Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać do cienia?

Rośliny cieniolubne w ogrodzie najlepiej rozgoszczą się pod drzewami oraz przy ścianach domów zlokalizowanych od strony północnej lub wschodniej. Wbrew obiegowej opinii, kwiaty i krzewy lubiące zacienione stanowiska nie należą do rzadkości. Dla właścicieli dużych działek znajdą się nawet drzewa cieniolubne, które w ogrodzie można posadzić jako solitery lub uformować z nich żywopłoty. Jakie kwiaty, krzewy i drzewa wybrać do cienia? Podpowiadamy!

Gardena City Gardening zestaw balkonowy 4szt. 08970-20

Gardena City Gardening zestaw balkonowy 4szt. 08970-20

161 zł
Gardena combisystem zestaw narzędzi ogrodniczych 08944-30

Gardena combisystem zestaw narzędzi ogrodniczych 08944-30

119 zł
Gardena combisystem kultywator gwiazdowy 14cm 03196-20

Gardena combisystem kultywator gwiazdowy 14cm 03196-20

169 zł
Fiskars Premium Planters Łopatka 1000726

Fiskars Premium Planters Łopatka 1000726

39 zł

Kwiaty cieniolubne w ogrodzie

Niskie kwiaty cieniolubne do ogrodu

 • Ciemiernik (Helleborus) – wyjątkowa roślina, która niekiedy zaczyna kwitnąć już w styczniu! Wydaje gwiazdkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, różowym, bordowym i zielonym, które doskonale się komponują z roślinami zimozielonymi.
 • Fiołek (Viola) – jego słodki zapach jest jednym ze zwiastunów nadchodzącej wiosny. Ciemnofioletowe płatki są największą ozdobą fiołków, ale po przekwitnięciu kwiatów pięknie prezentują się też sercowate liście. Szczególnie cieniolubne kwiaty ogrodowe to fiołek wonny i motylkowaty.
 • Konwalia majowa (Convallaria majalis) – jej śnieżnobiałe dzwonki na tle budzącego się do życia ogrodu wyglądają niczym wykwintne sznury pereł. Bardzo ozdobne są również soczyste liście tej cieniolubnej rośliny oraz czerwone owoce. Pamiętaj, że wszystkie części konwalii są trujące.

Wyższe kwiaty cieniolubne do ogrodu

 • Funkia (Hosta) – jedna z najlepszych roślin cieniolubnych do ogrodu. Jej największym walorem są dorodne, pstre liście, ale duży urok posiadają też białe lub fioletowe kwiaty porastające smukłe łodygi.
 • Mekonops bukwicolistny (Meconopsis betonicifolia) – nazywany błękitnym makiem himalajskim. Wyobraź sobie lazurowe płatki i wychylające się spomiędzy nich złote pręciki – choć już pojedyncza sadzonka robi wielkie wrażenie, naprawdę oszałamiający efekt osiągniesz sadząc te rośliny cieniolubne w grupie. O innych kwiatach tej wyjątkowej barwy przeczytasz w artykule Niebieskie kwiaty w ogrodzie – 24 najpiękniejsze gatunki.
 • Parzydło leśne (Aruncus Dioicus) – mimo niezbyt zachęcającej nazwy, to bardzo miła dla oka roślina lubiąca cień. Jej męskie kwiaty mają barwę białą, żeńskie zaś kremową. Są one zebrane w ogromne kwiatostany wychylające się spośród długich liści. Cała roślina może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Uwaga – jest trująca!
 • Tawułka (Astilbe) – podobnie jak parzydło, posiada bujne kłosowate kwiatostany, często są one jednak kolorowe, a cała roślina przybiera dość małe rozmiary. Wspaniale wygląda w towarzystwie funkii i paproci.
 • Tojad mocny (Aconitum napellus) – klasyczny kwiat cieniolubny ogrodowy do nasadzeń naturalistycznych. Obok niebiesko kwitnących odmian, w ostatnim czasie pojawiły się też różowe i białe. Zachwycająca uroda tojadu może być jednak zwodnicza – nie zapomnij, że jest to roślina bardzo silnie trująca.

Ozdobne krzewy cieniolubne w ogrodzie

Kwitnące krzewy cieniolubne do ogrodu

 • Różanecznik (Rhododendron) – w gigantycznej rodzinie rododendronów spotkasz rośliny wydające kwiaty we wszystkich kolorach i odcieniach. Te idealne krzewy na stanowiska zacienione rozkwitają bardzo obficie, w szczytowym okresie przypominając pastelowe kule.
 • Fuksja (Fuchsia) – dwukolorowe kwiaty rośliny ozdobione długimi pręcikami przywodzą na myśl falbaniaste sukienki. Wśród wielu gatunków i odmian znajdziesz fuksje rozkwitające m.in. na różowo i fioletowo oraz na koralowo. Niektóre z nich możesz też hodować w domu. Więcej na ten temat znajdzie w artykule Fuksja doniczkowa – porady pielęgnacyjne.
 • Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – krzew do cienia i półcienia. Zdobi ogród zarówno pastelowymi kwiatami, jak i koralowymi jagodami, które zawiązują się latem. Cała roślina jest silnie trująca.

Liściaste krzewy cieniolubne do ogrodu

 • Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) – kojarzy się z zimą i Bożym Narodzeniem, ale jego ciemnozielone lub żółte liście znakomicie prezentują się także wiosną i latem. Bukszpany to idealne krzewy na żywopłoty – świetnie sprawdzają się też jako tło dla kwiatów. Są trujące.
 • Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) – idealny iglak do obsadzania miejsc cienistych o suchej glebie. Jest cieniolubnym krzewem płożącym, możesz więc wykorzystać ją w ogrodzie jako roślinę zadarniającą.
 • Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) – zimozielony krzew liściasty, kolejny symbol Bożego Narodzenia. Jego liście są lśniące i kolczaste, a owoce czerwone i okrągłe – utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Ze względu na wyjątkową urodę ostrokrzew znalazł się w naszym zestawieniu 15 najpiękniejszych krzewów do ogrodu – wybór redakcji Homebook.pl.
Gardena EasyCut 680 B 12003-20

Gardena EasyCut 680 B 12003-20

145 zł
Fiskars S50 1000557

Fiskars S50 1000557

82 zł
Fiskars PowerLever HS52 1001564

Fiskars PowerLever HS52 1001564

140 zł 170 zł
Gerlach nożyce do żywopłotu

Gerlach nożyce do żywopłotu

110 zł

Drzewa cieniolubne w ogrodzie

Liściaste drzewa cieniolubne w ogrodzie

 • Grab pospolity (Carpinus betulus) – wytrzymałe drzewo lubiące cień, o piłkowanych liściach, które jesienią zachwycą Cię intensywnie żółtą barwą. Dobrze znosi przycinanie, dzięki czemu nadaje się na żywopłoty i szpalery.
 • Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) – kora młodych drzew jest gładka i szara, starych zaś brązowa i spękana. Liście jesionu są pierzaste, złożone z mniejszych listków. Malowniczo prezentuje się posadzony nad wodą.
 • Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) – w naturze porasta wilgotne tereny o żyznej glebie. Z łatwością rozpoznasz go po delikatnej, srebrzystej korze i ciemnych, owalnych liściach.

Iglaste drzewa do cienia

 • Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – długowieczne drzewo iglaste do cienia o miękkich igłach i przewieszających się gałęziach. Można z niej formować żywopłoty, obsadzać nią zbiorniki wodne lub sadzić samotnie.
 • Świerk kaukaski (Picea orientalis) – zacienienie znosi najlepiej ze wszystkich świerków dostępnych w Polsce. Jego igły są krótkie i kłujące, a szyszki wąskie i smukłe. Możesz wykorzystać go do kompozycji żywopłotu lub jako element ogrodu naturalistycznego.
 • Jodła balsamiczna (Abies balsamea) – jej igły wydają przyjemny, żywiczny zapach, który umili Ci ciepłe dni spędzane w ogrodzie. Ozdobne szyszki jodły początkowo mają kolor ciemnofioletowy, ale z czasem przebarwiają się na brązowo.

Rośliny cieniolubne do ogrodu występują we wszystkich formach i rozmiarach. Na rabaty i skalniaki bez trudu znajdziesz kolorowe kwiaty lub ozdobne krzewy – kwitnące i zimozielone. Rośliny do cienia i półcienia to także drzewa, zarówno liściaste, jak i iglaste, które wprowadzą do Twojego ogrodu klimatyczną namiastkę lasu.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności