Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Fotel Chierowskiego 366 – najsłynniejszy fotel PRL-u

Fotel Chierowskiego to kultowy mebel, który od lat gości w polskich (i nie tylko!) domach. To fotel o ponadczasowej formie, która do dziś pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i do tych utrzymanych w klimacie vintage. Dziś opowiemy nieco więcej o historii fotela 366 i podpowiemy, jak wykorzystać go w aranżacji. Zaczynamy! Czytaj dalej i poznaj bliżej tę prawdziwą perełkę rodem z PRL-u.

Fotel Chierowskiego – kiedy i gdzie powstał fotel 366?

Fotel Chierowskiego 366, a właściwie jego projekt, jak podaje większość źródeł, powstał w 1962 roku na potrzeby Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. Towarzyszyły temu nader dramatyczne okoliczności – w zakładzie wybuchł pożar, który strawił znaczną część hal produkcyjnych i maszyn. Dyrekcja fabryki stanęła więc przed trudnym zadaniem znalezienia projektu, który umożliwi szybką i tanią produkcję w celu nadrobienia strat. Tę okazję wykorzystał Józef Chierowski, proponując mebel o prostej, nowoczesnej konstrukcji – zupełnie odmienny od ciężkich mebli w przedwojennym stylu, które wytwarzano dotychczas na terenie fabryki. Tak powstało słynne krzesło Chierowskiego, którego projekt do dziś nie stracił na atrakcyjności.

Fotel Chierowskiego 366 – kim był jego twórca?

Mimo że fotel Józefa Chierowskiego zdobył ogromną popularność, jego autor pozostawał w cieniu przez długi czas. Ówczesny przemysł z założenia ignorował postać projektanta, promując działalność i osiągnięcia całego zakładu. Właśnie dlatego tak trudno rozszyfrować, kto stoi za projektem wielu kultowych mebli z PRL-u.

Józef Chierowski (1927-2007) uniknął losu innych anonimowych twórców, ale wiedza na temat jego osiągnięć wciąż pozostaje szczątkowa. W 1952 projektant ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu. Swoją przyszłość związał z uczelnią, gdzie pracował jako wykładowca i kierownik Katedry Projektowania Form Przemysłowych. Równocześnie tworzył meble dla fabryki w Świebodzicach, projektował wnętrza (m.in. Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu) oraz fortepiany. Trudno ustalić, które meble, poza fotelem 366, powołał do życia zdolny projektant. Wiele osób przypisuje Chierowskiemu fotel bunny (fotel typu 300-177) z podłokietnikami w kształcie zajęczych uszu. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Fotel Chierowskiego – wymiary i wygląd

Niewielkie wymiary fotela 366 uchodziły (i wciąż uchodzą) za ogromny atut. Wymiary fotela Chierowskiego 366 to ok. 71 cm wysokości i 62 cm szerokości. Siedzisko fotela jest zawieszone nisko nad ziemią, na wysokości 42 cm, a jego głębokość wynosi jedynie 62 cm.

Oryginalny fotel Chierowskiego 366 cechuje się minimalistycznym wyglądem, który zachwyca dzisiaj równie mocno, jak przed laty. Jego znakiem rozpoznawczym stały się rozchylone, zwężane ku dołowi nogi, trapezowe siedzisko i oparcie połączone w monolityczną całość dużymi śrubami, które spajają konstrukcję (oryginalnie były przeznaczone do montażu sedesów). Do wykonania tapicerki używano grubych, dobrej jakości tkanin obiciowych o jednolitym wybarwieniu. Niestety większość z nich uległa przez lata zniszczeniu lub widocznemu zużyciu.

Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Granatowy (22718-32) Srebrny

Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Granatowy (22718-32) Srebrny

2369 zł
Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Granatowy (22718-32) Czarny

Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Granatowy (22718-32) Czarny

2569 zł
Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Granatowy (22718-32) Złoty

Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Granatowy (22718-32) Złoty

2569 zł
Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Ciemnogranatowy (SWAN-18) Srebrny

Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Ciemnogranatowy (SWAN-18) Srebrny

2369 zł

Fotel 366 – dlaczego zdobył taką popularność?

Fotel Chierowskiego z PRL-u stał się prawdziwym bestsellerem. Jego produkcję nieprzerwanie kontynuowano do lat 80. W tym czasie na rynku pojawiło się aż pół miliona egzemplarzy kultowego fotela z PRL-u. Co było przyczyną tak ogromnego powodzenia krzesła Chierowskiego 366?

  • Lekka, dynamiczna forma pasowała do nowego stylu życia i nowych potrzeb zrodzonych wskutek powojennych przemian.
  • Kompaktowe rozmiary, dzięki którym fotel sprawdzał się w małych mieszkaniach i kawalerkach.
  • Wygoda – fotel był zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii i wyjątkowo solidny.
  • Wysoka jakość – do produkcji używano wyłącznie naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego, dzięki czemu wiele egzemplarzy przetrwało do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie.

Fotel 366 Chierowskiego – gdzie sprawdzi się dzisiaj?

W ostatnich latach powróciła moda na vintage, zwłaszcza na meble z PRL-u, wzrosła wiedza na temat historii designu, a przedmiotem pożądania znów stał się fotel Chierowskiego. Aranżacje nowoczesnych salonów często wykorzystują ten niewielki, ale bardzo stylowy i wygodny mebel.

Jego minimalistyczny design doskonale współgra z aktualnymi trendami. Setki zamieszczonych w internecie zdjęć udowadniają, że mebel czuje się równie dobrze w ciasnym M2, w paryskim lofcie i nowojorskiej kawiarni. Żółty fotel Chierowskiego zaczyna powoli być częściej spotykany, niż bijący rekordy popularności fotel uszak, a fotele Chierowskiego w pepitkę są ozdobami najbardziej eleganckich salonów glamour.

Fotel Chierowskiego – nowy czy po renowacji?

Każdy, kto marzy o własnym Chierowskim, ma do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zdobycie mebla na rynku wtórnym i samodzielnie zajęcie się renowacją fotela Chierowskiego. Najlepiej zacząć poszukiwania od wizyty w rodzinnym domu, u dziadków albo u wujostwa. W niektórych domach mebel wciąż znajduję się w użyciu lub gromadzi kurz na zagraconym strychu. Jeśli poszukiwania nie przyniosą efektów, pozostaje śledzenie ofert na portalach internetowych i w sklepach z wyposażeniem vintage. Znajdziesz tam egzemplarze mocno zużyte, które wymagają renowacji oraz takie, które zdążyły przejść całkowitą metamorfozę.

Jak odnowić stary fotel z PRL-u? Renowacja używanego fotela Chierowskiego wymaga cierpliwości, precyzji i czasu. Odnawiając fotel, staraj się zachować jego oryginalny charakter: nadaj zniszczonemu siedzisku właściwy kształt, staranie wykonaj przeszycia, dobierz odpowiedni rodzaj tkaniny na tapicerkę. Jeśli zignorujesz pierwotne założenia projektowe, mebel utraci swoją wartość. Jeśli uznasz, że chcesz odnowić fotel samodzielnie, poszukaj informacji na profesjonalnych blogach o renowacji, facebookowych grupach dyskusyjnych oraz w zamieszczonych na YouTubie nagraniach. Możesz również powierzyć renowację profesjonaliście, który zna projekty Chierowskiego i może pochwalić się podobnymi realizacjami.

Druga opcja to zakup nowego fotela Chierowskiego, który powstał na bazie oryginalnego projektu. Dziś wiele sklepów oferuje modele bardzo zbliżone do oryginału, które są tak samo wygodne i równie stylowe – wystarczy dobrze poszukać. To rozwiązanie ma jedną dużą zaletę – możesz zakupić dokładnie taki fotel, jak Ci się podoba, bez obaw, że straci na wartości. W sklepach meblowych możesz znaleźć nawet fotele bujane w stylu Chierowskiego.

Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli nie masz czasu i chcesz mieć mebel, który po prostu będzie przypominał klimat oryginalnych mebli z PRL-u, fotel wzorowany na krześle Chierowskiego będzie świetną opcją. Jeśli lubisz fotele vintage i fascynujesz się epoką PRL-u, oryginalny, odświeżony fotel z pewnością będzie cieszył Cię jeszcze bardziej.

Ile kosztuje fotel Chierowskiego?

Ile kosztuje fotel Chierowskiego? Cena zależy głównie od tego, z jakiego źródła planujesz pozyskać mebel. Cena fotela 366 z drugiej ręki wynosi ok. 100-150 zł. Wartość mebla wzrasta do 500-1000 zł, jeśli został poddany renowacji przez sprzedającego.

Jeśli dysponujesz własnym, zniszczonym egzemplarzem, możesz odrestaurować go samodzielnie i oszczędzić w ten sposób sporą sumę. Koszt całej inwestycji ograniczy się do zakupu niezbędnych materiałów (ok. 100-200 zł). Jeśli wolisz powierzyć renowację specjaliście, musisz przygotować się na wydatek ok. 300-800 zł. Na cenę wpływa w tym przypadku kilka czynników, m.in. rodzaj wybranej tkaniny obiciowej, zakres prac czy miejsce zamieszkania. Bardzo prawdopodobne, że tapicer z małego miasteczka wykona swoją pracę nieco taniej niż wzięty specjalista z Warszawy. Nowy fotel wzorowany na oryginale możesz natomiast kupić za kilkaset złotych (ceny zaczynają się od 500 zł).

Fotel Baron Velvet Wenge / Bluvel 68 Curry

Fotel Baron Velvet Wenge / Bluvel 68 Curry

1108 zł
Fotel MOSS w tkaninie TEDDY BOUCLÉ musztardowy 70x95 cm - Homla

Fotel MOSS w tkaninie TEDDY BOUCLÉ musztardowy 70x95 cm - Homla

599 zł 899 zł
Fotel Safin Jaguar 2172 Żółty / Grupa I

Fotel Safin Jaguar 2172 Żółty / Grupa I

849 zł 1099 zł
Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Musztardowy (22718-21) Złoty

Fotel Egg Jajo Premium Velvet Treviso Aksamitny Welur obrotowy z funkcją bujania Musztardowy (22718-21) Złoty

2569 zł

Fotel Chierowskiego to propozycja dla osób, które cenią przedmioty z historią, ciekawie urządzoną przestrzeń i atrakcyjne wzornictwo. Odpowiednio zadbany przetrwa wiele lat i posłuży kolejnym pokoleniom. W końcu dobry design nie starzeje się nigdy.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności