Odpoczywaj z klasą!🛋️ Sofy i kanapy idealne do Twojego wnętrza!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – praktyczne porady

Malowanie mebli kuchennych to szalenie modny trend od kilku sezonów. Piękne fronty posiadają często ogromny potencjał, który można podkreślić odpowiednią farbą. Nie zawsze warto wymieniać szafki kuchenne, czasem wystarczy je po prostu pomalować. Zanim zatem podejmiesz decyzję o całkowitym pozbyciu się starego wystroju kuchni, sięgnij po pędzel lub wałek. Może okazać się, że pomalowanie szafek kuchennych będzie strzałem w dziesiątkę! Jaką farbę wybrać do mebli kuchennych i jak pomalować meble? Podpowiadamy!

Malowanie mebli kuchennych – czy warto się go podjąć?

Odnawianie starych mebli kuchennych – szafek, stołów czy kredensów, które najlepsze lata mają już za sobą – to bardzo pozytywna moda! Odwołuje się do dobrych czasów, kiedy majsterkowanie było w cenie, a poszczególne domowe sprzęty darzono szacunkiem. Jeśli też myślisz, że lepiej coś naprawić niż wyrzucać, odświeżyć zamiast wymieniać, to renowacja mebli kuchennych zdecydowanie jest dla Ciebie.

Meble kuchenne niestety zużywają się dość szybko. Wysoka intensywność eksploatacji, narażenie na zatłuszczenia, plamy, oddziaływanie pary wodnej, wreszcie ryzyko uszkodzeń sprawiają, że już po kilku latach na frontach szuflad i szafek możesz zauważyć mniej i bardziej poważne rysy czy przetarcia. Z drugiej strony, tak nieznaczne mankamenty wcale nie muszą decydować o konieczności ich wymiany. Farba do mebli kuchennych to często o wiele lepszy (a na pewno tańszy!) sposób na zmianę. Wystarczy nałożyć parę warstw, wymienić uchwyty lub blaty, aby sporo się zmieniło w wystroju kuchni.

Malowanie szafek kuchennych krok po kroku

Malowanie szafek kuchennych to często o wiele lepsze rozwiązanie niż kupno nowego, niedrogiego zestawu pośledniej jakości – tym bardziej, jeśli zabudowa nadal jest funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Uniwersalna, ogólnie znana i znajdująca zastosowanie w wielu odmiennych dziedzinach zasada, którą możemy odnieść również do remontu mebli kuchennych, brzmi: najważniejsze są przygotowania. To, na ile dokładnie i precyzyjnie przygotujesz meble do dalszych prac, zaważy na efekcie końcowym. Sprawdź, jak pomalować meble kuchenne krok po kroku!

Krok 1. Sprawdź stan mebli kuchennych

W pierwszej kolejności przeprowadź przegląd mebli. Skontroluj stan korpusów, frontów, cokołów, półek, szafek i szuflad kuchennych. Sprawdź, na ile poważne są uszkodzenia, rysy i spękania. Możliwe, że uda się je uzupełnić specjalną masą (np. do ubytków w drewnie) lub zeszlifować za pomocą papieru ściernego. Przy okazji pomyśl o regulacji i wyprofilowaniu (a w niektórych przypadkach również wymianie) okuć, zawiasów i prowadnic.

Krok 2. Przygotuj powierzchnię mebli kuchennych do malowania

Oczywiście na diametralną metamorfozę kuchennej zabudowy pozwoli Ci dopiero zmiana jej koloru. Aby osiągnąć spektakularny (a do tego trwały!) efekt, w pierwszej kolejności przygotuj meble do malowania. W tym celu zdemontuj uchwyty i gałki, co umożliwi Ci dokładne przeprowadzenie prac. Demontaż drzwiczek szafek nie zawsze będzie konieczny. Możemy to jednak zrobić dla ułatwienia prac renowacyjnych.

„Jak odnowić meble kuchenne z okleiny?”, „malowanie mebli kuchennych z płyty MDF”, „renowacja mebli drewnianych”*– to hasła, które wpisujemy do wyszukiwarek, poszukując szczegółowych instrukcji i przydatnych wskazówek. Okazuje się, że odnawianie mebli kuchennych wykonanych i wykończonych za pomocą różnych materiałów przebiega w zasadzie bardzo podobnie. Podstawą jest tu zmatowienie powierzchni, czyli przetarcie jej papierem ściernym, a przy okazji zeszlifowanie wszelkich nierówności i spłycenie rysek. Dlaczego to takie istotne? Jeśli nie nadasz podłożu szorstkości, nowa powłoka malarska nie osiągnie wymaganej przyczepności. W rezultacie po pewnym czasie zacznie się odklejać i łuszczyć. W pierwszej kolejności należy więc zmatowić meble gruboziarnistym papierem ściernym, następnie wygładzić podłoże i pozbyć się zadziorów za pomocą papieru drobnoziarnistego. Tak przeprowadzone zabiegi zapewnią farbie do malowania mebli znakomite przyleganie.

W ten sam sposób możesz przygotować do dalszych prac zarówno meble kuchenne z okleiny, jak i drewniane. W przypadku oklein uprzednio sprawdź, w jakim są one stanie. Jeśli odstają i zaczynają się odklejać, zedrzyj je z frontów. Z powierzchni mebli drewnianych usuń zaś wszelkie odpryski farby i jej łuszczące się fragmenty – jeżeli zabudowa była wcześniej malowana.

Na koniec odkurz powstały podczas prac pył i kurz, a następnie umyj meble mokrą ściereczką i z dodatkiem detergentu. Staraj się usunąć zatłuszczenia, które mogłyby wpłynąć na przyleganie warstwy farby do mebli.

Krok 3. Pomaluj meble kuchenne z okleiny, płyty lub drewna

Zabezpiecz powierzchnie mebli, których nie zamierzasz poddawać renowacji, np. blat, a oprócz tego ściany i podłogi (wskazane jest przykrycie ich folią malarską oraz przyklejenie jej taśmą malarską).

Malowanie mebli z okleiny, płyty bądź mebli drewnianych rozpocznij, kiedy tylko dokładnie wyschną po myciu. Przyda Ci się do tego mały pędzelek, większy pędzel oraz wąski i szeroki wałek – wielkość narzędzi dostosuj do specyfiki, projektu mebli, zaś długość oraz rodzaj włosia do farby. Informacji na temat tego, jaki wałek do malowania mebli zda egzamin, szukaj w karcie technicznej produktu, bowiem każda farba może mieć różne wymagania. Zaleceniami producenta należy się kierować również, jeśli chodzi o warunki malowania, liczbę warstw czy odstęp czasowy pomiędzy jedną warstwą a drugą.

Malowanie mebli kuchennych zacznij od ich trudno dostępnych miejsc, zakamarków, rogów i detali. Przyda Ci się do tego niewielki pędzel, dzięki któremu precyzyjnie pokryjesz farbą zagłębienia czy frezowania. Następnie przejdź do malowania większych powierzchni – używaj do tego większego pędzla lub wałka. Maluj fragment po fragmencie, operując najpierw pędzelkiem, potem wałkiem i pokrywając w ten sposób farbą kolejne partie frontów kuchennych.

Krok 4. Nadaj lekkości meblom kuchennym

Genialnym trikiem pozwalającym na wizualne odświeżenie wyglądu starych mebli kuchennych jest zdemontowanie przedniej listwy maskującej. Oprócz tego pomyśl o wymianie nóżek (te, które zakrywa listwa maskująca, zazwyczaj nie prezentują się zbyt designersko). Te dwa proste zabiegi pozwolą na optyczne przesunięcie punktu ciężkości: podłoga stanie się lepiej widoczna, a zabudowa wyda się lżejsza, smuklejsza, mniej masywna.

Krok 5. Zadbaj o detale pomalowanych mebli kuchennych

Drobne elementy mogą wprowadzić znaczącą, wręcz diametralną zmianę w wyglądzie mebli kuchennych. Planując kompleksową renowację zabudowy, nie zapomnij także o wymianie gałek i uchwytów. Dzięki temu znacznie łatwiej osiągniesz dany styl wnętrza – możesz wybierać spośród uchwytów klasycznych, industrialnych czy rustykalnych.

Farba do mebli kuchennych – jaką wybrać?

Twoja misja malowania szafek kuchennych ma szanse powodzenia, jeśli postawisz na dobrą jakościowo farbę. Wiele osób rozpoczynających przygodę z samodzielną renowacją mebli – kuchennych oraz w innych pomieszczeniach – ma wątpliwości odnośnie do rodzaju zastosowanego wyrobu. Czy konieczna jest farba do mebli z okleiny, czy może standardowa farba do mebli drewnianych?

Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Kluczowe są zalecenia producenta i karta techniczna produktu, w której opisane zostały obszary zastosowania. Zazwyczaj malowanie mebli kuchennych z płyty MDF, jak i pokrytych okleiną, a nawet drewnianych wymaga zakupu jednego produktu. Są to głównie farby akrylowe, uniwersalne, charakteryzujące się odpornością na szereg czynników, w tym oddziaływanie promieniowania słonecznego czy też szorowania. Producenci często wypuszczają też na rynek specjalne farby do malowania mebli drewnianych, które pozwalają na osiągnięcie doskonałego efektu wizualnego przy jednoczesnym skutecznym zabezpieczeniu powierzchni.

Twoją uwagę mogą przykuć także tzw. farby renowacyjne np. farba renowacyjna V33. To specjalna gama wyrobów do odnawiania mebli kuchennych oraz innych powierzchni (także płytek ceramicznych czy nawet sprzętów AGD – w zależności od rodzaju). Są łatwe w rozprowadzaniu i pozwalają na osiągnięcie trwałego, a przy tym bardzo atrakcyjnego wykończenia.

Jak odnowić meble kuchenne? Z głową! Najpierw oszacować spektrum zniszczeń i niezbędnych prac, następnie zaś wybrać najlepszą farbę do malowania szafek kuchennych. Dzięki dobrej jakościowo farbie do malowania mebli nie będziesz musiał myśleć o czasochłonnym, gruntownym remoncie i wymianie sprzętów. Po co wymieniać, skoro można odnowić? Wystarczy zmiana koloru, tonacji czy odcienia, a poza tym – przemyślany dobór dodatków, by stworzyć kuchnię marzeń z meblami jak z okładki wnętrzarskiego magazynu.


Inne artykuły w tej kategorii

Luksfery: cena, montaż, aranżacje, zastosowanie we wnętrzach

Luksfery: cena, montaż, aranżacje, zastosowanie we wnętrzach

6 zmian w prawie budowlanym w 2020 roku, które ułatwią budowę domu

6 zmian w prawie budowlanym w 2020 roku, które ułatwią budowę domu

Jak przykleić lustro do ściany? Praktyczny poradnik

Jak przykleić lustro do ściany? Praktyczny poradnik

Sufit podwieszany w salonie – czy to dobry pomysł? Podpowiadamy

Sufit podwieszany w salonie – czy to dobry pomysł? Podpowiadamy

Trend: Nowoczesna architektura, czyli modne życie w stodole

Trend: Nowoczesna architektura, czyli modne życie w stodole

Jaki kolor elewacji domu wybrać?

Jaki kolor elewacji domu wybrać?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.