Kup idealne biurko do swojego domowego biura! 🖥️
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Góry na ścianie DIY - przewodnik malowania krok po kroku

Ostatnim hitem pokojów dziecięcych są dekoracje w stylu skandynawskim, a wśród nich zwłaszcza góry malowane na ścianie. W odróżnieniu od skomplikowanych malunków roślin czy leśnych zwierząt, te dekoracje może przygotować samodzielnie naprawdę każdy. Jak malować góry na ścianie w pokoju dziecka? Wystarczy taśma malarska, farba, wałek lub pędzel i odrobina czasu oraz kreatywności. Resztę opisujemy w naszym przewodniku krok po kroku dotyczącym tworzenia gór na ścianie.

Krok 1. Wybierz miejsce na malowane góry w pokoju dziecka

Podstawową kwestią jest właściwy wybór miejsca na malunek. Góry malowane na ścianie przyciągają wzrok i dominują przestrzeń. Z tego względu powinny one zdobić wyłącznie jedyną, ale najważniejszą ścianę w pokoju. Opcjonalnie można tego typu dekorację umieścić na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, czyli w rogu pokoju. Czy konieczne jest posiadanie wolnej, a więc niezastawionej niczym ściany? Nie ma takie wymogu. Idealnym miejscem do wyeksponowania gór na ścianie DIY są bowiem nie tylko puste przestrzenie, ale także ściany, przy których ustawione są niskie meble. Może to być ściana za łóżkiem, za biurkiem bądź niewysoką ławką czy też półką z zabawkami.

<h2 id="krok-2.stwórz-projekt-malowanych-gór">Krok 2. Stwórz projekt malowanych gór</h2>
<p>Zanim przystąpi się do malowania gór na ścianie, warto zastanowić się, jak mają one wyglądać. Efekt będzie zadowalający wyłącznie wtedy, gdy dobrze dobierzemy kolory, styl oraz wielkość malunku do pozostałych elementów wystroju pokoju. Najmodniejsze są inspirowane stylem skandynawskim <strong>szare góry malowane na ścianie</strong> z dodatkiem bieli i czerni. Z powodzeniem można jednak wprowadzić do pokoju dziecięcego zarówno <strong>pastelowe góry</strong> w odcieniu brudnego różu, błękitu czy szałwiowej zieleni, jak również zaszaleć z odważnymi kolorami takimi, jaki musztardowy żółty, granatowy czy pomarańczowy. Warto pamiętać, że <strong>góry malowane na ścianie w pokoju dziecka</strong> nie muszą być jednolite. Można je udekorować np. śnieżną czapą na szczytach, zachodzącym słońcem czy geometrycznymi wzorami. <strong>Pomysłów na ciekawe malunki gór</strong> warto szukać w zarówno na Instagramie i na Pinterest, jak również w naszej galerii „<a href="https://www.homebook.pl/inspiracje/pokoj-dziecka" rel="nofollow">Inspiracje w pokoju dziecka</a>”.</p>

Krok 2. Stwórz projekt malowanych gór

Zanim przystąpi się do malowania gór na ścianie, warto zastanowić się, jak mają one wyglądać. Efekt będzie zadowalający wyłącznie wtedy, gdy dobrze dobierzemy kolory, styl oraz wielkość malunku do pozostałych elementów wystroju pokoju. Najmodniejsze są inspirowane stylem skandynawskim szare góry malowane na ścianie z dodatkiem bieli i czerni. Z powodzeniem można jednak wprowadzić do pokoju dziecięcego zarówno pastelowe góry w odcieniu brudnego różu, błękitu czy szałwiowej zieleni, jak również zaszaleć z odważnymi kolorami takimi, jaki musztardowy żółty, granatowy czy pomarańczowy. Warto pamiętać, że góry malowane na ścianie w pokoju dziecka nie muszą być jednolite. Można je udekorować np. śnieżną czapą na szczytach, zachodzącym słońcem czy geometrycznymi wzorami. Pomysłów na ciekawe malunki gór warto szukać w zarówno na Instagramie i na Pinterest, jak również w naszej galerii „Inspiracje w pokoju dziecka”.

Krok 3. Przygotuj narzędzia i farby do malowania gór

Czym malować góry na ścianie w pokoju dziecięcym? Najlepiej zaopatrzyć się w niewielki wałek do malowania oraz mały, wąski pędzel. Pierwszym z nich pomaluje się ograniczony taśmami malarskimi wzór gór, a drugim zrobi poprawki po zdjęciu taśmy i uzupełni niedomalowane miejsca. Bardzo ważną kwestią przy malowaniu gór na ścianie jest wybór odpowiedniej taśmy malarskiej. W tym przypadku nie warto oszczędzać i najlepiej wybrać dobrej jakości niebieską taśmę malarską. Dlaczego właśnie ją? Niebieskie taśmy malarskie odznaczają się przeważnie mocniejszym klejem, większą grubością warstwy papierowej oraz dłuższą przyczepnością do podłoża niż ich żółte odpowiedniki. W sytuacji, gdy tworzymy na ścianie kolorową dekorację, ważne jest zatem, aby taśma nie odklejała się w trakcie malowania, a farba nie przeciekała przez papier.

Jaką farbę wybrać do malowania gór? W pokoju dziecięcym powinno się stosować bezpieczne dla maluchów, bezzapachowe, ale też zmywalne wodorozcieńczalne farby ścienne, np. farby kredowe do ścian (z zawartością kredy min. 35 proc.), tablicowe, akrylowe, lateksowe czy winylowe.

<h2 id="krok-4.stwórz-na-ścianie-wzór-górskich-szczytów-z-taśmy-i-zabezpiecz-podłogę">Krok 4. Stwórz na ścianie wzór górskich szczytów z taśmy i zabezpiecz podłogę</h2>
<p><strong>Tworzenie gór na ścianie DIY</strong> należy rozpocząć od przygotowania wzoru do malowania. Można najpierw ołówkiem delikatnie naszkicować, jak powinna zostać przyklejona taśma. Metoda ta polecana jest zwłaszcza wtedy, gdy planujemy przygotować na ścianie pokoju dziecięcego skomplikowaną, posiadającą wiele pasm górskich dekorację. Jeżeli planujemy minimalistyczny <strong>malunek gór na ścianie</strong>, można pominąć ten etap i od razu przykleić na ścianę taśmę. Ważne jest, aby najpierw przygotować wzór największych, pierwszoplanowych gór, naklejając taśmę od podłogi czy też listwy podłogowej do miejsca, w którym będzie znajdować się szczyt góry. Pozostałe elementy należy dopasowywać do już istniejącego wzoru. Podczas tego etapu pamiętać trzeba, żeby taśmę przyklejać po zewnętrznej stronie konturu gór. W innym przypadku gotowa dekoracja będzie mniejsza, niż planowaliśmy. Gdy ściana jest gotowa do malowania, należy zabezpieczyć jeszcze podłogę folią malarską lub papierem.</p>

Krok 4. Stwórz na ścianie wzór górskich szczytów z taśmy i zabezpiecz podłogę

Tworzenie gór na ścianie DIY należy rozpocząć od przygotowania wzoru do malowania. Można najpierw ołówkiem delikatnie naszkicować, jak powinna zostać przyklejona taśma. Metoda ta polecana jest zwłaszcza wtedy, gdy planujemy przygotować na ścianie pokoju dziecięcego skomplikowaną, posiadającą wiele pasm górskich dekorację. Jeżeli planujemy minimalistyczny malunek gór na ścianie, można pominąć ten etap i od razu przykleić na ścianę taśmę. Ważne jest, aby najpierw przygotować wzór największych, pierwszoplanowych gór, naklejając taśmę od podłogi czy też listwy podłogowej do miejsca, w którym będzie znajdować się szczyt góry. Pozostałe elementy należy dopasowywać do już istniejącego wzoru. Podczas tego etapu pamiętać trzeba, żeby taśmę przyklejać po zewnętrznej stronie konturu gór. W innym przypadku gotowa dekoracja będzie mniejsza, niż planowaliśmy. Gdy ściana jest gotowa do malowania, należy zabezpieczyć jeszcze podłogę folią malarską lub papierem.

Krok 5. Pomaluj góry na ścianie

Farbę na góry w pokoju dziecięcym najlepiej nakładać wałkiem o niskim runie, dzięki któremu uzyskamy gładką powierzchnię ściany. Jednorazowo należy nabierać niezbyt dużo farby, aby uniknąć jej ściekania po ścianie, a także niepotrzebnego chlapania na posadzkę. Ważne jest także, aby malować od góry do dołu i miejsce w miejsce, to znaczy metodą „mokro na mokro”. Co to dokładnie oznacza? Pasy świeżo nakładanej farby powinny nachodzić na siebie, aby uniknąć nieładnie wyglądających prześwitów i nierównego koloru po wyschnięciu. Gdy całość jest gotowa, zostawiamy malunek gór na ścianie do wyschnięcia na okres zgodny z wytycznymi producenta z etykiety wybranej farby. Jeżeli efekt jest zadowalający, można przystąpić do dekorowania gór innym kolorem farby lub do ostatniego kroku opisanego poniżej. Gdy kolor nie jest odpowiednio nasycony lub widoczne są prześwity, konieczne jest ponowne nałożenie farby. W tym przypadku warto sprawdzić, czy taśma malarska nie zaczęła się odklejać i nie wymaga wymiany.

Krok 6. Zdejmij taśmę i popraw malunek gór

Ostatnią fazą malowania gór w pokoju dziecka jest zdjęcie taśmy. Należy robić to delikatnie i dokładnie w tym momencie, który wskazuje producent taśmy na etykiecie. Przeważnie czeka się do momentu, gdy na ścianę nałożono już wszystkie warstwy farby, a ona sama na taśmie lekko przeschnie. Zbyt wczesne jej zerwanie może spowodować rozlewanie się farby na konturach gór, a zbyt późne, że razem z taśmą odkleimy ze ściany kawałki nowo nałożonej farby. Po zdjęciu taśmy należy przyjrzeć się uważnie malunkowi gór DIY i jeżeli podczas tej inspekcji stwierdzimy ubytki, należy je uzupełnić. Przy konturach najlepiej użyć pędzelka, a na dużych powierzchniach wałka z niewielką ilością farby. To również dobry moment, aby nanieść na wyschnięty malunek gór dekoracyjne wzory geometryczne czy uzupełnić tę ozdobę ścienną o inne elementy, np. słońce, chmury czy ptaki na niebie.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego krok po kroku

Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego krok po kroku

Jak zrobić wiszącą doniczkę? DIY

Jak zrobić wiszącą doniczkę? DIY

Co można zrobić z palet? 13 pomysłów na wykorzystanie palet w ogrodzie, domu i na działce

Co można zrobić z palet? 13 pomysłów na wykorzystanie palet w ogrodzie, domu i na działce

DIY: Taca na śniadanie do łóżka

DIY: Taca na śniadanie do łóżka

DIY: Jak ozdobić sylwestrowe naczynia za pomocą brokatu?

DIY: Jak ozdobić sylwestrowe naczynia za pomocą brokatu?

DIY: Jak zrobić świąteczny wieniec?

DIY: Jak zrobić świąteczny wieniec?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka do 24 godzin

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.