Fotel Acapulco – poznaj modny fotel do salonu i na balkon

Ikona designu, ozdoba miejskich balkonów, bywalec meksykańskich plaż, godny następca hamaka. Przed Wami fotel Acapulco – najmodniejszy mebel tego sezonu! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, skąd się wziął, jak go rozpoznać i czemu zawdzięcza swoją popularność.

fotel acapulco w kolorze czarnym na balkonie

Historia fotela Acapulco

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, fotel Acapulco (zamiennie nazywany krzesłem Acapulco) nie jest projektem nowym. Pleciony mebel na metalowej ramie powstał w latach 50. w Meksyku i wziął swoją nazwę od popularnego kurortu, w którym wypoczywały największe gwiazdy Hollywood, m.in. Frank Sinatra, Brigitte Bardot czy John Wayne. To właśnie w Acapulco spędzili swój miesiąc miodowy Jackie i John F. Kennedy, a słynna aktorka Elizabeth Taylor poślubiła trzeciego męża – Michaela Todda.

Mimo ogromnej popularności fotel Acapulco skrywa wiele tajemnic. Wciąż nie udało się ustalić, w jakich okolicznościach powstał mebel i kto stoi za jego projektem. Plotka głosi, że pomysł fotela narodził się w głowie francuskiego turysty, który odwiedził kiedyś modny kurort. Zmęczony upałami mężczyzna skorzystał z mądrości rdzennych mieszkańców Meksyku i skonstruował mebel z plecionym siedziskiem, który – podobnie jak tradycyjne hamaki – zapewniał swobodny przepływ powietrza wokół ciała.

fotel acapulco na nowoczesnym balkonie

Fotele inspirowane Acapulco vs oryginalne modele

Oryginalne fotele Acapulco z lat 50. są dziś trudne do zdobycia i zatrważająco drogie. Ponieważ stalowe pręty, których używano wówczas do produkcji, nie były zabezpieczane przed korozją, większość zachowanych egzemplarzy jest dziś pokryta grubą warstwą rdzy. Dlatego znacznie rozsądniej kupić współczesną wersję fotela, która wygląda tak samo jak mebel z epoki, ale jest pozbawiona jego wad, łatwiej dostępna i zdecydowanie tańsza.

Nowe fotele Acapulco powstają w niewielkich pracowniach w Meksyku. Każdy egzemplarz jest wyplatany ręcznie przez doświadczonego rzemieślnika, który – nierzadko – kontynuuje w ten sposób rodzinną tradycję. Ponieważ wykonanie jednego fotela zajmuje wiele godzin, ceny replik nie należą do najniższych. Za klasyczny model Acapulco trzeba zapłacić ok. 1500-2000 zł.

Jak rozpoznać oryginalny fotel Acapulco? Przede wszystkim po kształcie, wymiarach i jakości zastosowanych materiałów. Meble wykonane zgodnie z oryginalnym projektem mają owalne siedzisko, które przypomina jajko lub awokado. Ich głębokość (długość) wynosi ok. 96-100 cm, dzięki czemu fotele zapewniają wygodne podparcie dla głowy. Meble są wyplatane przy użyciu mocnych i elastycznych żyłek PCV z tzw. pamięcią kształtu. W praktyce oznacza to, że plecionka rozciąga się pod wpływem ciężaru, umożliwiając przybranie komfortowej pozycji, a gdy nacisk ustępuje, powraca do pierwotnej postaci. Nie ma więc obawy, że linki poluzują się i odkształcą, psując wygląd fotela.

Fotel Acapulco jest projektem chętnie kopiowanym. Na rynku znaleźć można jego rozmaite imitacje, które – chociaż różnią się kształtem czy wielkością – wcale nie ustępują oryginałowi pod względem urody. Obok klasycznych modeli dostępne są m.in. fotele Acapulco na biegunach, fotele Acapulco dla dzieci, a także fotele Acapulco wykonane z drewna, materiału bądź skóry. Projektanci tworzą również utrzymane w tej samej stylistyce stoliki, leżaki, sofy czy taborety.

różowy fotel acapulco na balkonie

Zalety fotela Acapulco

Rosnąca popularność fotela Acapulco w ogóle nas nie dziwi. Mebel ma całe mnóstwo atutów, które czynią z niego idealny element wyposażenia domu, tarasu i balkonu. Jakie są największe zalety fotela Acapulco (oraz innych foteli, które powstały na bazie inspiracji kultowym projektem)?

  • Fotel jest wykonany z trwałych, łatwych do utrzymania w czystości materiałów (PVC i ocynkowanej stali lub aluminium), które wykazują odporność na deszcz i promienie UV.
  • Mebel czuje się tak samo dobrze w ogrodzie, salonie i sypialni. W połączeniu z miękką poduszką lub narzutą nabiera przytulnego, domowego charakteru. Dzięki temu może zmieniać swoją funkcję i lokalizację w zależności od pory roku, pogody lub kaprysu właściciela.
  • Wygląda lekko i zajmuje mało miejsca, dlatego zdaje egzamin w niewielkich mieszkaniach.
  • Siedzisko z elastycznego drutu dostosowuje się do kształtu ciała i zapewnia wygodę w trakcie siedzenia.
  • Fotel jest dostępny w różnych kolorach. Producenci oferują m.in. fotele Acapulco czarne, białe, różowe, turkusowe, żółte czy fotele Acapulco wielobarwne.
  • Mebel zmienia swój charakter w zależności od otoczenia. Dzięki temu odnajduje się w aranżacjach retro, skandynawskich, boho, jak i ultranowoczesnych.
  • Wprowadza do domu beztroską, wakacyjną atmosferę.
fotel acapulco we  wnętrzu

Fotel spaghetti, czyli polskie wcielenie fotela Acapulco

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyplatane meble zrobiły karierę również w Polsce lat 50. Fotele, taborety, krzesła i kwietniki z kolorowych żyłek, nazywane pieszczotliwe meblami spaghetii lub drutoplastikami, uchodziły wówczas za symbol luksusu i nowoczesności. Na tle projektów z epoki wyróżniały się lekkością, fantazyjnym kształtem i radosną kolorystyką.

Meble spaghetti powstawały w dużych zakładach, jak również w niewielkich, prywatnych pracowniach. Ze względu na nieustanne braki w zaopatrzeniu projektanci musieli zadowolić się tym, co akurat znalazło się pod ręką. Meble były więc wykonywane z pomalowanych na czarno prętów zbrojeniowych, a siedziska wyplatane z igelitu, który służył oryginalnie jako izolacja do kabli. Po wymarzone drutoplastiki ustawiały się długie kolejki.

fotel acapulco w naturalnym beżowym kolorze

Dzisiaj modne plecione fotele (na czele z Acapulco) są na wyciągnięcie ręki. Można znaleźć je w internecie, sklepach meblowych, a nawet w popularnych marketach budowlanych. Tylko jeden problem wciąż pozostaje aktualny. Jaki kolor fotela wybrać?

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze

Zobacz więcej produktów