Modne, wygodne i w SUPERCENACH! Upoluj okazję!🧨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogrodzenia gabionowe: jak zrobić modne ogrodzenie z gabionów? Poradnik

Ogrodzenie gabionowe to silny trend utrzymujący się już od dłuższego czasu. Tworzymy z nich płoty, furtki, ale i murki czy bramy. Jeszcze do niedawna kojarzone były z nowoczesnym i surowymi budynkami, jednak moda na ogrodzenie gabionowe przeszła także do domów w klasycznym stylu. Gabiony dają bardzo duże możliwości aranżacyjne – możemy je łączyć z drewnem, betonem czy granitem; wypełnić materiałem w dowolnym kolorze: ciemną mieszanką granitową czy jasnymi kamieniami, ale i szklanymi bryłami, które w połączeniu z podświetleniem tworzą zjawiskowy efekt.

Producenci, świadomi tego silnego trendu, oferują gotowe ogrodzenia gabionowe. Często jednak jakość tych opracowanych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia – po kilku sezonach tanie i kiepskie siatki gabionowe mogą rdzewieć, odbarwiając kamienie wypełniające ogrodzenie. Oprócz słabego zabezpieczenia antykorozyjnego kolejną wadą, która ujawnia się po jakimś czasie, jest nietrwałość i krótka żywotność materiałów. Kosze gabionowe nierzadko nie wytrzymują obciążenia ciężkimi kamieniami – odkształcają się i wybrzuszają, zdarza się, że po paru latach ogrodzenie jest do rozebrania.

Ogrodzenia gabionowe – gabiony w ogrodzie

Na co należy więc zwrócić uwagę, decydując się na gotowe ogrodzenia gabionowe? Przede wszystkim postawmy na producenta będącego na rynku od dłuższego czasu, który specjalizuje się w tego typu zabudowie. Zwróćmy uwagę na jakość materiałów, zabezpieczenie przed korozją oraz grubość powłoki ocynkowania. Dobrze jest też zrobić rozeznanie wśród znajomych czy sąsiadów, którzy mogą polecić sprawdzoną firmę.

Modne gabiony możemy postawić metodą gospodarczą, wykorzystując materiały przemysłowe dostępne w handlu. Chcesz stworzyć niskie ogrodzenie lub ciekawie ozdobić ogród dekoracyjnymi koszami gabionowymi? Specjalnie przygotowaliśmy gotowy projekt, jak zrobić niskie gabiony samodzielnie krok po kroku.

Dobrze jest wcześniej przemyśleć, jaka konstrukcja gabionowa pasowałaby do otoczenia naszego domu. Z gabionów można postawić ogrodzenie na szerokość całej działki, ale też stworzyć pojedyncze słupki, do których dołącza się deski z poziomie. Kosze gabionowe w ogrodach pełnią funkcję dekoracyjną w postaci niższych murków czy donic. Warto także dopasować kolor wypełnienia gabionów do elewacji naszego budynku, aby zachować estetyczną spójność.

Ogrodzenie gabionowe DIY

Opisana przez nas metoda stawiania gabionów sprawdzi się jedynie przy korzystnej topografii gruntu o dobrych parametrach geotechnicznych. Samodzielne stworzenie gabionów pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, jednak jeśli zależy nam na wysokiej estetyce i nie mamy doświadczenia w budownictwie, lepiej zdecydować się na gotowe systemy gabionowe oferowane przez producentów. Wysokie ogrodzenia gabionowe ze specjalnymi modułami (furtką, systemem wejściowym, bramą) wymagają specjalnego projektu i wysokiej jakości materiałów. Jeśli planujesz gabiony o niższych gabarytach (murki, donice, słupki), możesz przejść do lektury kolejnych akapitów.

Gabiony – jak zrobić?

Krok 1. Przygotowanie projektu

Pierwszym krokiem w tworzeniu ogrodzenia z gabionów jest naszkicowanie całej konstrukcji z dokładnym wyliczeniem poszczególnych elementów. Określamy wymiary siatek oraz miejsca, w których będą stały pionowe słupy. Dzięki projektowi ogrodzenia unikniemy błędów podczas montażu, będziemy wiedzieć dokładnie, ile materiałów zużyjemy, oraz poznamy szacunkowo koszt całego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, żeby podczas projektowania ogrodzenia gabionowego powinniśmy wziąć pod uwagę jego bardzo duże obciążenie. Zaleca się tworzenie niższych murków czy pojedynczych elementów ogrodzenia niż tworzenie bardzo skomplikowanych konstrukcji.

Krok 2. Zebranie materiałów i narzędzi

Do stworzenia ogrodzenia gabionowego od zera będziemy potrzebować:

 • płaskich elementów z betonu – np. podmurówek;
 • siatek zbrojeniowych lub ogrodzeń panelowych (jeśli wypełnienie będzie masywne, lepiej wybrać wytrzymalsze siatki zbrojeniowe);
 • pionowych słupków (stalowych lub betonowych);
 • geowłókniny;
 • drutów ocynkowanych;
 • kątowników stalowych;
 • materiału do wypełnienia – np. odpadów granitowych, dolimitów czy kamieni piaskowca.

Narzędzia przydatne do pracy:

 • łopaty i szpadle;
 • wiertarka udarowa;
 • przecinarka kątowa;
 • spawarka;
 • lekka zagęszczarka płytowa;
 • paliki i sznurek traserski.

Zanim jednak przystąpimy do pracy, musimy wcześniej przygotować materiały. Gotowe siatki mają zazwyczaj wymiary 3x2 m, należy więc wyciąć z nich panele, które będą pełnić rolę siatek gabionowych. Można to zrobić za pomocą zwykłej przecinarki kątowej. Do górnej krawędzi siatki należy przyspawać kątowniki, które estetycznie wykończą konstrukcję.

Następnie siatki należy oddać do ocynkowania. Nałożenie cynku na siatki da nam gwarancję, że są solidnie zabezpieczone przed korozją, jak i działaniem deszczu czy mrozu. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest to, że ocynkowane siatki możemy pomalować na dowolny kolor, używając do tego specjalnych farb np. poliwinylowych.

Krok 3. Przygotowanie gruntu

Teren, na którym zamierzamy postawić ogrodzenie gabionowe, trzeba wyrównać i oczyścić. Następnie zgodnie z projektem wytyczamy linię przebiegania ogrodzenia, zaznaczając miejsca, w których staną słupy. Pomocne będą paliki wbite w ziemię oraz sznurek traserski.

Krok 4. Podbudowa pod ogrodzenie gabionowe

Odpowiednie przygotowanie podłoża to najważniejszy etap prac. Bez odpowiedniej podbudowy konstrukcja byłaby niestabilna, z kolei przez brak izolacji przy podłożu siatka oraz kamienie mogłyby w przyszłości pokrywać się mchem czy glonami.

Korytujemy wytyczony wcześniej teren pod ogrodzenie i usuwamy warstwę urodzajną gruntu. Wykładamy dół geowłókniną, którą następnie przysypujemy grubą warstwą tłucznia (12-31,5 mm). Będzie pełnić funkcję odsączającą, przez co będziemy mieć pewność, że ogrodzenie nie będzie tonąć w podmokłym podłożu. Wysypany tłuczeń delikatnie zagęszczamy, najlepiej lekką zagęszczarką płytową.

Kolejną warstwą podbudowy jest kruszywo (frakcja 0-31,5 mm), które również należy ubić. Całość posypujemy niewielką ilością piasku.

Krok 5. Osadzenie słupków betonowych

Dłuższe ogrodzenia gabionowe będą wymagały podparcia w postaci pionowych słupków – w przeciwnym razie konstrukcja mogłaby się uginać, a nawet runąć. Jakie słupy wybrać pod takie ogrodzenie? Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy wybrać ciężkie słupy ze stali. Wcześniej trzeba je odpowiednio ocynkować, aby rdza nie barwiła kamieni, które będą wypełniać ogrodzenie. Alternatywą dla słupków stalowych mogą być słupy z betonu, np. te wykorzystywane w sadownictwie, które połączone ze sobą liniami potrafią przenieść spore ciężary. Słupy sadownicze są zbrojone aż czterema prętami, a mimo to odznaczają się smukłym przekrojem, zwężającym się ku górze. Nie przejmujmy się wyglądem słupków, ponieważ zostaną całkowicie zakryte przez kamienie.

Słupki należy solidnie zakotwiczyć w ziemi poniżej strefy przemarzania gruntu (ok. 1,2-1,4 m). W tym celu wykopujemy doły, do których najpierw sypiemy półsuchy beton. Wbijamy słupek i sprawdzamy poziomicą poprawny pion. Następnie zalewamy do końca koryto ze słupkiem betonem.

ogrodzenie z gabionów szare
Miniwiata w ogrodzeniu to doskonały pomysł na przechowywanie drewna.

Krok 6. Alternatywa dla ławy fundamentowej – podmurówki z betonu

W gotowych systemach ogrodzeń gabionowych konieczne jest wcześniejsze wylanie fundamentów (tzw. ławy fundamentowej) pod całe ogrodzenie. Przy niższych koszach gabionowych sprawdzi się podbudowa z gotowych elementów z betonu – tzw. podmurówek, paneli ogrodzeniowych czy płyt chodnikowych. Ułożone w poziomie na płasko będą dobrym fundamentem pod całą konstrukcję.

Zanim ułożymy podwaliny na podbudowę, spód smarujemy warstwą bitumiczną, która zabezpieczy ogrodzenie przed wilgocią z podłoża. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ani kamienie, ani podbudowa nie będą porastały mchem. W podmurówkach można także wywiercić specjalne otwory pod słupy – przez nie będą przechodzić pionowe panele. Zrobimy to za pomocą wiertarki udarowej zakończonej dłutem.

Krok 7. Mocowanie siatek

Następnie przechodzimy do mocowań krat, które będą pełnić rolę koszy gabionowych. Ustalamy szerokość gabionów i zaznaczamy ją markerem na płytach z betonu. Wiertarką udarową delikatnie wiercimy otwory, najlepiej na wylot, dzięki temu woda będzie swobodnie odprowadzana z konstrukcji. Średnica drutów w siatkach zbrojeniowych wynosi około 6 mm, dlatego należy wybrać wiertło 8 mm. Aby siatki były stabilne i unieruchomione w konstrukcji, otwory należy wiercić precyzyjnie w pionie.

Wkładamy do płyt siatki po obu stronach i spinamy je ze sobą w poprzek (np. ocynkowanymi drutami, wygiętymi na kształt spinaczy). Boki montujemy w ten sam sposób, przyłączając je do siatek skręconymi drutami. W słupach ogrodowych są gotowe oczka, przez które przewlekamy ocynkowany drut i przywiązujemy do siatek. Jeśli wykorzystaliśmy zwykłe panele, należy wcześniej wywiercić w nich otwory.

Krok 8. Wypełnienie

Kosze z siatek zbrojeniowych mają trochę większe oczka niż te klasyczne gabionowe. Dlatego należy je wypełnić dość dużymi kamieniami – zbyt małe mogłyby wypadać przez otwory. Elementy wypełniające umieszczamy delikatnie, aby nie uszkodzić siatki. Dobrze jest co kilka warstw spinać siatkę ocynkowanymi drutami, dzięki czemu kosze będą trwale ze sobą złączone.

Górną krawędź kosza gabionowego zabezpieczamy siatką lub pozostawiamy otwartą, w zależności od przeznaczenia naszych gabionów.


Jakie są najczęściej popełniane błędy samodzielnego montażu ogrodzenia gabionowego?

 • Wybór niewłaściwych materiałów;
 • Zbyt duże obciążenie gabionów;
 • Zbyt wysokie ogrodzenie gabionowe;
 • Zbyt szerokie ogrodzenie gabionowe;
 • Brak wsporników wzmacniających siatkę;
 • Niewłaściwie rozlokowane wsporników;
 • Niewłaściwie przygotowanie podłoża;
 • Nierówne podłoże.

Pamiętajmy, że samodzielne stawianie gabionów sprawdzi się, jeśli mamy w planach niższe murki lub dekoracyjne elementy ogrodu - słupki, donice, panele. Masywne i wysokie ogrodzenia gabionowe będą wymagać zarówno trwałych i solidnych fundamentów, jaki i materiałów dostosowanych do tego typu konstrukcji. Ogrodzenie posesji pełni bardzo ważną rolę, dlatego nie warto na nim oszczędzać.


Inne artykuły w tej kategorii

Biały montaż – cennik. Ile kosztuje biały montaż?

Biały montaż – cennik. Ile kosztuje biały montaż?

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Odpowietrzanie podłogówki krok po kroku

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Odpowietrzanie podłogówki krok po kroku

Romantyczne i przytulne wnętrze. Zobacz minimalistyczny loft na Litwie

Romantyczne i przytulne wnętrze. Zobacz minimalistyczny loft na Litwie

Zadaszenie tarasu z drewna, poliwęglanu czy materiału? Przegląd rynku, porównanie cen

Zadaszenie tarasu z drewna, poliwęglanu czy materiału? Przegląd rynku, porównanie cen

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Impregnat, lakier czy olej? Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Impregnat, lakier czy olej? Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.