Co szukasz?
Zobacz także

Segregacja śmieci w 2021 roku – jak segregować śmieci?

Prawidłowa segregacja śmieci w 2021 roku powinna być absolutną podstawą funkcjonowania każdego domu. To równie ważne dla naszej planety, jak ograniczenie ilości odpadów, które generujemy każdego dnia. Jak segregować śmieci w 2021 roku? Co gdzie wyrzucać? Co się zmieniło względem poprzednich lat? Poniżej przedstawiamy zasady segregacji śmieci, które powinieneś znać na pamięć!

jak segregować śmieci 2021
Źródło: Photographee.eu / adobestock.com

Segregacja śmieci w 2021 roku – ważna zmiana

Jak powinna przebiegać segregacja śmieci? Od 1 stycznia 2021 roku każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Oznacza to, że osoby, które dotychczas deklarowały nieselektywną zbiórkę odpadów komunalnych, są ustawowo zobowiązane do złożenia nowych deklaracji. To bardzo ważna zmiana, ponieważ badania pokazują, że dotychczas selekcję odpadów przeprowadzało jedynie 66% Polaków!

Jak segregować śmieci w 2021 roku?

Jak prawidłowo segregować śmieci? Co to są odpady zmieszane? Co wrzucać do bio? Zacznijmy od przypomnienia pięciu podstawowych frakcji, na których powinno się opierać sortowanie śmieci.

Segregacja śmieci – kolory pojemników:

 • niebieski na papier,
 • zielony na szkło,
 • żółty na metale i tworzywa sztuczne,
 • brązowy na bioodpady,
 • czarny na odpady zmieszane.

Niezwykle ważne jest, by do segregacji odpadów podchodzić z głową, ponieważ podział śmieci może na początku sprawiać nieco trudności. Często nawet jeśli wydaje Ci się, że dana rzecz powinna wylądować w konkretnym koszu na śmieci, po weryfikacji okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Przykład? Czy wiesz, że do kubła na szkło nie powinieneś wyrzucać naczyń z żaroodpornego tworzywa? Muszą trafić do odpadów zmieszanych.

Jeśli chcesz uniknąć pomyłek, najlepiej tabelę z dokładną rozpiską śmieci do segregacji powieś na lodówce. Wtedy zawsze będzie pod ręką i będziesz mógł szybko zweryfikować, czy śmieć ląduje tam, gdzie powinien.

segregacja śmieci 2021

Zasady segregacji śmieci w 2021 roku – co gdzie wyrzucić?

Sortowanie śmieci to niby nic trudnego, a czasami mamy z tym problem. Dla ułatwienia przytoczymy kilka popularnych, ale kłopotliwych w segregacji przedmiotów codziennego użytku.

 • Gdzie wyrzucić żarówki? Mimo że są wykonane ze szkła, nie powinieneś wyrzucać ich do zielonych pojemników. Tradycyjne żarówki powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane, świetlówki w PSZOK-u (Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), a żarówki LED w pojemnikach na zużyte sprzęty elektroniczne.
 • Gdzie wyrzucać styropian? Czysty styropian powinien trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne, zabrudzony (np. jedzeniem) do czarnego, a resztki styropianowe po remoncie powinny być odebrane przez firmę wywożącą odpady budowlane.
 • Gdzie wyrzucać gąbki? Gąbki zawsze powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych.
 • Gdzie wyrzucać leki? Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne, dlatego powinny lądować w specjalnych pojemnikach, które można znaleźć w wybranych aptekach.
 • Gdzie wyrzucić buty? Jeśli buty są stare, znoszone i nie nadają się do użytku, umieść je w kuble na śmieci zmieszane. Jeśli uważasz, że ktoś jeszcze mógłby z nich skorzystać, oddaj je przy okazji najbliższej zbiórki odzieży.
 • Gdzie wyrzucać ubrania? Jak wyżej – z ubraniami postępuj tak, jak z butami.
 • Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym? Tu sprawa jest prosta – szklane butelki do szkła, plastikowe do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
 • Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach? Najpopularniejsze, kartonowe opakowania po jajkach wrzuć do kubła na papier.
 • Gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie? Do kubła na metale i tworzywa sztuczne.
jak segregować śmieci w domu

Jak segregować odpady w domu? Przydatne wskazówki

Jak segregować śmieci w domu? Selekcja i utylizowanie śmieci powinny się opierać na kilku prostych zasadach:

 • wyposaż kuchnię w praktyczne kosze do segregacji,
 • przed wyrzuceniem opróżnij opakowania z resztek żywności (nie powinieneś ich myć),
 • wszystkie odpady bio i szkło wyrzucaj bez worków,
 • zawsze odkręcaj metalowe i plastikowe nakrętki,
 • zgniataj plastikowe butelki, puszki i kartony – zajmą mniej miejsca.
segregacja śmieci 2021
Źródło: Photographee.eu / adobestock.com

Dlaczego warto prawidłowo sortować śmieci? Odpady segregowane umożliwiają wytworzenie surowców wtórnych, które mogą być ponownie wykorzystywane. Segregacja odpadów daje również szansę na zmniejszenie ilości śmieci, które zanieczyszczają naszą planetę, a tym samym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Bądź zatem odpowiedzialny i w 2021 roku dodaj prawidłową segregację śmieci do swoich postanowień!

Tu znajdziesz więcej informacji na temat segregacji śmieci >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze