💐 Zobacz prezenty na Dzień Mamy do 400 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Fuksja doniczkowa – porady pielęgnacyjne

Jej kwiaty przywodzą na myśl tańczące baletnice o rozkloszowanych spódniczkach. Mimo swojego piękna przez długi czas była jednak uznawana za niemodną. Podziw dla fuksji zaczyna jednak powracać i staje się ona jedną z najpopularniejszych roślin zarówno ogrodowych, jak i hodowanych w donicach. Te spektakularnie piękne rośliny rosną w nich znakomicie, dając szansę na stworzenie bajkowych aranżacji na każdym tarasie czy balkonie. Jakie odmiany fuksji można znaleźć w sklepach ogrodniczych? Jak je pielęgnować? Czy fuksja w doniczce może być rośliną wieloletnią? Na te i inne pytanie odpowiadamy w naszym kompendium wiedzy o tej egzotycznej roślinie.

Fuksja – pochodzenie

Ojczyzną rośliny jest Ameryka Środkowa i Południowa, gdzie uprawa fuksji prowadzona była już w czasach prekolumbijskich. Kilka gatunków tej barwnej rośliny odnaleziono również w Nowej Zelandii i na Tahiti. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Leonarda Fuchsa, niemieckiego lekarza i botanika, a do Europy trafiła dopiero w XVII wieku, za sprawą jednego z dworzan Ludwika XIV. W Polsce fuksja długo znana była jako ułanka, a to z powodu popularności gatunku o czerwonych płatkach, które kojarzyły się z kolorem dodatków do ułańskich mundurów. W miarę upływu czasu tworzono coraz więcej odmian tej rośliny, a jej kwiaty zyskiwały coraz to nowe barwy – różowe, pomarańczowe, fioletowe, białe… Obok odmian jednobarwnych powstały odmiany dwu-, a nawet trójkolorowe. Nic więc dziwnego, że na przełomie XIX i XX wieku fuksja była szalenie popularnym kwiatem, który chętnie hodowano w ogrodach i donicach.

<h2 id="fuksja-cechy-rośliny">Fuksja – cechy rośliny</h2>
<p>Grupa roślin zaliczanych do fuksji jest naprawdę imponująca, liczy bowiem <strong>100 gatunków oraz kilkanaście tysięcy odmian i hybryd</strong>. Należą do niej krzewy, krzewinki i niskie drzewa, ale również epifity. Największą ozdobą fuksji są oczywiście osadzone na długich szypułkach kwiaty mające postać wydłużonych kielichów otoczonych płatkami korony. Kwiatostany mają intensywne, przykuwające uwagę kolory, a z ich wnętrza wychylają się długie, barwne słupki i pręciki. <strong>Fuksje należą do roślin długokwitnących, wydających pierwsze kwiaty około kwietnia i kontynuujących kwitnienie aż do października.</strong> Dziko rosnące fuksje są zwykle zapylane przez kolibry, a po przekwitnięciu wydają jadalne, choć mało smaczne jagody.</p>
<p>Egzotyczne fuksje bez problemu rosną w donicach na słonecznych <a href="https://www.homebook.pl/inspiracje/taras/opcje-rodzaj-balkon" rel="nofollow">balkonach</a> i tarasach. W warunkach domowych przybierają formę krzewu, który po latach może wytworzyć niezbyt gruby pień i zmienić się w nieduże drzewko. Do uprawy w celach dekoracyjnych najczęściej wykorzystywane jest kilkadziesiąt gatunków ułanki. W zależności od gatunku pokrój rośliny (sposób rośnięcia) może być krzewiasty, wiszący lub półwiszący.</p>

Fuksja – cechy rośliny

Grupa roślin zaliczanych do fuksji jest naprawdę imponująca, liczy bowiem 100 gatunków oraz kilkanaście tysięcy odmian i hybryd. Należą do niej krzewy, krzewinki i niskie drzewa, ale również epifity. Największą ozdobą fuksji są oczywiście osadzone na długich szypułkach kwiaty mające postać wydłużonych kielichów otoczonych płatkami korony. Kwiatostany mają intensywne, przykuwające uwagę kolory, a z ich wnętrza wychylają się długie, barwne słupki i pręciki. Fuksje należą do roślin długokwitnących, wydających pierwsze kwiaty około kwietnia i kontynuujących kwitnienie aż do października. Dziko rosnące fuksje są zwykle zapylane przez kolibry, a po przekwitnięciu wydają jadalne, choć mało smaczne jagody.

Egzotyczne fuksje bez problemu rosną w donicach na słonecznych balkonach i tarasach. W warunkach domowych przybierają formę krzewu, który po latach może wytworzyć niezbyt gruby pień i zmienić się w nieduże drzewko. Do uprawy w celach dekoracyjnych najczęściej wykorzystywane jest kilkadziesiąt gatunków ułanki. W zależności od gatunku pokrój rośliny (sposób rośnięcia) może być krzewiasty, wiszący lub półwiszący.

Fuksje – odmiany

Fuksje krzewiaste mają pędy wyprostowane, mogą przybierać formę krzewów i drzewek i nadają się do sadzenia zarówno w ogrodach, jak i w donicach.

 • ‘Celia Smedley’ – bardzo popularna odmiana zimotrwała o dużych koralowych płatkach i biało-różowych działkach kielicha.
 • ‘Walz Jubelteen’ – fuksja o wzniesionych łososiowych kwiatach, charakteryzująca się obfitym kwitnieniem. Nadaje się do uprawy na pniu w dużych pojemnikach.
 • ‘Dollar Princess’ – odmiana o fioletowych płatkach i karminowych działkach kielicha. Bardzo dobrze się krzewi i dobrze rośnie w donicach o średnicy 10-12 cm.
 • ‘Allison Patricia’ – fuksja o małych różowo-fioletowych, wzniesionych kwiatach. Odmiana niewysoka nadająca się do uprawy w małych doniczkach.
 • ‘Azure Sky’ – jedna z najpiękniejszych fuksji o niebiesko-fioletowych płatkach i białych, wywiniętych działkach kielicha.

Fuksje wiszące są polecane osobom szukającym roślin do posadzenia w amplach, pojemnikach balkonowych lub w donicach na wysokich stojakach.

 • ‘Balcony Queen’ – szybko rośnie i wydaje intensywnie różowe kwiaty o smukłym kształcie. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma lepszej fuksji do uprawy w balkonowych donicach!
 • ‘Blue Angel’ – niezwykła odmiana o dużych kwiatach składających się z falbaniastych różowo-fioletowych płatków i białych działek korony.
 • ‘Cascade’ – silnie zwieszająca się i bardzo intensywnie kwitnąca odmiana o różowo-białych kwiatach. Idealna do wiszących donic o średnicy 23 cm.
 • ‘Pink Marshmallow’ – bladoróżowa odmiana fuksji, której ogromne kwiaty przypominają pierzaste chmurki lub... słodkie pianki.
 • ‘Hang Dollar Princess’ – fuksja o imponujących falbaniastych płatkach w śliwkowym kolorze i pomarańczowo-czerwonych działkach korony.

Fuksje półwiszące również nadają się do uprawy w wiszących donicach i balkonowych pojemnikach, ale ich pędy są mniej opuszczone niż odmian zwisających.

 • ‘Dark Eyes’ – ceniona ze względu na niezwykły kontrast kolorów: działki korony są czerwone, płatki mają odcień intensywnego fioletu, a długie pręciki są biało-różowe. Fuksja polecana do donic o średnicy 23 cm.
 • ‘El Camino’ – karminowe działki korony i jasno-różowe, żyłkowane płatki są rozchylone w taki sposób, że kwiaty kształtem przypominają gwiazdy. Odmiana polecana do donic o średnicy 10,5 cm.
 • ‘Millenium’ – silnie rozrastająca się odmiana rekomendowana do dużych pojemników wiszących. Płatki kwiatów są w kolorze głębokiego fioletu, zaś działki przybierają barwę fioletowo-różową.
 • ‘Flying Cloud’ – fuksja o białych płatkach i działkach korony łagodnie zabarwionych na różowo.

Fuksja w doniczce – sadzenie

Fuksje, jako rośliny pochodzące z egzotycznych krajów są z natury ciepłolubne. Do zimowania w gruncie nadaje się tylko fuksja magellańska, pochodząca z górskich rejonów Ameryki Południowej – choć zwykle przemarza, wiosną młode pędy mają szansę odbić na nowo. To właśnie z powodu wysokiej wrażliwości fuksji na mróz popularne stało się hodowanie jej w różnego rodzaju donicach.

Fuksje najlepiej rosną w podłożu bardzo żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, stale wilgotnym, o odczynie lekko kwaśnym – w donicy najlepiej zastosować ziemię torfową. Uprawa fuksji powinna odbywać się w pojemnikach z otworami w dnie, pozwalającymi na swobodne odprowadzanie wody. Latem, gdy ułanka stoi na słońcu, należy pilnować, aby donica nie uległa przegrzaniu, bo efektem może być “ugotowanie” rośliny – szczególnie narażone są na to fuksje rosnące w plastikowych pojemnikach.

<h2 id="fuksja-jak-pielęgnować">Fuksja – jak pielęgnować?</h2>
<p>Najlepszym miejscem dla fuksji w doniczce jest <strong>stanowisko wolne od przeciągów i silnego wiatru oraz lekko zacienione</strong> – przy zbyt dużych ilościach światła pąki kwiatowe więdną i opadają, a przy zbyt małych roślina wydaje niewiele kwiatów, jej pędy nienaturalnie się wydłużają, a liście stają się blade i miękkie. Bezpośrednie słońce może z kolei poparzyć ułankę, wywołując brzydkie plamy na jej liściach. Stanowiska słoneczne preferują jednak fuksje z grupy nazwanej przewrotnie Shadow Dancer – są to odmiany o drobnych kwiatach i liściach, polecane szczególnie do pojemników stojących. Dla większości ułanek najlepsze będą jednak stanowiska wschodnie oraz zachodnie o umiarkowanych ilościach słońca. Temperatura otoczenia powinna utrzymywać się w zakresie 17-30ºC – warto wiedzieć, że reakcją <strong>obronną fuksji na zbyt wysoką temperaturę jest lekkie więdnięcie liści</strong>.</p>

Fuksja – jak pielęgnować?

Najlepszym miejscem dla fuksji w doniczce jest stanowisko wolne od przeciągów i silnego wiatru oraz lekko zacienione – przy zbyt dużych ilościach światła pąki kwiatowe więdną i opadają, a przy zbyt małych roślina wydaje niewiele kwiatów, jej pędy nienaturalnie się wydłużają, a liście stają się blade i miękkie. Bezpośrednie słońce może z kolei poparzyć ułankę, wywołując brzydkie plamy na jej liściach. Stanowiska słoneczne preferują jednak fuksje z grupy nazwanej przewrotnie Shadow Dancer – są to odmiany o drobnych kwiatach i liściach, polecane szczególnie do pojemników stojących. Dla większości ułanek najlepsze będą jednak stanowiska wschodnie oraz zachodnie o umiarkowanych ilościach słońca. Temperatura otoczenia powinna utrzymywać się w zakresie 17-30ºC – warto wiedzieć, że reakcją obronną fuksji na zbyt wysoką temperaturę jest lekkie więdnięcie liści.

Fuksja – podlewanie

Fuksje wszystkich gatunków uwielbiają częste podlewanie oraz dość dużą wilgotność powietrza. Najsilniej należy nawadniać rośliny w okresie wegetacji, pilnując jednak by nie przemoczyć gleby – zbyt wiele wody powoduje gnicie korzeni, a także rozwój chorób grzybowych np. szarej pleśni. Podlewanie fuksji powinno odbywać się rano lub po zachodzie słońca. Wodę w temperaturze pokojowej można po prostu wylać na podstawkę donicy.

Fuksja – nawożenie

Jednym z sekretów bujnie krzewiącej się i obficie kwitnącej ułanki jest jej częste nawożenie. Fuksje są roślinami żarłocznymi i pochłaniają duże ilości składników pokarmowych, dlatego należy nawozić je raz w tygodniu. Najlepiej użyć nawozu do roślin kwitnących i stosować go w okresie od maja do końca sierpnia, czyli w okresie wegetacyjnym rośliny. Właściwa uprawa fuksji powinna też zawierać odpowiednie oczyszczanie krzewu tzn. regularne odrywanie przekwitłych kwiatów zanim zawiążą się na nich owoce – ich wytworzenie będzie kosztować ułankę wiele energii, przez co ograniczy ona kwitnienie.

Fuksja – zimowanie

Fuksje są krzewami wieloletnimi, najczęściej jednak bywają hodowane jako rośliny jednoroczne. Dzieje się tak z powodu specyficznych warunków zimowania, które dla niektórych posiadaczy mogą być uciążliwe. Czy jednak rzeczywiście są one tak skomplikowane?

W zimowaniu fuksji możemy skorzystać z dwóch metod. Pierwsza z nich polega na przechowaniu donicy z rośliną w chłodnym, widnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10ºC. Pędy ułanki należy skrócić o około ⅓ długości, wstrzymać nawożenie i ograniczyć podlewanie – wystarczy dostarczać roślinie tyle wody, by jej bryła korzeniowa nie wyschła.

Druga metoda jest przeznaczona dla osób, które nie posiadają pomieszczenia spełniającego warunki zimowania krzewu. W takim wypadku fuksja w doniczce może zostać zakopana w ogrodzie. Należy po prostu wykopać w ziemi dół o głębokości co najmniej pół metra, który pomieści roślinę wraz z pojemnikiem, i starannie wyłożyć go sianem. Roślinę przycinamy na wysokość ok. 30 cm, umieszczamy w wykopie na boku i przysypujemy najpierw sianem, a później ziemią. Na wierzch kładziemy warstwę kory lub świerkowych gałęzi.


Inne artykuły w tej kategorii

Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Stolik na balkon – 18 pomysłów na balkonowy stolik

Stolik na balkon – 18 pomysłów na balkonowy stolik

Jak i czym osłonić balkon? Osłony balkonowe

Jak i czym osłonić balkon? Osłony balkonowe

Zimowanie pelargonii – jak prawidłowo przezimować pelargonie?

Zimowanie pelargonii – jak prawidłowo przezimować pelargonie?

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Sponsorowane Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Przedłuż życie swoich ubrań! Poznaj najnowszą pralkę Haier X11

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.