Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

6 sposobów na połączenie tarasu z ogrodem

Gustownie zagospodarowany taras potrafi być świetnym przedłużeniem salonu. Mogą na nim zamieszkać eleganckie meble, wodoodporne dywany i poduchy, zwiewne moskitiery. Chętnie rozgoszczą się tam także hamaki, bujane fotele, nastrojowe lampiony i latarenki. Taki anturaż pod chmurką wspaniale sprawdza się jako wygodna strefa wypoczynkowa. Pamiętajmy jednak, że to także ważny łącznik pomiędzy domem a ogrodem.

Salon, taras i ogród powinny tworzyć spójny ciąg komunikacyjny. Wspaniale, jeśli wychodząc z domu na taras i do ogrodu, możesz podziwiać harmonijnie zaaranżowaną całość. Dzięki płynnym "przejściom" przestrzeń staje się nie tylko stylowa, ale i bardziej funkcjonalna. Poniżej zdradzamy sześć sprawdzonych sposobów na zgrabne połączenie tarasu z ogrodową oazą.

Stylistyczna spójność

Styl aranżacji ma znaczenie nie tylko we wnętrzach. Równie istotny jest na tarasie i w ogrodzie. Dokładnie przemyśl zatem jaki zieleniec Ci się marzy. Romantyczny w stylu prowansalskim? A może nieco egzotyczny w stylu japońskim? Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant, zadbaj, aby na tarasie zagościły jasne meble z rattanu lub drewna, gazony z lawendą i subtelne akcenty - przecierane osłonki doniczek i urokliwe latarenki. W ogrodzie powinny brylować dodatki utrzymane w tym samym stylu - pobielana huśtawka, gustowna fontanna czy finezyjne klatki dla ptaków zawieszone na jednym z drzew. Idąc w stronę estetyki japońskiej, postaraj się, aby na tarasie pojawiły się meble z drewna egzotycznego, kilka ozdobnych kamieni i proste kratki bambusowe. W ogrodzie natomiast zaaranżuj oczko wodne, posadź drzewka bonsai oraz trawy ozdobne. Działaj konsekwentnie! Dzięki temu, że taras i ogród będą zaaranżowane w tej samej konwencji, stworzą piękną, spójną całość.

Emaga Deski tarasowe z WPC, wydrążone, 40 m², 2,2 m, ciemnobrązowe

Emaga Deski tarasowe z WPC, wydrążone, 40 m², 2,2 m, ciemnobrązowe

14519 zł
Emaga Deski tarasowe WPC z akcesoriami, 36 m², 2.2 m, szare

Emaga Deski tarasowe WPC z akcesoriami, 36 m², 2.2 m, szare

13494 zł
Emaga Deski tarasowe WPC z akcesoriami, 30 m², 2.2 m, szare

Emaga Deski tarasowe WPC z akcesoriami, 30 m², 2.2 m, szare

10478 zł
Emaga Deski tarasowe WPC z akcesoriami, 26 m², 2.2 m, szare

Emaga Deski tarasowe WPC z akcesoriami, 26 m², 2.2 m, szare

9116 zł

Drewno naturalnym łącznikiem

Drewniane konstrukcje prezentują się wśród zieleni wyjątkowo naturalnie. Nic zatem dziwnego, że wiodą prym wśród tarasowych aranżacji! Drewniany taras może być zaprojektowany na poziomie trawnika lub wznosić się nieco ponad jego poziom. W pierwszym przypadku zdecydowanie łatwiej o harmonijny projekt. W miejscu, w którym posadzka łączy się z trawnikiem wystarczy posadzić rośliny ozdobne, które będą łącznikiem ogrodu z tarasem. Kwiaty i krzewy posadzone blisko krawędzi tarasu, stworzą fantazyjne kompozycje, dzięki czemu złagodzą zdecydowany podział pomiędzy strefami. Miłośnicy skalniaków śmiało mogą pokusić się o urozmaicenie rabaty efektownymi otoczakami.

Jeśli Twój taras został zaprojektowany na podwyższeniu i ma zadaszenie, możesz pomyśleć o roślinach pnących. Zielone kaskady ozdabiające balustrady i krokwie, zgrabnie zespolą drewnianą konstrukcję z ogrodem. Jeśli taras pozbawiony jest zadaszenia, zdecyduj się na gazony z kwiatami i postaw je wzdłuż krawędzi podestu. Identyczne kompozycje powinny stanąć także w ogrodzie. Oprócz tego zadbaj, aby na rabatach pojawiły się drewniane elementy np. stylowy rollboarder czy kratki na rośliny pnące. Świetnie, jeśli płot okalający posesję również zaprojektowany jest z drewna. Projekt ogrodu wyda się wówczas staranny i całościowy.

LECHUZA Donica Cilindro Color 32 ALL-IN-ONE, szary łupkowy, 13953

LECHUZA Donica Cilindro Color 32 ALL-IN-ONE, szary łupkowy, 13953

240 zł
NEW GARDEN donica MAGNOLIA 60 C biała - LED

NEW GARDEN donica MAGNOLIA 60 C biała - LED

739 zł
Zestaw Celi 2 donice z terakoty Ø 34 cm / Ø 25 cm

Zestaw Celi 2 donice z terakoty Ø 34 cm / Ø 25 cm

539 zł 567 zł
DREWNIANA BIAŁA DONICA OGRODOWA WYBIERZ ROZMIAR WINDSOR

DREWNIANA BIAŁA DONICA OGRODOWA WYBIERZ ROZMIAR WINDSOR

290 zł

Taras "na skarpie"

Jeśli zdecydujesz się na wysoki taras wyłożony kamieniem, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie on przypominał surową platformę widokową. I na to jednak znajdzie się sposób! Z ogrodem świetnie połączy go łagodna skarpa, którą możesz obsadzić ozdobnymi roślinami. Jeśli posadzka tarasu wyłożona została szarym materiałem, wysyp skarpę żwirem w identycznym kolorze. Dzięki temu przejście ze strefy tarasowej na teren ogrodu stanie się płynne. Żwir sprawdzi się także na niektórych ogrodowych rabatach. Będzie to subtelne nawiązanie do aranżacji tarasu. Urządzając taras nie zapomnij o schodach! Ten niepozorny element architektoniczny stanowi bardzo istotne ogniwo łączące go z ogrodem. Najlepiej, aby stopnie były szerokie, łagodne, wykończone tym samym materiałem co tarasowy podest. Schody koniecznie obsadź roślinami - mogą to być kwiaty, miniaturowe krzewy czy gatunki płożące.

Płytki krok po kroku

Taras wyłożony płytkami potrafi wspaniale komponować się z ogrodem. Na nowoczesnym tarasie zrównanym z poziomem trawnika świetnie sprawdzą się duże płytki, tworzące jednolitą nawierzchnię. Designerzy radzą, aby przestrzenie pomiędzy płytkami stopniowo stawały się coraz większe. Dzięki temu, naturalnie wpasują się w trawnik i tym samym połączą taras z ogrodem. Jeżeli dysponujesz kamiennym tarasem zaaranżowanym na podwyższeniu, możesz pomyśleć o ścieżce wykonanej z tego samego materiału. Nieregularna alejka prowadząca z tarasu w głąb ogrodu, będzie szalenie urokliwym elementem przydomowej scenerii. Pokocha ją ogród zarówno w stylu rustykalnym, jak i prowansalskim czy śródziemnomorskim.

Składana ławka cateringowa RATTAN szara

Składana ławka cateringowa RATTAN szara

159 zł 199 zł
Zestaw mebli ogrodowych SIESTA GRAFIT - BEŻ 4w1

Zestaw mebli ogrodowych SIESTA GRAFIT - BEŻ 4w1

1799 zł 2499 zł
Ławka ogrodowa 37568

Ławka ogrodowa 37568

1283 zł 1383 zł
MEBLE OGRODOWE DLA 7 OSÓB RATTAN 1090 CZARNY

MEBLE OGRODOWE DLA 7 OSÓB RATTAN 1090 CZARNY

2699 zł 2999 zł

Taras z bonusem

Jeśli w miejscu Twojego wymarzonego tarasu rośnie starodrzew, potraktuj to jako atut. Dorodne drzewa można wykorzystać jako wspaniałą tarasową ozdobę. Wystarczy, że w konstrukcji tarasu przewidzisz luki, które będą okalać pnie drzew. Średnica otworów w płytach powinna być kilka centymetrów większa od średnicy pnia - gdy pień się rozrośnie, nie trzeba jej będzie wymieniać. Szumiąca korona górująca nad podestem okaże się nie tylko piękną naturalną ozdobą, ale także świetną osłoną przed słońcem w upalne dni. Jeżeli Twoja działka pozbawiona jest drzew, a Ty marzysz o podobnym rozwiązaniu, nie wahaj się i zaproś rośliny na swój taras! Na środku podestu stwórz niebanalny skalniak, posadź krzew lub drzewko owocowe. To także kolejny efektowny sposób na połączenie zieleńca z przestrzenią tarasu. Ogrodowe skarby będą przecież rosły tuż pod Twoim oknem!

Stylowa pergola

Wiele osób decyduje się na taras pozbawiony stałego zadaszenia i preferuje zwijaną markizę lub parasol ogordowy. Takie rozwiązania rzeczywiści są wygodne i nie ograniczają dopływu światła do wnętrza domu. Czasem jednak miałoby się ochotę wypocząć w cieniu nastrojowej pergoli. Jeżeli teren wokół domu jest duży, z powodzeniem można pomyśleć o stylowym pawilonie usytuowanym w samym sercu ogrodu. Warto, aby prowadziła do niego ścieżka wprost z tarasu. Aby stworzyć spójną aranżację, przydomowy podest i ogrodową pergolę wystraczy zaprojektować w tym samym stylu i obsadzić podobnymi kompozycjami roślinnymi. Dzięki temu przestrzeń stanie się harmonijna i nabierze luksusowego wyrazu, a Ty zyskasz dwa różne kąciki wypoczynkowe.

Pergola ogrodowa Róża 90 x 45 x 220 cm z łukiem drewniana Sobex

Pergola ogrodowa Róża 90 x 45 x 220 cm z łukiem drewniana Sobex

229 zł
Pergola ogrodowa 120 x 60 x 212 cm drewniana Stelmet

Pergola ogrodowa 120 x 60 x 212 cm drewniana Stelmet

147 zł
Pergola ogrodowa Ying & Yang 35 x 150 cm metalowa Nortene

Pergola ogrodowa Ying & Yang 35 x 150 cm metalowa Nortene

73 zł
Pergola ogrodowa Nive 157 x 58 x 213.5 cm drewniana Naterial

Pergola ogrodowa Nive 157 x 58 x 213.5 cm drewniana Naterial

289 zł

Ogród to miejsce, które zdaje się żyć po swojemu. Nawet starannie dbając o rośliny, nie mamy całkowitego wpływu na ich wzrost i kwitnienie. I to właśnie w naturze pozostaje najpiękniejsze! Taras natomiast, nie wydaje się już być dziką krainą. Tutaj wszystko jest bardziej uporządkowane i bliższe kreacji człowieka, aniżeli natury. Urządzając przydomowe areały warto połączyć te dwa światy. Taka fuzja okazuje się bowiem bezgranicznie piękna!


Inne artykuły w tej kategorii