Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wszystko w porządku

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Wypróbuj domowe sposoby

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Przykry zapach dochodzący z bębna pralek automatycznych to dość powszechny problem i zazwyczaj wynika z rozwoju bakterii i grzybów. Zapach z pralki często wyczuwalny jest nie tylko z wnętrza urządzenia, ale również na ubraniach wyciąganych z bębna, dlatego warto zadbać o to, by Twoja pralka była zawsze świeża i czysta. Dziś mamy dla Ciebie kilka domowych sposobów na pozbycie się przykrego zapachu z pralki. Zaczynamy!

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z pralki?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak wyczyścić pralkę z nieprzyjemnego zapachu, przeanalizujmy najczęstsze przyczyny tego problemu.

 • Używanie zbyt dużych ilości detergentów. Pralka do każdego z programów pobiera określoną ilość wody. Jeśli do prania dodasz zbyt dużo proszku, a ten nie rozpuści się w pełni w wodzie, drobinki będą osadzały się w zakamarkach pralki, a po pewnym czasie zaczną nieprzyjemnie pachnieć.
 • Zamykanie mokrej pralki. Bardzo częstym powodem powstawania nieprzyjemnego zapachu jest zamykanie pralki tuż wyciągnięciu prania. Warto pamiętać o tym, by po każdym cyklu prania na jakiś czas zostawić drzwiczki otwarte i pozwolić pralce wyschnąć.
 • Zostawianie mokrego prania w bębnie. Pamiętaj, by wyciągać ubrania z pralki jak najszybciej po zakończeniu cyklu prania. Jeśli często zdarza Ci się np. zostawiać mokre ubrania na noc, wnętrze bębna szybko zacznie nieprzyjemnie pachnieć.
 • Zapominanie o regularnym czyszczeniu pralki. Brzydkie zapachy mogą wynikać również z przekonania, że pralka czyści się sama. Nic bardziej mylnego. Warto regularnie czyścić pralkę – przede wszystkim dozownik na detergenty oraz filtr.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Domowe sposoby

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z pralki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest dobra na wszystko – również na brzydkie zapachy z pralki. Jeśli chcesz pozbyć się przykrej woni dobiegającej z bębna, nasyp ok. szklankę sody oczyszczonej do szuflady na detergenty i uruchom program z maksymalną temperaturą prania. Bęben pralki podczas czyszczenia powinien być pusty. Jeśli Twoja pralka nie umożliwia uruchomienia programu z pustym bębnem, wrzuć do niego np. kilka ściereczek, których używasz do sprzątania.

Domestos na nieprzyjemny zapach z pralki

Domestos i inne podobne środki do czyszczenia mają bardzo silne właściwości odkażające. Choć może wydać się to kontrowersyjne, zastosowanie Domestosu do odświeżania wnętrza pralki bywa wyjątkowo skuteczne.

Przygotuj ok. 75 ml Domestosu lub innego środka do toalety o podobnym działaniu. Do bębna pralki wrzuć kilka starych szmatek lub ściereczek. Ostrożnie (najlepiej mając na rękach gumowe rękawice) wlej płyn na powierzchnię materiałów i ustaw program z wysoką temperaturą. Pamiętaj, by nie wlewać płynu bezpośrednio do szuflady na proszek. Silnie działający środek mógłby uszkodzić plastikową powierzchnię szufladki.

Roztwór z octu na brzydki zapach z pralki

Czym usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Bardzo popularnym i skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki jest wykorzystanie octu. Wystarczy, że wlejesz ocet (od 200 do 500 ml) do dozownika lub bębna pralki i uruchomisz program z wysoką temperaturą. Po zakończonym cyklu wnętrze pralki będzie czyste i świeże.

Zobacz również: Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

Tabletki do zmywarki na przykry zapach z pralki

Masz w swojej kuchni zmywarkę? Tabletki, których używasz do mycia naczyń, możesz wykorzystać również w inny sposób – właśnie do odświeżenia wnętrza pralki. Jak to zrobić? Wrzuć dwie tabletki do bębna pralki i uruchom program z temperaturą 90°C. Taki zabieg sprawi, że wnętrze pralki będzie miało przyjemny i świeży zapach.

Co zrobić, by nie dopuścić do brzydkiego zapachu z pralki?

 • Zawsze po praniu zostawiaj uchylone drzwiczki i pozwól wnętrzu pralki dokładnie wyschnąć.
 • Co jakiś czas pierz w 90°C – wysoka temperatura pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu prania z pralki.
 • Nie przetrzymuj w pralce mokrego prania.
 • Regularnie czyść szufladkę na detergenty – trudno dostępne szczeliny możesz wyczyścić np. przy pomocy szczoteczki do zębów.
 • Regularnie sprawdzaj filtr, który znajduje się z przodu w dolnej części pralki.
 • Sprawdzaj kieszenie ubrań przed wrzuceniem ich do prania – drobne elementy często prowadzą do zapychania filtra.

Jak widać, sposobów na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki jest sporo. Najbardziej skutecznym sposobem na przyszłość będzie jednak zapobieganie rozwojowi bakterii i grzybów we wnętrzu pralki. Trzymaj się wspomnianych przez nas zasad, a bęben Twojej pralki będzie zawsze czysty i świeży.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności