Tylko dziś! Fotele i regały do -50% na Dzień Miłośników Książek 📚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak zrobić stół rozkładany? Stół rozkładany DIY krok po kroku

Jak zrobić stół rozkładany? Taka realizacja będzie wymagała specjalistycznych narzędzi i bardzo często pomocy stolarza. Jeśli chcesz zrobić mebel w 100% własnymi rękami i nie masz dużego doświadczenia, najlepiej, jeśli zdecydujesz się na najprostszy model z rozkładanymi bokami. Zrobienie takiego mebla nie powinno sprawić Ci problemów, a mechanizm w razie potrzeby powiększenia blatu będzie działał sprawnie i bez zarzutu. To co? Zaczynamy!

Jak zrobić stół rozkładany i dlaczego warto?

Szukasz pomysłu na to, jak samemu zrobić stół rozkładany i zastanawiasz się, czy warto na taką realizację poświęcić swój cenny czas? Podpowiadamy od razu – oczywiście, że warto! Realizacja własnego pomysłu na stół rozkładany to ogrom satysfakcji, ale nie tylko. Dlaczego warto podjąć próbę wykonania takiego mebla?

 • Dopasowanie wymiarów. Jeśli planujesz wykonanie rozkładanego stołu samodzielnie, możesz w 100% dopasować jego rozmiar do swoich wymagań i metrażu, jakim dysponujesz.
 • Elastyczność. Wykonując stół samodzielnie, możesz wybrać dowolne drewno i pomalować je na taki kolor, jaki pasuje do Twojej aranżacji.
 • Niski koszt. Kwota, jaką zapłacisz za taką realizację, będzie kilkukrotnie niższa niż cena podobnego stołu w sklepie meblowym.
STÓŁ ROZKŁADANY NR 18 MAGNAT 150x800 LAMINAT PROSTOKĄT NOGI MAGNAT

STÓŁ ROZKŁADANY NR 18 MAGNAT 150x800 LAMINAT PROSTOKĄT NOGI MAGNAT

789 zł 899 zł
SELSEY Stół rozkładany Lameca 160-210x90 cm dąb wotan

SELSEY Stół rozkładany Lameca 160-210x90 cm dąb wotan

1319 zł 1619 zł
STÓŁ NR 16 SUZI LAMINAT PROSTOKĄT NOGI Z PŁYTY

STÓŁ NR 16 SUZI LAMINAT PROSTOKĄT NOGI Z PŁYTY

749 zł 999 zł
STÓŁ NR 26 LAMINAT X PROSTOKĄT NOGI IKS

STÓŁ NR 26 LAMINAT X PROSTOKĄT NOGI IKS

899 zł 999 zł

Jak zrobić rozkładany stół? Potrzebne materiały i narzędzia

Zanim przystąpisz do realizacji stołu rozkładanego DIY, zgromadź odpowiednie narzędzia i materiały. Przygotuj:

 • kątowniki,
 • lakier, farbę lub bejcę,
 • wyrzynarkę lub piłę,
 • szlifierkę lub papier ścierny,
 • wkręty,
 • wałek,
 • wkrętarkę,
 • zawiasy,
 • drewniane elementy: nogi, główny blat, opaskę dookoła stołu i boczne, dodatkowe blaty.

Stół rozkładany – jak zrobić go krok po kroku?

Jak zrobić stół drewniany rozkładany? Jeśli planujesz samodzielne wykonanie rozkładanego stołu, dobrze zaplanuj swoją pracę. Trzymaj się opisanych poniżej kroków, a efekt Cię zaskoczy! Zanim przystąpisz do pierwszego kroku, wykonaj prosty projekt stołu rozkładanego – rozrysuj m.in. to, jakie powinien mieć wymiary i do jakich rozmiarów się rozkładać.

Krok 1. Przygotuj blat główny stołu rozkładanego

Jeśli wykonujesz blat z kilku desek, zacznij od skręcenia ich ze sobą tak, by stworzyły równy, estetyczny blat. Zacznij od ułożenia ich na równej powierzchni, ułóż na spodniej części poprzeczne listwy i przykręć je do blatu tak, by uzyskać stabilną powierzchnię. Oszlifuj blat, by był gładki i czysty.

Krok 2. Przygotuj nogi i opaskę stołu rozkładanego

Nogi stołu możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotowe w sklepie budowlanym. Deski mające pełnić funkcję opaski dotnij zgodnie z wymiarami stołu. Wszystkie elementy oszlifuj tak, by ich powierzchnia była całkowicie gładka.

Krok 3. Przygotuj dodatkowe boczne blaty stołu rozkładanego

Rozkładane części blatu możesz przygotować samodzielnie z kilku desek lub kupić gotowe w sklepie budowlanym. Jeśli chcesz i masz odpowiednie narzędzia, możesz dociąć je tak, by stół po rozłożeniu miał zaokrąglone boki.

Krok 4. Pomaluj wszystkie drewniane elementy stołu rozkładanego

Po przygotowaniu materiałów nadszedł czas na malowanie! Pokryj blat główny, dodatkowe blaty, nogi i opaskę warstwą bezbarwnego lakieru, bejcy lub farby do drewna.

Krok 5. Przymocuj nogi do blatu

Przy pomocy kleju i kątowników przymocuj nogi oraz opaskę do blatu tak, by całość była stabilna i równa.

Krok 6. Przymocuj boczne blaty stołu rozkładanego

Na końcu nadszedł czas na przekształcenie zwykłego stołu w stół rozkładany. Najpierw przymocuj zawiasy, które pozwolą swobodnie otworzyć dodatkowe skrzydło stołu. Aby dodatkowy blat trzymał się na miejscu po rozłożeniu, od spodu przymocuj dwie przesuwane belki, które będą trzymać całą konstrukcję. Tak samo zrób z blatem z drugiej strony. I gotowe!

Jak zrobić rozkładany stół okrągły?

Jak zrobić okrągły stół rozkładany? Jeśli chcesz stworzyć okrągły stół, który będzie rozsuwał się do dużego, owalnego blatu, proces tworzenia takiego mebla będzie wyglądał zupełnie inaczej i może wymagać specjalistycznych narzędzi czy umiejętności. Jeśli jednak chcesz stworzyć stół, który po rozłożeniu będzie miał owalny kształt, wystarczy, że docinając boczne blaty, wytniesz w drewnie półokręgi. Jeśli nadal nie wiesz, na jaki kształt stołu się zdecydować, przeczytaj nasz artykuł Jaki stół wybrać do małego salonu: okrągły, prostokątny czy rozkładany?

Stół okrągły Norway rozkładany loftowy nowoczesny

Stół okrągły Norway rozkładany loftowy nowoczesny

1899 zł 2199 zł
Stół rozkładany Pixer

Stół rozkładany Pixer

1248 zł
Stół okrągły Sweden rozkładany loftowy nowoczesny

Stół okrągły Sweden rozkładany loftowy nowoczesny

1839 zł 2200 zł
Stół okrągły rozkładany Sonic dębowy nogi czarne w stylu loftowym

Stół okrągły rozkładany Sonic dębowy nogi czarne w stylu loftowym

2200 zł

Jak samemu zrobić rozkładany stół? Tworzenie klasycznego rozsuwanego stołu jest dość skomplikowane i trudne do wykonania przez osobę, która nie jest stolarzem. Na szczęście bez problemu możesz samodzielnie stworzyć stół z rozkładanymi bokami, który będzie równie funkcjonalny i estetyczny. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii