Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Łóżko chowane w szafie – zrób to sam!

Łóżko chowane w szafie „zrób to sam” to świetny pomysł na całkowitą metamorfozę sypialni. Choć samodzielne wykonanie takiego łóżka może wydawać się karkołomnym przedsięwzięciem, w rzeczywistości nie jest aż takie trudne – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że pracujesz na gotowych częściach. Jak zrobić łóżko chowane w szafie? Mamy na to prosty sposób!

Łóżko chowane w szafie – zrób to sam!

Łóżko chowane w szafie niewątpliwie kojarzy się z popularnym w czasach PRL-u półkotapczanem. Dziś meble wielofunkcyjne wracają do łask i to w wielkim stylu. Sprawdzają się nie tylko w niewielkich mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni. Są po prostu praktyczne i zapewniają minimalistyczną aranżację pomieszczeń.

Łóżko w szafie to świetny pomysł na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej – przeciętny mebel to łóżko o wymiarach 160x200 cm. To niby niewiele, jednak jeśli sypialnia jest niewielka, to zaoszczędzone miejsce jest na wagę złota.

Jak zrobić łóżko w szafie? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie, jednak przed przystąpieniem do jego realizacji trzeba wykonać dokładny i szczegółowy projekt. Samodzielne wykonanie łóżka chowanego w szafie ma jeszcze kilka zalet oprócz oszczędności przestrzeni: to mnóstwo satysfakcji z samodzielnego wykonania estetycznego i praktycznego mebla, a także niewątpliwa oszczędność pieniędzy. Koszt wykonania łóżka chowanego w szafie nie powinien być większy niż 1500–2000 zł.

Stelaż pod materac 120 X 200

Stelaż pod materac 120 X 200

1254 zł
Stelaż pod materac/ łóżko 80X200

Stelaż pod materac/ łóżko 80X200

802 zł
Elektryczny stelaż/ łóżko 200 X 90

Elektryczny stelaż/ łóżko 200 X 90

4129 zł
Stelaż pod materac z szafką 75x190

Stelaż pod materac z szafką 75x190

1506 zł

Łóżko chowane w szafie – mechanizm

Jak zrobić półkotapczan? Podstawą takiego mebla jest mechanizm. To od niego zależy najwięcej, ponieważ to właśnie na nim będzie się opierać cała konstrukcja. Do wyboru są dwa rozwiązania:

 • siłownik gazowy;
 • mechanizm sprężynowy.

Pewniejszym rozwiązaniem jest mechanizm sprężynowy. Warto wybrać solidny mechanizm – to w zasadzie serce całego projektu. Musi nie tylko bezproblemowo się otwierać i zamykać, ale również bezpiecznie utrzymać konstrukcję, gdy będzie zamknięta.

Czego potrzebujesz do wykonania łóżka chowanego w szafie?

Do wykonania łóżka chowanego w szafie będziesz potrzebować kilku materiałów i narzędzi, a także gotowych elementów. Podstawą jest:

 • gotowa rama łóżka – wybór materiałów zależy od Ciebie, jednak warto postawić na ramę stalową i listwy z wytrzymałego, twardego drewna: przełoży się to nie tylko na komfort użytkowania, ale również żywotność konstrukcji;
 • siłowniki gazowe/mechanizm sprężynowy – w tym przypadku wybór również zależy od preferencji;
 • ograniczniki ruchu mechanizmu – to istotny element, dzięki któremu łóżko zatrzyma się w odpowiednim momencie przy składaniu;
 • ograniczniki do materaca – dzięki nim nie będzie wypadał z ramy łóżka.

Warto rozważyć również dodatkowe elementy, jak pasy mocujące do pościeli – bez nich po podniesieniu łóżka do pionu lub poziomu pościel będzie po prostu spadać. Druga istotna kwestia to skrzynia na pościel, jeśli chcesz mieć łóżko z pojemnikiem na pościel. Oprócz tego już na etapie projektowania trzeba pomyśleć o nóżkach, na których łóżko będzie się opierać.

Jeśli zaś chodzi o narzędzia, niezbędne będą:

 • wkrętarka;
 • śruby;
 • maskownice;
 • blachy mocujące.

Jak zrobić łóżko chowane w szafie krok po kroku?

Jak zrobić samemu łóżko chowane w szafie? Od pomysłu do realizacji dzieli Cię tylko kilka kroków!

Krok 1. Przygotuj projekt łóżka chowanego w szafie

To najważniejszy element całego przedsięwzięcia. Jeśli będzie wadliwy lub niedokładny, niedopatrzenia szybko dadzą o sobie znać. Zacznij od dokładnych pomiarów.

Krok 2. Zamontuj korpus łóżka chowanego w szafie

Kiedy już ustalisz, jakie wymiary będzie mieć łóżko, w szafie zamontuj ramy, w których będzie się mieścić. Na tym etapie uwzględnij również miejsce na mechanizm otwierający.

Krok 3. Przygotuj stelaż pod materac i siłowniki

Do stelaża na materac przymocuj siłowniki i upewnij się, że materac dobrze do niego pasuje. Połącz ze sobą wszystkie części: mechanizmu i stelaża.

Krok 4. Zamontuj nóżki i uchwyt do otwierania łóżka w szafie

Na frontowej ścianie przymocuj nóżki, na których łóżko będzie się opierać po otwarciu. Zadbaj także o uchwyt, dzięki któremu łatwo będzie Ci się ściągało łóżko w dół, aby je otworzyć.

Materac POLLO średnio twardy sprężynowy termoelastyczny bonell z kokosem

Materac POLLO średnio twardy sprężynowy termoelastyczny bonell z kokosem

489 zł
Materac nakładka miękka na materac, sofę i wersalkę

Materac nakładka miękka na materac, sofę i wersalkę

249 zł
Materac ASTI twardy sprężynowy kokosowo lateksowy

Materac ASTI twardy sprężynowy kokosowo lateksowy

519 zł
Materac PASS średnio twardy sprężynowy-kieszeniowy

Materac PASS średnio twardy sprężynowy-kieszeniowy

477 zł

Łóżko chowane w szafie, zrobione na wymiar, to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu, nie tylko w sypialniach o małej powierzchni. Jak zrobić łóżko chowane w meblach? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, jeśli to Twój pierwszy mebel, który samodzielnie tworzysz. Jeśli jednak masz już nieco doświadczenia, dopasowanie i złożenie poszczególnych elementów konstrukcji nie będzie większym problemem. Łóżko chowane w szafie jest również korzystne cenowo: koszt materiałów i samodzielnego złożenia ich jest nawet o połowę niższy, niż gdyby przyszło Ci kupić gotowy mebel.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności