Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Organizacja szafek w kuchni – poznaj niezawodne sposoby na kuchenny porządek

Organizacja szafek w kuchni nie należy do łatwych zadań. Aby zrobić to w sposób funkcjonalny, pomieszczenie wszystkich elementów wyposażenia musi iść w parze z mądrym i praktycznym zagospodarowaniem przestrzeni. Jak zorganizować przechowywanie w kuchni, by utrzymać w niej nienaganny porządek i zaoszczędzić czas? Poznaj sprawdzone sposoby na organizację kuchni!

Organizacja szafek w kuchni – od czego zacząć?

Jak sprawić, by w kuchni na zawsze zapanował porządek, a przestrzeń przygotowywania posiłków była jak najbardziej funkcjonalna i dobrze wykorzystana? Jeśli chcesz, by codzienne gotowanie stało się przyjemnością, przemyśl organizację mebli w kuchni, przede wszystkim szafek i szuflad. Zaplanuj przechowywanie tak, aby maksymalnie ułatwić sobie i pozostałym domownikom dostęp do poszczególnych elementów kuchennego wyposażenia. Dobrze przemyślana organizacja to sposób na utrzymanie porządku, a także oszczędność czasu i nerwów.

Aby zachować ergonomię pomieszczenia, pamiętaj o podstawowym podziale na 5 kluczowych kuchennych stref: zapasów, przechowywania, przygotowywania, zmywania i gotowania. Choć podział kuchennej zabudowy odbywa się na etapie wykonywania projektu, warto mieć go na uwadze, planując praktyczną organizację szafek.

Zasady ergonomicznego podziału są proste: kuchnia musi być zaprojektowana w taki sposób, aby komunikacja w niej przebiegała płynnie i bez problemów, a miejsca służące do przechowywania pomieściły wszystkie niezbędne przedmioty. Warto, aby pojemne szafki i szuflady różnych rozmiarów znalazły się w każdej z tej stref i były zorganizowane z myślą o czynnościach, które w nich wykonujesz.

Organizacja szafek w kuchni – co gdzie trzymać?

Mądra, przemyślana organizacja szafek i szuflad sprawi, że czas spędzany w kuchni stanie się przyjemnością. Jak zagospodarować meble kuchenne, by sięganie po przybory nie wymagało czasochłonnych poszukiwań?

Sztućce

Płytkie szuflady znajdujące się tuż pod blatem będą odpowiednim miejscem na przechowywanie sztućców oraz – jeśli nie zdecydujesz się na stojaki lub magnetyczne listwy – na noże do krojenia i inne przybory wykorzystywane podczas gotowania. W niższych szufladach pod blatem mogą znaleźć się te akcesoria, po które sięgasz nieco rzadziej – np. łyżki cedzakowe, chochle, łopatki kuchenne, trzepaczki lub drobny sprzęt AGD.

Sprawdź też: 8 pomysłów na organizację szuflad w kuchni – sprawdź najlepsze patenty

Garnki i patelnie

Garnki, pokrywy i patelnie, które zwykle zajmują największą przestrzeń i wobec tego sprawiają najwięcej kłopotów, dobrze jest umieścić w głębokich szufladach lub nowoczesnych i praktycznych systemach wysuwanych w szafkach kuchennych. Są to rozwiązania stosowane często w przypadku szafek narożnych, które dzięki zamontowanym modułom zyskują dodatkową powierzchnię.

Przydatne mogą okazać się także stojaki do pokrywek umieszczane po wewnętrznej stronie drzwiczek – w efekcie znalezienie odpowiedniej pokrywy jest szybkie i proste, a w szafce łatwiej o porządek. Pamiętaj o tym, by przedmioty te znalazły się w strefie gotowania, w pobliżu płyty grzewczej i piekarnika.

Naczynia do serwowania

Kuchenne szafki to także miejsce na przechowywanie naczyń do serwowania oraz naczyń szklanych – talerzy, mis, salaterek, szklanek czy kubków. Jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci, naczynia najlepiej jest umieścić poza ich zasięgiem (szafki wiszące mogą okazać się najbardziej odpowiednie). Nie warto jednak układać ich zbyt wysoko, gdyż są to przedmioty, po które sięgamy przynajmniej kilka razy dziennie. Zagospodaruj dla nich przestrzeń w kuchennej strefie przechowywania znajdującej się w sąsiedztwie blatu.

Odpady

Organizując przechowywanie w kuchni, musisz pamiętać o wydzieleniu przestrzeni na odpady. Najlepszym i zarazem najbardziej intuicyjnym miejscem są szafka lub szuflada pod zlewem, czyli strefa zmywania. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie, łatwym dostępie do koszy oraz oszczędności czasu podczas segregacji śmieci, wybierz szufladę, w której zamontujesz trzy lub cztery pojemniki dostosowane do rodzaju wyrzucanych odpadów.

Sprytnym rozwiązaniem są również systemy wyposażone dodatkowo w metalową półkę doskonałą do przechowywania zmiotek, szufelek lub worków na śmieci, a po zamknięciu kosza pełniącą funkcję pokrywy.

Jak zorganizować szafki w małej kuchni?

Doskonale urządzona kuchnia to miejsce, które zachwyca nie tylko aranżacją i stylem wykonania, ale też przyjazną, funkcjonalną przestrzenią. W kuchni o niewielkim metrażu zadbasz o nią za pomocą nowoczesnych systemów wysuwanych i akcesoriów, takich jak cargo lub mechanizmy do szafek górnych, które pozwolą ci wykorzystać całą przestrzeń zabudowy.

W małej kuchni, oprócz szafek i szuflad, możesz zagospodarować także półki ścienne oraz blat w kuchni. Zdecyduj, które przedmioty chcesz zatrzymać na widoku, a które schować do szafek. Skorzystaj z wieszaków i stojaków, a także specjalnie zamontowanych półek, na których możesz wyeksponować dekoracyjną zastawę lub ulubione kubki do kawy.

Organizacja kuchni – jak układać rzeczy w szafkach kuchennych?

Jak układać rzeczy w szafkach i szufladach kuchennych, by wszelkie niezbędne przedmioty były zawsze na wyciągnięcie ręki? Stwórz sprytny system organizacji – sięgnij po akcesoria do przechowywania sztućców, pojemniki różnej wielkości oraz przyprawniki, dzięki którym każdy element wyposażenia znajdzie się na swoim miejscu, a żywność na dłużej zachowa świeżość.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które ułatwią segregację w szafkach i sprawią, że zapomnisz o nerwowym przegrzebywaniu półek oraz niekończących się poszukiwaniach potrzebnych składników. Akcesoria do przechowywania to również dobry sposób na kontrolowanie ilości zapasów, dzięki czemu niespodziewane wycieczki do sklepu staną się przeszłością.

Ergonomia w kuchni to marzenie wielu z nas. Dzięki sprytnej i odpowiednio przemyślanej organizacji kuchennych szafek może spełnić się niewielkim nakładem pracy. Odkryj proste i praktyczne sposoby na przechowywanie niezbędnego wyposażenia i ciesz się uporządkowaną przestrzenią, w której wszystko jest dosłownie... na wyciągnięcie ręki!


Artykuł powstał we współpracy z marką Tefal.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności