Świętujemy Dzień Kawy ☕ Tylko dziś rabaty na stoliki kawowe!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wysokość stołu – jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni?

Wysokość stołu ma istotne znaczenie dla komfortu spożywania posiłków i korzystania z niego w innych celach. Jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni? Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze stołu? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!

Wysokość stołu – od czego zależy?

Zastanawiasz się, jaka wysokość stołu będzie idealna do Twojego domu? Nie sposób podać uniwersalną odpowiedź. Wysokość stołu jadalnego i kuchennego jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejsze to:

  • przeznaczeniestoły mają różne przeznaczenie, a to, jakie czynności będą przy nim wykonywane, w największym stopniu wpływają na to, jaka powinna być ich wysokość;
  • rodzaj pomieszczenia – stół do jadalni, salonu, w kuchni, a może stolik kawowy? Każdy z nich będzie w innym stylu, służył do czegoś innego, a tym samym – będzie miał inny wygląd i wysokość;
  • wzrost domowników – ze stołu najczęściej będą korzystać dzieci czy dorośli, a może jedni i drudzy? Wzrost domowników ma spore znaczenie dla wyboru stołu. Inna wysokość będzie odpowiednia dla dzieci, inna dla dorosłych o średnim wzroście, jeszcze inna dla osób bardzo wysokich.

Optymalna wysokość stołu jadalnego ma kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z niego.

SELSEY Stół rozkładany Lameca 180-230x90 cm dąb wotan

SELSEY Stół rozkładany Lameca 180-230x90 cm dąb wotan

1319 zł 1699 zł
OXFORD SUNO Stół #119 Akacja lakierowana 140-220 x 90 cm

OXFORD SUNO Stół #119 Akacja lakierowana 140-220 x 90 cm

2149 zł
PADUA Stół #1016 Dąb olejowany 160-260x100 cm

PADUA Stół #1016 Dąb olejowany 160-260x100 cm

4139 zł
Stół rozkładany naturalny fornirowany blat drewniane nogi dąb 160-210x90 cm

Stół rozkładany naturalny fornirowany blat drewniane nogi dąb 160-210x90 cm

4566 zł 9132 zł

Standardowa wysokość stołu – ile wynosi?

Standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi 75 cm, a krzeseł – 45 cm. Typowa wysokość okrągłego czy kwadratowego stołu odpowiada użytkownikom o przeciętnym wzroście: 160-180 cm. Dla wyższych i niższych osób warto wziąć pod uwagę wyższe lub niższe modele stołów, a jeśli rodzina jest mieszana (są w niej bardzo niskie i bardzo wysokie osoby), doskonałym rozwiązaniem będzie stół z regulowaną wysokością. W takim przypadku wysokość blatu łatwo będzie można dopasować do tych, którzy aktualnie go używają.

Wysokość stołu jadalnego – co wziąć pod uwagę?

Dopasowanie wysokości blatu do wzrostu użytkowników to jedna kwestia. Druga to przeznaczenie stołu. Stół w kuchni i jadalni, barowy czy ogrodowy – czy każdy z nich powinien mieć inną wysokość?

Wysokość stołu w kuchni i jadalni

Standardowa wysokość stołu kuchennego, którego głównym przeznaczeniem jest spożywanie posiłków, mieści się w zakresie 74-80 cm. Optymalną, średnią wysokością jest 75-76 cm, przy założeniu, że krzesła mają siedzisko na wysokości 45 cm.

Wysokość stołu barowego w kuchni

Inną kwestią jest wysokość stołu barowego w kuchni, przy którym siada się na hokerach. Jaka wysokość stołu barowego będzie optymalna? Przyjmuje się, że jest to 110-120 cm. Hokery powinny mieć w tym przypadku wysokość 80-90 cm.

Wysokość stołu ogrodowego

Jaka wysokość stołu ogrodowego jest optymalna? Meble ogrodowe są nieco niższe niż te przeznaczone do użytku domowego. Przeciętna wysokość stołu ogrodowego mieści się w granicach 67-74 cm.

Stół okrągły Norway rozkładany loftowy nowoczesny

Stół okrągły Norway rozkładany loftowy nowoczesny

1899 zł 2199 zł
Stół okrągły Sweden rozkładany loftowy nowoczesny

Stół okrągły Sweden rozkładany loftowy nowoczesny

1839 zł 2200 zł
Stół Dębowy ECLIPSE Blat dąb

Stół Dębowy ECLIPSE Blat dąb

12900 zł
Stół okrągły rozkładany Sonic dębowy nogi czarne w stylu loftowym

Stół okrągły rozkładany Sonic dębowy nogi czarne w stylu loftowym

1999 zł 2200 zł

Wysokość stołu roboczego w kuchni – jaka powinna być?

Odrębną kwestią jest wysokość blatu stołu roboczego w kuchni. Taki stół naturalnie musi być wyższy niż ten, przy którym się siedzi. Dla osoby o wzroście ok. 165-170 cm optymalną wysokością będzie 85–87 cm. Pozwoli ona na wygodną, w miarę naturalną pozycję podczas schylania się i szykowania posiłków.

Jak dobrać wysokość krzesła do stołu?

Jeśli kupujesz stół i krzesła w zestawie, są one do siebie idealnie dopasowane pod każdym względem. Co jednak, jeśli kupujesz tylko stół albo tylko krzesła? Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na styl i wygląd, ale także na wymiary.

Wysokość krzesła do stołu o standardowej wysokości ok. 75 cm powinna wynosić 45 cm. Dopasowanie wysokości stołu i siedziska krzesła jest bardzo istotne ze względu na komfort użytkowania. Przestrzeń między siedziskiem a blatem powinna wynosić minimum 30 cm. Wysokość stołu do hokera to wspomniane już 110-120 cm.

Jak podnieść wysokość stołu?

W domu są nie tylko dorośli, ale także dzieci? Sprytnym rozwiązaniem będzie zakup mebla z nogą do stołu z regulowaną wysokością. Dzięki temu w ciągu kilku chwil dopasujesz wysokość stołu do wzrostu użytkowników. Takie meble znajdziesz zarówno w gotowej ofercie producentów, jak i wykonasz na zamówienie, według indywidualnego projektu.

Krzesło muszelka różowe DC-1800 Złote nogi, Welur

Krzesło muszelka różowe DC-1800 Złote nogi, Welur

349 zł 499 zł
Krzesło Glamour beżowe DC-890  welur, złote nogi

Krzesło Glamour beżowe DC-890 welur, złote nogi

349 zł 499 zł
Drewniane krzesło BELLA / kolory

Drewniane krzesło BELLA / kolory

319 zł 399 zł
Krzesło Glamour / beżowy welur CHIC

Krzesło Glamour / beżowy welur CHIC

649 zł 799 zł

Wysokość stołu i krzeseł ma kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z nich. Dla dorosłej osoby o przeciętnym wzroście najbardziej odpowiedni będzie blat o wysokości ok. 75 cm i krzesło z siedziskiem ok. 45 cm. Optymalnym rozwiązaniem jest stół z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu łatwo dopasujesz ją do aktualnych użytkowników.


Inne artykuły w tej kategorii