Co szukasz?
Zobacz także

Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – praktyczne porady

Nie zawsze warto wymieniać szafki kuchenne, czasem warto je... pomalować. Odnawianie mebli kuchennych to obecnie szalenie modny trend. Piękne fronty posiadają często ogromny potencjał, który można podkreślić odpowiednią farbą. Zanim podejmiemy decyzję o całkowitym pozbyciu się starego wystroju kuchni sięgnijmy po pędzel lub wałek. Może okazać się, że pomalowanie mebli na biało będzie strzałem w dziesiątkę!

odnawianie mebli kuchennych krok po kroku
Na remoncie kuchni możemy sporo zaoszczędzić, jeśli postanowimy odświeżyć same fronty.

Wymiana czy renowacja mebli kuchennych?

DIY jest jednym z najprężniej rozwijających się trendów. Odnawianie starych mebli kuchennych – szafy przesuwnej czy biurka, które najlepsze lata ma już za sobą – to pozytywna moda, odwołująca się do dobrych czasów, kiedy to majsterkowanie było w cenie, a poszczególne domowe sprzęty darzono szacunkiem. Lepiej bowiem poddać renowacji niż wyrzucać, odświeżyć zamiast wymieniać, prawda?

Najszybciej „zużywają się” meble kuchenne. Wysoka intensywność eksploatacji, narażenie na zatłuszczenia, plamy, oddziaływanie pary wodnej, wreszcie ryzyko uszkodzeń sprawiają, że już po kilku latach na frontach szuflad i szafek możemy zauważyć mniej i bardziej poważne rysy czy przetarcia. Z drugiej strony, tak nieznaczne mankamenty wcale nie muszą decydować o konieczności ich wymiany. Farba do mebli kuchennych to często o wiele lepszy (a na pewno tańszy!) sposób na zmianę. Wystarczy nałożyć parę warstw, wymienić uchwyty lub blaty, aby sporo się zmieniło w wystroju kuchni.

Jak pomalować meble kuchenne? Malowanie mebli krok po kroku

Malowanie szafek kuchennych to często o wiele lepsze rozwiązanie niż kupno nowego, niedrogiego zestawu pośledniej jakości – tym bardziej, jeśli zabudowa nadal jest funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.

Uniwersalna, ogólnie znana i znajdująca zastosowanie w wielu odmiennych dziedzinach zasada, którą możemy odnieść również do remontu mebli kuchennych, brzmi: najważniejsze są przygotowania. To, na ile dokładnie i precyzyjnie przygotujemy sprzęty do dalszych prac, zaważy na efekcie końcowym.

Krok 1. Przegląd i drobne naprawy mebli kuchennych

W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić przegląd mebli. Skontrolujmy stan korpusów, frontów, cokołów, półek, szafek i szuflad, sprawdźmy, na ile poważne są uszkodzenia, rysy i spękania. Możliwe, że uda się je uzupełnić specjalną masą (np. do ubytków w drewnie) lub zeszlifować za pomocą papieru ściernego. Przy okazji pomyślmy o regulacji i wyprofilowaniu (a w niektórych przypadkach również wymianie) okuć, zawiasów i prowadnic.

Krok 2. Przygotuj się do malowania mebli kuchennych

Oczywiście na diametralną metamorfozę kuchennej zabudowy pozwoli nam dopiero zmiana jej koloru. Aby osiągnąć spektakularny (a do tego trwały!) efekt, w pierwszej kolejności przygotujmy meble do malowania. W tym celu zdemontujmy uchwyty i gałki, co umożliwi nam dokładne przeprowadzenie prac. Demontaż drzwiczek szafek nie zawsze będzie konieczny. Możemy to zrobić dla ułatwienia prac renowacyjnych.

„Jak odnowić meble kuchenne z okleiny?”, „malowanie mebli kuchennych z płyty MDF”, „renowacja mebli drewnianych”– to hasła, które wpisujemy do wyszukiwarek, poszukując szczegółowych instrukcji i przydatnych wskazówek. Okazuje się, że odnawianie mebli kuchennych wykonanych i wykończonych za pomocą różnych materiałów przebiega w zasadzie bardzo podobnie. Podstawą jest tu zmatowienie powierzchni, czyli przetarcie jej papierem ściernym, a przy okazji zeszlifowanie wszelkich nierówności i spłycenie rysek. Dlaczego to takie istotne? Jeśli nie nadamy podłożu szorstkości, nowa powłoka malarska nie osiągnie wymaganej przyczepności. W rezultacie po pewnym czasie zacznie się odklejać i łuszczyć. W pierwszej kolejności matowimy meble gruboziarnistym papierem ściernym, następnie wygładzamy podłoże i pozbywamy się zadziorów za pomocą papieru drobnoziarnistego. Tak przeprowadzone zabiegi zapewnią farbie do malowania mebli znakomite przyleganie.

Co więcej, w ten sam sposób przygotowujemy do dalszych prac zarówno meble z okleiny, jak i drewniane. W przypadku oklein uprzednio sprawdźmy, w jakim są one stanie. Jeśli odstają i zaczynają się odklejać, zedrzyjmy je z frontów. Z powierzchni mebli drewnianych usuwamy zaś wszelkie odpryski farby i jej łuszczące się fragmenty – jeżeli zabudowa była wcześniej malowana.

Na koniec odkurzmy powstały podczas prac pył i kurz, a następnie myjemy meble mokrą ściereczką i z dodatkiem detergentu. Starajmy się usunąć zatłuszczenia, które mogłyby wpłynąć na przyleganie warstwy farby do mebli.

