Dzień Chłopaka tuż tuż! Odkryj pomysły na prezenty 🎁
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wybrać pędzel do malowania ścian? Przegląd pędzli malarskich

Większość prac malarskich wykonujemy przy pomocy wałka. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala na równomierne pomalowanie dużej powierzchni. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy wałek potrzebuje dodatkowej asysty. Z niektórymi zadaniami znacznie lepiej poradzą sobie tradycyjne pędzle malarskie. Przydadzą się w trakcie gruntowania czy nakładania kleju, a także do malowania detali i trudno dostępnych miejsc. W sklepach znajdziemy pędzle w rozmaitych kształtach i rozmiarach, które służą do różnych celów. Jak dobrać odpowiedni pędzel do malowania ścian i o czym pamiętać przy jego zakupie? Podpowiadamy!

Dobry pędzel malarski, czyli jaki?

Kupując pędzel malarski, zwróćmy uwagę na jakość włosia. Chwyćmy je palcami i lekko pociągnijmy, żeby sprawdzić, czy włókna nie wypadają. Szukajmy pędzli z mocnym, gęstym i równolegle ułożonym włosiem, które nie wygina się na boki (nie jest rozczapierzone).

Sprawdźmy również, z czego wykonano trzonek pędzla. Najlepiej sprawują się te zrobione z plastiku. Ich drewniane odpowiedniki mogą pęcznieć pod wpływem wody, a co za tym idzie, ulec szybszemu zniszczeniu. Żeby tak się nie stało, muszą być dobrze zaimpregnowane.

Jak dobrać pędzel do rodzaju farby?

Pędzle malarskie mogą być wykonane z włosia naturalnego, syntetycznego lub mieszanego. Włosie dobieramy, kierując się rodzajem farby i jej właściwościami.

pędzel do malowania ścian

Pędzle malarskie z włosia syntetycznego (poliestru, nylonu) nie wchłaniają wody, więc są polecane do farb i lakierów wodorozcieńczalnych. Dzięki miękkim końcówkom ułatwiają malowanie gładkich powierzchni – pozwalają uniknąć smug i zachlapań.

Pędzle malarskie z naturalnego włosia (zazwyczaj końskiego, świńskiego) nadają się do malowania farbami i lakierami na bazie rozpuszczalników. Naturalne włókna są trwałe i odporne na odkształcenia, ale łatwo nasiąkają wodą. Z tego powodu nie należy łączyć ich z farbami wodorozcieńczalnymi.

W doborze właściwego pędzla pomoże nam prosty podział kolorystyczny. Pędzle do farb wodorozcieńczalnych są oznaczone kolorem niebieskim, pędzle do farb na bazie rozpuszczalnika – kolorem czerwonym.

Rodzaje pędzli malarskich ze względu na kształt i przeznaczenie

Kupując pędzle, trzymajmy się prostej zasady: im większa powierzchnia do malowania, tym większy pędzel należy zastosować. Równie istotny jest kształt włosia – w sklepach znajdziemy pędzle proste, skośne, okrągłe czy owalne. Jakie rodzaje pędzli malarskich mamy do wyboru i kiedy należy ich używać?

Pędzel ławkowiec – szeroki pędzel malarski z długim, naturalnym włosiem. Zostawia widoczną fakturę, więc nie nadaje się do malowania gładkich ścian. Ławkowiec jest wykorzystywany przede wszystkim do prac przygotowawczych, np. gruntowania i nakładania kleju, a także do malowania elewacji oraz innych nieregularnych powierzchni.

Pędzel tapetówka (nazywany również tapeciakiem i ławkowcem tapetowym) – pędzel z nieco krótszym włosiem niż tradycyjny ławkowiec. Sprawdza się doskonale do nakładania kleju pod tapety, gruntowania i malowania nierównych ścian.

Pędzle płaskie, pędzle angielskie i półangielskie – pędzle ze średniej długości, sztywnym włosiem (syntetycznym, naturalnym albo mieszanym). Najlepiej używać ich do malowania niewielkich, gładkich powierzchni. Pozwalają na pokrycie ściany równomierną warstwą farby.

Pędzel akrylowy – odmiana pędzla angielskiego z akrylowym włosiem. Przeznaczony przede wszystkim do malowania farbami i lakierami akrylowymi. Pozostawia gładką, równomierną warstwę farby.

Pędzle malarskie okrągłe i owalne – polecane do prac dekoracyjnych, które wymagają precyzji. Nadają się do malowania stolarki drzwiowej i okiennej, powierzchni strukturalnych i porowatych. Włosie pędzla okrągłego może być przycinane zgodnie z potrzebami (np. formowane w szpic).

Krzywak – pędzel płaski z zakrzywionym trzonkiem. Niezastąpiony podczas malowania kaloryferów, przestrzeni za grzejnikiem oraz innych, trudno dostępnych miejsc. Przyda się do malowania narożników i linii styku między ścianą a podłogą/sufitem.

Pędzle skośne – wyglądają jak pędzle angielskie, z tą różnicą, że mają włosie ścięte pod lekkim kątem. Skośne pędzle pozwalają na dużą precyzję, ale ich stosowanie wymaga sporej wprawy. Mogą być używane do odcinania kolorów i malowania równych pasów.

Pędzle do malowania rogów – do malowania narożników sprawdzają się najlepiej wąskie pędzle angielskie oraz pędzle skośne.

Przed rozpoczęciem malowania, zadbajmy o właściwe przygotowanie nowego pędzla. Oczyśćmy włosie z kurzu oraz pyłu i usuńmy luźne włókna. Wystarczy, że kilkakrotnie potrzemy pędzlem o blat stołu lub krawędź innego mebla.


Inne artykuły w tej kategorii