Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Płytki klinkierowe – jak wykorzystać klinkier we wnętrzach i na elewacji?

Płytki klinkierowe to popularny materiał do wykańczania elewacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zakres jego zastosowań jest znacznie szerszy. Kafelki z klinkieru, równie dobrze co na zewnątrz, sprawdzają się wewnątrz domu. Chcesz poznać wszystkiego tajniki płytek klinkierowych? Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest klinkier, jakie ma wady i zalety, gdzie go wykorzystać, a także jak prawidłowo układać, czyścić i malować ten naturalny materiał.

Płytki klinkierowe – czym się charakteryzują?

Płytki klinkierowe wyrabia się z wysokiej jakości gliny zmieszanej z piaskiem, a następnie wypala w temperaturze ponad 1000°C. Kafelki mają taki sam skład jak cegła klinkierowa, ale są od niej zdecydowanie cieńsze i lżejsze. W efekcie stanowią praktyczny zamiennik cegły, która jest materiałem nie tylko drogim, ale też wymagającym pod względem montażu.

Chociaż klinkier kojarzy się z charakterystyczną rudo-czerwoną barwą, tak naprawdę przyjmuje różne kolory: od bursztynowej żółci, przez beże i biele, aż po grafitową szarość. Powierzchnia płytek może być gładka, porowata lub strukturalna.

Z płytek klinkierowych wykonuje się okładziny zewnętrzne i wewnętrzne, a więc elewacje budynków, podłogi, ściany, parapety, schody i okładziny kominów. Warto pamiętać, że wyroby klinkierowe różnią się parametrami i należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem. I tak płytek elewacyjnych nie wolno układać na podłodze, a płytek klinkierowych wewnętrznych – w przestrzeniach otwartych.

Paradyż Ilario Brown Klinkier 30x60

Paradyż Ilario Brown Klinkier 30x60

78 zł
Paradyż Ilario Brown Klinkier 30x30

Paradyż Ilario Brown Klinkier 30x30

77 zł

Płytki klinkierowe – zalety i wady

ZALETY PŁYTEK KLINKIEROWYCH

  • Klinkier jest odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: wilgoci, wody, mrozu, słońca i wahań temperatur. Jako materiał o małej nasiąkliwości (poniżej 6%) nie pęka i nie odspaja się od podłoża nawet podczas uporczywych mrozów.
  • Powierzchnia płytek klinkierowych jest wolna od pleśni, mchu i grzybów.
  • Płytki z klinkieru odznaczają się dużą twardością. Trudno je zarysować lub uszczerbić.
  • Kafelki klinkierowe są odporne na zaplamienia i łatwe do utrzymania w czystości.
  • Płytki z klinkieru mają właściwości ognioodporne. Dzięki temu można je stosować w miejscach narażonych na działanie wysokie temperatur, takich jak ściana za kuchenką gazową, obudowa komina lub kominka.
  • Duży wybór kolorów, rozmiarów i rodzajów wykończenia pozwala dopasować płytki do każdego wnętrza i każdej elewacji.
  • Oprócz płytek prostokątnych producenci oferują elementy uzupełniające, m.in. płytki klinkierowe narożne, które znacząco podnoszą estetykę wykończenia.

WADY PŁYTEK KLINKIEROWYCH

  • Ceny płytek klinkierowych nie należą do najniższych. Za m² najtańszych kafelków należy zapłacić ok. 30-120 zł. Płytki ręcznie formowane kosztują znacznie więcej, bo aż 150-300 zł za m².
  • Błędy na etapie montażu lub nieprawidłowy dobór materiałów mogą skutkować zawilgoceniem płytek i pojawieniem się białych wykwitów solnych. Aby zapobiec temu problemowi, warto powierzyć wykonanie elewacji doświadczonej ekipie.
  • Niektóre rodzaje płytek klinkierowych wymagają impregnacji.

Płytki klinkierowe elewacyjne

Płytki klinkierowe to jeden z najlepszych materiałów do wykańczania ścian zewnętrznych. Zazwyczaj ozdabia się nimi wybrane fragmenty elewacji, m.in. dolne partie ściany, nadproża, cokoły, parapety, podokienniki, filary czy naroża budynku. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć miejsca, które są narażone na zniszczenie, a jednocześnie urozmaicić bryłę domu.

Nadrzędne znaczenie dla wyglądu i trwałości okładziny ma rodzaj zastosowanych płytek. Do wykańczania ścian zewnętrznych nadadzą się wyłącznie płytki klinkierowe elewacyjne o nasiąkliwości poniżej 6%.

Planując prace wykończeniowe na zewnątrz domu, warto zastanowić się nad montażem płytek klinkierowych na tarasie, balkonie lub schodach. To ciekawa alternatywa dla powszechnie stosowanych materiałów, takich jak gres czy terakota.

Płytki klinkierowe zewnętrzne mają dobre właściwości antypoślizgowe, nie ścierają się i nie rysują. Jako materiał mrozoodporny doskonale znoszą wahania temperatur i siarczyste mrozy. Ponieważ podłoga jest powierzchnią mocno eksploatowaną i narażoną na zabrudzenia, zaleca się, aby dodatkowo zaimpregnować kafelki.

Płytki klinkierowe na ścianę – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Płytki klinkierowe mogą być wykorzystane jako okładzina ścian wewnętrznych. Do tego celu najlepiej nadadzą się kafelki formowane ręcznie, które naśladują wygląd starych cegieł.

Płytki klinkierowe do salonu

W salonie warto wykorzystać płytki z klinkieru, aby wyeksponować wybrany fragment pokoju. Kafelki mogą urozmaicić ścianę za telewizorem, ścianę za kanapą lub wnękę. Dobrym pomysłem jest użycie klinkieru do wykończenia kominka. Po zaimpregnowaniu powierzchni bez problemu usuniesz z niej każde zabrudzenie. Nawet jeśli na płytkach wyląduje gorąca iskra lub rozgrzany opał, kafelkom nie stanie się żadna krzywda.

Płytki klinkierowe do kuchni

W kuchni można wykorzystać klinkier na kilka sposobów: jako wykończenia ściany między blatem i szafkami, obudowę wyspy kuchennej lub oprawę stołu. Aby ułatwić sobie sprzątanie i utrzymać płytki w nienagannej czystości, pomaluj ich powierzchnię impregnatem do cegieł. Preparat zabezpieczy kafelki przed zaplamieniem, działaniem wody i tłuszczu.

Płytki klinkierowe do łazienki

Odpowiednio zaimpregnowane płytki mogą ozdobić ścianę za umywalką, miską ustępową lub wanną. Klinkier w łazience należy zaimpregnować preparatem hydrofobowym.

Jak kłaść i fugować klinkier?

Okładziny z płytek klinkierowych elewacyjnych można układać na surowym podłożu lub na warstwie ociepleniowej. Montaż należy rozpocząć od starannego przygotowania powierzchni – musi być czysta, sucha i gładka.

Do klejenia płytek wybierz gęsty elastyczny klej przeznaczony do wyrobów klinkierowych. Zamiast uniwersalnej fugi cementowej zastosuj specjalną zaprawę bez dodatku wapna (aby zapobiec pojawieniu się wykwitów). Najlepiej sięgnąć po fugę, która umożliwia fugowanie metodą półsuchą – przy użyciu minimalnej ilości wody.

Jak kłaść klinkier? Płytki przykleja się do ściany, zaczynając od naroży. Między kafelkami należy zachować odstępy o szerokości ok. 10 mm. Gdy klej wyschnie, można przystąpić do fugowania klinkieru.

Jak fugować płytki klinkierowe? Zamiast rozcierać zaprawę na powierzchni płytek, należy starannie wypełnić nią spoiny, używając kielni spoinówki. Fuga powinna mieć gęstą konsystencję, którą można z łatwością formować. Wszelkie pozostałości kleju i zaprawy należy usuwać na bieżąco, za pomocą wilgotnej szmatki, tak aby nie dopuścić do ich zaschnięcia. Wyczyszczoną i suchą powierzchnię płytek można dodatkowo zaimpregnować.

Czym czyścić klinkier?

Klinkier, jak każdy materiał, wymaga systematycznej pielęgnacji. Czym myć płytki klinkierowe na zewnątrz, a czym w domu? Z większością zabrudzeń poradzi sobie wilgotna gąbka z dodatkiem detergentu. W przypadku większych zabrudzeń na elewacji warto wspomóc się myjką ciśnieniową. Narzędzie usuwa zabrudzenia szybko i skutecznie, a umyte przy jej pomocy powierzchnie odzyskują pierwotny blask.

Brak staranności przy nakładaniu fugi może skutkować powstaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń. Czym czyścić klinkier po fugowaniu? Jeśli ślady wciąż są wilgotne, usuń zabrudzenia za pomocą wilgotnej ściereczki. Resztki zaprawy zdążyły wyschnąć? Spróbuj zetrzeć zabrudzenia za pomocą szczotki nasączonej octem, a jeśli to nie pomoże, użyj profesjonalnych preparatów do czyszczenia klinkieru. Na koniec, gdy powierzchnia będzie już czysta, koniecznie zaimpregnuj płytki.

Myjka ciśnieniowa NILFISK C 105.7-5 EU

Myjka ciśnieniowa NILFISK C 105.7-5 EU

440 zł
Myjka ciśnieniowa KARCHER KHB 5 Battery Set 1.328-100.0

Myjka ciśnieniowa KARCHER KHB 5 Battery Set 1.328-100.0

1122 zł
Myjka ciśnieniowa GARDENA AquaClean 9341-20

Myjka ciśnieniowa GARDENA AquaClean 9341-20

1547 zł
Myjka ciśnieniowa LIDER KCM1700

Myjka ciśnieniowa LIDER KCM1700

300 zł
Myjka ciśnieniowa DEDRA DED8822

Myjka ciśnieniowa DEDRA DED8822

848 zł
Myjka ciśnieniowa NILFISK E 150.2-10 H X-TRA EU

Myjka ciśnieniowa NILFISK E 150.2-10 H X-TRA EU

1649 zł
Myjka ciśnieniowa BOSCH AdvancedAquatak 150

Myjka ciśnieniowa BOSCH AdvancedAquatak 150

1599 zł
Myjka ciśnieniowa YATO YT-85910

Myjka ciśnieniowa YATO YT-85910

381 zł

Malowanie płytek klinkierowych

Z czasem barwa płytek może opatrzyć się i znudzić. Co wtedy? Czy można zmienić kolor klinkieru na nowy? Oczywiście, że tak! Płytki klinkierowe, podobnie jak cegły, doskonale nadają się do malowania.

Malowanie klinkieru musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Płytki należy starannie oczyścić, w razie konieczności naprawić i pomalować preparatem gruntującym. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosi się farbę właściwą.

Czym pomalować płytki klinkierowe? Do malowania ścian zewnętrznych stosuje się farby elewacyjne akrylowe lub farby krzemianowe (mineralne). W pomieszczeniach zamkniętych należy dobierać produkty z myślą o panujących w nich warunkach. Farba do płytek klinkierowych w łazience i kuchni musi być odporna na wilgoć, kontakt z wodą i częste zmywanie, dlatego w tym miejscu sięgnij po farbę lateksową. W salonie i sypialnie wystarczy tańsza farba akrylowa.

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

281 zł
Śnieżka Plamoodporna P26 Nowoczesna 5l

Śnieżka Plamoodporna P26 Nowoczesna 5l

120 zł
Śnieżka Plamoodporna P41 Urocza 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P41 Urocza 2.5l

65 zł
Śnieżka Plamoodporna P37 Ponadczasowa 2.5l

Śnieżka Plamoodporna P37 Ponadczasowa 2.5l

65 zł

Płytki klinkierowe to piękny, trwały, a na dodatek bardzo ekologiczny materiał. Kafelki powstają na bazie naturalnych surowców, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dzięki doskonałym parametrom zachowują atrakcyjny wygląd przez długie lata. Jeśli cenisz rozwiązania, które skutecznie opierają się upływowi czasu i przemijającym modom, płytki klinkierowe na pewno spełnią Twoje oczekiwania.


Inne artykuły w tej kategorii