>> Znajdź potrzebne akcesoria i farby do malowania mebli
malowanie mebli kuchennych wałkiem krok po kroku
Podczas malowania mebli kuchennych warto zaopatrzyć się w różnej wielkości pędzle i wałki.

Krok 3. Malowanie mebli z okleiny, płyty lub drewna

Zabezpieczmy wszelkie powierzchnie, których nie zamierzamy poddawać renowacji, np. blat, a oprócz tego ściany i podłogi (wskazane jest przykrycie ich folią malarską oraz przyklejenie jej taśmą malarską).

Malowanie mebli z okleiny, płyty bądź drewnianych rozpoczynamy, kiedy tylko dokładnie wyschną. Przyda nam się do tego mały pędzelek, większy pędzel, wąski oraz szeroki wałek – wielkość narzędzi należy dostosować do specyfiki, projektu mebli, długość oraz rodzaj włosia zaś do farby. Informacji na temat tego, jaki wałek do malowania mebli zda egzamin, szukajmy w karcie technicznej produktu, bowiem każda farba może mieć różne wymagania. Zaleceniami producenta należy się kierować również, jeśli chodzi o warunki malowania, liczbę warstw czy odstęp czasowy pomiędzy jedną warstwą a drugą.

Malowanie kuchennych sprzętów zaczynamy od ich trudno dostępnych miejsc, zakamarków, rogów i detali. Przyda nam się do tego niewielki pędzel, dzięki któremu precyzyjnie pokryjemy farbą zagłębienia czy frezowania. Następnie przechodzimy do malowania większych powierzchni – używamy do tego większego pędzla lub wałka. Malujmy fragment po fragmencie, operując najpierw pędzelkiem, potem wałkiem i pokrywając w ten sposób farbą kolejne partie mebli.

Krok 4. Nadanie lekkości meblom kuchennym

Genialnym trikiem pozwalającym na wizualne odświeżenie wyglądu starych mebli kuchennych jest zdemontowanie przedniej listwy maskującej. Oprócz tego pomyślmy o wymianie nóżek (te, które zakrywa listwa maskująca, zazwyczaj nie prezentują się zbyt designersko). Te proste dwa zabiegi pozwolą na optyczne przesunięcie punktu ciężkości: podłoga staje się lepiej widoczna, a zabudowa wydaje się lżejsza, smuklejsza, mniej masywna.

Krok 5. Nie zapominajmy o detalach!

Szczegóły, drobnostki, drobne elementy mogą wprowadzić znaczącą, wręcz diametralną zmianę w wyglądzie mebli kuchennych. Planując kompleksową renowację zabudowy, nie zapominajmy także o wymianie gałek i uchwytów. Dzięki temu znacznie łatwiej osiągniemy dany styl wnętrza. Uchwyty rustykalne i nowoczesne, industrialne i klasyczne są dostępne w każdym markecie budowlanym i w sklepach internetowych.

>> Dobierz gałki i uchwyty do mebli kuchennych <<

Poszukiwana najlepsza farba do malowania mebli

Oczywiście nasza misja ma szanse powodzenia, jeśli postawimy na dobry jakościowo produkt. Wiele osób rozpoczynających przygodę z samodzielną renowacją mebli – kuchennych oraz w innych pomieszczeniach – ma wątpliwości odnośnie do rodzaju zastosowanego wyrobu. Czy konieczna jest farba do mebli z okleiny, czy może standardowa farba do mebli drewnianych?

Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Kluczowe są zalecenia producenta i karta techniczna produktu, w której opisane zostały obszary zastosowania. Zazwyczaj malowanie mebli kuchennych z płyty MDF, jak i pokrytych okleiną, a nawet drewnianych wymaga od nas zakupu jednego wyrobu. Są to głównie farby akrylowe, uniwersalne, charakteryzujące się odpornością na szereg czynników, w tym oddziaływanie promieniowania słonecznego czy też szorowania. Producenci często wypuszczają też na rynek specjalne farby do malowania mebli drewnianych, które pozwalają na osiągnięcie doskonałego efektu wizualnego przy jednoczesnym skutecznym zabezpieczeniu powierzchni.

Naszą uwagę mogą przykuć także tzw. farby renowacyjne (np. farba renowacyjna V33). To specjalna gama wyrobów do odnawiania mebli kuchennych oraz innych powierzchni (także płytek ceramicznych czy nawet sprzętów AGD – w zależności od rodzaju). Są łatwe w rozprowadzaniu i pozwalają na osiągnięcie trwałego, a przy tym bardzo atrakcyjnego wykończenia.

Jak odnowić meble kuchenne? Z głową! Najpierw oszacować spektrum zniszczeń i niezbędnych prac, następnie zaś wybrać najlepszy produkt do malowania. Dzięki dobrej jakościowo farbie do malowania mebli nie będziemy musieli myśleć o czasochłonnym, gruntownym remoncie i wymianie sprzętów. Po co wymieniać, skoro można odnowić? Wystarczy zmiana koloru, tonacji czy odcienia, a poza tym – przemyślany dobór dodatków, by stworzyć kuchnię marzeń z meblami jak z okładki wnętrzarskiego magazynu.

meble kuchenne przemalowane białą farbą przed i po
Przemalowanie mebli kuchennych to prosty sposób na całkowitą metamorfozę wnętrza.
>> Przeczytaj: Malowanie płytek krok po kroku

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Czy można użyć pokostu lnianego na farbę akrylową zamiast lakieru?
  • Dodano 2 lata temu