MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Meble PRL znowu modne! 17 ikon polskiego designu, które musisz znać

Meble z PRL-u to prawdziwy hit! Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że niepozorny fotel z domu babci może mieć sporą wartość i lepiej nie wyrzucać go na śmietnik. Jakie modele są dziś cenione przez miłośników designu i kolekcjonerów? Oto krótki przewodnik po meblach z PRL-u, które trzeba znać. Znajdziesz w nim masowo produkowane sprzęty z lat 50. i 60., rzadkie okazy kolekcjonerskie oraz zapomniane projekty, które trafiły do realizacji zaledwie kilka lat temu.

Spis treści:

Meble z PRL-u – dlaczego znów są modne?

Meble z PRL-u – najpopularniejsze fotele

Meble z PRL-u – kultowe krzesła

Meble z PRL-u – praktyczne stoliki

Meble z PRL-u – komody, kredensy i regały

Meble z PRL-u – odnowione czy do renowacji

Meble z PRL-u – dlaczego znów są modne?

Dlaczego meble w stylu PRL znów święcą triumfy? Dziś coraz chętniej wybieramy meble z duszą – nawet te, po których jednoznacznie widać upływ czasu są często atrakcyjniejsze niż produkowane taśmowo meble z sieciówek. Meble z PRL-u w nowoczesnym wnętrzu prezentują się niezwykle stylowo, a dodatkowo wnoszą do niego aspekt sentymentalny – w końcu kojarzą nam się najczęściej z domem rodzinnym czy mieszkaniem ukochanej babci.

Wracają do łask zarówno modele matowe, jak i wyśmiewane jeszcze kilka lat temu meble z PRL-u na wysoki połysk. Jeżeli jesteś na etapie urządzania mieszkania, zanim udasz się do najbliższej sieciówki, spróbuj poszperać na domowym strychu lub w piwnicy u babci. Być może znajdziesz tam prawdziwe perełki!

Drewniany fotel wypoczynkowy - Zeng

Drewniany fotel wypoczynkowy - Zeng

998 zł 1398 zł
Fotel uszak wypoczynkowy Devan - niebieski

Fotel uszak wypoczynkowy Devan - niebieski

998 zł
Fotel uszak wypoczynkowy Narin - beżowy

Fotel uszak wypoczynkowy Narin - beżowy

998 zł
Skórzany obrotowy fotel wypoczynkowy Lavos - brązowy

Skórzany obrotowy fotel wypoczynkowy Lavos - brązowy

2688 zł

Meble z PRL-u – najpopularniejsze fotele

Fotel Chierowskiego

Zacznijmy od mebla, który stał się ikoną polskiego wzornictwa powojennego i wzorem mebli z PRL-u. Fotel 366 Józefa Chierowskiego to model produkowany nieprzerwanie od lat 60. do 80. Niewielki, wygodny, nowoczesny – przypadł do gustu setkom tysięcy Polaków. Więcej na temat kultowego fotela przeczytasz w artykule Fotel Chierowskiego 366 – najsłynniejszy fotel PRL-u.

Fotel Zajączek (typu 300-177)

Fotel 300-177, potocznie nazywany Zajączkiem, zawdzięcza swój przydomek trójkątnym podłokietnikom, które naśladują kształt zajęczych uszu. Pod względem konstrukcji przypomina inny mebel z PRL-u, czyli fotel 366, dlatego wiele osób omyłkowo przypisuje jego projekt J. M. Chierowskiemu. Fotel był produkowany w latach 60. przez fabryki w Świebodzinie i Gościcinie.

Fotel Lisek (typu 300-190)

Lisek to zgrabny mebel z PRL-u na toczonych nóżkach, który wziął swoją nazwę od nazwiska projektanta – Henryka Lisa. Ze względu na prostą budowę bywa mylony z fotelem typu 300-201, czyli popularnym Śnieżnikiem. Ten drugi ma jednak znacznie ostrzejsze linie i kanciaste, zwężane ku dołowi nogi. Lisek zadebiutował na rynku pod koniec lat 60., a za jego produkcję odpowiadało kilka zakładów, m.in. Bystrzycka Fabryka Mebli i Dolnośląska Fabryka Mebli w Świebodzicach.

Fotel RM58

Fotel RM58, zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku, to kolejna ikona polskiego designu i kultowy model mebli z PRL-u. Artysta wykonał go własnoręcznie, wykorzystując nowatorską w tamtym czasie technologię – uformował siedzisko z laminatu poliestrowo-szklanego, uzyskując efekt jednorodnej, pozbawionej spoin skorupy. Chociaż efekt jego pracy zachwycił samego Le Corbusiera, fotel utknął w fazie prototypu i popadł w zapomnienie na kilkadziesiąt lat. Projekt Modzelewskiego doczekał się uznania dopiero po śmierci artysty. W 2012 roku trafił do produkcji pod szyldem marki Vzór i od tego czasu podbija serca miłośników designu na całym świecie.

Fotel R-360

Fotel R-360 Janusza Różańskiego to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Chociaż powstał w 1959 roku, ten mebel z PRL-u wciąż wygląda bardzo nowocześnie i zachwyca kolejne pokolenia użytkowników. Do jego znaków rozpoznawczych należą drewniane, zaokrąglone podłokietniki i metalowe, półkoliście wygięte nóżki. W okresie PRL-u fotel był produkowany w krótkich seriach. Dzisiaj powraca w nowej odsłonie za sprawą marki Politura.

Fotel muszelka

W latach 50. do Polski dotarła moda na organiczne, inspirowane naturą formy mebli z PRL-u. Jako pierwsza uległa jej Teresa Kruszewska, tworząc słynną Muszelkę – krzesło z giętej sklejki, które zdobyło mnóstwo nagród, ale nigdy nie trafiło do masowej produkcji. W ślady projektantki podążył Lesław Kiernicki, autor fotela-muszli na stalowych nogach, z dwoma otworami w oparciu. Mebel, znany również pod nazwą fotela Ufo, jest okazem rzadko spotykanym i dość kosztownym. Znacznie łatwiej znaleźć późniejsze wcielenia fotela muszelki: produkowaną od końca lat 60. Ewę i jej dalekiego kuzyna – Emila.

Więcej informacji na temat popularnych foteli z PRL-u znajdziesz w artykule Fotele z PRL-u: jak rozpoznać kultowe meble?

Fotel muszelka różowy #12 ELIF

Fotel muszelka różowy #12 ELIF

649 zł 999 zł
Gilles Harbor fotel tapicerowany muszelka

Gilles Harbor fotel tapicerowany muszelka

2360 zł
Fotel muszelka czarny #28 ELIF

Fotel muszelka czarny #28 ELIF

649 zł 999 zł
Klubowy fotel muszelka Royal - zielony

Klubowy fotel muszelka Royal - zielony

1128 zł

Meble z PRL-u – kultowe krzesła

Krzesło Grzybek (typ 200-190)

Krzesło 200-190, pieszczotliwie określane Grzybkiem, to legendarny projekt prof. Rajmunda Teofila Hałasa. Ten mebel z PRL-u zachwyca smukłą sylwetką i doskonale przemyślaną konstrukcją, która wygląda na wskroś współcześnie. Dzięki temu znajduje zastosowanie w różnych aranżacjach – nie tylko z nutą retro. Słynne krzesło trafiło do produkcji w drugiej połowie lat 60. i było wytwarzane przez co najmniej 10 lat. Dzisiaj można je zakupić wyłącznie na rynku wtórnym.

Krzesło patyczak (typ A-5910)

Patyczaki, nazywane również krzesłami szczebelkowymi, to meble z PRL-u, które święciły triumfy w latach 60. i 70. Teraz powracają w wielkim stylu, stając się popularnym elementem wystroju mieszkań, knajp i kawiarni. Ich największym atutem jest prosta, uniwersalna konstrukcja: profilowane siedzisko, smukłe, toczone nóżki i oparcie z pionowych szczebelków. W Polsce za produkcję patyczaków odpowiadała, i wciąż odpowiada, Fabryka Mebli Giętych w Radomsku (współczesny Fameg).

Krzesło siatkowe

Krzesło siatkowe to kultowy projekt Henryka Sztaby, który powstał w 1968 roku na zamówienie PSS Społem. Te meble z PRL-u wykonane są z metalowej siatki i zdobiły kiedyś najmodniejsze kawiarniane ogródki i restauracje. Dzisiaj ich produkcję kontynuuje wnuk projektanta – Tomasz Sztaba. Współczesne modele wyglądają niemal identycznie jak krzesła sprzed 50 lat. Ponieważ są malowane proszkowo, można je zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL. Jako meble przeznaczone do użytku zewnętrznego zdadzą egzamin w przydomowym ogródku, na tarasie lub balkonie.

Krzesło Skoczek (typ GFM-57 / typ 200-203)

Skoczek, czyli krzesło GFM-57, to jeden z najlepiej rozpoznawalnych mebli z PRL-u. Swoją popularność zawdzięcza charakterystycznej, zaokrąglonej linii oparcia, która budzi skojarzenie ze skocznią narciarską. Projekt autorstwa Juliusza Kędziorka powstał w 1965 roku na zamówienie Gościńskiej Fabryki Mebli i odniósł ogromny sukces komercyjny. Rok później trafił pod skrzydła Zamojskiej Fabryki Mebli, gdzie otrzymał nowe oznaczenie – 200-203. Najłatwiej znaleźć go na popularnych portalach sprzedażowych, w sklepach z meblami vintage i w prywatnych pracowniach renowacyjnych.

Krzesło Muszelka (typ 1020B)

Krzesło tapicerowane 1020B to wygodny i szalenie elegancki mebel z PRL-u, który powstał w latach 60. jako element zestawu stołowego „Jerzy”. Dzisiaj robi solową karierę, zdobiąc wnętrza stylowo urządzonych salonów i jadalni. Ze względu na kształt siedziska i charakterystyczny otwór w oparciu zaliczamy go do mebli nazywanych muszelkami. Projekt B. F. M. Leśniewskiego zdobył w PRL-u ogromną popularność – był chętnie kopiowany przez inne zakłady, dlatego można go spotkać w różnych wariantach.

Więcej informacji na temat popularnych krzeseł z PRL-u znajdziesz w artykule Krzesła PRL – jakie są kultowe modele?

Krzesło Paris Arms Wood sosna szczotkowana/niebieski metalowe

Krzesło Paris Arms Wood sosna szczotkowana/niebieski metalowe

389 zł 459 zł
Krzesło Paris Wood sosna szczotkowana/niebieski metalowe

Krzesło Paris Wood sosna szczotkowana/niebieski metalowe

269 zł 419 zł
Krzesło Paris Arms Wood sosna orzech/niebieski metalowe

Krzesło Paris Arms Wood sosna orzech/niebieski metalowe

389 zł 459 zł
Krzesło Paris Wood sosna naturalna/niebieski metalowe

Krzesło Paris Wood sosna naturalna/niebieski metalowe

349 zł 419 zł

Meble z PRL-u – praktyczne stoliki

Stolik jamnik

Pod tą uroczą nazwą kryją się lekkie i zgrabne meble z PRL-u, które wytwarzano masowo w latach 60. Skojarzenie z sympatycznym czworonogiem jest jak najbardziej uzasadnione. Klasyczne jamniki mają podłużny blat, smukłe, toczone nóżki i ciemnobrązowy kolor. Wśród najciekawszych przedstawicieli tej rasy wymienić trzeba stolik typu T-98 oraz stolik typu T-46, wyposażony w półkę z drewnianych szczebelków.

Stolik patyczak

Stoliki patyczaki mają wysokie, toczone nóżki i kwadratowe bądź trójkątne blaty. Ze względu na niewielkie wymiary te meble z PRL-u sprawdzają się wyśmienicie w roli kwietników. Ich powierzchnia może być fornirowana lub zdobiona kolorowym wzorem, który przykryto taflą szkła. Wybór stolików patyczaków jest bardzo bogaty i obejmuje modele z różnych fabryk.

Stolik pod radio typu 640

Stolik typu 640, zaprojektowany jako mebel pod radio, znajduje dziś szereg innych zastosowań. W zależności od potrzeb ten mebel z PRL-u może pełnić funkcję toaletki, stolika pomocniczego lub konsoli. Przysadzista forma i zaokrąglone krawędzie mebla nawiązują do przedwojennego stylu art deco, który pozostawał w modzie jeszcze w latach 50. Za produkcję stolika odpowiadało Przedsiębiorstwo Obróbki Drzewa Nr 7 w Koronowie.

SELSEY Stolik kawowy Merque ceramiczny retro średnica 66 cm

SELSEY Stolik kawowy Merque ceramiczny retro średnica 66 cm

1429 zł 1639 zł
Stolik kawowy Slice śr.115x47cm

Stolik kawowy Slice śr.115x47cm

1953 zł 2790 zł
SELSEY Stolik kawowy Merque ceramiczny retro średnica 86 cm

SELSEY Stolik kawowy Merque ceramiczny retro średnica 86 cm

1809 zł 2169 zł
Kirk zestaw kamiennych ław do salonu

Kirk zestaw kamiennych ław do salonu

8679 zł

Meble z PRL-u – komody, kredensy i regały

Komoda jamnik

Określenie „jamnik” przylgnęło nie tylko do stolików, ale również do PRL-owskich komód. Podłużne meble z PRL-u na wysokich nóżkach, zwane także sideboardami, mogą zastępować szafkę pod telewizor albo bieliźniarkę w sypialni. Wyglądają lekko i zgrabnie, ale są bardzo pojemne, dlatego stanowią idealne rozwiązanie do małych mieszkań. Znalezienie ładnej komody typu jamnik nie nastręcza większych trudności. Na rynku wtórnym spotkać można kultową komodę Violettę z Zielonogórskiej Fabryki Mebli, komodę typu 1050/B z fabryki w Bytomiu oraz szereg mniej znanych, ale bardzo ciekawych projektów.

Regał modułowy prof. Hałasa

Prof. Rajmund Teofil Hałas, autor kultowych Grzybków, był projektantem wyjątkowo płodnym. W jego dorobku znaleźć można m.in. dwa oryginalne regały, czyli meble z PRL-u, które stanowią przykład najlepszej klasy wzornictwa. Pierwszy z nich to regał modułowy, zaprojektowany w latach 60. i wyprodukowany w krótkich seriach. Mebel zachwyca doskonałymi proporcjami, odważnym zestawieniem kolorów i nieco figlarnym charakterem. Ponieważ jest okazem rzadkim i wyjątkowo pożądanym, osiąga zawrotnie wysokie ceny.

Regał o zmiennych wysokościach

Drugi z genialnych mebli z PRL-u prof. Hałasa wszedł do produkcji dopiero w 2013 roku. Mowa o ażurowym regale z 1959 roku, który dostosowuje się do potrzeb właściciela. Dzięki systemowi specjalnych klamer można łatwo zmieniać jego kształt i wysokość. Patrząc na ten minimalistyczny mebel, trudno uwierzyć, że powstał równo 60 lat temu! Za jego powrót na rynek odpowiada marka Novy Model.

Regał WALDEK

Regał WALDEK

5490 zł
Regał na książki geometryczny drzewko rustykalny brąz

Regał na książki geometryczny drzewko rustykalny brąz

319 zł 399 zł
Drewniana witryna Country New 30

Drewniana witryna Country New 30

4472 zł
vidaXL Witryna, 50x35x76 cm, lity mahoń, półokrągła

vidaXL Witryna, 50x35x76 cm, lity mahoń, półokrągła

596 zł

Meble z PRL-u – odnowione czy do renowacji?

Ile kosztują meble z PRL-u? Wszystko zależy od tego, czy sięgniesz po stare meble z PRL-u, które poddasz renowacji samodzielnie, czy kupisz gotowe odnowione meble z PRL-u.

Jeśli postawisz na samodzielną pracę przy meblach z PRL-u, cena stylowego, dobrej jakości mebla może finalnie być naprawdę niewysoka. Zapłacisz dosłownie grosze, jeśli odnowisz kredens czy stół, który znalazłeś na strychu u babci, a wymianą tapicerki zajmiesz się samodzielnie, zamiast zlecać pracę specjaliście.

Meble z PRL-u po renowacji, szczególnie te najpopularniejsze modele, mogą osiągać zawrotne ceny. Fotel stylizowany na mebel z PRL-u można już jednak kupić za kilkaset złotych.

Meble z PRL-u mogą być świetnym elementem aranżacji każdego wnętrza – zarówno tego nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Pięknie będą prezentować się zarówno meble kuchenne z PRL-u, jak i elementy wyposażenia stylowego salonu. Koszt samodzielnie odnawianego mebla jest bardzo niski, a efekt piorunujący!


Inne artykuły w tej kategorii