Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak segregować śmieci? Sprawdź zasady segregacji śmieci w domu

Jak segregować śmieci w 2022 roku? Prawidłowa segregacja śmieci w 2022 roku powinna być absolutną podstawą funkcjonowania Twojego domu. To równie ważne dla naszej planety, jak ograniczenie ilości odpadów, które generujemy każdego dnia. Co gdzie wyrzucać? Co się zmieniło w przepisach względem poprzednich lat? Poniżej przedstawiamy zasady segregacji śmieci, które powinieneś znać na pamięć.

segregacja śmieci w 2022
Źródło: Photographee.eu / adobestock.com

Jak segregować śmieci w 2022 roku?

Znasz zasady segregacji śmieci w 2022 roku? Podstawą jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który dokładnie określa zasady segregacji odpadów. Zakłada on, że należy koniecznie oddzielać surowce od odpadów, które nie mogą zostać poddane recyklingowi.

Według JSSO od 2017 roku odpady musiały być podzielone na 4 kategorie:

 • metale i tworzywa sztuczne
 • papier
 • opakowania szklane
 • odpady biodegradowalne.

Segregując śmieci, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę również odpady niebezpieczne, takie jak sprzęt RTV i AGD, baterie, akumulatory, leki, świetlówki czy opakowania po żrących środkach chemicznych. Odpadów tego rodzaju nie można wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane – muszą być dostarczone do odpowiednich punktów, tj. aptek (przeterminowane leki wrzuca się do specjalnych pojemników) czy PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów).

W 2022 roku JSSO nakłada na wszystkie gminy obowiązek zmiany w kolorach używanych dotąd koszy na śmieci. Do 30 czerwca 2022 roku gminy muszą dostosować się do nowych zasad. Obowiązywać będzie 5 kolorów koszy na śmieci, przeznaczonych na:

 • bioodpady;
 • papier;
 • szkło;
 • metale i tworzywa sztuczne;
 • odpady komunalne zmieszane.

Nowe zasady segregacji odpadów mają na celu poprawę gospodarowania materiałami nadającymi się do recyklingu.

Selektor odpadów Blanco Flexon II 80/3 nowoczesny harmonijny i funkcjonalny sortownik na trzy rodzaje odpadów

Selektor odpadów Blanco Flexon II 80/3 nowoczesny harmonijny i funkcjonalny sortownik na trzy rodzaje odpadów

743 zł 795 zł
Selektor odpadów Blanco Select II Compact 60/2 nowoczesny harmonijny i funkcjonalny sortownik do zabudowy na dwa rodzaje odpadów

Selektor odpadów Blanco Select II Compact 60/2 nowoczesny harmonijny i funkcjonalny sortownik do zabudowy na dwa rodzaje odpadów

1089 zł
Selektor odpadów Blanco Flexon II 90/4 nowoczesny harmonijny i funkcjonalny sortownik na cztery rodzaje odpadów

Selektor odpadów Blanco Flexon II 90/4 nowoczesny harmonijny i funkcjonalny sortownik na cztery rodzaje odpadów

753 zł 806 zł
Selektor odpadów Blanco Flexon II 60/2 nowoczesny i funkcjonalny sortownik do standardowych szafek na dwa rodzaje odpadów

Selektor odpadów Blanco Flexon II 60/2 nowoczesny i funkcjonalny sortownik do standardowych szafek na dwa rodzaje odpadów

604 zł 647 zł

Jak segregować śmieci w domu?

Jak prawidłowo segregować śmieci w domu? Sortowanie śmieci nie jest skomplikowane, jednak trzeba przyswoić sobie kilka zasad. Segregacja śmieci w małym mieszkaniu może wydawać się trudna ze względu na ograniczoną powierzchnię, jednak można to sprytnie rozwiązać!

Selekcja i utylizowanie śmieci powinny się opierać na kilku prostych zasadach:

 • wyposaż kuchnię w praktyczne kosze do segregacji śmieci (dla przypomnienia: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane);
 • przed wyrzuceniem opróżnij opakowania z resztek żywności (nie powinieneś ich myć),
 • wszystkie odpady bio i szkło wyrzucaj bez worków,
 • zawsze odkręcaj metalowe i plastikowe nakrętki,
 • zgniataj plastikowe butelki, puszki i kartony – zajmą mniej miejsca.

