Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Fotele z PRL-u: jak rozpoznać kultowe meble?

Fotel z PRL-u to dziś łakomy kąsek nie tylko dla kolekcjonerów, ale również dla osób, które pragną szykownie urządzić swoje mieszkanie. Współczesne marki wznawiają produkcję mebli zaprojektowanych kilkadziesiąt lat temu, a w internecie roi się od osób poszukujących oryginalnego wyposażenia sprzed dekad. Do najbardziej rozchwytywanych mebli bez wątpienia należą właśnie fotele z PRL-u. Słynny fotel Chierowskiego, popularny fotel Lisek czy awangardowy fotel Modzelewskiegojak rozpoznać PRL-owskie meble i w czym tkwi tajemnica ich popularności?

Fotele z PRL-u – dlaczego znów są modne?

Polskie meble z lat 50., 60. i 70. przez długi czas nie cieszyły się uznaniem – kojarzyły się z komunistyczną szarością i brakiem perspektyw. Dziś jednak stary fotel z PRL-u uznawany jest za rarytas, nawet jeśli wymaga renowacji. Jak właściwie doszło do tej zmiany w ocenie polskiego wzornictwa sprzed dekad? Jak to się stało, że dawne fotele święcą takie triumfy?

Po pierwsze, zaczęto dostrzegać wdzięk tkwiący w starych meblach – nagle okazało się, że urządzone nimi mieszkanie nabiera niepowtarzalnego charakteru. Z drugiej strony meble z PRL-u zyskały sojusznika w postaci idei DIY doceniającej samodzielne wykonywanie rozmaitych prac bez pomocy fachowców. Renowacja mebli okazała się nie tylko świetną zabawą, ale też aktywnością proekologiczną, elementem życia w duchu less waste.

Niebagatelną rolę odegrała sama jakość foteli z lat 50., 60 i 70. Szybko okazało się bowiem, że kultowe fotele z PRL-u to przykłady designu na światowym poziomie. Przywrócenie im blasku nie jest szczególnie trudne – pomogą w tym fachowcy lub internetowe tutoriale tłumaczące, jak odnowić fotel z PRL-u.

Sprawdź też: Jak wybrać fotel? Jaki fotel wypoczynkowy najlepiej się sprawdzi?

Fotel welurowy na metalowych nóżkach Royal Velvet

Fotel welurowy na metalowych nóżkach Royal Velvet

999 zł
SELSEY Fotel Laredo ekoskóra beżowy

SELSEY Fotel Laredo ekoskóra beżowy

1229 zł
SELSEY Fotel Tesmo brązowa ekoskóra

SELSEY Fotel Tesmo brązowa ekoskóra

2659 zł 2809 zł
Fotel welurowy na metalowych nóżkach Royal Velvet

Fotel welurowy na metalowych nóżkach Royal Velvet

999 zł

Fotele z PRL-u – najpopularniejsze modele

Za projektami foteli z PRL-u często stali znakomici designerzy, którzy w innych okolicznościach mogliby zyskać międzynarodową sławę. Fabryki mebli sprzyjały eksperymentom z nowym materiałami oraz formą, mimo że efekty tych prac często nie wchodziły do masowej produkcji. Nazwy foteli z PRL-u czasem zawierają nazwisko projektanta, czasem odnoszą się do skojarzeń z wyglądem zwierząt, czasem zaś bazują na numerze seryjnym – oto krótki katalog foteli z PRL-u, w którym znajdziesz najważniejsze polskie meble tamtego okresu.

Fotel Lisek z PRL-u

Uroczo nazwany mebel swoje miano zawdzięcza swojemu projektantowi Henrykowi Lisowi. Historia fotela Liska rozpoczyna się w 1966 roku w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. To właśnie tam zapadła decyzja o stworzeniu nowej linii wyposażenia, które miało zastąpić nieco już przebrzmiały fotel 366 Józefa Chierowskiego. Dla Lisa, mało znanego projektanta, było to odpowiedzialne zadanie, które wypełnił z sukcesem.

PRL-owski fotel numer 300-190 zdobył uznanie jako mebel wygodny i elegancki. Toczone nogi, zwężane podłokietniki, ergonomiczne siedzisko i oparcie sprawiały, że Lisek cechował się lekkością i szlachetną prostotą, znakomicie odpowiadającą na potrzeby użytkowników. O świetnej jakości projektu Henryka Lisa niech świadczy fakt, że fotel produkowano aż do końca lat 70. Obecnie produkcja fotela została wznowiona za sprawą marki 366 Concept.

