Co szukasz?
Zobacz także

Jak zrobić karmnik dla ptaków? 3 pomysły na karmnik dla ptaków DIY

Samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków DIY to nie tylko ogromna pomoc dla zwierząt, ale również świetna zabawa dla Ciebie i dzieci. I to zarówno przy jego budowie, jak i przy obserwowaniu skrzydlatych gości. Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki, z kartonu i z drewna? Z naszymi wskazówkami to nic trudnego – zobacz!

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna
Źródło: ArtushFoto / adobestock.com
Tu znajdziesz wszystkie karmniki dla ptaków >>

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Ekologicznie i pomysłowo

Karmnik dla ptaków DIY w duchu zero waste? Jeśli starasz się zredukować ilość śmieci produkowanych na co dzień w domu, z pewnością docenisz fakt, że w tym projekcie wykorzystasz część z nich ponownie, dając im drugie życie. Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj:

 • 1 plastikową butelkę o pojemności 5 l (np. po wodzie mineralnej),
 • nóż do tapet,
 • nożyczki,
 • 2 kawałki sznurka,
 • marker,
 • gwóźdź,
 • kombinerki,
 • taśmę izolacyjną.

Ten prosty karmnik wykonasz w zaledwie kilka minut. Zacznij od narysowania markerem czterech otworów o wymiarach 8 × 8 cm w dolnej części butelki, ok. 5 cm nad jej dnem. Następnie ostrożnie wytnij zaznaczone fragmenty nożem do tapet – to właśnie przez te okienka ptaki będą wchodzić do środka karmnika. Żeby uchronić je przed skaleczeniem, ostre ranty butelki obklej starannie taśmą izolacyjną.

Teraz czas na przygotowanie uchwytu do zawieszenia konstrukcji. W górnej części butelki, tuż pod zakrętką, wykonaj cztery małe otwory przy użyciu rozgrzanego gwoździa – trzymaj go kombinerkami, żeby się nie oparzyć. Przewlecz przez nie sznurki i zwiąż u góry w supełek. Gotowe!

To jednak nie koniec naszych pomysłów na ponowne wykorzystanie pustej butelki. Zobacz jeszcze, jak zrobić prosty karmnik dla ptaków, który będzie się samoczynnie napełniać. Wystarczy tylko lekko zmodyfikować powyższy projekt.

 1. Znajdź jeszcze jedną plastikową butelkę o takich samych wymiarach. Napełnij ją ziarnem.
 2. Utnij górną część (tę wąską) wcześniej przygotowanego karmnika.
 3. Przy górnej krawędzi wykonaj cztery małe otwory.
 4. Wciśnij napełnioną ziarnem butelkę w tę uciętą w taki sposób, by korek znajdował się w miejscu, z którego będą jeść ptaki.
 5. Przez wykonane otwory przeciągnij sznurek i połącz tak, by stworzył uchwyt do zawieszenia.
 6. Gdy odkręcisz dolną butelkę, ziarno zacznie się wysypywać – a gdy tylko ptaki zjedzą to, co jest na dnie, automatycznie pojawi się kolejna porcja.
prosty karmnik dla ptaków
Źródło: dmitriydanilov62 / adobestock.com

Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu? Poproś o pomoc dzieci!

Szukasz sposobu na kreatywne spędzenie wolnego czasu z najmłodszymi? Zobacz, jak zrobić karmnik dla ptaków z udziałem dzieci – bezpiecznie i bez sięgania po skomplikowane narzędzia, którymi można się skaleczyć.

Wykonując prosty karmnik dla ptaków DIY z pomocą dzieci, możesz wykorzystać karton. Choć zdecydowanie nie jest to najtrwalszy budulec, konstrukcja wytrzyma przez pewien czas, a następnie… zastąpisz ją kolejną. Taki projekt to przecież świetna zabawa dla najmłodszych! Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu? Najpierw wybierz odpowiedni karton. Powinien być duży, a w środku pokryty aluminiową powłoką odporną na działanie wilgoci. Najlepiej sprawdzi się ten po mleku lub soku. Umyj go i dokładnie osusz. Wtedy świetnie nada się na budulec karmnika dla ptaków.

Na jednej z dłuższych ścianek kartonu, kilka centymetrów nad dnem, narysuj otwór o wymiarach co najmniej 8 × 8 cm. Wytnij go w taki sposób, by góra otworu stworzyła niewielki daszek, który posłuży ptakom za osłonę przed wiatrem i deszczem. W górnej części kartonu zrób małe dziurki i przewlecz przez nie sznurek lub elastyczny drucik, na którym zawiesisz konstrukcję.

I teraz czas na najprzyjemniejszy etap – ozdabianie. Tę czynność możesz pozostawić w całości małym artystom. Kolorowe kredki, brokatowe lub neonowe flamastry albo autorska wycinanka z samoprzylepnego papieru – to tylko kilka pomysłów, którymi możecie się zainspirować. A może urządzisz mały konkurs na najładniej przystrojony karmnik dla ptaków?

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna krok po kroku?

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, z pewnością poradzisz sobie z naszym trzecim projektem – karmnikiem dla ptaków DIY wykonanym z drewna. Odrobina cierpliwości i stworzysz konstrukcję, która nie straci na funkcjonalności z biegiem czasu. Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna? Zanim zaczniesz, przygotuj:

 • drewnianą deskę o długości 120 cm i szerokości co najmniej 25 cm,
 • drewnianą kantówkę o długości 120 cm,
 • 2 kątowniki,
 • piłkę ręczną,
 • wkręty do drewna,
 • papier ścierny,
 • wkrętarkę.

Masz już wszystko? Zatem możesz przystąpić do pracy. Poniżej znajdziesz instrukcję, która przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku!

 1. Przytnij drewniane elementy: deskę na trzy fragmenty o wymiarach 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm, a kantówkę na cztery odcinki po 18 cm i dwa po 21 cm. Krótsze kantówki dodatkowo lekko natnij pod kątem 45°.
 2. Wygładź powierzchnię wszystkich drewnianych elementów i usuń z niej zadziory, używając papieru ściernego.
 3. Wykorzystaj kątownik, by połączyć ze sobą dwa większe fragmenty deski w taki sposób, by stworzyły daszek opadający pod kątem 45°.
 4. Stwórz szkielet budki, skręcając ze sobą kantówki – ta o długości 21 cm powinna łączyć dwie o długości 18 cm.
 5. Skręcone kantówki przytwierdź do deski o wymiarach 35 × 25 cm, która będzie podłogą karmnika.
 6. Przymocuj dach, osadzając go na wcześniej przygotowanych nacięciach. Przykręć go przy użyciu wkrętów do drewna i wkrętarki.

Brawo – oto Twój nowy karmnik dla ptaków DIY! Choć jest już gotowy, wymaga jeszcze kilku szlifów, zanim będziesz mógł napełnić go ziarnami. Przede wszystkim zadbaj o zabezpieczenie przed działaniem wilgoci i niskiej temperatury. Pomoże Ci w tym impregnat do drewna nałożony równomiernie na całą powierzchnię i pozostawiony do wyschnięcia. Możesz też dopełnić dolne krawędzie karmnika niskimi listewkami, które będą zapobiegać wysypywaniu ziarna na ziemię. Posłuż się w tym celu kantówką o szerokości ok. 5-6 cm – przytnij ją na długość odpowiadającą długości podłogi karmnika i przytwierdź wkrętami.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna
Źródło: Артём Князь / adobestock.com

Karmnik dla ptaków DIY gotowy? Świetnie – teraz tylko znajdź ustronne, spokojne miejsce na jego montaż i obserwuj ptaki, które wpadają do Ciebie na posiłek.

Jak dbać o jeża w ogrodzie? Sprawdź >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze