Zmień swoje wnętrze z VOX i wygraj metamorfozę za 30 000 zł 🏆
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki wałek do malowania ścian i sufitów wybrać? Rodzaje wałków do malowania

Kolor wybrany, farba kupiona, pora skręcić w alejkę z narzędziami i zaopatrzyć się w wałek malarski. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego. Tymczasem wybór wałków jest ogromny i rodzi wiele wątpliwości. Na sklepowych półkach znajdziemy wałki szerokie i wąskie, wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych, pokryte długim lub krótkim włosiem. Jakiego wałka użyć, żeby malowanie poszło gładko i przyniosło oczekiwane efekty?

Wybierając wałek, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość i strukturę malowanej powierzchni, efekt, który chcemy uzyskać, a także rodzaj farby, której planujemy użyć.

Jaki wałek do malowania ścian?

Kluczowe znaczenie ma rozmiar wałka. Do malowania dużych powierzchni sprawdzi się wałek o szerokości ok. 12-25 cm. W miejscach trudno dostępnych oraz wymagających precyzji niezbędny będzie wąski wałek, o szerokości ok. 5-12 cm. Wybór wałka malarskiego zależy również od rodzaju farby oraz struktury podłoża (podpowiedzi znajdziesz w dalszych akapitach). Na szczęście producenci i sklepy jasno określają, do czego służy dane narzędzie.

Jaki wałek do malowania sufitu?

Wałek do malowania sufitu powinien spełniać te same kryteria, co wałek do malowania ścian. Słowem, im szerszy wałek zastosujemy, tym szybciej uwiniemy się z pracą. Żeby dodatkowo ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w wałek niekapiący. W trakcie malowania farba nie kapie w dół, tylko spływa do tzw. okapnika. Takie rozwiązanie pomaga ustrzec się przed bałaganem, a co najważniejsze zwiększa wydajność emulsji. Farba, która ląduje w okapniku, trafia bowiem z powrotem na wałek i zostaje ponownie wykorzystana.

Jak dobrać wałek malarski do typu podłoża?

Generalna zasada brzmi, że im gładsza powierzchnia malowania, tym krótsze powinno być poszycie wałka. Jaki rodzaj wałka zastosować w przypadku ścian pokojowych, a który sprawdzi się podczas malowania chropowatej elewacji?

 • Wałki gąbkowe, wałki welurowe (ok. 5-8 mm) – służą do lakierowania parkietów i malowania idealnie gładkich powierzchni, np. mebli czy ścian gipsowych.
 • Wałki sznurkowe z krótkim, cienkim włosiem (ok. 10-12 mm) – są używane do malowania standardowych ścian i sufitów o lekko chropowatej strukturze (z efektem tzw. skórki pomarańczy lub ziaren piasku).
 • Wałki futrzane, wałki sznurkowe z długim włosiem (ok. 19-30 mm) – to narzędzia polecane do malowania powierzchni mocno chropowatych i chłonnych, np. elewacji, tapet strukturalnych, cegieł.

Rodzaje farb a dobór wałka

Poszycie wałka może być wykonane z materiału syntetycznego lub naturalnego. Wałków z włosiem syntetycznym używamy przede wszystkim do farb wodorozcieńczalnych, wałków z włosiem naturalnym (wełnianym, welurowym) – do farb na bazie rozpuszczalnika.

 • Wałek do farby akrylowej – farba akrylowa to produkt powszechnie stosowany, czy to do malowania ścian, czy to do sufitów. Łatwo się rozprowadza i dobrze kryje. Żeby osiągnąć zadowalający efekt, wystarczy użyć popularnego wałka sznurkowego z mikrofibry. Wałek z mikrofibry zostawia na ścianie gładką, równomierną powłokę i nadaje się do wielokrotnego wykorzystania (pod warunkiem, że będziemy o niego dbać). Równie dobrze sprawdzą się wałki z poszyciem poliestrowym, poliakrylowym czy poliamidowym.

 • Wałek do farby lateksowej – do farb lateksowych wykorzystujemy te same narzędzia, co w przypadku farb akrylowych. Pokrycie wałka powinno być wykonane z włókien syntetycznych i dostosowane do rodzaju malowanej powierzchni.

 • Wałek do farby rozpuszczalnikowej – farby na bazie rozpuszczalnika znajdują zastosowanie w przypadku elementów drewnianych i metalowych: drzwi, balustrad czy grzejników. Trzeba więc sięgnąć po narzędzie, które pozostawia cienką, idealnie gładką powłokę. Najlepiej sprawdzą się wałki moherowe z bardzo krótkim włosiem, wałki welurowe lub gąbkowe (z drobnymi porami).

 • Wałek do farby olejnej – farb olejnych używamy przede wszystkim do malowania ochronnych lamperii: w szkołach, szpitalach oraz innych miejscach użytku publicznego. Najlepiej nanosić je na ścianę przy pomocy gładkich wałków gąbkowych (flokowych).

Wałki do zadań specjalnych

Obok standardowych wałków malarskich znajdziemy cały arsenał nietypowych wałków. Niektóre ułatwiają pomalowanie trudno dostępnych miejsc, inne służą do celów czysto dekoracyjnych.

 • Wałek do malowania narożników – wałek z okrągłą główką o średnicy 3-8 cm. Pozwala wygodnie i szybko pomalować narożniki ścian.

 • Wałek do odcinania – służy do odcinania kolorów na krawędzi dwóch ścian lub ściany i sufitu. Jest wyposażony w odchylaną tarczę, która chroni przed zabrudzeniem powierzchni w innym odcieniu.

 • Wałek do malowania rur i grzejników – bardzo wąski, osadzony na długim uchwycie. Pozwala dotrzeć do każdej szczeliny.

 • Wałek ze zbiornikiem na farbę – przydatny podczas malowania dużych powierzchni. Wyposażony w pojemnik na farbę oraz pompkę, która umożliwia jej wygodne dozowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba co chwilę przerywać pracy, żeby sięgnąć wałkiem do kuwety.

 • Wałek malarski dekoracyjny – służy do malowania wzorów na ścianie. Jego zastosowanie wymaga precyzji i nieco wprawy. W sklepach znajdziemy wałki dekoracyjne z różnych materiałów, m.in. z gąbki czy gumy (pokrytej wypukłym wzorem).

Dobry wałek znacząco ułatwia pracę. Pozwala uniknąć smug, zachlapań i zacieków, a dodatkowo ogranicza zużycie farby do minimum. Poświęćmy więc kilka minut, żeby dobrze przemyśleć jego wybór. Kierujmy się przy tym ogólnie panującymi zasadami, wytycznymi producenta, a przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.


Inne artykuły w tej kategorii