🔥 Rabaty na meble ogrodowe!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić przedpokój? 6 praktycznych porad

Jak urządzić mały przedpokój w bloku albo korytarz w domu jednorodzinnym? Zasady urządzania przedpokoju są proste i niezależne od jego powierzchni i kształtu. Łączy je dbałość o funkcjonalność tego wnętrza, które wita Cię po przekroczeniu progu. Czemu ma służyć przedpokój? Przede wszystkim wygodnemu przygotowaniu Cię do wejścia lub wyjścia z prywatnej przestrzeni. To zadanie wiąże się z przemyślanym przechowywaniem ubrań i butów oraz odpowiednim oświetleniem i rozplanowaniem przestrzeni. Jak urządzić przedpokój, który sprosta tym wyzwaniom? Za chwilę się o tym dowiesz dzięki 6 praktycznym poradom naszego eksperta, architekta Jana Sikory.

nowoczesny przedpokój z siedziskiem i kolorowymi ścianami

1. Zadbaj o siedzisko i szafki na buty w przedpokoju

Znasz przedpokoje, w których nie ma gdzie usiąść przy zakładaniu butów albo jest zbyt ciasno i ciemno, by wygodnie to zrobić? Wystarczy, by Twój przedpokój miał przynajmniej 120 cm szerokości, żeby zmieściła się w nim szafka na buty i miejsce do siedzenia. Lubisz rozwiązania 2 w 1? Idealna będzie dla Ciebie szafka na buty do przedpokoju połączona z siedziskiem. Pamiętaj, żeby szuflady lub półki szafki na buty były wykonane z wodoodpornego materiału, który łatwo wyczyścić z brudu. W wąskim przedpokoju dobrze sprawdzi się długa szafka na buty umieszczona pod ścianą.

Wygodne przechowywanie obuwia zapewnią też półki na buty do przedpokoju. Mogą być zarówno otwarte, a przez to łatwo dostępne, jak i ukryte w zabudowanej szafie, co sprawdzi się u miłośników minimalistycznych wnętrz. Jeśli nie masz możliwości zaaranżowania osobnego miejsca do siedzenia, bo np. w przedpokoju znajduje się wiele drzwi, pozostaw przestrzeń otwartą. Dzięki jej jasności i wolnemu miejscu, każdy domownik i gość znajdzie dla siebie wygodny kącik. W dużym korytarzu możesz też postawić poręczny puf lub lekkie krzesło, które będzie można przestawić w zależności od potrzeb.

2. Wybierz duże lustro do przedpokoju

Jak urządzić wąski przedpokój? Zadbaj o to, by go optycznie powiększyć! Najprostszym i najlepszym sposobem jest postawienie na duże lustro w przedpokoju. W wąskim korytarzu powieś lustro na dłuższej ścianie, a wizualnie poszerzysz wnętrze. Lustro sprawdzi się też w dużym przedpokoju, gdzie będzie stanowić element dekoracyjny. Powieś duże lustro w ozdobnej ramie albo mniejsze, modne lustro słońce naprzeciwko drzwi wejściowych, a już od progu zaskoczysz gości efektownym wnętrzem!

3. Postaw na dobre oświetlenie przedpokoju

Mały przedpokój w bloku często bywa pozbawiony dopływu dziennego światła. Dlatego planując, jak urządzić przedpokój, bardzo ważne jest uwzględnienie odpowiedniego oświetlenia. W roli lampy do przedpokoju najlepiej sprawdzą się małe reflektorki wyposażone w możliwość regulacji kąta padania światła. Ustaw je tak, by światło odbijało się od ścian i rozpraszało po całym przedpokoju. Zadbaj też o wieczorne oświetlenie przedpokoju. Zamontuj dyskretne światło ledowe, które wskaże Ci drogę, gdy będziesz wracał wieczorem do domu, a jednocześnie nie obudzi domowników. W korytarzu w domu jednorodzinnym dobrym pomysłem będzie montaż ledowych listew na schodach.

4. Dokładnie zaplanuj szafę w przedpokoju

Przedpokój to doskonałe miejsce na przechowywanie ubrań i przedmiotów, które nie mieszczą się w innych wnętrzach. Jeśli nie posiadasz osobnej garderoby, szafa w przedpokoju musi jednak pełnić rolę głównego miejsca do przechowywania odzieży. Na szczęście nawet mały i wąski przedpokój w kształcie litery L często posiada wnękę, którą możesz zagospodarować na zabudowaną szafę. Jak zaplanować szafę w przedpokoju? Podziel ją na części dla poszczególnych domowników. Pamiętaj, żeby uwzględnić ich wzrost i rodzaj posiadanych ubrań – czy przeważa odzież do powieszenia, czy ułożenia na półkach? Praktycznym pomysłem jest też podział szafy na strefę dla domowników i gości. Nie będziesz wtedy potrzebować osobnego miejsca na wieszak na kurtki i płaszcze odwiedzających Cię znajomych.

przedpokój z dużym obrazem naprzeciwko wejścia

5. Pamiętaj o małej komodzie w przedpokoju

Klucze, okulary czy parasolki poniewierające się po całym przedpokoju? To nie będzie już Twoim problemem, jeśli przy urządzaniu przedpokoju nie zapomnisz o małej komodzie. Nawet niewielka szafka do korytarza pomoże utrzymać w nim idealny porządek. W wąskim przedpokoju w bloku możesz zdecydować się na szafkę podwieszaną, która zostawi wolną podłogę, a przez to wizualnie nie zajmie wiele cennej przestrzeni.

6. Zostaw w przedpokoju trochę wolnej przestrzeni

Skoro mowa o wolnej przestrzeni w przedpokoju, pamiętaj, by w miarę możliwości zostawić w korytarzu trochę niezagospodarowanego miejsca. Taki zabieg sprawi, że już od wejścia Twój dom lub mieszkanie będzie wyglądać przestronnie i efektownie. Świetnym pomysłem jest powieszenie obrazu lub wspomnianego już lustra naprzeciwko wejścia. Taki przyciągający wzrok element dla każdego będzie przyjemnym powitaniem.

Jak urządzić przedpokój? Pamiętaj, że to miejsce jedyne w swoim rodzaju, jednak wiele je łączy z kuchnią i łazienką. To przede wszystkim funkcjonalność tych wnętrz, która przeważa nad ich estetyką. Przedpokój urządzony według 6 porad naszego eksperta będzie jednak wygodny, dopasowany do Twoich potrzeb i dobrze zaplanowany, a przez to także i piękny!


Inne artykuły w tej kategorii
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

  • Informacje o promocjach
  • Aktualności w ofercie
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności