BLACK WEEK
Od poniedziałku Black Week na Homebook
Co szukasz?
Zobacz także

Jak ustawić łóżko w sypialni? Znamy sposób nawet na małą i wąską sypialnię

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. To właśnie tutaj odpoczywamy i relaksujemy się po całym dniu. Dlatego to pomieszczenie musi być urządzone nie tylko przytulnie, ale również funkcjonalnie. Najważniejszym elementem jej wyposażenia jest oczywiście łóżko. Jak ustawić łóżko w sypialni? Czy łóżko naprzeciwko drzwi to dobry pomysł? Przedstawiamy najważniejsze zasady ustawienia łóżka!

jak ustawić łóżko w sypialni
Fot. Mikołaj Dąbrowski
Znajdź łóżka i akcesoria do nich >>

Jak ustawić łóżko w sypialni? Strony świata a komfortowy sen

Jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni? Najważniejsze są dwie zasady: jego usytuowanie względem ściany oraz kierunków świata. Według zasad feng shui oprócz sposobu ustawienia łóżka znaczenie ma również to, gdzie znajduje się sypialnia. Najlepiej, by była to południowo-zachodnia część domu.

Feng shui zakłada również, że ustawienie łóżka w sypialni ma kluczowe znaczenie dla jakości snu. Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? W którą stronę ustawić łóżko w sypialni? Wezgłowie powinno być oparte o ścianę znajdującą się na północy – to właśnie w tym kierunku powinna być ułożona głowa do snu. Nogi zaś powinny być skierowane na południe. Korelacja: ustawienie łóżka a dobry sen jest w tym przypadku bardzo znacząca.

Czy łóżko może stać pod oknem?

Jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni – pod oknem czy przy ścianie? W większości domów stanowi ono centralny element sypialni i jest ustawione pośrodku ściany naprzeciwko drzwi. Nie w każdym pomieszczeniu taki układ jest jednak możliwy. Jeżeli kierujesz się zasadami feng shui, to filozofia ta zakłada, że łóżko nie powinno znajdować się pod oknem, a wzdłuż ściany bez okien i drzwi.

Jeśli jednak nie ma to dla Ciebie większego znaczenia i kierujesz się po prostu praktycznością rozwiązań, wówczas łóżko możesz ustawić pod oknem, pod warunkiem jednak, że nie będzie utrudniało dostępu do niego. W takim przypadku lepiej spać nogami czy głową do okna? Biorąc pod uwagę to, że łóżko wezgłowiem jest najczęściej dosunięte do ściany lub okna, bardziej naturalne i wygodniejsze będzie spanie z głową zwróconą w jego stronę, a nie pośrodku pokoju.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Łóżko w małej sypialni ustawia się według tych samych zasad, co w innych pomieszczeniach. Jeśli masz możliwość, to postaw je pośrodku ściany, naprzeciwko wejścia do pokoju. Jak ustawić łóżko w małej sypialni, w której takie rozwiązanie nie jest z różnych powodów możliwe?

Łóżko pod oknem w małej sypialni lub na ścianie, na której nie ma okien ani drzwi wydaje się najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Jeśli łóżko jest dwuosobowe, lepsza będzie opcja z ustawieniem pod oknem. Pamiętaj jednak, by zostawić tyle miejsca po bokach, aby można było tam ustawić szafki nocne. Jeśli jest to łóżko jednoosobowe, lepiej dostawić je bokiem do ściany.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Długi, ale wąski pokój również nie sprzyja swobodzie w urządzaniu wnętrz. Pewnym problemem wynikającym z tego może być kwestia, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni.

W tym przypadku sprawdzają się 3 zasady:

  1. ustawienie łóżka pod oknem;
  2. łóżko na ścianie przeciwległej do okna;
  3. łóżko pośrodku wąskiej sypialni.

Więcej na temat zasad urządzania wąskiej sypialni znajdziesz w artykule Jak urządzić wąską sypialnię?

jak ustawić łóżko w sypialni
Fot. Nasciturus design

Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?

Skosy na poddaszu ograniczają powierzchnię pokoju. Jeżeli są dość wysokie, można pod nimi ustawić komody lub szafy. Z reguły jednak przestrzeń tę zagospodarowuje się, ustawiając tam łóżko. W jaki sposób najlepiej to zrobić?

Jeżeli pod skosem znajduje się okno, możesz ustawić pod nim łóżko z niskim zagłówkiem. Drugą opcją jest ustawienie łóżka bokiem względem okna. Więcej na temat tego, jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu, znajdziesz w artykule Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Jak ustawić łóżko w pokoju dziecka?

Aranżacja dziecięcego pokoju musi być dokładnie przemyślana. Chodzi bowiem nie tylko o komfort, ale także o bezpieczeństwo dziecka. Jak ustawić łóżko w pokoju dziecka? Najważniejsza zasada to ta, by nie znajdowało się ono pod oknem. Po pierwsze – dziecko łatwo może wspiąć się przez to na parapet, a stąd już tylko krok do nieszczęśliwego wypadku. Po drugie chłód z okna może powodować, że w czasie chłodnych dni maluch się przeziębi.

Łóżko dziecięce warto ustawić tak, by jeden bok był dostawiony do ściany. Najlepiej, jeśli łóżko dziecka będzie znajdować się w rogu pokoju, by jeden bok i wezgłowie były dostawione do ściany. Takie „otoczenie” daje poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Dobrze również, by z łóżka dziecko miało widok na drzwi do pokoju. Będzie mogło obserwować otoczenie i nie wystraszy się, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia.

Jak nie ustawiać łóżka w sypialni? Podsumowanie

Pomysłów na to, jak powinno stać łóżko w sypialni, jest sporo. Każdy urządza swój dom wedle indywidualnych potrzeb i pomysłów. Warto jednak znać kilka sprawdzonych sposobów na to, gdzie postawić łóżko w sypialni, by zyskać maksimum przestrzeni i zapewnić sobie komfortowy sen.

Jak nie ustawiać łóżka w sypialni? Pamiętaj o tym, by łóżka nie stawiać:

  • tyłem do okien – jeśli utrudni to swobodny dostęp do nich;
  • na środku pokoju – jeśli utrudni to poruszanie się po nim;
  • w taki sposób, by wystawało poza futrynę drzwi – w takim przypadku bardzo łatwo o potknięcie;
  • w miejscu, w którym będzie otoczone ścianami w taki sposób, że nie będzie można zejść z niego bokiem.
jak ustawić łóżko w  sypialni
Fot. Raca Architekci

Łóżko powinno być ustawione w taki sposób, by zwracało na siebie uwagę, ale jednocześnie było lekko schowane. Spanie w sąsiedztwie okna z jednej strony zapewni dostęp świeżego powietrza w nocy (to bezcenne szczególnie podczas upalnych nocy), z drugiej może jednak narazić na spanie w przeciągu. Urządzając sypialnię, kieruj się przede wszystkim wygodą i wyczuciem.

Tutaj znajdziesz łóżka i akcesoria do 1000 zł! >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Sypialnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Sypialnia
Komentarze

Zobacz więcej produktów