Renowacja fotela: jak odnowić stary fotel z PRL-u?

Moda na PRL idzie w parze z popularnością tematyki DIY. Jedno ściśle wiąże się z drugim! Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starego fotela z PRL-u, to prawdopodobnie myślimy nad tym, jak prawidłowo go odrestaurować. To sposób na niedrogie, a przy tym unikatowe wzornictwo w naszym mieszkaniu. Podpowiadamy, jak odnowić fotel PRL krok po kroku.

Jeszcze niedawno leżały zapomniane na strychach lub co najwyżej panoszyły się w domkach działkowych, teraz dumnie i w blasku chwały powracają na salony! Moda na design skandynawski oraz duńskie projekty meblarskie paradoksalnie sprawiły bowiem, że zaczęliśmy się interesować rodzimym wzornictwem znad Wisły. Odkryliśmy, że fotele z PRL-u to klasyka gatunku i przykład najwyższej jakości sztuki użytkowej. Poddajemy więc stare meble renowacji i organizujemy wokół nich całą aranżację, tworząc interesujący misz-masz konwencji retro i nowoczesnej. Jak odnowić fotel z PRL, aby wyglądał jak nowy? Poniżej poradnik krok po kroku.

Oczywiście, ogromnie dużo zależy od stopnia zniszczeń oraz poziomu „wyeksploatowania” mebla, a także warunków, w jakich był przechowywany. Niektóre fotele wymagają jedynie lekkiego liftingu, inne w zasadzie odtworzenia od podstaw.

fotel prl renowacja krok po kroku
Fotelom pochodzącym z czasów PRL-u warto dać drugie życie.

Krok 1. Przygotowania

W pierwszej kolejności przygotujmy wszystkie niezbędne akcesoria, materiały i narzędzia. Będziemy potrzebować m.in.:

  • narzędzi do szlifowania drewna: papieru ściernego, szlifierki;
  • lakieru, bejcy lub farby do drewna, ponadto pędzli ;
  • wkrętów;
  • pianki tapicerskiej, pasów tapicerskich, wigofilu, owaty meblowej;
  • kleju do pianki tapicerskiej;
  • zszywacza tapicerskiego;
  • wytrzymałej, grubszej tkaniny na obicie.

Prace należy przeprowadzać w wentylowanym, czystym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że renowacja fotela może zająć nam nawet kilka dni.

Krok 2. Demontaż elementów

Aby renowacja fotela przyniosła oczekiwane rezultaty, w pierwszej kolejności rozkręćmy go na części pierwsze za pomocą śrubokrętu lub wkrętarki. Możliwe, że śruby i wkręty są w tak złym stanie, że jedynym rozwiązaniem będzie ich spiłowanie.

jak odnowić stary fotel z prlu

Krok 3. Renowacja fotela PRL – renowacja drewna

Jak odnowić stary fotel pomalowany farbą lub lakierem? Przede wszystkim poddać gruntownej renowacji wszystkie jego drewniane elementy. Pamiętajmy, że malowanie czy lakierowanie nieoczyszczonej powierzchni to niezbyt dobry pomysł. Po pierwsze, jeśli stara warstwa farby zacznie się łuszczyć i odpadać, nasze wysiłki pójdą na marne. Po drugie, nie mamy gwarancji, jaki będzie końcowy efekt wymalowania – na powierzchni mogą pojawić się przebarwienia itp.

Jeżeli mebel był malowany lub lakierowany, należy zeskrobać poprzednią powłokę za pomocą skrobaka lub papieru ściernego. Zaczynamy od papieru gruboziarnistego, o niskiej gramaturze (np. 80) i stopniowo zamieniamy go na drobniejszy. Wraz z poprzednią powłoką malarską starajmy się zeszlifować ryski, wgłębienia i drobne uszkodzenia.

Jeśli stare powłoki uporczywie trzymają się podłoża, sięgnijmy po szlifierkę (zamiast kupować, możemy ją wypożyczyć), najlepiej taką o mniejszej mocy, aby jedynie delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę. Przy lakierze czy lakierobejcy może się przydać także opalarka, operowanie nią wymaga jednak od użytkownika nieco wprawy. Co ciekawe na rynku dostępne są również specjalne chemiczne środki, które rozpuszczają powłoki.

Na koniec należy jeszcze raz przeszlifować drewniane podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym, aby wygładzić powierzchnię i pozbyć się ewentualnych zadziorów i nierówności, oraz usunąć powstały podczas prac pył.

Krok 4. Zabezpieczanie drewna

Co dalej? Musimy ponownie zabezpieczyć drewno. To, jak odnowić fotel i jaką metodę wybrać, zależy m.in. o efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć. Możemy zaolejować drewniane elementy, zabejcować je lub polakierować. Procedura postępowania jest uzależniona od rodzaju wyrobu. W przypadku oleju konieczne będzie wtarcie kilku warstw oleju, lakierowanie nie różni się zaś zbytnio od malowania.

Prace możemy przeprowadzić na złożonym ponownie meblu lub złożyć go dopiero po dokładnym wyschnięciu i utwardzeniu nowej powłoki.

Krok 5. Wypełnianie i tapicerowanie fotela

Na dalszym etapie usuwamy stare obicie oraz to, co kryło się pod nim (fotele z PRL-u często były wypychane nie tylko pianką czy gąbką, ale i trocinami czy pociętymi szmatkami…), po czym przystępujemy do wymiany wypełnienia. Egzamin zda gąbka tapicerska, czyli pianka z poliuretanu (np. o grubości kilku centymetrów – jej grubość zależy też jednak od projektu krzesła – oraz o odpowiedniej gęstości, np. T30), którą możemy kupić na metry w sklepie tapicerskim. Dokładnie wymierzamy fotel i przycinamy nową gąbkę, tak aby idealnie przylegała do kształtu obicia.

jak wymieć tapicerke w fotelu prl
W niektórych fotelach konieczna jest wymiana tapicerki.

Możliwe, że przed tapicerowaniem fotela będziemy musieli zamocować pasy, które dodatkowo ustabilizują i utrzymają siedzisko i oparcie. Pasy – również do kupienia w sklepie tapicerskim – należy dociąć do odpowiedniej długości i przymocować specjalnym zszywaczem tapicerskim, uprzednio mocno je naciągając.

Następnie na zamontowane pasy nakładamy warstwę wigofilu, wytrzymałej tkaniny, i mocujemy ją zszywkami, po czym pokrywamy klejem do pianki tapicerskiej. Wyciętą gąbkę przyklejamy do zamocowanej na stelażu tkaniny.

Teraz sięgamy po owatę meblową, którą otulamy piankę. Dzięki temu tkanina będzie dobrze się układać i zachowa pożądany kształt. Upychamy końce owaty pod gąbkę i zszywamy ją w mało wyeksponowanych miejscach.

W dalszej kolejności powinniśmy wymierzyć i wyciąć materiał na tapicerkę. >> zobacz tkaniny tapicerskie Możemy się spotkać z bardziej lub mniej skomplikowanymi projektami, co wynika przede wszystkim z modelu i układu fotela. Na tym etapie może przydać nam się maszyna do szycia, dzięki której dokładnie zszyjemy ze sobą elementy obicia. Układamy tkaninę na stelażu, szczególną uwagę zwracając na naciąganie rogów, i przyszywamy ją za pomocą zszywacza pod ramą fotela. Gotowe!

Renowacja fotela – jaki koszt?

Jeżeli sami realizujemy projekt „renowacja starego fotela”, łączny koszt niezbędnych akcesoriów i materiałów wyniesie nas od 100 do 150 zł. Jeżeli jednak nie czujemy w sobie smykałki do majsterkowania czy renowacji, możemy zlecić zadanie fachowcom. W sieci aż roi się od firm, które oferują profesjonalne odnawianie starych mebli, tapicerowanie ich czy jedynie lekkie odświeżenie wyglądu. Musimy się jednak liczyć z większym wydatkiem. Koszt renowacji fotela wyniesie od 300 do nawet 500 zł.

>> Zobacz fotele do salonu

Fotel z PRL to prawdziwa gratka dla fanów dobrego, polskiego designu. Nic więc dziwnego, że ceny odremontowanych, legendarnych modeli sięgają nawet tysiąca złotych! Zamiast wydawać fortunę na meble, przeszukajmy dziadkowe strychy i systematycznie odwiedzajmy targi staroci. Możliwe, że natrafimy na perełkę za grosze, którą wystarczy samodzielnie odnowić.

jak odrestaurować fotel prl
Porządnie odrestaurowany fotel możemy wystawić na aukcji internetowej.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze
Cegła czy beton architektoniczny całkowicie odmieniają na lepsze aranżacje w domach i mieszkaniach z PRL-u. Ciekawe aranżacje na luxum.pl
  • Dodano rok temu
Do starych mebli
  • Dodano 7 miesiący temu

Zobacz więcej produktów