Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Murale we wnętrzach - zainspiruj się street artem

Z ulicznych murów prosto do wnętrz mieszkalnych

Dekoracje ścian to nie tylko tapety, fototapety czy obrazy. Jeśli chcesz, by twoje mieszkanie prezentowało się naprawdę efektownie, zainspiruj się street artem i postaw na mural.

Hoker QECK

Hoker QECK

379 zł
Dywan HOLM

Dywan HOLM

199 zł
SELSEY Zestaw stolików Melison średnica 40 cm i 50 cm

SELSEY Zestaw stolików Melison średnica 40 cm i 50 cm

269 zł
Farba tablicowa Perfect Board 1 l

Farba tablicowa Perfect Board 1 l

60 zł

Czy trendy w dekoracji wnętrz mogą mieć swój początek na ulicy? Oczywiście! Murale są tego doskonałym przykładem. I nie oznacza to, że na twojej ścianie mają pojawić się pośpiesznie namazane sprejem bazgroły albo graffiti rodem z mrocznego przejścia podziemnego. Ścienne malowidła w mieszkaniach znane jako murale mogą stanowić najprawdziwsze arcydzieła, wysmakowane w formie i stworzone z największą troską o detale. Dzięki wybranym kolorom i motywom taka dekoracja ścian potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza lub z powodzeniem podkreślić aranżację. Trafna grafika plus mocna sentencja to podstawa.

mural na ścianie w salonie

Lokowanie muralu

Dekoracje wnętrz w formie murali można zaprosić niemal do każdej przestrzeni. Sprawdzą się zarówno w salonie, przedpokoju, jak i królestwie twojego dziecka. Najistotniejszą sprawą jest dobranie motywu i kolorów, choć nie należy zapominać o technice wykonania. Ważną rolę odgrywa też wielkość pomieszczenia. Murale najlepiej prezentują się bowiem w przestronnych wnętrzach: im większy malunek, tym większa musi być odległość, z której go podziwiamy. Pamiętaj przy tym, że musi się on dobrze prezentować z każdego punktu pomieszczenia. Jeżeli jednak twoje mieszkanie nie ma dużego metrażu, po prostu zadbaj o to, by mural miał wymiary proporcjonalne do wielkości wnętrza.

Muralowe zasady

Wybierając dekoracje wnętrz, powinieneś kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Do ograniczonej przestrzeni warto wybrać taki motyw na ścianę, który powiększy wnętrze i doda mu głębi. Uważaj z portretami, które nieumiejętnie zamieszczone mogą stać się karykaturą danej osoby. Bądź też ostrożny w doborze barw – nie wszystkie będą wyglądać korzystnie w miejscach, które nie są zbyt mocno oświetlone (np. czerwony). Nie należy też przesadzać ze zbyt intensywną kolorystyką, gdyż odciągnie ona uwagę od innych atrakcyjnych elementów w pomieszczeniu. Tego typu dekoracja ścian nie powinna składać się ze zbyt wielu szczegółów. Wyjątkiem jest pokój malucha – wnikliwe badanie wzoru bogatego w detale stanie się dla dziecka fascynującą przygodą.

delikatna grafika w przedpokoju

Dobry podkład

Technika wykonania muralu zależy od podłoża, którym może być zarówno tynk, jak i drewno, a nawet metal i szkło. Równa i gładka powierzchnia pozwoli na wykonanie precyzyjnego obrazu, z doskonale widocznymi detalami. Jeśli więc na mural przeznaczasz otynkowaną ścianę, musisz położyć na niej gładź szpachlową. Trwałość dekoracji ściennej zapewnia zabezpieczenie lakierem UV.

Zdrowo malowane

Dobór preparatów wykorzystywanych do tworzenia murali musi być tak samo przemyślany jak dobór farby do ścian. Twórcy tych modnych dekoracji wnętrz powinni zadbać o bezpieczeństwo domowników i omijać toksyczne preparaty. Niektórzy artyści sięgają po ekologiczne, czasem bardzo oryginalne środki, tak jak Shelley Miller, która maluje jadalnym barwnikiem aplikowanym za pomocą cukierniczego rękawa. Innym ciekawym rozwiązaniem jest moss graffiti, czyli tworzenie murali z mchu.

W trójwymiarze

Murale jako zachwycające dekoracje ścian zyskują coraz większą popularność. Artyści wciąż sięgają po kolejne rozwiązania, choćby zdobienie z wykorzystaniem perspektywy, dające efekt 3D. Stworzony w ten sposób pejzaż może optycznie powiększyć pomieszczenie. Trójwymiarowy, a przy tym niezwykle oryginalny malunek uzyskuje się też rzeźbiąc w ścianie za pomocą dłuta. Technik tworzenia murali jest wiele, a rezultaty bywają zaskakujące. Oczywiście nie wszystkie projekty są możliwe do zrealizowania w domowych wnętrzach. Jednak artyści potrafią zdziałać cuda, dlatego aranżując mieszkanie, warto wykorzystać ich umiejętności.

Marble Siena Ww Bp Wanna Wolnostojąca Omnires

Marble Siena Ww Bp Wanna Wolnostojąca Omnires

3444 zł
Kropla LAMPA wisząca ANON WHITE MA01986CA-001 Italux metalowa OPRAWA zwis łezka biała

Kropla LAMPA wisząca ANON WHITE MA01986CA-001 Italux metalowa OPRAWA zwis łezka biała

277 zł
Bukiet/Dyfuzor zapachowy Lacrosse White Musk 100ml

Bukiet/Dyfuzor zapachowy Lacrosse White Musk 100ml

99 zł
Bambusowa półka na wannę Umbra kod: 020390-390

Bambusowa półka na wannę Umbra kod: 020390-390

162 zł

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Tomasz Martyniuk.


Inne artykuły w tej kategorii