Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Łóżko chowane w szafie – zrób to sam!

Łóżko chowane w szafie „zrób to sam” to świetny pomysł na całkowitą metamorfozę sypialni. Choć samodzielne wykonanie takiego łóżka może wydawać się karkołomnym przedsięwzięciem, w rzeczywistości nie jest aż takie trudne – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że pracujesz na gotowych częściach. Jak zrobić łóżko chowane w szafie? Mamy na to prosty sposób!

Łóżko chowane w szafie – zrób to sam!

Łóżko chowane w szafie niewątpliwie kojarzy się z popularnym w czasach PRL-u półkotapczanem. Dziś meble wielofunkcyjne wracają do łask i to w wielkim stylu. Sprawdzają się nie tylko w niewielkich mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni. Są po prostu praktyczne i zapewniają minimalistyczną aranżację pomieszczeń.

Łóżko w szafie to świetny pomysł na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej – przeciętny mebel to łóżko o wymiarach 160x200 cm. To niby niewiele, jednak jeśli sypialnia jest niewielka, to zaoszczędzone miejsce jest na wagę złota.

Jak zrobić łóżko w szafie? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie, jednak przed przystąpieniem do jego realizacji trzeba wykonać dokładny i szczegółowy projekt. Samodzielne wykonanie łóżka chowanego w szafie ma jeszcze kilka zalet oprócz oszczędności przestrzeni: to mnóstwo satysfakcji z samodzielnego wykonania estetycznego i praktycznego mebla, a także niewątpliwa oszczędność pieniędzy. Koszt wykonania łóżka chowanego w szafie nie powinien być większy niż 1500–2000 zł.

Łóżko dolne z maskownicą do łóżka 1-osobowego z baldachimem 4 You

Łóżko dolne z maskownicą do łóżka 1-osobowego z baldachimem 4 You

679 zł
Lamelowy stelaż łóżka DlaSpania, 200x200 cm

Lamelowy stelaż łóżka DlaSpania, 200x200 cm

949 zł
Lamelowy stelaż łóżka DlaSpania, 180x200 cm

Lamelowy stelaż łóżka DlaSpania, 180x200 cm

949 zł
Lamelowy stelaż łóżka DlaSpania, 160x200 cm

Lamelowy stelaż łóżka DlaSpania, 160x200 cm

899 zł

Łóżko chowane w szafie – mechanizm

Jak zrobić półkotapczan? Podstawą takiego mebla jest mechanizm. To od niego zależy najwięcej, ponieważ to właśnie na nim będzie się opierać cała konstrukcja. Do wyboru są dwa rozwiązania:

  • siłownik gazowy;
  • mechanizm sprężynowy.

Pewniejszym rozwiązaniem jest mechanizm sprężynowy. Warto wybrać solidny mechanizm – to w zasadzie serce całego projektu. Musi nie tylko bezproblemowo się otwierać i zamykać, ale również bezpiecznie utrzymać konstrukcję, gdy będzie zamknięta.

Czego potrzebujesz do wykonania łóżka chowanego w szafie?

Do wykonania łóżka chowanego w szafie będziesz potrzebować kilku materiałów i narzędzi, a także gotowych elementów. Podstawą jest:

  • gotowa rama łóżka – wybór materiałów zależy od Ciebie, jednak warto postawić na ramę stalową i listwy z wytrzymałego, twardego drewna: przełoży się to nie tylko na komfort użytkowania, ale również żywotność konstrukcji;
  • siłowniki gazowe/mechanizm sprężynowy – w tym przypadku wybór również zależy od preferencji;
  • ograniczniki ruchu mechanizmu – to istotny element, dzięki któremu łóżko zatrzyma się w odpowiednim momencie przy składaniu;
  • ograniczniki do materaca – dzięki nim nie będzie wypadał z ramy łóżka.

Warto rozważyć również dodatkowe elementy, jak pasy mocujące do pościeli – bez nich po podniesieniu łóżka do pionu lub poziomu pościel będzie po prostu spadać. Druga istotna kwestia to skrzynia na pościel, jeśli chcesz mieć łóżko z pojemnikiem na pościel. Oprócz tego już na etapie projektowania trzeba pomyśleć o nóżkach, na których łóżko będzie się opierać.

Jeśli zaś chodzi o narzędzia, niezbędne będą:

  • wkrętarka;
  • śruby;
  • maskownice;
  • blachy mocujące.

Jak zrobić łóżko chowane w szafie krok po kroku?

Jak zrobić samemu łóżko chowane w szafie? Od pomysłu do realizacji dzieli Cię tylko kilka kroków!

Krok 1. Przygotuj projekt łóżka chowanego w szafie

To najważniejszy element całego przedsięwzięcia. Jeśli będzie wadliwy lub niedokładny, niedopatrzenia szybko dadzą o sobie znać. Zacznij od dokładnych pomiarów.

Krok 2. Zamontuj korpus łóżka chowanego w szafie

Kiedy już ustalisz, jakie wymiary będzie mieć łóżko, w szafie zamontuj ramy, w których będzie się mieścić. Na tym etapie uwzględnij również miejsce na mechanizm otwierający.

Krok 3. Przygotuj stelaż pod materac i siłowniki

Do stelaża na materac przymocuj siłowniki i upewnij się, że materac dobrze do niego pasuje. Połącz ze sobą wszystkie części: mechanizmu i stelaża.

Krok 4. Zamontuj nóżki i uchwyt do otwierania łóżka w szafie

Na frontowej ścianie przymocuj nóżki, na których łóżko będzie się opierać po otwarciu. Zadbaj także o uchwyt, dzięki któremu łatwo będzie Ci się ściągało łóżko w dół, aby je otworzyć.

Materac sprężynowy Medios 4X - 8 Rozmiarów

Materac sprężynowy Medios 4X - 8 Rozmiarów

499 zł
Materac do spania Medios 3X - 8 Rozmiarów

Materac do spania Medios 3X - 8 Rozmiarów

538 zł
SELSEY Materac kieszeniowy Fossury - 7 stref

SELSEY Materac kieszeniowy Fossury - 7 stref

458 zł 509 zł
MATERAC KIESZENIOWY H3 90X200X23CM BM003 POKROWIEC ANTYALERGICZNY DOSTAWA 0zł

MATERAC KIESZENIOWY H3 90X200X23CM BM003 POKROWIEC ANTYALERGICZNY DOSTAWA 0zł

649 zł 1068 zł

Łóżko chowane w szafie, zrobione na wymiar, to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu, nie tylko w sypialniach o małej powierzchni. Jak zrobić łóżko chowane w meblach? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, jeśli to Twój pierwszy mebel, który samodzielnie tworzysz. Jeśli jednak masz już nieco doświadczenia, dopasowanie i złożenie poszczególnych elementów konstrukcji nie będzie większym problemem. Łóżko chowane w szafie jest również korzystne cenowo: koszt materiałów i samodzielnego złożenia ich jest nawet o połowę niższy, niż gdyby przyszło Ci kupić gotowy mebel.


Inne artykuły w tej kategorii