł (w zależności od rozmiarów mebla).

Łóżka w kształcie domku możemy również wykonać samodzielnie, jeśli tylko mamy doświadczenie w pracach remontowo-budowlanych. Miejmy na uwadze bezpieczeństwo naszego dziecka, które może w przeróżny sposób użytkować mebel. Gotowe łóżko od producenta gwarantuje wytrzymałą i bezpieczną konstrukcję (potwierdzoną atestami). Jeśli natomiast jesteśmy pewni swoich umiejętności, możemy zdecydować się na własnoręczne stworzenie łóżka dziecięcego. Jak to zrobić? O tym w następnych akapitach artykułu.

domek łóżko

Jakie materiały będą potrzebne do wykonania łóżka domku?

Do wykonania łóżka domku DIY będą potrzebne:

 • materac;
 • drewno konstrukcyjne – najtańsze będą łaty lub krawędziaki dostępne w większości marketów budowlanych. Przed zakupem należy sprawdzić, czy drewno jest dobrze wysuszone i pozbawione sęków;
 • szlifierka, papier ścierny;
 • piła, skrzynka uciosowa lub profesjonalna pilarka ukosowa;
 • miarka;
 • wiertarka i wkrętarka;
 • kołki meblowe;
 • uniwersalne wkręty do drewna;
 • farbę do drewna lub bezbarwny lakier.

Wszystkie materiały bez problemu kupimy w marketach budowlanych lub dobrze zaopatrzonych sklepach narzędziowych.

vidaXL 3-osobowa sofa/łóżko z szufladami, biała, sosnowa, 90 x 200 cm

vidaXL 3-osobowa sofa/łóżko z szufladami, biała, sosnowa, 90 x 200 cm

1313 zł
Łóżko dziecięce z barierką Candy 2X mix 80x180 - szare

Łóżko dziecięce z barierką Candy 2X mix 80x180 - szare

1478 zł
Łóżko dla chłopca z barierką Happy 2X mix 70x140 - niebieskie

Łóżko dla chłopca z barierką Happy 2X mix 70x140 - niebieskie

968 zł 1338 zł
Łóżko dla chłopca z materacem Happy 2X mix 70x140 - białe

Łóżko dla chłopca z materacem Happy 2X mix 70x140 - białe

968 zł 1338 zł

Jak zrobić łóżko domek krok po kroku?

Krok 1. Naszkicowanie projektu

Projekt jest najważniejszym etapem tworzenia łóżka. Rozpoczynamy od zmierzenia szerokości i długości materaca – jego rozmiar będzie określać wymiary całego mebla. Bazując na wymiarach materaca, szkicujemy ramę łóżka. W środku stelaża powinny znaleźć się dodatkowe deski pełniące rolę szczebli pod materac. Dorysowujemy dekoracyjną część łóżka, czyli ściany i dach. Wysokość łóżka możemy dostosować do wysokości pomieszczenia (optymalna i bezpieczna wysokość to ok. 170 cm). Dach projektujemy na kształt trójkąta.

Krok 2. Przygotowanie drewna

Surowe belki drewna należy dokładnie oczyścić i wygładzić. Wyrównajmy powierzchnię za pomocą szlifierki oscylacyjnej, a pozostałe nierówności usuńmy papierem ściernym.

Krok 3. Tworzenie zewnętrznych boków łóżka i dachu

Na początku tworzymy boczne ścianki łóżka – składają się z czterech belek połączonych w prostokąt, do których następnie mocuje się dwie kolejne, które tworzą dach. Belki formujemy w prostokąt, zaznaczamy ołówkiem miejscem wiercenia. Wykonujemy otwory pod kołki meblowe, mocujemy belki za pomocą kołków, a następnie łączenie wzmacniamy dodatkowo wkrętami. W analogiczny sposób tworzymy drugą ściankę łóżka.

Krawędzie belek na dach musimy najpierw przyciąć pod odpowiednim kątem. Najlepiej skorzystać ze skrzynki uciosowej, która pomoże nam dokładnie wymierzyć miejsce cięcia, lub posłużyć się znacznie precyzyjniejszą pilarką ukosową. Przycięte belki oczyszczamy i szlifujemy. Łączymy je ze sobą, a następnie mocujemy do prostokątnych ścianek.

domek skandynawski dla dzieci

Krok 4. Łączenie zewnętrznych ścianek

Dwie ścianki musimy ze sobą połączyć na linii długości materaca. W tym celu mocujemy dwie belki do dwóch ścianek, tworząc tym samym ramę materaca. Jeśli chcemy, by materac nie osiadał bezpośrednio na ziemi, możemy przymocować dodatkowe belki w środku ramy. Wystarczą trzy belki zamontowane po długości łóżka lub kilka (lub kilkanaście) poprzecznie po szerokości.

W drugim etapie łączymy górną część łóżka, czyli elementu dachu. Powinniśmy przymocować trzy belki: dwie przy ściankach oraz trzecią na samym szczycie „domku”.

Krok 5. Sprawdzanie wytrzymałości konstrukcji

Cała konstrukcja jest gotowa. Upewnijmy się, że łóżeczko jest stabilne i wszystkie elementy są mocno przymocowane. Jeśli nie, skorygujmy łączenia, mocując dodatkowe wkręty lub złącza kątowe.

Krok 6. Dekorowanie łóżka

Cała konstrukcja jest gotowa. Możemy w dowolny sposób wykończyć drewno. Jeśli zależy nam na neutralnym łóżku w stylu skandynawskim, pozostawmy belki w naturalnym kolorze. Wystarczy, że pokryjemy belki bezbarwnym lakierem, który wygładzi i zabezpieczy powierzchnię. Łóżko domek możemy również pokryć farbą w dowolnym kolorze, który będzie pasował do sypialni naszej pociechy. Wykończmy belki, malując je ekologiczną farbą do drewna.

Krok 7. Wykańczanie

Łóżko w kształcie domku jest gotowe! Do ramy łóżka wkładamy materac, przykrywamy go prześcieradłem i wykładamy kompletem pościeli. Górną część łóżka możemy dodatkowo przyozdobić, mocując dekoracyjne oświetlenie (np. modne lampki cotton balls) lub zawieszki. Daszek łóżka możemy przykryć dekoracyjnym pledem lub baldachimem, dzięki którym strefa wypoczynku dziecka będzie kameralna i przytulna.

Samodzielne wykonanie łóżka w kształcie domku nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne. W jedno popołudnie możemy stworzyć oryginalny mebel dla dziecka, który będzie pozytywnie wpływał na jego rozwój. Łóżko – oprócz edukacyjnej – będzie pełnić również funkcję dekoracji w pokoju dziecięcym, będąc wyróżniającą się ozdobą we wnętrzu, którą na pewno pokocha nasza pociecha.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności