Stylowe meble do Twojego ogrodu z dostawą za 0 zł!🪑🌼
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Renowacja fotela: jak odnowić stary fotel z PRL-u?

Renowacja fotela z lat 50. czy 60. to złożony proces wymagający dużej staranności i zaangażowania. Czy warto podjąć się tego zadania samodzielnie? Ile kosztuje renowacja fotela z PRL-u i jak ją przeprowadzić? Sprawdź, jak odnowić stary fotel, by stał się wartościową ozdobą i funkcjonalnym elementem Twojego mieszkania.

Renowacja fotela – czy warto się jej podjąć?

Moda na odnawianie starych przedmiotów od wielu lat ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, by miała przeminąć. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszy się renowacja starych foteli z epoki PRL-u. Do niedawna wzgardzony, dziś polski design z lat 50., 60. i 70. ponownie święci triumfy! Obok dawnej ceramiki i porcelany, wzięciem cieszą się również sprzęty z dawnych lat. Zarówno za fotele ze wznowionych PRL-owskich serii, jak i odnowione oryginalne egzemplarze, przyjdzie dziś zapłacić krocie. Nic więc dziwnego, że własnoręczne odnawianie foteli czy krzeseł cieszy się taką popularnością. Jakie dokładnie zalety może mieć samodzielna renowacja fotela np. z lat 60?

 • Oszczędność – profesjonalna renowacja należy do kosztownych usług.
 • Ekologia – odnowiony mebel oznacza odrobinę mniejsze zaśmiecenie planety.
 • Wartościowy mebel – dzieła dawnego polskiego wzornictwa często cechują się dużą funkcjonalnością i wysoką jakością wykonania.
 • Wyjątkowa ozdoba – design z minionych dekad należy do najpopularniejszych trendów ostatnich sezonów.
 • Dobra zabawa – nadawanie dawnym meblom nowego życia jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu.
Fotel wypoczynkowy uszak Vence kremowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
5 / 5

Fotel wypoczynkowy uszak Vence kremowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne

1299 zł
Bestseller
Fotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence stalowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
5 / 5

Fotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence stalowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne

1589 zł
Nowość
Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na czarnych nóżkach
5 / 5

Fotel z podnóżkiem Malmo jasnoszary w tkaninie Easy Clean na czarnych nóżkach

1369 zł
Fotel kubełkowy Tollentino beżowy velvet łatwoczyszczący
5 / 5

Fotel kubełkowy Tollentino beżowy velvet łatwoczyszczący

1499 zł

Renowacja starego fotela – co będzie potrzebne?

Zanim rozpoczniesz odnawianie wiekowych mebli, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Do renowacji starego fotela będziesz potrzebować:

 • szlifierki i/lub papieru ściernego;
 • farby do drewna lub bejcy;
 • lakieru;
 • pędzli;
 • śrubokrętu;
 • wkrętów;
 • gumowego młotka do rozbijania mebla na części;
 • pianki tapicerskiej (np. T30, grubość 5 cm);
 • pasów tapicerskich;
 • wigofilu;
 • owaty meblowej;
 • kleju do pianki tapicerskiej;
 • zszywacza tapicerskiego;
 • wytrzymałej, grubej tkaniny obiciowej.

Na renowację fotela zarezerwuj sobie kilka dni – farby i kleje muszą mieć czas, by dobrze wyschnąć. Prace przeprowadzaj na świeżym powietrzu albo w czystym, wentylowanym pomieszczeniu.

Jak odnowić stary fotel? Renowacja fotela z PRL-u krok po kroku

Choć własnoręczne tapicerowanie mebli jest nieco pracochłonne i wymaga wprawy, jest też bardzo inspirującym zajęciem. Własnoręcznie odnowione fotele napawają dumą, której nie da się z niczym porównać!

Krok 1. Rozkręć stary fotel na części pierwsze

Od czego zacząć odnawianie fotela z PRL-u? Od rozkręcenia go na części za pomocą śrubokrętu lub wkrętarki. Istnieje prawdopodobieństwo, że przy mocno zniszczonych meblach konieczne będzie spiłowanie śrub i wkrętów.

Krok 2. Odnów drewniane elementy fotela z PRL-u

Jak odnowić stary fotel drewniany pokryty farbą lub lakierem? Przede wszystkim musisz dokładnie oczyścić go ze starych powłok malarskich. Jeśli tego nie zrobisz, stara warstwa farby zacznie się łuszczyć i odpadać, a na powierzchni nowej zaczną pojawiać się przebarwienia.

Stare powłoki zeskrob za pomocą papieru ściernego, szlifierki lub cykliny. Pracę rozpocznij od przetarcia drewna papierem o niskiej gramaturze (np. 80) – stopniowo zamieniaj go na drobniejszy. Wraz z powłoką malarską staraj się zeszlifować ryski, wgłębienia i drobne uszkodzenia. Jeśli stare powłoki uporczywie trzymają się podłoża, sięgnij po szlifierkę o niskiej mocy – chodzi tylko o to, by delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę. Jeśli fotel został pokryty lakierem lub lakierobejcą przydatna może okazać się opalarka lub chemiczne środki rozpuszczające.

Na zakończenie przeszlifuj drewno przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Pomoże on wygładzić powierzchnię i pozbyć się ewentualnych zadziorów i nierówności. Po szlifowaniu odkurz mebel miękką szczotką.

Krok 3. Zabezpiecz drewniane części starego fotela

Po oszlifowaniu przychodzi czas na ponowne zabezpieczenie drewna. Wybór metody zależy m.in. od efektu wizualnego, jaki chcesz osiągnąć. Drewniane elementy możesz zaolejować, zabejcować, polakierować lub pomalować. Procedura postępowania jest uzależniona od rodzaju wyrobu. W przypadku olejowania drewna konieczne będzie wtarcie kilku warstw preparatu, lakierowanie zaś nie różni się zbytnio od malowania.

Prace możesz przeprowadzić na złożonym ponownie meblu lub złożyć go dopiero po dokładnym wyschnięciu i utwardzeniu nowej powłoki.

Krok 4. Usuń stare obicie fotela

Po zakończeniu renowacji drewnianych elementów przychodzi czas na odnowienie tapicerki. Jak zmienić obicie fotela? Oderwij od stelaża starą tkaninę oraz to, co kryje się pod nią (fotele z PRL-u często były wypychane nie tylko pianką czy gąbką, ale i trocinami czy pociętymi szmatkami). Następnie wykonaj nowe wypełnienie z gąbki tapicerskiej, czyli pianki poliuretanowej. Powinna mieć odpowiednią gęstość oraz grubość kilku centymetrów, choć w dużym stopniu zależy to od projektu krzesła. Dokładnie wymierz fotel i przytnij nową gąbkę, tak aby idealnie przylegała do kształtu stelaża.

Krok 5. Czas na tapicerowanie fotela!

Przed tapicerowaniem fotela, np. fotela klubowego, warto zamocować na nim specjalne pasy, które dodatkowo ustabilizują siedzisko i oparcie. Pasy należy dociąć do odpowiedniej długości, mocno naciągnąć i przymocować za pomocą zszywacza tapicerskiego.

Tapicerowanie fotela zacznij od nałożenia na pasy warstwy wigofilu, czyli wytrzymałej tkaniny tapicerskiej. Przymocuj ją zszywkami, a następnie pokryj klejem do pianki tapicerskiej. Wyciętą piankę przyklej do zamocowanej na stelażu tkaniny. Następnie sięgnij po owatę meblową i dokładnie okryj nią piankę – dzięki niej tkanina obiciowa będzie dobrze się układać i zachowa pożądany kształt. Końce owaty upchnij pod gąbką i zszyj całość w mało widocznych miejscach.

Jak obić fotel? Najpierw wymierz i przytnij materiał na tapicerkę. Jeśli Twój fotel ma skomplikowany kształt, konieczne może się okazać zszycie kilku fragmentów materiału za pomocą maszyny do szycia. Ułóż tkaninę na stelażu, zwracając szczególną uwagę na naciąganie rogów, i przyszyj ją pod ramą fotela za pomocą zszywacza. Gotowe!

Renowacja fotela Liska – na co zwrócić uwagę?

Fotel typu 300-190 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mebli doby PRL-u i bardzo często poddawany odnawianiu. Renowacja fotela Liska powinna przebiegać według przedstawionej powyżej instrukcji, trzeba jednak poświęcić nieco więcej uwagi tapicerowaniu. Oryginalnie meble te miały co prawda prostą, lekko geometryczną formę, ale nie były pozbawione pewnej obłości. Warto zwrócić uwagę na delikatnie zaokrąglony w dolnej części przód oparcia, odpowiadający za wygodę użytkowania słynnego dzieła architekta Henryka Lisa.

Jeszcze większą ostrożność należy zachować przy renowacji fotela Chierowskiego – kolejnego kultowego mebla z czasów PRL-u. Fotele te były produkowane z drewna sosnowego, które cechuje się niską trwałością. Oznacza to, że przy rozkręcaniu fotel Chierowskiego można bardzo łatwo uszkodzić. Drugą ważną kwestią jest wybór odpowiedniej tkaniny na pokrycie – nie powinna być zbyt gruba i sztywna, bo fotel straci swój pierwotny kształt. Z kolei materiał zbyt cienki szybko się rozciągnie i nie będzie wyglądał estetycznie.

Renowacja fotela – koszt odnawiania samodzielnie i przez fachowca

Wielu posiadaczy starych mebli zastanawia się, ile kosztuje renowacja fotela i czy bardziej opłaca się przeprowadzić ją samodzielnie, czy lepiej zdać się na specjalistę. Kwestia ta jest tym ciekawsza, że w dobie popularności idei DIY, w sieci można znaleźć wiele blogów i tutoriali zachwalających zalety domowego liftingu mebli. Według przybliżonych wyliczeń samodzielna renowacja fotela wyniesie Cię ok. 200-250 zł. Duże znaczenie ma wybrana przez Ciebie tkania na pokrycie – najtańszą dostaniesz już za kilka złotych. Te najwyższej jakości, wykonane z naturalnych materiałów i ozdobione wspaniałym nadrukiem mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Jeżeli jednak nie czujesz w sobie smykałki do majsterkowania czy renowacji, możesz zlecić zadanie fachowcom. W sieci aż roi się od firm, które oferują profesjonalne odnawianie starych mebli. W takim wypadku musisz się jednak liczyć z większym wydatkiem. Cena renowacji fotela przez fachowca obejmująca koszt materiałów, odnowę drewna i wymianę tapicerki wynosi ok. 700-800 zł.

Fotele z PRL-u to prawdziwa gratka dla fanów dobrego, polskiego designu. Nic więc dziwnego, że ceny odremontowanych, legendarnych modeli sięgają nawet tysiąca złotych! Jeśli marzy Ci się dzieło dawnego rodzimego wzornictwa, przeszukaj najpierw strych dziadków albo wybierz się na spacer po targach staroci. Możliwe, że za grosze uda Ci się znaleźć perełkę, którą wystarczy samodzielnie odnowić.

Fotel Barca vintage skóra naturalna ciemnobrązowa

Fotel Barca vintage skóra naturalna ciemnobrązowa

3499 zł
Fotel obrotowy z podnóżkiem Cadisco brązowy z metalową czarną podstawą

Fotel obrotowy z podnóżkiem Cadisco brązowy z metalową czarną podstawą

1129 zł
Nowość
Fotel obrotowy Premizes brązowy z elektrycznym odchyleniem z czarną podstawą

Fotel obrotowy Premizes brązowy z elektrycznym odchyleniem z czarną podstawą

1789 zł
Nowość
Fotel obrotowy Darlizz brudny róż szenil

Fotel obrotowy Darlizz brudny róż szenil

1009 zł

Inne artykuły w tej kategorii

Jak oryginalnie zapakować prezenty?

Jak oryginalnie zapakować prezenty?

Jak odnowić stare lustro?

Jak odnowić stare lustro?

DIY: Jak ozdobić zasłonę prysznicową?

DIY: Jak ozdobić zasłonę prysznicową?

Jak zrobić jajka decoupage? Pisanki decoupage krok po kroku

Jak zrobić jajka decoupage? Pisanki decoupage krok po kroku

Jak zrobić oryginalną arbuzową wycieraczkę?

Jak zrobić oryginalną arbuzową wycieraczkę?

DIY: Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

DIY: Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.