Modne, wygodne i w SUPERCENACH! Upoluj okazję!🧨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Stół z żywicy – jak zrobić stół z żywicy epoksydowej?

Stół z żywicy epoksydowej to modny dodatek w nowoczesnym stylu, który nada charakteru nawet najbardziej stonowanym aranżacjom. Połączenie drewna z przezroczystą lub barwioną żywicą daje niezwykły efekt wizualny – słoje i faktura drewna są jednocześnie podkreślone i wzbogacone o intrygujący element. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić stół z żywicy epoksydowej? Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces!

Stół z żywicy – dlaczego warto go zrobić?

Żywica epoksydowa to syntetyczny materiał używany przede wszystkim w budownictwie – stosuje się go do tworzenia podłóg oraz zabezpieczania drewna – ale również w elektronice i branży samochodowej. Jego zaletą jest duża wytrzymałość, zdolność do tworzenia gładkich powierzchni bez spoin oraz nietopliwość. Coraz częściej można więc spotkać nowoczesne meble, biżuterię i ozdoby wykonane przy użyciu tego ciekawego, szklistego materiału.

Dlaczego stół drewniany z żywicy epoksydowej może być dobrym rozwiązaniem do salonu lub jadalni?

 • Żywica epoksydowa jest odporna na działanie wysokich temperatur i wilgoci, zabezpieczy więc drewno przed działaniem gorących naczyń i rozlanej cieczy.
 • Żywica zabezpiecza drewno przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Żywica podkreśla naturalne słoje drewna.
 • Stół wzbogacony żywicą syntetyczną to niebanalna ozdoba, dzięki której można urozmaicić niejedną aranżację.
Stół Leonel 180x90 cm

Stół Leonel 180x90 cm

1289 zł
Hit cenowy
Wysyłka do 24h
Stół rozkładany Envelope 65-130x90 cm brązowy

Stół rozkładany Envelope 65-130x90 cm brązowy

1419 zł
Stół barowy Ramizu 100x40 cm
5 / 5

Stół barowy Ramizu 100x40 cm

539 zł
Stół do jadalni Sponally 145x76 cm

Stół do jadalni Sponally 145x76 cm

899 zł
Cena regularna: 1079 zł
Najniższa cena: 889 zł
Cena WOW!

Stół z żywicy epoksydowej – co będzie potrzebne do jego wykonania?

Wykonanie stołu z drewna i żywicy epoksydowej wymaga sporo uwagi i starannego przygotowania. Weź pod uwagę kwestie związane z alergią, bowiem żywica epoksydowa podczas pracy może uczulić. Ważnym aspektem jest też zdobycie odpowiedniego drewna na stoły – musi być dobrej jakości, czyste, suche i starannie oszlifowane.

Poniżej przedstawiamy pełną listę niezbędnych surowców i narzędzi:

 • deski lub płaskie drewniane plastry drewna
 • płyta PVC (o grubości 10 mm)
 • metalowe nogi do mebli
 • wiertarko-wkrętarka
 • wkręty
 • opalarka
 • frezarka
 • frezy
 • taśma zabezpieczająca
 • pojemnik do mieszania żywicy
 • szlifierka mimośrodowa
 • papier ścierny (granulacja P80, P120, P240, P320, P400, P600, P1200, P2000)
 • żywica epoksydowa
 • utwardzacz
 • pigment
 • lakier do żywicy epoksydowej
 • mieszadło
 • pistolet z klejem
 • maska ochronna
 • okulary ochronne
 • rękawice ochronne
 • pasta polerska
 • gąbka polerska

Stół z żywicy – jak zrobić go krok po kroku?

Jak w przypadku wszystkich prac, tu także warto rozpocząć od stworzenia projektu stołu. Weź pod uwagę, że duże stoły drewniane są trudniejsze do wykonania od niewielkich stolików kawowych. Jeśli więc to Twój pierwszy tego typu projekt, postaraj się, był prosty i o niewielkich rozmiarach. Zastanów się nad układem desek. Rozważ również wykończenie powierzchni mebla, bo od tych oczekiwań zależy wybór żywicy. W sklepach znajdziesz preparaty o różnym stopniu przejrzystości i połysku.

Krok 1. Przygotuj formę na stół z żywicy

Z płyty PVC przygotuj spód formy – pamiętaj, by był on nieco większy niż planowany blat, bo konieczne jest przyczepienie do niego boków. Te wykonaj z płyty pociętej na listwy i przymocuj do drewna małymi wkrętami. Wszystkie szczeliny wypełnij gorącym klejem.

Krok 2. Przygotuj plastry drewna

Twój stół drewniany z żywicy może mieć bardzo różną formę. Preparatem możesz pokryć jedną dużą, gładką deskę, ale ze względu na przejrzystość żywicy najczęściej łączy się ją z kawałkami drewna o ciekawej strukturze i malowniczych krawędziach. Popularną formą blatu jest tzw. rzeka – tafla żywicy umieszczona między dwoma deskami o poszarpanych brzegach wewnętrznych.

Często wykorzystywane jest drewno o powierzchni naruszonej przez korniki lub czynniki atmosferyczne – po odpowiednim zabezpieczeniu ubytki również można wypełnić żywicą – przezroczystą lub z dodatkiem pigmentu. Gdy już zdecydujesz, jak ma wyglądać Twój blat, kawałki drewna umieść w formie w wybrany sposób.

Krok 3. Przygotuj żywicę epoksydową

Załóż maskę, okulary i rękawice ochronne. W kubełku zmieszaj żywicę z utwardzaczem i ewentualnie z pigmentem – postępuj zgodnie z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniach preparatów. Całość dokładnie wymieszaj przy użyciu wkrętarki i mieszadła.

Krok 4. Zalej drewno żywicą

Plastry drewna przyciśnij czymś ciężkim, w taki sposób, by mieć pewność, że żywica nie dostanie się pod nie. Gdy drewno jest stabilne, możesz rozpocząć wylewanie żywicy. Proces ten podziel na etapy – jednorazowo wylej około 1 cm preparatu i pozostaw go do wyschnięcia na ok. 24 godziny. Ostatnią warstwę wylej trochę ponad poziom drewna, tak by możliwe było szlifowania powierzchni. Przy zalewaniu drewna zwróć uwagę na pęcherzyki powietrza pojawiające się w żywicy – ostrożnie usuń je za pomocą opalarki, pilnując by nie przypalić preparatu.

Krok 5. Oszlifuj blat stołu z żywicy

Gdy zyskasz pewność, że ostatni warstwa żywicy wyschła i stwardniała, czas na nadanie jej połysku. Szlifowanie rozpocznij od papieru o najniższej granulacji, a potem stopniowo przejdź do papierów wodnych. Na zakończenie wypoleruj stół za pomocą specjalnej pasty i gąbki. Na koniec przetrzyj blat, usuwając z niego reszty pyłu i preparatu polerskiego. Wierzch blatu warto jeszcze zalakierować, używając do tego celu specjalnego lakieru do żywicy epoksydowej.

Krok 6. Przymocuj nogi do stołu z żywicy.

Do gotowego blatu możesz przymocować nogi w wybranym stylu. Za pomocą frezarki wywierć w blacie otwory i przymocuj nogi.

Stół rozkładany Envelope 65-130x90 cm wapień
4 / 5

Stół rozkładany Envelope 65-130x90 cm wapień

1419 zł
Stół rozkładany Envelope 65-130x90 cm kawa z mlekiem

Stół rozkładany Envelope 65-130x90 cm kawa z mlekiem

1419 zł

Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej bez błędów?

Tworzenie stołu praktycznie od zera wymaga nieco więcej wiedzy i doświadczenia niż zwykła renowacja mebli drewnianych. Przygotowaliśmy więc kilka użytecznych rad, które ułatwią pracę i pomogą zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania stołu z desek i żywicy.

 • Przy mieszaniu preparatów, wylewaniu żywicy i szlifowaniu blatu korzystaj z akcesoriów ochronnych. Opary żywicy i pył ze szlifowania mogą bowiem podrażniać błony śluzowe i spowodować uczulenie.
 • Upewnij się, że wybrane przez Ciebie plastry drewna mają równą powierzchnię – w przeciwnym razie na blacie trudno będzie cokolwiek ustawić.
 • Stosując opalarkę do usunięcia pęcherzyków powietrza z żywicy, nie używaj jej zbyt długo – gorące powietrze może zbyt szybko utwardzić żywicę lub nawet ją przypalić.
 • Przed przystąpieniem do pracy koniecznie przeczytaj instrukcję dołączoną do żywicy, utwardzacza i pigmentu. Znajdziesz tam informacje o proporcjach, w jakich należy mieszać poszczególne substancje oraz o czasie schnięcia żywicy.

Stół z żywicy i drewna – ile kosztuje jego wykonanie?

Wykonując stół z żywicy i drewna, przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę koszt desek lub plastrów drewnianych. Odpowiednio przygotowana nieduża deska bez kory to koszt kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak chcesz wykonać większy mebel, duży blat z surowego drewna może już kosztować ponad 200 zł.

Jeśli chodzi o koszt żywicy epoksydowej, kilogramowe opakowanie może kosztować od 40 do nawet 100 zł. Cena utwardzacza to około 50 zł, zaś jednego pigmentu – około 10 zł. Cena stołu z żywicy epoksydowej przy samodzielnym wykonaniu może nie przekroczyć 400 zł – mówimy tu oczywiście o przypadku, w którym dysponujesz większością narzędzi z listy.

Stół z drewna i żywicy – gdzie go wykorzystać?

Stoły wykonane z drewnianych plastrów i żywicy epoksydowej szczególne uznanie zyskują we wnętrzach o nowoczesnym charakterze. Drewniany stół to klasyka, z którą czasem ciężko się uporać w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu minimalistycznym czy industrialnym. Stół z blatem z żywicy to modyfikacja, która przykuwa uwagę i zaskakuje.

Największą popularnością cieszą się stoły będące połączeniem drewna i bezbarwnej żywicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zabarwić preparat na wybrany kolor. Jasne drewniane plastry połączone z białą żywicą będą pasować do aranżacji w stylu scandi, japandi czy boho. Czarny barwnik sprawi, że kompozycja nabierze bardziej dystyngowanego charakteru i będzie idealna do stonowanych, przemyślanych wnętrz.

Interesująco prezentuje się drewno w połączeniu z żywicą w nasyconych kolorach. Błękitny barwnik sprawia, że żywica wygląda jak płynąca przez blat woda, zaś czerwony pigment może nadawać jej wyglądu lawy.

Stół do jadalni Licondly 160x90 cm czarny marmur

Stół do jadalni Licondly 160x90 cm czarny marmur

1569 zł
Stół do jadalni Concibes 80x140 cm czarny kamień-złoty
4.5 / 5

Stół do jadalni Concibes 80x140 cm czarny kamień-złoty

999 zł
Stół rozkładany Estelo 140-180x80 cm biały
5 / 5

Stół rozkładany Estelo 140-180x80 cm biały

1799 zł
Stół rozkładany Fell 160-240x90 cm
5 / 5

Stół rozkładany Fell 160-240x90 cm

2939 zł

Jak zrobić stół z żywicy? Przede wszystkim przygotować przemyślany projekt – później wystarczy dokładnie podążać za wskazówkami. Na początek warto wybrać dość prosty model, który nie będzie wymagał stworzenia skomplikowanej formy. Po dobraniu odpowiednich barwników i nóg, stół z żywicy DIY będzie pasował do każdej aranżacji – zarówno typowo minimalistycznej i loftowej, jak i skandynawskiej czy w stylu glamour.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić stylowe posłanie dla kota?

Jak zrobić stylowe posłanie dla kota?

DIY: Jak w ciekawy sposób przyozdobić okrągłe lusterko?

DIY: Jak w ciekawy sposób przyozdobić okrągłe lusterko?

Jak zrobić abażur? 8 pomysłów abażur do lampy DIY

Jak zrobić abażur? 8 pomysłów abażur do lampy DIY

Huśtawka bocianie gniazdo – jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka bocianie gniazdo – jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Jak zrobić dywanik z wełnianych pomponów?

Jak zrobić dywanik z wełnianych pomponów?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.