Co szukasz?
Zobacz także

Pojemna szafa – jaką wybrać do małego pokoju i innych wnętrz? Podpowiadamy

Pojemna szafa to najważniejszy element wyposażenia każdego pomieszczenia, w którym nie ma zbyt wiele miejsca do zaaranżowania. Pojemna szafa do małego pokoju musi więc pomieścić jak najwięcej ubrań i innych rzeczy osobistych. Przy tym sama nie może być zbyt duża – właśnie ze względu na ograniczone miejsce w pokoju, sypialni czy garderobie. Jaka szafa do małego pokoju, salonu, sypialni czy garderoby sprawdzi się najlepiej?

pojemna szafa do sypialni
Fot. Kowalczyk Gajda Studio Projektowe
Sprawdź bestsellery wśród szaf na Homebook.pl! >>

Pojemna szafa do małego pokoju

Jedna, pojemna szafa z powodzeniem może zastąpić inne meble do przechowywania ubrań, ręczników, pościeli czy dokumentów. Wybór mebla, który będzie miał niewielkie gabaryty, a przy tym będzie pojemny i w dodatku dopasowany wizualnie do reszty wnętrza, nie jest łatwy.

Jaka pojemna szafa do małego pokoju sprawdzi się najlepiej? Najczęstsze wybory to:

Pojemna szafa na ubrania nie musi być bardzo duża – najważniejsze, by była dobrze zorganizowana wewnątrz. Organizery, półki, szuflady czy wieszaki to podstawa tego, by wszystko się nie tylko zmieściło, ale również miało swoje miejsce. Segregacja rzeczy to podstawa porządku. Im więcej półek, przegródek, szuflad czy wieszaków, tym więcej rzeczy zmieści się do szafy.

Szafa wnękowa może znajdować się na całej długości ściany, dzięki czemu przestrzeń w pokoju będzie wykorzystana co do centymetra. Podobnie szafa przesuwna - dzięki rozsuwanym drzwiom może znajdować się blisko innych mebli i nie będzie to w żaden sposób wpływać na swobodę jej otwierania i zamykania.

Pojemna szafa narożna zajmie jeszcze mniej miejsca, a jednocześnie zapewni więcej przestrzeni wewnątrz. Optycznie nie zmniejszy przestrzeni, za to idealnie rozwiąże problem tego, na której ścianie postawić mebel (szczególnie jeśli np. na dwóch prostopadłych do siebie ścianach są okna czy drzwi). Najlepsza pojemna mała szafa to ta, w której dzięki systemowi organizacji wewnątrz wszystko sprytnie schowasz.

pojemna szafa do małego pokoju
Fot. IDEALS . Marta Jaślan Interiors

Pojemna szafa do przedpokoju

Nie inaczej rzecz ma się w przypadku wyboru szafy do przedpokoju. Bardzo pojemna szafa również likwiduje problem konieczności dostawiania innych mebli czy akcesoriów, jak wieszaki czy stojaki. Pojemna szafa do przedpokoju także nie musi być bardzo szeroka ani bardzo głęboka: wystarczy, że będzie dobrze zorganizowana w środku. Dodatkowe półki i wieszaki to rozwiązania, dzięki którym zmieścisz wszystko, co potrzebne, a jednocześnie zapewnisz sobie porządek i swobodny dostęp do wszystkich rzeczy.

Pojemna szafa do przedpokoju może mieć drzwi otwierane skrzydłowo, ale najlepiej sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi. Rozsuwanie na boki zapewnia pełną wygodę i dostęp do jej zawartości, a przy tym uniezależnia ustawienie jej w określonej odległości od innych mebli. Im mniejszy przedpokój, tym bardziej warto pomyśleć o tym, by wybrać szafę wysoką aż po sam sufit. Wówczas może być węższa, ale wyższa, dzięki czemu zyskasz przestrzeń do zagospodarowania.

Jak urządzić przedpokój? 6 praktycznych porad >>

Pojemna szafa do sypialni

Sypialnia to z reguły niewielki pokój, dlatego minimalistyczne urządzenie jej jest wręcz wymogiem. Pojemna szafa do sypialni to więc jeden z najważniejszych mebli w tym pomieszczeniu (zaraz po łóżku). Duża, pojemna szafa w sypialni to podstawa do tego, by był w niej porządek. W szafie przechowuje się przede wszystkim ubrania (zwłaszcza te do spania), bieliznę, ręczniki i pościel. Często także właśnie do szafy w sypialni chowa się żelazko czy parownicę.

Jeżeli do zagospodarowania masz całą ścianę, wybierz szafę wnękową lub z drzwiami przesuwnymi, wysoką po sam sufit. Pojemna szafa z lustrem zwiększy optycznie przestrzeń, dzięki światłu odbijającemu się od niego.

Pojemna szafa do salonu

Mały salon zwykle urządzony jest dość minimalistycznie: stół z krzesłami, komoda i kanapa to standardowe wyposażenie. Pojemna szafa w salonie to jednak ciekawe rozwiązanie, które zapewni porządek, a przy tym będzie świetną dekoracją.

Pojemna szafa przesuwna będzie wyglądać nowocześnie i stylowo. Ważne jest jednak to, by była idealnie dopasowana do pozostałych mebli. Najlepiej, jeśli będzie pochodzić z tej samej kolekcji. Taka szafa może pełnić w salonie kilka funkcji. Możesz przechowywać w niej dokumenty (jeśli np. pracujesz z domu, właśnie w salonie). Możesz również schować do niej część ubrań, które nie zmieściły się do szaf w innych pomieszczeniach.

Pojemna szafa w salonie może również służyć do przechowywania drobiazgów, których nie chcesz eksponować (np. sprzętów, z których nie korzystasz na co dzień). Wszystko będziesz mieć pod ręką, a dodatkowo znajdzie się to w eleganckim i praktycznym „opakowaniu”.

Pojemna szafa do pokoju dziecka

Małe dzieci, mały kłopot? Wcale nie – zwłaszcza jeśli chodzi o ich rzeczy codzienne. Pojemna szafa dziecięca to must have w każdym domu. Ubranka, pieluszki, akcesoria – wszystko to musi mieć swoje miejsce. Zagospodarowanie dziecięcego pokoju w taki sposób, by zmieścić w nim wszystko, co potrzebne, a jednocześnie zachować porządek, to nie lada wyzwanie. Pojemna szafa z szufladami do pokoju dziecięcego to dobre rozwiązanie. W szufladach można przechowywać bieliznę, pieluszki czy akcesoria takie jak smoczki czy butelki, a nawet zabawki.

Pojemna szafa dla dziecka musi być przy tym bezpieczna dla dziecka. Lepiej więc zrezygnować z modeli z drzwiami otwieranymi na zawiasach – o przytrzaśnięcie w tym przypadku nietrudno. Pojemna szafa do pokoju dziecka musi być również bardzo stabilna. Najlepiej więc wybrać model, który nie opiera się na czterech nóżkach, a stoi stabilnie na całej powierzchni podstawy. Dla bezpieczeństwa szafa powinna być również przytwierdzona do ściany.

Pojemna szafa to nie ta, która ma duże gabaryty, a ta, która jest doskonale zorganizowana w środku. Półki, szuflady, wieszaki i przegródki to klucz do maksymalnej funkcjonalności i wygody użytkowania. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się szafy przesuwne, wysokie aż do sufitu, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń na zewnątrz, nie tracąc jej wewnątrz.

Nowa szafa w dobrej cenie? Sprawdź wyprzedaże! >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze

Zobacz więcej produktów