Fotel Śnieżnik z PRL-u

Pochodzące z lat 70. i 80. dzieło Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego Bystrzyckich Fabryk Mebli w Bystrzycy Kłodzkiej. Fotel opatrzony numerem 300-201 przypomina nieco mebel Henryka Lisa, ale ma od niego nieco bardziej kanciastą sylwetkę.

Fotel muszelka z PRL-u

Filigranowy, nieco figlarny fotel z PRL-u, w którym pobrzmiewają echa zachodniej fascynacji tzw. atomic age – futurystyczną erą nuklearną. Pierwszy mebel tego typu zaprojektował Lesław Kiernicki w 1958 roku. Okrągłe siedzisko niemal niezauważenie przechodzące w maleńkie oparcie wsparte było na pajęczych nóżkach, które nadawały fotelowi niezwykłej zwiewności. Wzorem dla Kiernickiego były krzesła Muszelka stworzone dwa lata wcześniej przez wybitną projektantkę Teresę Kruszewską. W latach 60. pojawiły się kolejne fotele muszelki – „Ewa” oraz „Emil” (obydwa nieznanego autorstwa).

SELSEY Fotel Piadeliva szary

SELSEY Fotel Piadeliva szary

1029 zł
SELSEY Fotel Giselia

SELSEY Fotel Giselia

949 zł 1189 zł
Szary nowoczesny fotel muszelka - Vimero 3X

Szary nowoczesny fotel muszelka - Vimero 3X

1178 zł
Welurowy fotel okrągły szary - Mykos

Welurowy fotel okrągły szary - Mykos

978 zł

Fotel obrotowy z PRL-u

Fotel Kal to jeden z licznych, wizjonerskich projektów autorstwa Aleksandra Kuczmy wyprodukowany w 1972 roku przez Ośrodek Projektowo-Wykonawczy Przemysłu Meblarskiego (OBROM). Ten głęboki fotel z PRL-u posiadał kształt muszli i był wyraźnie inspirowany przez słynne fotele jajo Charlesa Eamesa czy Arne Jacobsena. Z zewnątrz Kal został wykonany z tworzywa sztucznego, z którym Kuczma przeprowadzał pionierskie na skalę kraju eksperymenty designerskie. Od wewnątrz mebel był zaś starannie tapicerowany. Wyprodukowany jako edycja limitowana, niestety nigdy nie trafił do masowej produkcji.

Fotel Zajączek z PRL-u

Fotel o numerze 300-177 to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych foteli PRL-u. Produkowany w latach 60. przez Świebodzińskie Fabryki Mebli, swoją nietypową nazwę zawdzięczał trójkątnym podłokietnikom przypominającym długie zajęcze uszy. Był lekki, poręczny, nie zajmował dużo miejsca, a dzięki szeroko rozstawionym nogom nieco przypominał składane krzesło turystyczne.

Fotel Tulipan z PRL-u

W całości tapicerowany, jaskrawoczerwony i rozchylony niczym kielich – zaprojektowany przez Teresę Kruszewską fotel przykuwa uwagę bezkompromisową formą. Zdaje się łączyć przeciwieństwa, jest oszczędny i finezyjny, funkcjonalny i elegancki, zmysłowy i precyzyjny. Powstał w 1973 roku jako efekt eksperymentów projektantki z elastyczną sklejką, która dawała duże możliwości kształtowania.

Fotel uszak z PRL-u

Fotel uszak to jeden z najbardziej ikonicznych modeli foteli z PRL-u, zaliczany zwykle do grupy mebli klubowych. Lekki i nowoczesny, składał się z falistego oparcia i solidnego siedzenia wspartego na delikatnych, zwężanych nóżkach. Fotele uszaki czasem występowały w wersjach z wygodnymi podnóżkami.

SELSEY Fotel Grimmu

SELSEY Fotel Grimmu

989 zł 1239 zł
SELSEY Fotel wypoczynkowy uszak Vence żółty velvet łatwoczyszczący

SELSEY Fotel wypoczynkowy uszak Vence żółty velvet łatwoczyszczący

1099 zł 1379 zł
SELSEY Fotel wypoczynkowy Wisevent musztardowy

SELSEY Fotel wypoczynkowy Wisevent musztardowy

1099 zł
SELSEY Fotel uszak Mabcal musztardowy welwet

SELSEY Fotel uszak Mabcal musztardowy welwet

1599 zł 1999 zł

Fotel Chierowskiego z PRL-u

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego to prawdziwa perła polskiego wzornictwa. W okresie PRL-u wyprodukowano go w oszałamiającej liczbie pół miliona egzemplarzy! Jego ogromna popularność to poniekąd dzieło przypadku. Gdy w 1962 Fabrykę Mebli w Świebodzicach strawił pożar, potrzebowano mebla, który pomoże odbudować potęgę zakładu – mebla o prostej konstrukcji, który może być łatwo i szybko wyprodukowany.

Fotel 366 przypadł do gustu nie tylko kierownictwu fabryki, ale również całym pokoleniom Polaków. Wygląda lekko, zgrabnie i nowocześnie, jest wygodny, a dzięki kompaktowym rozmiarom idealnie nadaje się do niewielkich mieszkań.

Fotel Modzelewskiego z PRL-u

Prototyp słynnego fotela RM58 Roman Modzelewski wykonał już w 1958 roku, gdy na polskim rynku królowały materiały takie jak drewno i sklejka. Zamiast powszechnie dostępnego surowca wykorzystał laminat poliestrowo-szklany. Był to jeden z pierwszych tego typu eksperymentów, nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Szybko okazało się, że fotel jest zbyt awangardowy dla rodzimego odbiorcy, a wdrożenie projektu do masowej produkcji rodzi wiele problemów. Chociaż projekt wzbudził zachwyt samego Le Corbusiera, a Francja zaoferowała Modzelewskiemu swoje wsparcie, PRL-owski fotel RM58 pozostał w fazie prototypu przez kolejne 50 lat. Obecnie jego produkcja prowadzona jest pod szyldem marki Vzór.

Fotele z lat 50., 60. i 70. – czym się różnią?

Choć do PRL-owskiej produkcji często nie trafiały najbardziej finezyjne projekty, a najpopularniejsze modele foteli produkowano latami, polskiemu wzornictwu tamtych lat nie można odmówić charakteru. Jak na przestrzeni dekad prezentowały się różne rodzaje foteli z PRL-u?

Fotele z lat 50. – proste i solidne

Najczęściej solidne i stabilne, zgodnie z socrealistycznymi założeniami miały odpowiadać potrzebom ludzi pracy. Fotele z PRL-u lat 50. cechowały się więc oszczędną formą, która miała pasować do niewielkich mieszkań w nowym budownictwie. Konieczność szybkiego produkowania z tanich, łatwo dostępnych materiałów wymusiła stosunkowo prostą konstrukcję ówczesnych mebli.

Fotele z lat 60. – kolorowe i awangardowe

Lekkie, nieco eksperymentalne, nosiły ślady zachodniej atomic age i zainteresowania futuryzmem. Proste geometryczne kształty, smukłe nóżki i oryginalne połączenia kolorystyczne wpisywały się w popularny styl mid-century.

Fotele z lat 70. – drewniane i praktyczne

W Polsce lat 70. zapanowała moda na meblościanki, meble wielofunkcyjne i szeroko pojęty minimalizm. Na pierwszym miejscu stawiano praktyczność i oszczędność. Zamiast wdrażać nowe metody produkcji, preferowano sprawdzone rozwiązania. Dominowały więc projekty sprzed kilku czy kilkunastu lat, z fotelem Chierowskiego na czele. Do najpopularniejszych materiałów należało drewno. Niektórzy projektanci szukali jednak sposobu na przemycenie zachodnich nowinek. To wtedy powstało wiele awangardowych mebli z tworzyw sztucznych oraz giętkiej sklejki.

SELSEY Fotel Swindon II Uno

SELSEY Fotel Swindon II Uno

719 zł 899 zł
SELSEY Fotel Swindon Uno

SELSEY Fotel Swindon Uno

729 zł 919 zł
Fotel patchworkowy chesterfield - Roter

Fotel patchworkowy chesterfield - Roter

1728 zł
Patchworkowy fotel pikowany - Alice

Patchworkowy fotel pikowany - Alice

688 zł

Fotele z PRL-u awansowały dziś do rangi ikon designu. Wspaniale zaprojektowane, po odnowieniu mogą cieszyć oko jeszcze skuteczniej niż w czasach swojego powstania. Różnorodność wzorów może przyprawić o zawrót głowy – wbrew obiegowej opinii design doby PRL-u był bowiem różnorodny, a ówcześni projektanci chętnie eksperymentowali. Jeśli więc zastanawiasz się, co to za fotel stoi w piwnicy babci, zajrzyj do naszego katalogu – może się bowiem okazać, że przechowujesz perełkę polskiego wzornictwa!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności