Modna aranżacja okna na wiosnę. Przegląd inspiracji

Czasem o nim zapominamy, traktujemy neutralnie, nie gwarantując specjalnej oprawy. A przecież okno to jeden z najistotniejszych elementów wnętrza. Jest źródłem światła, świeżego powietrza i poczucia przestrzeni. Zobacz, jak je modnie ubrać!

kremowa sofa w salonie, szare zasłony w salonie, drewniana podłoga, stolik z metalowymi nogami, biała roleta rzymska, lampa podłogowa z połyskującym abażurem

Wiosenne porządki inspirują zwykle do przearanżowania przestrzeni. Czasem robimy remont, a czasem w znacznie szybszy i mniej inwazyjny sposób przeprowadzamy metamorfozę wnętrza. Jak wcielić w życie ten drugi plan? Wystarczy wymienić tkaniny i dekoracje, które się nam znudziły. Warto zacząć właśnie od okien - nadać im oprawę, do której później nawiążemy - stosując tę samą kolorystykę, motywy zdobnicze, rodzaje wykorzystanych tkanin, nadruki - na innych detalach, jak: poduszki, narzuty, obicia mebli, ramki zdjęć itp.

druciana dekoracja ścienna, szara roleta rzymska, szara sofa, granatowa poduszka, białe biurko narożne, czarne krzesło

Planując aranżację okna, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw:

Po pierwsze, na funkcję okna. Czy w jego najbliższym sąsiedztwie będzie umieszczony np. TV, kącik do pracy z biurkiem i komputerem? Jeśli tak, to musimy skupić się na wyborze rolet, które w odpowiedni sposób przyciemnią okno.

Po drugie, musimy znać wymiary. Sprawa wydaje się oczywista, jednak często czujemy się zaskoczeni, stojąc przed wyborem zasłon w sklepie. Dokładne wymierzenie okna pozwoli uniknąć zakupowych błędów.

Po trzecie, wybierzmy rolety lub zasłony, które pasują stylistycznie do aranżacji naszego wnętrza. Jeśli natomiast jesteśmy na etapie tworzenia atmosfery wnętrza - zasłony mogą stanowić punkt wyjścia do kolejnych kroków aranżacyjnych. Marzy nam się wnętrze w stylu glamour? Możemy wówczas pozwolić sobie na zasłony z ciężkiej połyskującej tkaniny, zdobione ornamentem. Jeśli planujemy wnętrze w stylu skandynawskim, śmiało możemy kupić zasłony z graficznym motywem - np. czarno-białym nadrukiem konarów drzew.

Po czwarte - ekspozycja. Zadbajmy o to, by do naszego okna był dostęp. Nie obstawiajmy go meblami, czy innymi sprzętami. Dajmy mu oddech - a ono nam to wynagrodzi podwójnie. Gdy decydujemy się na zasłony z mięsistej tkaniny, które rozkładają się dekoracyjnie na podłodze - również zadbajmy o to, by podłoga była ich czystą ekspozycją, by nie musiały rywalizować z chodniczkami, dywanami itp.

Delikatna firana do nowoczesnego wnętrza. Idealnie trzyma fason, dzięki obciążnikom, które są przymocowane do jej dolnej części.

Gdy chcemy podkreślić urodę okna, a nie musimy izolować się przed światem zewnętrznym, wystarczy lambrekin. Ten ze zdjęcia idealnie pasuje do wnętrz w stylu: prowansalskim, shabby shic, francuskim, czy rustykalnym.

biała zasłona, donica w kształcie kielicha, metalowa lampa na biurko

Niebanalnym rozwiązaniem do wnętrz w stylu nowoczesnym są zasłony przesuwne. Proste w formie panele z tkanin zdobione są ciekawym motywem graficznym lub zdjęciem. Tym samym dekoracja okna staje się swoistym obrazem we wnętrzu.

Roleta rzymska z motywem jelonka wykonana jest z transparentnej tkaniny, która przepuszcza promienie słońca, chroniąc jednocześnie prywatność domowników.

Białe żaluzje lub shuttersy to już klasyk we wnętrzu - robią grę i świateł, i w aranżacji wnętrza.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze

Anonimowy użytkownik

szkoda że często dekoracja okna jest zostawiana na sam koniec kiedy budżet już nie wystarcza na realizację projektu ,na rynku jest dużo pięknych tkanin z których można uszyć cudowne dekoracje niestety często klienci posiłkują się gotowcami z sieciówek
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mam zasłony - gotowca z sieciówki. Wiele razy odpowiadałam niedowierzającym znajomym, że to _naprawdę_ masówka. A nie żadne cudowne dekoracje za zylion.
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

A ktoś może wie co to za szafka pod tv na zdajęciu?
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Pani Marto podobne szafki znajdzie Pani na stronie: http://www.homebook.pl/produkty/szafki-rtv?fpid=11322133 (y) :) Pozdrawiamy
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Więcej reklam niż tych aranżacji 😠
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Co to za sofa?
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Pięknie ubrane okno jest jak pięknie ubrana kobieta :) Przyciąga wzrok i sprawia, że wnętrze nabiera charakteru. Najważniejsze przed zakupem jest dokładne wymierzenie karniszy i wysokości. Jeśli karnisze nie są powieszone to należy się wstrzymać z zamówieniem firan lub zasłon, bo dopiero po montażu znamy wysokości. My często radzimy Klientom, żeby zrobili zdjęcia okien oraz wnętrza. Wtedy łatwiej wykonać idealną aranżację :)
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów