Fotel wiszący z sufitu czy na stelażu: jaki fotel wiszący wybrać do pokoju?

Fotel wiszący to częsty element wyposażenia pokoju dziecięcego lub młodzieżowego. Nawet w chłodne i deszczowe dni możemy zagwarantować swoim pociechom przyjemne chwile beztroski, które latem zastępuje im ogrodowy hamak czy huśtawka na placu zabaw. Sielankowy relaks na popularnych bujanych siedziskach – wiszących kokonach czy mocowanych koszach – kusi i dorosłych, którzy chcą spędzić popołudnie w słodkim i leniwym rytmie dolce far niente. Wszystkim, którzy rozważają zakup fotela wiszącego do pokoju, polecamy nasz poradnik, w którym robimy przegląd dostępnych modeli na rynku oraz opisujemy ich wady i zalety.

fotel jajo wiszący do pokoju
Miejsce montażu podwieszanego siedziska należy bardzo dobrze przemyśleć.

Fotel wiszący do pokoju – relaks w domowej przestrzeni

Podwieszane fotele "wychodzą" poza dotąd kojarzone z nimi przestrzenie, czyli ogrody, tarasy czy pokoje dziecięce, i zaczynają być urozmaiceniem codziennych pomieszczeń – sypialń czy salonów. W szczególności pasują do otwartych przestrzeni (tzw. open space'ów czy chill-out roomów), gdzie swobodna i nieograniczona powierzchnia pozwala na podwieszenie fotela do sufitu.

Dlaczego warto postawić na taki rodzaj fotela? Niewątpliwą zaletą podwieszanego siedziska jest ogromny komfort. W takim fotelu możemy się wygodnie rozsiąść i – po oderwaniu stóp od podłogi – delikatnie się kołysać, co wprowadzi nas w błogi nastrój. Relaks na takim siedzisku to frajda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, z tego też powodu producenci oferują różne rodzaje podwieszanych foteli. Kolorowe, materiałowe bujaki przeznaczone są dla najmłodszych domowników, z kolei okrągłe siedziska lub kokony na stelażu tworzone są z myślą o popołudniowym relaksie z książką.

Na rynku jest wiele rodzajów wiszących foteli. Możemy wybrać kokony podwieszane bezpośrednio do sufitu lub mocowane do metalowego stelaża, wiszące hamaki lub ławki, rattanowe siedziska lub materiałowe worki. Jaką zatem decyzję podjąć i czym kierować się podczas zakupu?

>> Zobacz fotele wiszące

Fotel wiszący z sufitu na łańcuchu lub linie

Najciekawszą i sprawiającą największą frajdę formą fotela wiszącego jest siedzisko montowane bezpośrednio do sufitu na metalowym łańcuchu lub grubej linie. Takie rozwiązanie daje nam nieograniczoną swobodę w użytkowaniu fotela – możemy zrelaksować się i wypocząć, delikatnie kołysząc się na podwieszanym krześle, lub mocniej się rozbujać jak na ogrodowej huśtawce.

Należy pamiętać, że taki fotel nie nada się do każdego wnętrza. Przede wszystkim musimy dysponować dużą przestrzenią. Na podwieszane siedzisko najlepiej jest wydzielić osobną część w pomieszczeniu, która nie będzie zagospodarowana innymi meblami czy akcesoriami. Kluczowa jest tu zatem kwestia bezpieczeństwa użytkowania bujanego siedziska. Niedopuszczalny jest jego montaż w pobliżu okien, drzwi wykończonych szkłem, ścian, a także blisko mebli czy dekoracji z ostrymi krawędziami. Przez chwilę nieuwagi możemy zbyt mocno się rozkołysać i niechcący uderzyć w sąsiadujące przedmioty, co w przypadku dużej siły może być katastrofalne w skutkach.

Decydując się na bujane siedzisko, warto postawić na sprawdzonego producenta i kierować się wyłącznie wysoką jakością, z którą wiążą się: solidne wykończenie fotela, stabilny stelaż i wytrzymałe mocowania. Nie warto kupować taniego fotela z niewiarygodnego źródła. Fotel o rachitycznym stelażu, wykonany z kiepskiej jakości materiałów, powinien budzić nasze zastrzeżenia już na etapie zakupu. Spróbujmy wyobrazić sobie, jak nieszczęśliwie może skończyć się – zwłaszcza w przypadku dzieci czy osób starszych – bujanie na takim fotelu.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest prawidłowe podwieszenie fotela. Wskazany jest zatem zakup fotela z gotowym zestawem montażowym, w którego skład wchodzą mocna lina lub wytrzymały łańcuch, kotwy, śruby i wkręty, dzięki czemu będziemy mieć absolutną pewność, że siedzisko zostało dobrze przymocowane. Osobom, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych, odradzamy tworzenie podwieszanego fotela DIY – może się okazać, że przecenimy swoje możliwości i cała konstrukcja może się zerwać.

Ile kosztuje taki fotel? Średnia cena takiego siedziska to około tysiąc złotych, pamiętajmy jednak, że dużo zależy od kształtu siedziska i materiałów, z jakich fotel został wykonany. Najtańsze są podwieszane fotele z niskim oparciem, których koszt nie powinien przekraczać 500 zł. Droższe są natomiast pełne fotele z wyprofilowanym siedziskiem lub te w kształcie bańki – cena takich modeli może przekraczać tysiąc złotych.

fotel wiszący do domu
Fotel wiszący możemy uzupełnić o poduszkę czy ciepły pled.

Uwaga! Rodzaj kotew i głębokość wwiercenia dobieramy, kierując się stanem technicznym sufitu i materiałami, z jakich został wykonany. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku starego budownictwa, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z mocno zaniedbanymi ścianami i stropami. Najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty, który oceni, czy sufit wytrzyma takie obciążenie.

Niedopuszczalne jest mocowanie takiego fotela do sufitu podwieszanego z płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ cała konstrukcja mogłaby ulec zerwaniu.


Hamak fotel wiszący

Hamaki, kojarzone dotąd wyłącznie z latem i relaksem w ogrodzie, możemy także podwiesić w salonie czy sypialni. Nie musimy już czekać do wakacji, aby odprężyć się w bujanym siedzisku.

Możemy zdecydować się na klasyczny hamak w formie podwieszanego łóżka, w którym w pozycji leżącej możemy zrelaksować się z książką lub uciąć sobie popołudniową drzemkę. Drugi rodzaj hamaka, zwany także krzesłem brazylijskim, kształtem przypomina ławkę ogrodową. Na takiej huśtawce możemy się kołysać na siedząco, stąd będzie idealny na poobiednią sjestę.

Podwieszane fotele-hamaki są stosunkowo tanie, ponieważ ich konstrukcja składa się z drewnianego stelaża i bawełnianej tkaniny. Koszt takiego hamaka to wydatek rzędu 200-500 zł.

Tak jak w pisaliśmy w poprzednim akapicie – warto zadbać o najwyższą jakość podwieszanego hamaka, ponieważ kiepskie wykonanie może wiązać się z niestabilną konstrukcją stwarzającą zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.

huśtawka fotel wiszący do pokoju
Na relaks na hamaku możemy sobie również pozwolić w domowej przestrzeni.
>> Jaki wybrać fotel do czytania? Nasz przegląd <<
fotel wiszący na stojaku

Fotel wiszący kokon – siedzisko na stelażu

Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, która pozwalałaby na podwieszenie fotela do sufitu, możemy zdecydować się na siedzisko na stelażu. Taki fotel, potocznie nazywany kokonem, zajmuje znacznie mniej miejsca i nie wymaga montażu. Składa się z dużego, okrągłego siedziska, które zawieszone jest w powietrzu na metalowej podporze stojącej na podłodze.

Taki fotel będzie pasował do każdego – nawet małego – wnętrza, ponieważ zakres kołysania się takiego siedziska jest znacznie mniejszy w porównaniu z mocowaną huśtawką do sufitu. Prawdopodobieństwa zrobienia sobie krzywdy lub zawalenia się samej konstrukcji jest stosunkowo niskie, dlatego jest to rozwiązanie bezpieczne i godne zaufania.

Możemy zdecydować się na fotele-kokony z siedziskiem w kształcie kuli lub wiszącego krzesła. Producenci oferują warianty jedno- lub dwuosobowe. Najpopularniejsze są te wykonane z technorattanu, których siedzisko plecione jest na wzór dekoracyjnej koronki – będą więc doskonale się prezentować zarówno w salonie, jak i sypialni. Możemy też wybrać fotele wykonane z lekkiej wikliny lub drewna.

Za najtańsze fotele na stelażu przyjdzie nam zapłacić 700 zł, droższe natomiast mogą sięgać aż 3 tysięcy. Ogromną rolę odgrywa jakość wykończenia i samych materiałów, dlatego nie warto wybierać tych najtańszych, które mogą być niewytrzymałe.

fotel kula wisząca
Fotel na stelażu sprawdzi się również w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym.

Fotel wiszący do pokoju dziecka – zabawa i wyciszenie

Do pokoju dziecięcego idealne będą podwieszane siedziska wykonane z materiału – tzw. gniazda czy jaskinie. Fotel kształtem przypomina dziecięcy namiot lub worek, który jest miękki i dostosowuje się do ciała dziecka.

Dlaczego warto zamontować takie siedzisko? Przede wszystkim fotel sprawi dziecku ogromną frajdę, ponieważ nasza pociecha może się w nim bujać i kołysać, wspinać po nim, a także wygodnie wyłożyć się z zabawkami czy książką. W materiałowym siedzisku dziecko nie zrobi sobie krzywdy – nie ma tu ostrych i twardych elementów. Wiszący worek będzie ciekawą atrakcją w pokoju dziecka, którą na pewno docenią koledzy i koleżanki podczas urodzinowych przyjęć czy piżama-party. Atrakcyjna jest także cena takiego siedziska, która waha się w granicach 200-400 zł.

Warto także wspomnieć o dobroczynnym wpływie na zdrowie i rozwój dziecka. Taki fotel polecany jest przez psychologów i pediatrów w szczególności dzieciom borykającymi się z problemami z koncentracją i wyciszeniem, a także tym ze stwierdzoną nadpobudliwością psychoruchową. Delikatne kołysanie na huśtawce pozwala dziecku rozluźnić się, ochłonąć i zapanować nad emocjami. Podwieszany bujak ułatwia także zasypianie najmłodszym – łagodne bujanie odpręży brzdąca, a rodzic w tym czasie może nucić kołysanki lub czytać bajkę na dobranoc.


Naszym priorytetem powinno być bezpieczeństwo użytkowania takiego fotela. Podwieszony bujak najlepiej jest zamontować na środku pokoju, aby zminimalizować ryzyko, że maluch, huśtając się, uderzy się w kant mebla czy ścianę. Zadbajmy również o prawidłowe zamocowanie przy suficie. Po montażu możemy zrobić próbę i obciążyć fotel ciężarem dorosłego – wtedy będziemy mieć pewność, że zabawa na wiszącym fotelu będzie bezpieczna.


Podwieszony bujak będzie ciekawym urozmaiceniem dziecięcego pokoju.
Fotel-gniazdo polecany jest przez specjalistów jako forma relaksu i wyciszenia dla dziecka.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze

Zobacz więcej produktów