Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak przygotować ściany do malowania?

Malowanie ścian to wieloetapowy proces. Na estetyczne, gładkie i precyzyjne wymalowanie powierzchni ogromny wpływ mają czynności, które należy przedsięwziąć jeszcze przed samym nakładaniem farby! Sekretem jest tu prawidłowe przygotowanie ścian do malowania. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jeśli ściany malujemy po raz pierwszy, zadanie mamy bardzo ułatwione. Surowe, wyrównane podłoże wystarczy uprzednio oczyścić z kurzu i zagruntować specjalnym preparatem gruntującym, który wyrówna chłonność ściany i ją wzmocni. Malowanie ścian już pomalowanych, np. w ramach remontu, to już bardziej skomplikowane zadanie…

Dlaczego przygotowanie ścian pod malowanie jest tak istotne? Odpowiedź jest banalnie prosta. Ściany w wyniku użytkowania ulegają uszkodzeniom i zabrudzeniom. Gdzieniegdzie pojawiają się ryski i spękania, w innym miejscu wielka plama po rozlanej kawie, a styk ścian i sufitu zaczynają „zdobić” niewielkie plamki pleśni. Jakby tego było mało, powłoka malarska wraz z czasem traci przyczepność do podłoża – innymi słowy farba zaczyna się łuszczyć. Gdybyśmy nałożyli nową warstwę farby bez uprzedniego przygotowania podłoża, ona również wkrótce zaczęłaby odstawać od ściany.

Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku

Krok 1. Usuwanie starych warstw farby

W ramach przygotowania ścian do malowania farbą lateksową, akrylową lub inną popularną emulsją w pierwszej kolejności musimy pozbyć się starych, słabo przyczepnych powłok malarskich – łuszczących się i odstających od podłoża. Jeśli nie jesteśmy w stanie ocenić, w których miejscach farba straciła przyczepność, wykonajmy prosty test. Wystarczy na paru fragmentach ściany przykleić mocną taśmę malarską, a następnie oderwać ją szybkim i pewnym ruchem dłoni. Jeśli wraz z taśmą oderwaliśmy fragment powłoki, oznacza to, że konieczne jest jej usunięcie. Jeśli taśma jest czysta, farba prawdopodobnie dobrze trzyma się podłoża, zatem jej usuwanie nie jest niezbędne. Przed malowaniem należy pozbyć się również starych warstw farb wapiennych i klejowych, nie stanowią one bowiem dobrej bazy dla nowoczesnych farb emulsyjnych.

Jak usunąć starą farbę ze ściany? Wystarczy, że zwilżymy powierzchnię wodą i zeskrobiemy szpachelką. Inną metodą, wymagającą maseczki i okularów ochronnych, jest użycie specjalnych preparatów do usuwania farby. Po nałożeniu środka do usuwania farb na powłokę należy chwilę poczekać, aż stara warstwa napęcznieje i usunąć za pomocą szpachelki. Obie metody są jednak bardzo czasochłonne.

Starą warstwę farby możemy usunąć na sucho. Do tego zadania najlepiej wybrać szlifierkę oscylacyjną. Ważne, aby pracę rozpocząć od papieru ściernego o dużej granulacji. Również i tutaj musimy zadbać o bezpieczeństwo. Ze względu na duże zapylenie powinniśmy korzystać z okularów i maski przeciwpyłowej.


Pamiętaj! Usuwając farbę ze ściany, uważaj, aby nie uszkodzić tynku. Podczas prac warto zabezpieczyć podłogę folią.

Krok 2. Mycie ścian przed malowaniem

Mycie ścian przed malowaniem to bardzo istotny etap prac. Jeśli nie usuniemy z podłoża tłustych zacieków i osadów bądź zabrudzeń z błota czy resztek jedzenia, nie mamy co marzyć, że farba osiągnie w tych miejscach idealną przyczepność.

Czym umyć ścianę przed malowaniem? Eksperci zalecają użycie miękkiej ściereczki i wody z dodatkiem specjalnego mydła malarskiego; możemy też sięgnąć po delikatny, odtłuszczający detergent. Ściany myjemy, kierując się od góry do dołu, na koniec zaś powierzchnie przemywamy niewielką ilością czystej wody.

Konieczne jest także usunięcie pierwszych ognisk pleśni i grzybów. Sięgnijmy po środek grzybobójczy i postępujmy zgodnie z instrukcją. Często wskazane jest usunięcie starej, zainfekowanej powłoki malarskiej za pomocą szpachelki.

Krok 3. Wyrównywanie i szpachlowanie ścian

Jak przygotować ściany do ponownego malowania? Aby osiągnąć dobry efekt, musimy zniwelować wszelkie nierówności, rysy i spękania oraz uzupełnić ubytki, inaczej po pomalowaniu będą one widoczne jak na dłoni.

Kiedy ściany całkowicie wyschną, rozrabiamy masę szpachlową w zalecanych przez producenta proporcjach lub sięgamy po gotowy do użycia wyrób i wypełniamy wgłębienia, starając się za pomocą szpachelki wyrównać powierzchnię. Po wyschnięciu zaprawy szlifujemy podłoże gruboziarnistym papierem ściernym, następnie zaś wygładzamy je drobnoziarnistym do uzyskania gładkiej i równej ściany. Następnie usuwamy powstały pył i kurz.

Krok 4. Gruntowanie ścian przed malowaniem

Czy możemy już przystąpić do malowania? Prawie! Zostało nam jeszcze gruntowanie ścian. Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany? Tak, jednak za pomocą różnych produktów. Pamiętajmy, że zabieg ten wykonujemy przede wszystkim na niemalowanym wcześniej podłożu. Oznacza to więc, że zastosowanie gruntu jest konieczne w sytuacji, gdy usunęliśmy stare powłoki malarskie z fragmentów (lub całości) ścian oraz nałożyliśmy masę szpachlową na naprawiane ubytki. W takim przypadku gruntujemy tylko te odsłonięte oraz naprawiane fragmenty powierzchni, aby ustabilizować podłoże i pozwolić na osiągnięcie dobrej przyczepności farby. Gruntowanie jest zasadne również w przypadku nowych ścian wykończonych materiałami o wysokiej chłonności. Tynki gipsowe czy płyty gipsowo-kartonowe wymagają gruntowania przed położeniem gładzi czy malowaniem!

Gruntowanie ścian wcześniej już malowanych, z których nie usunęliśmy poprzedniej powłoki malarskiej, nie jest konieczne jeśli ściana jest w doskonałej kondycji. W takim przypadku zastosowanie znajduje tu farba podkładowa. Prócz wzmocnienia powierzchni i poprawienia przyczepności nowej farby warstwa podkładowa przygotowuje ścianę pod nowy kolor. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy zmienić kolor ścian z intensywnego na bardziej stonowany. Farba podkładowa zakrywa starą emulsję i tworzy tło dla nowej. Jednocześnie zmniejsza zużycie farby potrzebnej do przemalowania.


Pamiętaj! Osoby, które po raz pierwszy malują mieszkanie, mają zazwyczaj sporo wątpliwości odnośnie do czasu schnięcia poszczególnych wyrobów. Kiedy należy przeprowadzić malowanie po gruntowaniu? Jaki czas można uznać za minimalny? Okazuje się, że nie ma tu uniwersalnej reguły – każdy produkt charakteryzuje się innym, indywidualnym czasem schnięcia. Czytajmy uważnie etykiety!

Krok 5. Położenie gładzi – opcjonalnie

Warto mieć świadomość, że na cienkiej powłoce farby widać każde mankamenty ściany. Usunięcie pęknięć i ubytków za pomocą masy szpachlowej nie zawsze jest wystarczające. Aby uzyskać efekt gładkiej, nieskazitelnie równej powierzchni warto pokryć ścianę gładzią. Do dyspozycji mamy różne rodzaje materiału – od gładzi gipsowych, cementowych, po wapienne i polimerowe. Gładź dobieramy do rodzaju podłoża, a także warunków zewnętrznych. Dobrym przykładem są gładzie na bazie gipsu, które nie sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności i powierzchniach z betonu komórkowego. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dokładnie zapoznajmy się ze specyfikacją produktu.

Kładzenie gładzi nie jest skomplikowane, ale wymaga pewnej wprawy i przygotowania odpowiednich narzędzi. Możemy zdecydować się na położenie gładzi szpachlą lub za pomocą wałka. Ta druga metoda idealnie nadaje się do pokrycia dużych powierzchni.

Krok 6. Zadbajmy o warunki, przygotujmy narzędzia

Miejmy na uwadze, że na efekt końcowy – oprócz prawidłowego przygotowania ścian oraz doboru odpowiednich produktów do gruntowania i malowania – wpływają także warunki, w jakich przeprowadzamy prace. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu będzie za ciepło, warstwa farby będzie wysychać zbyt szybko, wskutek czego nie osiągnie parametrów technicznych i wytrzymałościowych obiecywanych przez producenta. Temperatura powinna się w związku z tym zamykać w przedziale min. +10°C, maks. +28°C, wilgotność powietrza nie może zaś przekraczać 80%.

Wskazówki dotyczące warunków znajdziemy w karcie farby. Zapoznajmy się również z zaleceniami dotyczącymi narzędzi do malowania – rodzaj oraz długość włosia w wałku i pędzlu dobieramy do rodzaju farby.

Jaki grunt pod farbę? Jak dokładnie usunąć plamy? Jak osiągnąć idealnie równą powierzchnię? To tylko niektóre z pytań, które sobie zadajemy, planując remont. Okazuje się jednak, że malowanie ścian jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy dokładność, precyzja i… sporo wolnego czasu.


Inne artykuły w tej kategorii