Stylowe meble do Twojego ogrodu z dostawą za 0 zł!🪑🌼
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Co zrobić ze starymi meblami? Sprawdź 4 rozwiązania

Co zrobić ze starymi meblami, kiedy są już zbyt zniszczone lub po prostu chcesz wymienić je na nowe? Masz cztery możliwości. Możesz je odnowić i dać im drugie życie, oddać je komuś, kto jeszcze z nich skorzysta, sprzedać je lub w ostateczności wyrzucić. Którą opcję rekomendujemy? Oczywiście, że pierwszą! Jeśli uda Ci się odnowić mebel i odświeżyć jego wygląd, nie będziesz musiał kupować nic nowego i zyskasz nie tylko pieniądze, ale również ogromną satysfakcję! Dziś skupimy się na tych czterech sposobach na poradzenie sobie ze starymi meblami. Zaczynamy!

co zrobić ze starych mebli
Fot. MADE IN HOLA

Co zrobić ze starymi meblami? Odnowić!

Co zrobić ze starych mebli? Coś pięknego, modnego, stylowego i z duszą! Odnowienie starych mebli co prawda wymaga pewnego nakładu pracy, ale efekt jest tego wart. Możesz od początku do końca odnowić mebel samodzielnie lub zlecić tę pracę komuś, kto zajmuje się tym zawodowo. Odnowić możesz niemal każdy egzemplarz – zarówno ten drewniany, jak i stalowy czy wykonany ze sklejki. W jaki sposób możesz odnowić swoje meble?

 • Malowanie. Pomalowanie mebla na nowy kolor to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na odnawianie mebli. Wystarczy, że zeszlifujesz wierzchnią warstwę, dokładnie go wyczyścisz i nałożysz nową warstwą farby, a szafa, komoda czy kredens zyskają zupełnie nowe oblicze.
 • Naprawianie. Twoje biurko chwieje się na nóżkach, a od szafki odpadają drzwiczki? Takie drobne usterki nigdy nie powinny być powodem pozbywania się mebli. Często wystarczy dosłownie kilka minut, by je naprawić. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poszukaj odpowiedzi w sieci, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla domowych majsterkowiczów.
 • Oklejanie. Meble, które trudno malować, możesz pokryć specjalną okleiną, która będzie trwała i wytrzymała na uszkodzenia, a jednocześnie będzie prezentowała się bardzo efektownie.
 • Tapicerowanie. Twoje tapicerowane meble już dawno straciły swój blask? Zamiast kupować nowe egzemplarze, wybierz nowe obicie i wymień tapicerkę – możesz zrobić to samodzielnie w przypadku mebli o prostej konstrukcji lub zlecić to zadanie specjaliście.

Zobacz również: Renowacja mebli. Jak odnowić stare meble?

Fotel wypoczynkowy uszak Vence kremowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
5 / 5

Fotel wypoczynkowy uszak Vence kremowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne

1299 zł
Bestseller
Fotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence stalowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
5 / 5

Fotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence stalowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne

1589 zł
Nowość
Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na czarnych nóżkach
5 / 5

Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na czarnych nóżkach

1369 zł
Fotel kubełkowy Tollentino beżowy velvet łatwoczyszczący
5 / 5

Fotel kubełkowy Tollentino beżowy velvet łatwoczyszczący

1499 zł

Gdzie oddać stare meble?

Gdzie można oddać stare meble? Oddawanie mebli to dobry sposób na pozbycie się starego fotela, łóżka czy kanapy z domu. W ten sposób możesz pomóc osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowego mebla. Gdzie można oddać meble za darmo?

 • Portale ogłoszeniowe. Na różnego rodzaju portalach umożliwiających sprzedaż produktów możesz również zaznaczyć chęć oddania szafy czy meblościanki za darmo. Możesz również zastrzec, że chętna osoba powinna sama zadbać o transport mebla do miejsca docelowego.
 • Serwisy społecznościowe. W mediach społecznościowych użytkownicy często tworzą specjalne lokalne grupy, na których można ogłosić chęć oddania mebli czy dowolnych innych przedmiotów.
 • Placówki dla potrzebujących. Jeśli masz meble w dobrym stanie do oddania, możesz skontaktować się z placówkami, które pomagają potrzebującym i zapytać, czy chcieliby przyjąć biurko, stół czy krzesła, które Tobie nie są już potrzebne.
 • Firmy zajmujące się starymi meblami. Jeśli meble są w złym stanie i raczej nikt nie będzie chciał ich używać, możesz oddać je firmie zajmującej się recyklingiem starych mebli. Tego rodzaju firmy rozbierają meble na części i wyciągają z nich to, co może być użyte ponownie – najczęściej są to drewno, szkło lub metal.

Ile kosztuje wywóz starych mebli?

Ile kosztuje odbiór starych mebli? Zamówienie firmy odbierającej stare meble to często dodatkowy koszt, o którym warto pamiętać, planując pozbycie się elementów wyposażenia mieszkania. Ile kosztuje odbiór starych mebli? Wiele zależy od lokalizacji oraz gabarytów mebli. Cenę ustala się często na podstawie objętości samochodu, który wypełnią oddawane meble. Przykładowo – jeśli meble wypełnią 10 m³ wnętrza samochodu, zapłacisz ok. 1000 zł.

Gdzie sprzedać stare meble?

Co zrobić z niepotrzebnymi meblami? Jeśli meble, których chcesz się pozbyć, są w bardzo dobrym stanie, możesz spróbować je sprzedać. Kupowanie przedmiotów z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularne, dlatego znalezienie osoby zainteresowanej zakupem nie powinno stanowić problemu, szczególnie jeśli zaproponujesz atrakcyjną cenę. Jak się pozbyć starych mebli i gdzie je sprzedać?

 • Portale ogłoszeniowe. Bardzo prostym sposobem jest wystawienie mebli na jednym z wielu portali ogłoszeniowych z rzeczami używanymi. Pamiętaj jednak, by zrobić wyraźne zdjęcia i dopasować cenę do stanu mebla.
 • Grupy w mediach społecznościowych. Grupy w social mediach działają podobnie do portali ogłoszeniowych. Wystarczy zamieścić opis produktu, zdjęcia oraz proponowaną cenę i czekać na zgłoszenie się chętnych.
 • Lombard lub targ staroci. Jeśli meble, które sprzedajesz, mają dużą wartość lub są antykami, możesz zapytać w pobliskim lombardzie lub sklepie ze starociami, które często chętnie skupują cenne meble.

Uwaga! Jeśli wystawiasz meble na portale ogłoszeniowe lub w mediach społecznościowych, zachowaj czujność, by nie paść ofiarą oszustów. Nie klikaj w podejrzane linki i nigdy nie podawaj danych do konta bankowego.

Wysoka komoda Nezka lamele dąb naturalny

Wysoka komoda Nezka lamele dąb naturalny

1799 zł
Nowość
Wysoka komoda Nezka lamele dąb czarny

Wysoka komoda Nezka lamele dąb czarny

1799 zł
Nowość
Komoda Fozier dąb naturalny

Komoda Fozier dąb naturalny

2199 zł
Nowość
Komoda Nezka lamele dąb naturalny

Komoda Nezka lamele dąb naturalny

1949 zł
Nowość

Gdzie wyrzucić stare meble?

Gdzie można wyrzucić zużyte meble? Wyrzucanie mebli to ostateczność, ale czasami nie można jej uniknąć. Najgorsze, co możesz zrobić, to palenie starych mebli lub wyrzucanie ich np. w lesie.

A czy można wyrzucić stare meble na śmietnik? Chociaż takie rozwiązanie może wydawać się najbardziej intuicyjne, to wyrzucanie wielkogabarytowych śmieci, w tym mebli, na śmietnik, jest prawnie zabronione. Takie działania są nie tylko szkodliwe, ale również ryzykowne – za wyrzucenie mebli na śmietnik może grozić Ci nawet 500 zł grzywny. W takim razie, jak i gdzie wyrzucić stare meble?

 • Zbiórki wielkogabarytowe. Na każdym miejskim osiedlu i w każdej wiosce od czasu do czasu organizowane są zbiórki mebli wielkogabarytowych. To właśnie wtedy we wskazane odgórnie miejsce należy przenieść wszystkie meble, których chcesz się pozbyć. Wadą tego rozwiązania są ograniczenia czasowe. Zbiórki tzw. „gabarytów” organizowane są w konkretne dni, a czasami nie mamy miejsca na przechowywanie starych mebli aż do tego czasu.
 • PSZOK. Alternatywą jest samodzielne wywiezienie zalegających mebli do najbliższego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkty te przyjmują stare meble za darmo – chyba że ich ilość wskazuje na pochodzenie z działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że metoda ta wymaga dysponowania odpowiednim pojazdem, w którym zmieszczą się Twoje stare meble.
 • Zamówienie kontenera. Jeśli nie masz dużego pojazdu, a termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych jest odległy, możesz zamówić specjalny kontener we wskazane przez siebie miejsce. Często zdarza się również, że przedsiębiorstwa komunalne świadczą usługi wywozu dużych mebli, takich jak szafy czy łóżka. Poszperaj w sieci, by sprawdzić, jakie możliwości są w Twoim regionie.

Przeczytaj również: Jak segregować śmieci? Sprawdź zasady segregacji śmieci w domu

Czy wiesz już, co zrobić ze starą kanapą czy łóżkiem? Zanim podejmiesz decyzję o wyrzuceniu mebli do śmieci, zastanów się, co innego możesz zrobić, by przedłużyć ich żywotność. To ważne ze względu na ekologię, ale często również łatwiejsze dla Ciebie. Za odbiór szafy czy biurka do wywózki na śmieci będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Jeśli oddasz mebel za darmo osobie prywatnej do użytku, ta często sama zorganizuje transport i odbierze elementy wyposażenia, które ją interesują.


Inne artykuły w tej kategorii

Szafy do zabudowy – ceny. Od czego zależy koszt szafy na wymiar?

Szafy do zabudowy – ceny. Od czego zależy koszt szafy na wymiar?

Projekt szafy przesuwnej. Jak zaprojektować szafę przesuwną?

Projekt szafy przesuwnej. Jak zaprojektować szafę przesuwną?

Szafa na całą ścianę – jaka sprawdzi się w sypialni i salonie? Przegląd rozwiązań

Szafa na całą ścianę – jaka sprawdzi się w sypialni i salonie? Przegląd rozwiązań

Kolory mebli – jak dopasować je do stylu, przeznaczenia i wielkości wnętrza?

Kolory mebli – jak dopasować je do stylu, przeznaczenia i wielkości wnętrza?

Drzwi przesuwne do szafy – jak zrobić je samemu?

Drzwi przesuwne do szafy – jak zrobić je samemu?

Postarzanie drewna: jak uzyskać efekt starego drewna?

Postarzanie drewna: jak uzyskać efekt starego drewna?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.