Meble i akcesoria ogrodowe z DARMOWĄ DOSTAWĄ! Skorzystaj z okazji!😍
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Renowacja mebli nie traci na popularności, a wręcz przeciwnie – z każdym sezonem staje się coraz bardziej modna. Odnawianie mebli to dziś nie tylko zabawa, ale modny sposób na niedrogie (i ekologiczne) odświeżenie aranżacji mieszkania. Jak odnowić meble drewniane? W jakie narzędzia się zaopatrzyć i na co zwrócić uwagę? Zapraszamy na przewodnik, który pomoże Ci szybko i skutecznie przeprowadzić renowację drewnianych mebli.

Renowacja mebli – skąd popularność tego trendu?

Urok „mebli z duszą” jest niezaprzeczalny – oprócz urody i nierzadko wielkiej wartości artystycznej, noszą na sobie intrygujące piętno minionych lat. Na fali trendu mid-century renesans przeżywają meble z PRL-u – renowacja pozwala ukazać walory często niedocenianego polskiego designu sprzed kilku dekad. Zainteresowaniem cieszą się również meble z pozoru zwyczajne, które nowe, piękniejsze oblicze zyskują po odnowieniu. Zwłaszcza w przypadku tego typu staroci kwitnie nurt renowacji mebli DIY – oprócz internetowych tutoriali pojawiają się także prowadzone przez profesjonalistów warsztaty odnawiania mebli.

Samodzielna renowacja mebli to nie tylko świetna zabawa, ale również sposób na życie w duchu less waste. Zamiast kupować nowe przedmioty, można przecież skorzystać z tego, co zalega w rodzinnych domach czy piwnicach. Z powodzeniem da się przeprowadzić zarówno odnawianie szlachetnych mebli dębowych, jak i zwykłych mebli sosnowych. Dobór odpowiednich farb sprawi, że mogą one zyskać charakter rustykalny, wpisać się w nurt shabby chic, a nawet nabyć cech glamour.

Sprawdź też: Co zrobić ze starymi meblami? Sprawdź 4 rozwiązania

Renowacja mebli drewnianych – od czego zacząć odnawianie mebli?

Zanim na dobre rozpoczniesz renowację starych mebli, wykonaj kilka czynności wstępnych. Pozwolą Ci one nadać meblowi dokładny, wymarzony efekt i ułatwią pracę. Od czego więc zacząć?

 • Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć – pomyśl, jakie meble drewniane podobają Ci się najbardziej i sprawdź, czy odnowiony w tym stylu mebel będzie pasował do Twojego mieszkania. W poszukiwaniu pomysłów na odnawianie starych mebli przejrzyj inspirację w czasopismach wnętrzarskich i w internecie. Wybierz kolory farb i zastanów się nad wykończeniem powierzchni mebla.
 • Przygotuj niezbędne narzędzia i media – sprawdź, jakie akcesoria będą Ci potrzebne do odrestaurowania mebla według zaplanowanej wizji. Zgromadź je przed rozpoczęciem pracy i zadbaj o to, by były dobrej jakości. Poszukiwanie lepszego pędzla w chwili, gdy nierównomiernie nałożona farba zaczyna wysychać, zdecydowanie nie wróży dobrych efektów.
 • Wyczyść mebel – wytrzyj go z kurzu, pyłu i tłustych plam. Jeśli jest taka możliwość, rozkręć mebel i każdą część oczyść osobno. Możesz zrobić to za pomocą wody z mydłem lub specjalnych preparatów do drewna.
 • Przygotuj miejsca pracy – najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie stanowiska pracy na świeżym powietrzu albo w garażu. Renowacja mebli drewnianych w domu wymaga przygotowania przestrzeni, w której będzie można wygodnie się poruszać, a także podnosić i przesuwać mebel. Podłogę przykryj gazetami i folią. Jeśli w planach masz szlifowanie powierzchni, przenieś wyposażenie wnętrza do innego pokoju lub osłoń je folią.

Renowacja mebli drewnianych – potrzebne materiały i narzędzia

Akcesoria, których będziesz potrzebować do renowacji mebla, w pewnym stopniu zależy od tego, jaki efekt estetyczny chcesz osiągnąć. Duże znaczenie ma również stan, w jakim znajduje się przedmiot – mocno zniszczony, pełen ubytków mebel będzie wymagał będzie wymagał pracy przy użyciu większej liczby narzędzi. W co warto się wyposażyć?

Szlifowanie mebli drewnianych:

 • szlifierka mimośrodowa – posiada okrągły talerz przydatny w czyszczeniu powierzchni wklęsłych i wypukłych. Niektóre modele posiadają też funkcję polerowania;
 • szlifierka oscylacyjna – posiada prostokątną stopę umożliwiającą szlifowanie powierzchni płaskich i narożników;
 • szlifierka oscylacyjna Delta – szlifierka o trójkątnej stopie pozwalającej na obróbkę trudno dostępnych przestrzeni;
 • gruboziarnisty i drobnoziarnisty papier ścierny – niezbędny do szlifierki, ale można go również wykorzystać do szlifowania ręcznego;
 • maska i okulary ochronne.

Naprawianie mebli drewnianych:

 • masa szpachlowa – plastyczny preparat służący do uzupełniania ubytków w drewnie. Występuje w różnych kolorach;
 • szpachla – posłuży do nakładania masy szpachlowej;
 • impregnat – stworzy warstwę ochronną na surowym drewnie;
 • grunt lub podkład – do zastosowania przed nakładaniem farby. Poprawi jej przyczepność;
 • wkrętarko-wiertarka – pomoże przy łączeniu elementów i wykonywania nawiertów;
 • klej Wikol – za jego pomocą złączysz różne materiały np. drewno i drewno czy drewno i papier. Jest bezbarwny.

Malowanie mebli drewnianych

 • pędzle i wałki – różnej wielkości;
 • szmatka – przyda się do rozcierania farby;
 • farba do mebli drewnianych – akrylowa, alkidowa, ftalowa lub kredowa. Każda z nich ma nieco inne właściwości i oferuje inne wykończenie;
 • bejca – zmieni kolor drewna, ale pozostawi widoczne słoje. Po jej wyschnięciu mebel trzeba pokryć lakierem;
 • lakier – chroni drewno przed uszkodzeniami, podkreśla jego naturalny kolor i strukturę;
 • lakierobejca – łączy właściwości bejcy i lakieru. Zmienia kolor drewna, jednocześnie tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną;
 • olej do drewna – zabezpiecza drewno, wnikając w jego strukturę.

Odnawianie starych mebli krok po kroku

Krok 1. Przygotuj powierzchnię drewnianego mebla

Na początku renowacji drewna musisz usunąć z niego stare powłoki malarskie lub lakiernicze. Zeszlifuj je za pomocą szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego o granulacji ok. 100. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu rysunku słojów, starą powłokę musisz zeszlifować bardzo dokładnie – w przypadku malowania na kolor, wystarczy, że starą farbę usuniesz tylko w tych miejscach, w których odstaje od podłoża. Szlifowanie możesz wykonać zarówno w przypadku mebli z litego drewna, jak i przedmiotów fornirowanych, z naturalną okleiną lub ze sklejki. W tym drugim ostatnim przypadku staraj się jednak nie dociskać szlifierki lub papieru ściernego zbyt mocno do podłoża. Jeśli mebel ze sklejki czy okleiny nie był nigdy malowany, wystarczy nieco go zmatowić przy użyciu drobnoziarnistego papieru o granulacji co najmniej 120.

Krok 2. Usuń pył z mebli drewnianych

Kolejny krok w restauracji mebli polega na ściągnięciu z nich pyłu za pomocą odkurzacza. Warto również odkurzyć sąsiednie powierzchnie, a nawet ściany i sufit – inaczej pył opadnie później na drewno pokryte lakierem lub farbą. Następnie delikatnie przetrzyj mebel wilgotną szmatką i poczekaj, aż przeschnie.

Krok 3. Usuń szkodniki drewnianych mebli

Jeśli na powierzchni drewnianego sprzętu znajdują się niewielkie otwory, jest to sygnał, że znajdują się w nim korniki. Aby odnowa starych mebli była skuteczna, należy się ich pozbyć. W tym celu sięgnij po specjalne chemiczne środki. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle należy rozprowadzić je na drewnie, mebel owinąć folią i pozostawić na dobę lub dwie.

Krok 4. Uzupełnij ubytki w drewnie

Podczas odnawiania starych mebli drewnianych często okazuje się, że na ich powierzchni znajdują się dziury i wyszczerbienia. Na szczęście łatwo się ich pozbyć za pomocą masy szpachlowej. Szpachelką nałóż cienką warstwę preparatu w otwory, a po jego wyschnięciu ponownie oszlifuj i odpyl drewno.

Krok 5. Zakonserwuj powierzchnię drewnianego mebla

Finalny wygląd odnawianego mebla zależy tylko od Twojej wyobraźni. Jeśli chcesz nadać mu nieco bardziej nowoczesnego, finezyjnego wyglądu pomaluj go na modny kolor odpowiednią farbą. Odnowa mebli to również ich zabezpieczenie przed kolejnymi zniszczeniami. Do konserwacji mebli drewnianych – w zależności od planowanego efektu – użyj impregnatu, lakieru czy oleju albo bejcy lub lakierobejcy.

Informacji na temat stosowania danego wyrobu znajdziesz w jego karcie technicznej – warto ją dokładnie przeczytać, gdyż metody nakładania produktów mogą różnić się w zależności od producenta. Farby, lakiery i lakierobejce zazwyczaj rozprowadza się za pomocą pędzla, aż do powstania równomiernej, jednolitej warstwy. Z kolei olej należy wcierać w drewno za pomocą pędzli lub specjalnych tamponów, a ich nadmiar zebrać miękką szmatką.

Odnawianie mebli drewnianych – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podczas renowacji mebli, poza fantazją i zmysłem estetycznym, przyda się też trochę wprawy. Poniżej przedstawiamy użyteczne porady odnośnie renowacji mebli, które ułatwią Ci pracę i pomogą uniknąć zaskoczeń.

 • Malowanie farbą kazeinową nie wymaga zdarcia poprzedniej farby, pod warunkiem, że nie odstaje ona od podłoża.
 • Farba kazeinowa nie jest rekomendowana do malowania mebli kuchennych. Do odnawiania kuchennych mebli lepiej sprawdzą się specjalne farby renowacyjne V33.
 • Aby farba kazeinowa łatwiej się rozprowadzała, malowaną powierzchnię można spryskać wodą.
 • Podczas malowania bejcą nadmiar preparatu należy regularnie ścierać.
 • Po pociągnięciu lakierem powierzchnia drewna staje się nieco ciemniejsza.

Ile kosztuje renowacja mebli drewnianych?

Renowację mebli drewnianych możesz przeprowadzić na własną rękę lub przy pomocy fachowca. Jeśli masz ochotę na odnawianie mebli w domu, weź pod uwagę konieczność zakupu narzędzi i preparatów. Najtańszą szlifierkę zakupisz już za kilkadziesiąt złotych. Masa szpachlowa i Wikol to koszt kilku złotych. Impregnat, baza lub grunt kosztują ok. 30 zł. Koszt zestawu wałków i pędzli również może wynieść kilkadziesiąt złotych. Niewątpliwie najdroższe są farby i środki konserwujące – niecały litr preparatu może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.

Przy renowacji małego mebla trzeba zatem być przygotowanym na wydatek minimum 300 zł. Cena ta będzie oczywiście tym wyższa, im większy mebel będziesz odnawiać – renowacja drewnianej komody siłą rzeczy będzie kosztowała więcej nić odnowienie małego stolika.

A jak wygląda cennik renowacji mebli drewnianych u profesjonalistów? Odnowienie krzesła można przeprowadzić już za ok. 150 zł. Mały stolik może zostać wyceniony na 300 zł, odświeżenie toaletki wyniesie niecałe 600 zł, a biurka – ponad 700 zł.

Jak odnowić stare meble drewniane? Wyjątkowo łatwo! Z zadaniem poradzą sobie nawet ci, którzy nie są za pan brat z pracami technicznymi. Wystarczy powtórzyć procedurę krok po kroku oraz prawidłowo dobrać akcesoria.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić jesienny stroik ze świeczkami? DIY

Jak zrobić jesienny stroik ze świeczkami? DIY

Jak zrobić namiot tipi dla dziecka?

Jak zrobić namiot tipi dla dziecka?

DIY: Jak zrobić oryginale doniczki?

DIY: Jak zrobić oryginale doniczki?

Jak zrobić azteckie podkładki pod garnek?

Jak zrobić azteckie podkładki pod garnek?

Jak odnowić meble? 5 skutecznych sposobów

Jak odnowić meble? 5 skutecznych sposobów

Jak zrobić adwentową choinkę?

Jak zrobić adwentową choinkę?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.