Niezwykle ważne jest, by do segregacji odpadów podchodzić z głową, ponieważ podział śmieci może na początku sprawiać nieco trudności. Często nawet jeśli wydaje Ci się, że dana rzecz powinna wylądować w konkretnym koszu na śmieci, po weryfikacji okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Przykład?

Czy wiesz, że do kubła na szkło nie powinieneś wyrzucać naczyń z żaroodpornego tworzywa? Muszą trafić do odpadów zmieszanych. Jeśli chcesz uniknąć pomyłek, najlepiej tabelę z dokładną rozpiską śmieci do segregacji powieś na lodówce. Wtedy zawsze będzie pod ręką i będziesz mógł szybko zweryfikować, czy śmieć ląduje tam, gdzie powinien.

Segregacja śmieci – kolory koszy na śmieci

Co oznaczają kolory koszy na śmieci i jakiego rodzaju odpady możemy od nich wrzucać? Oto najważniejsze zasady sortowania śmieci!

Niebieski kosz – papier

Do tego kosza należy umieścić wszystkie śmieci wyprodukowane z papieru, które można ponownie przerobić. Są to:

 • Niepokryte folią opakowania z papieru;
 • Kartony;
 • Artykuły papiernicze i biurowe: zeszyty, notesy, notatki, teczki, papier od drukarki;
 • Zniszczone książki;
 • Czasopisma, gazety,
 • Ulotki, biuletyny, instrukcje.

UWAGA! Do pojemnika na śmieci papierowe nie wolno wrzucać: kartonowych opakowań po nabiale (np. mleku), ręczników papierowych, chusteczek, artykułów higieny osobistej, opakowań powleczonych folią czy lakierem oraz mocno zabrudzonych i zanieczyszczonych odpadów z papieru.

Żółty kosz – metale i tworzywa sztuczne

W tym pojemniku powinny znaleźć się następujące grupy odpadów:

 • Kartonowe opakowania po nabiale (np. mleku) i napojach;
 • Zakrętki i wieczka;
 • Plastikowe butelki;
 • Puszki;
 • Opakowania z tworzywa sztucznego po żywności, środkach chemicznych i kosmetykach;
 • Folia aluminiowa, woreczki i worki z folii, plastikowe torby na zakupy.

UWAGA! W żółtym pojemniku na odpady metalowe i z tworzywa sztucznego nie wolno wrzucać: plastikowych opakowań po lekarstwach, farbach, emulsjach, olejach samochodowych; baterii i akumulatorów, zabawek z plastiku, sprzętu RTV czy AGD, a także części samochodowych czy innych akcesoriów elektronicznych.

Zielony kosz – szkło

Do tego kontenera wrzucamy wszystkie odpady wykonane ze szkła, a więc:

 • butelki po napojach i alkoholu;
 • szklane pojemniki po żywności (słoiki);
 • buteleczki i słoiczki po kosmetykach, pamiętając jednak, że wszystkie zakrętki i wieczka należy umieścić w pojemniku na odpady z tworzywa sztucznego i metalu.

UWAGA! Do pojemnika na śmieci ze szkła nie wolno wrzucać: szyb, luster, żarówek, donic, artykułów ceramicznych i porcelanowych, fiolek i butelek po lekarstwach, szkieł z okularów, a także szklanych opakowań po środkach chemicznych (np. rozpuszczalnikach czy olejach samochodowych).

W niektórych osiedlach czy wspólnotach mieszkaniowych istnieje podział na szkło bezbarwne i kolorowe. W takim przypadku na podwórku powinny zostać postawione dwa kontenery: biały (na szkło przezroczyste) i zielony (na szkło barwione).

Brązowy kosz – odpady biodegradowalne

W brązowym kontenerze należy umieszczać naturalne odpady, które w procesie recyklingu można przerobić m.in. na nawozy, ściółki i podłoża do roślin. Są to:

 • Resztki żywności;
 • Zepsute warzywa i owoce;
 • Gałęzie, liście, skoszona trawa, chwasty, kwiaty;
 • Kora, ścinki z drewna.

UWAGA! Nie wszystkie naturalne odpady nadają się do brązowego kosza bio. Do tego kontenera nie wolno wrzucać: popiołu z węgla kamiennego, drewna pokrytego impregnatem, płyt drewnopodobnych (np. pilśniowych czy wiórowych), ziemi, kamieni, a także kości zwierzęcych i odchodów.

Szary kosz – odpady zmieszane

W tym pojemniku powinno znaleźć się to, czego nie wolno wrzucać do pozostałych kontenerów. Są to zatem nieposortowane ogólne opady, nie oznacza to jednak, że możemy wrzucać tu absolutnie wszystko. Nie wolno wrzucać tutaj śmieci kwalifikowanych jako „odpady niebezpieczne”, a więc:

 • Produktów leczniczych o przekroczonej dacie ważności;
 • Baterii i akumulatorów;
 • Sprzętu RTV i AGD;
 • Części samochodowych, w tym opon;
 • Mebli (zwłaszcza tych o większych gabarytach);
 • Odpadów budowlanych (np. gruzu czy papy).

Segregacja śmieci – gdzie wyrzucać styropian i inne problematyczne odpady?

Sortowanie śmieci to niby nic trudnego, a czasami mamy z tym problem. Dla ułatwienia przytoczymy kilka popularnych, ale kłopotliwych w segregacji przedmiotów codziennego użytku.

Gdzie wyrzucać styropian?

Czysty styropian powinien trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne, zabrudzony (np. jedzeniem) do szarego, a resztki styropianowe po remoncie powinny być odebrane przez firmę wywożącą odpady budowlane.

Gdzie wyrzucić żarówki?

Mimo że są wykonane ze szkła, nie powinieneś wyrzucać ich do zielonych pojemników. Tradycyjne żarówki powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane, świetlówki w PSZOK-u (Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), a żarówki LED w pojemnikach na zużyte sprzęty elektroniczne.

Gdzie wyrzucać gąbki?

Gąbki zawsze powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucać leki?

Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne, dlatego powinny lądować w specjalnych pojemnikach, które można znaleźć w wybranych aptekach.

Gdzie wyrzucić buty?

Jeśli buty są stare, znoszone i nie nadają się do użytku, umieść je w kuble na śmieci zmieszane. Jeśli uważasz, że ktoś jeszcze mógłby z nich skorzystać, oddaj je przy okazji najbliższej zbiórki odzieży.

Gdzie wyrzucać ubrania?

Jak wyżej – z ubraniami postępuj tak, jak z butami.

Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym?

Tu sprawa jest prosta – szklane butelki do szkła, plastikowe do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach?

Najpopularniejsze, kartonowe opakowania po jajkach wrzuć do kubła na papier.

Gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie?

Do kubła na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku?

Karton po mleku to opakowanie wielomateriałowe, dlatego powinien być wyrzucony do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (żółty).

Gdzie wyrzucać pampersy?

Pampersy są co prawda tworzywem sztucznym, jednak zużyte pieluszki tego typu należy wrzucać do kubła na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać popiół?

Popiół należy wyrzucać do kosza przeznaczonego na odpady zmieszane.

IKEA VARIERA Kosz na odpady, biały, 10 l

IKEA VARIERA Kosz na odpady, biały, 10 l

14 zł
Szary pojemnik na odpadki organiczne Kitchen Craft Living Nostalgia,3 l

Szary pojemnik na odpadki organiczne Kitchen Craft Living Nostalgia,3 l

103 zł 129 zł
Zielony pojemnik na odpadki organiczne Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

Zielony pojemnik na odpadki organiczne Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

103 zł 129 zł
Zielononiebieski pojemnik na odpadki organiczne Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

Zielononiebieski pojemnik na odpadki organiczne Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

103 zł 129 zł

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Co daje segregacja śmieci? Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej wartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Jak segregacja śmieci wpływa na środowisko? To przede wszystkim oszczędność surowców naturalnych: odpady segregowane umożliwiają wytworzenie surowców wtórnych, które mogą być ponownie wykorzystane. Segregacja odpadów daje również szansę na zmniejszenie ilości śmieci, które zanieczyszczają naszą planetę, a tym samym – na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli więc kiedyś najdzie Cię myśl o tym, po co nam ta segregacja śmieci, pomyśl o przyrodzie, która w nich tonie!

Jak prawidłowo segregować śmieci w 2022 roku? Segregowanie śmieci nie jest trudne. W tym roku kosz na odpady zmieszane już wszędzie będzie obowiązkowy. To co prawda kolejny pojemnik w domu, jednak korzyści z takiego rozwiązania są warte dostawienia jeszcze jednego kosza!


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności