Jak wykończyć przedpokój? Pomysły na podłogę i ściany w przedpokoju

Aranżacja przedpokoju to nie tylko przemyślane rozplanowanie przestrzeni i rozmieszczenie mebli. Kluczowe dla funkcjonalnego przedpokoju jest też odpowiednie wykończenie podłogi i ścian. Jak pomalować przedpokój albo co wybrać do aranżacji ścian zamiast farby? Jak wybrać praktyczne i trwałe materiały na podłogę w przedpokoju? W tym odcinku naszego cyklu artykułów przeprowadzimy Cię przez proces wykańczania przedpokoju. Już za chwilę dowiesz się, które pomysły na podłogę i ściany w przedpokoju sprawdzą się najlepiej!

jasne ściany i podłoga w przedpokoju

Przedpokój to reprezentacyjna przestrzeń, swoista wizytówka domu i łącznik pomiędzy jego poszczególnymi pomieszczeniami. Z uwagi na swój charakter, wnętrze to jest szczególnie narażone na zabrudzenia. Jednym z najważniejszych elementów jest więc estetyczne i trwałe wykończenie ścian, z wykorzystaniem farby, która zapewni łatwe utrzymanie wymalowania w czystości. Dobrze sprawdzą się tu farby plamoodporne, które będą jednocześnie odporne na szorowanie i wielokrotne zmywanie, a także na dezynfektanty służące do czyszczenia.

Jak pomalować przedpokój?

Kolory ścian w przedpokoju możesz wybrać według swojego gustu, jeśli dysponujesz obszernym korytarzem. Przedpokój w bloku najczęściej bywa jednak mały, wąski i ciemny. W tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzą się jasne kolory farb do przedpokoju: biel, beże i szarości. Koniecznie pomaluj na biało również sufit, co zwiększy wrażenie przestronności. Pamiętaj też, że zimne kolory optycznie powiększają wnętrza, a ciepłe pomniejszają. Jeśli zatem marzysz o odrobinie ekstrawagancji w przedpokoju, wybierz chłodne odcienie np. błękitu i różu.

przedpokój pomalowany na biało

A skoro już przy tym jesteśmy – jak pomalować przedpokój na dwa kolory? To dobre rozwiązanie dla dużego korytarza w domu jednorodzinnym, gdzie chcesz zróżnicować przestrzeń. Możesz też pomalować przedpokój w pasy: pionowe – jeśli chcesz, by przedpokój wydawał się wyższy lub poziome – jeśli zależy Ci na poszerzeniu danej ściany. Kolory przedpokoju powinny być też spójne z resztą domu czy mieszkania. W końcu przedpokój to Twoja wizytówka, która reprezentuje dalsze wnętrza.

Jak wybrać farbę do przedpokoju?

Jasne kolory ścian mają to do siebie, że łatwo się brudzą. W małym przedpokoju nietrudno przecież otrzeć się o ścianę mokrą kurtką czy ochlapać ją błotem z butów. Jaka farba do przedpokoju sprosta tym zagrożeniom? Najlepiej sprawdzi się ceramiczna farba plamoodporna, np. Magnat Ceramic lub Magnat Ceramic Care. Te farby nie absorbują zabrudzeń, więc świetnie poradzą sobie z drobnymi plamami, a w razie czego są też odporne na szorowanie na mokro.

ściany w przedpokoju pomalowane na różowo

Dodatkowo wykazują również odporność na działanie dezynfektantów, zatem nie są im straszne wszelkie środki chemiczne, np. te, którymi myjesz podłogę w przedpokoju. Magnat Ceramic Care jest także antystatyczna, zmniejsza zatem przywieranie kurzu do ścian w przedpokoju. Dobrym wyborem będzie też lateksowa farba plamoodporna Magnat Creative, która odpycha wodę i tłuszcz, zatem niełatwo zabrudzić pomalowaną nią ścianę w przedpokoju.

Drewno, cegła czy beton – co na ścianę w przedpokoju?

Ozdobne ściany w przedpokoju to pokusa, której również możesz śmiało ulec! Co położyć na ściany w przedpokoju, jeśli nie chcesz ich po prostu pomalować? Do wyboru masz kilka materiałów, które są idealnym sposobem nie tylko na piękne i oryginalne, ale również praktyczne ściany w przedpokoju. Nowoczesne imitacje drewna, cegły czy betonu są nie do odróżnienia od naturalnych materiałów, a cechują się większą wytrzymałością i trwałością, a także łatwiej je utrzymać w czystości. Przykładowo – naśladujące drewno, gresowe panele w przedpokoju położone na ścianie wystarczy wycierać z kurzu i drobnych zabrudzeń wilgotną ściereczką.

Jakie ściany w przedpokoju sprawdzą się zatem u Ciebie? Wybierz te drewniane, jeśli chcesz wizualnie ocieplić przedpokój i nadać mu przytulności. Boazeria już od kilku dobrych sezonów wraca do łask! Jeżeli natomiast lubisz industrialne klimaty i nie jest Ci straszna nutka surowości w przedpokoju, bez wahania zdecyduj się na płytki imitujące cegłę lub beton architektoniczny. Te materiały będą się świetnie prezentować szczególnie w wysokich korytarzach w klimatycznych kamienicach. Zarówno drewno, jak i cegłę lub beton możesz też zastosować tylko na wybranych ścianach w przedpokoju i połączyć je z fragmentami pomalowanymi na wybrany kolor.

Jaka podłoga w przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Podłoga w przedpokoju powinna spełniać szereg wymagań: musi być trwała, odporna na ścieranie, antypoślizgowa i łatwa do utrzymania w czystości. Nie może też nasiąkać wodą. Jaki materiał cechuje się wszystkimi tymi właściwościami? Jest nim twardy i niskonasiąkliwy gres, który występuje pod postacią płytek i drewnopodobnych paneli.

podłoga gresowa w wąskim przedpokoju

Płytki gresowe są bardzo uniwersalne, a sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy przedpokój prowadzi bezpośrednio do kuchni. Drewnopodobne panele w przedpokoju już od wejścia do domu będą zwiastować przytulne wnętrze. Wtedy do namysłu pozostaje też kwestia, jak układać panele w przedpokoju: wzdłuż czy wszerz. W podłużnym, wąskim przedpokoju układaj panele prostopadle do dłuższego boku, dzięki czemu optycznie poszerzysz korytarz. Jeśli do przedpokoju dociera światło dzienne, ułóż panele równolegle do kierunku padania promieni słonecznych, aby połączenia między poszczególnymi panelami były mniej widoczne.

Podobnie jak w przypadku ścian, i przy aranżacji podłogi w przedpokoju warto zabawić się kolorami. Podłoga w małym przedpokoju z szarymi lub beżowymi płytkami albo imitująca jasne odcienie drewna, np. brzozowego lub bukowego sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Efekt powiększenia zapewnią też listwy przypodłogowe jaśniejsze niż ściany. Ciemniejsza podłoga, np. w odcieniu mahoniu lub wiśni, sprawdzi się natomiast w większym, otwartym przedpokoju. Podłoga w każdym korytarzu czy holu powinna być zaś zaaranżowana z użyciem tego samego materiału, co pomieszczenia, do których prowadzi przedpokój. Ten prosty, ale sprytny zabieg sprawi, że Twój domowe wnętrza nabiorą spójności i zapewnią Ci poczucie harmonii.

Zastanawiając się, jak wykończyć przedpokój, myśl przede wszystkim o materiałach, które zapewnią trwałą i łatwą w utrzymaniu w czystości aranżację. Ściany w przedpokoju pomalowane ceramiczną, plamoodporną farbą oraz gresowa podłoga to rozwiązania, dzięki którym aranżacja przedpokoju będzie nie tylko praktyczna, ale i efektowna.

Tu poznasz 6 praktycznych porad, jak urządzić przedpokój >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze