Poradnik domownika

Jak się pozbyć biedronki azjatyckiej?

Biedronki azjatyckie atakują polskie domy szczególnie jesienią. Szukając miejsca do przezimowania, wlatują do mieszkań, roztaczają nieprzyjemny zapach i są niebezpieczne dla upraw, domowych zwierząt, a także dla ludzi. Ich ugryzienia są szczególnie dotkliwe dla alergików. To dlatego co roku panie domu przekonują się, jak wygląda biedronka azjatycka i szukają informacji, jak chronić przed nimi domowe wnętrza. Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tych szkodnikach i jak wytępić biedronki azjatyckie z mieszkania.

jak się pozbyć biedronki azjatyckiej

Skąd się wzięła biedronka azjatycka?

Biedronki azjatyckie, które znane są też pod nazwą biedronek ninja, harlekinów lub arlekinów to najczęściej żółte lub pomarańczowe szkodniki z czarnymi kropkami. Zaliczane są one do inwazyjnego gatunku chrząszcza z rodziny biedronek. Te dziwne biedronki pochodzą z południowo-wschodniej Azji. W Europie i Ameryce pojawiły się dopiero w XIX wieku. Zostały one przewiezione w celu zwalczania mszyc w uprawach rolnych. Import biedronek azjatyckich wymknął się jednak spod kontroli i zaczęły one być groźne dla ekosystemu.

W Polsce problem z chińską biedronką występuje od 2006 roku. Po raz pierwszy pojawiła się ona w okolicach Poznania, a następnie rozprzestrzeniła w całym kraju. Azjatyckie biedronki siadają na oknach, wchodzą do mieszkań, niszczą uprawy. Ich ugryzienia mogą być też niebezpieczne dla ludzi, szczególnie osób z alergiami.

biedronka azjatycka
Źródło: Paul Reeves Photography / Shutterstock

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, jak wygląda biedronka azjatycka. Jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe, ponieważ czarna biedronka bardzo przypomina tę powszechnie znaną, polską. Różnice pomiędzy tymi owadami można zobaczyć dopiero przy wnikliwej analizie. Po czym poznać biedronkę azjatycką?

  • Przybiera ona kolory od żółtego, przez pomarańczowy i czerwony, aż do czarnego.
  • Może mieć maksymalnie 23 czarne kropki, niektóre owady nie posiadają ich jednak wcale.
  • Jej ciało jest wypukłe i owalne, a tuż za głową ma czarny wzór w kształcie litery M.
  • Występuje w miastach, a jesienią gromadzi się na nasłonecznionych częściach elewacji budynków czy oknach.
biedronki azjatyckie
Źródło: Jason Steel/Shutterstock

Gdzie zimuje biedronka azjatycka?

W Polsce występuje ok. 80 gatunków biedronek. Żywią się pluskwiakami równoskrzydłymi, np. mszycami czy miodówkami. W okresie jesienno-zimowym biedronki azjatyckie szukają jednak schronienia, w którym mogą przezimować. Najczęściej spędzają zimę pod ziemią, korą drzew, w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach. Zagnieżdżają się we framugach okien i futrynach drzwi. Z racji tego, że owady te są bardzo ekspansywne, to szybko zasiedlają domowe pomieszczenia.

Biedronki azjatyckie w domu

Biedronka w domu to nic przyjemnego. Stwarza ona zagrożenie dla kwiatów, ziół i przydomowych ogródków, a także ludzi. Azjatyckie biedronki roztaczają wokół siebie nieprzyjemny zapach, a w momencie zagrożenia wypuszczają żółtą substancję, która pozostaje na meblach, ścianach, podłogach, tkaninach i którą bardzo trudno jest usunąć.

Dla ludzi nieprzyjemne są ugryzienia biedronek azjatyckich. Objawiają się one zaczerwienieniem i swędzeniem ukąszonych miejsc, a także mogą powodować objawy alergii takie jak: nieżyt nosa, astmę, pokrzywkę, obrzęk naczyniowy. W skrajnych przypadkach biedronka azjatycka może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Jak zwalczać biedronki azjatyckie?

Zauważając w domu skupisko biedronek azjatyckich, warto się go jak najszybciej pozbyć. Jednak jak wytępić biedronki z mieszkania? Za najprostszy i najskuteczniejszy sposób uznaje się wciągnięcie ich odkurzaczem. Dokładne odkurzenie wszystkich miejsc, w których występuje chińska biedronka, pomoże pozbyć się tych owadów. Decydując się na tę metodę, należy jak najszybciej wynieść worek od odkurzacza poza dom, ponieważ insekty mogą się z niego uwolnić i ponownie rozprzestrzenić po pomieszczeniu. W walce z czarnymi biedronkami zalecane jest też uszczelnienie szpar i ram okiennych oraz elewacji.

jak się pozbyć biedronki azjatyckiej - odkurzacz

Profesjonalne sposoby na biedronki azjatyckie

Duże skupiska czarnej biedronki w mieszkaniu wymagają specjalistycznej pomocy. Tępiciele owadów do pozbycia się insektów używają silnych środków chemicznych. Z samodzielnym stosowaniem takich chemikaliów należy uważać, ponieważ mogą one zaszkodzić domownikom. Na własną rękę w domu można stosować natomiast uniwersalne środki owadobójcze o szerokim spektrum działania. Na zewnętrzne części budynków można wykorzystywać opryski na owady. Biedronka w domu może być zwalczana preparatami w sprayu oraz płytkami owadobójczymi. Profilaktycznie we wnętrzu można też stosować lampy owadobójcze.

Jak się chronić przed biedronką azjatycką domowymi sposobami?

Aby ochronić mieszkanie przed inwazją czarnych biedronek, najlepiej jest założyć na okna moskitiery. Zapobiegnie to wlatywaniu owadów do mieszkania. Dziwne biedronki nie lubią też określonych aromatów. Jaki zapach odstrasza biedronki azjatyckie? Przede wszystkim nie przepadają one za zapachami kwaśnych owoców np. cytryny. Odstraszającym zapachem jest też woń chryzantemy, kamfory i mentolu. Zastanawiając się co na biedronki w domu zastosować, warto sięgnąć także po olejek miętowy i pomarańczowy, którymi spryskuje się firanki i ramy okienne.

moskitiera przeciw biedronce azjatyckiej

Jesień to ulubiona pora roku czarnych biedronek. W tym okresie są one prawdziwą plagą – wchodzą oknami i drzwiami do domów, zagnieżdżają się w nich i namnażają w zastraszającym tempie. Biedronki azjatyckie nie są tak przyjazne, jak te rodzime. Jako gatunek inwazyjny stanowią zagrożenie dla upraw, zwierząt, innych odmian biedronek i ludzi. Dlatego też zauważając w swoim mieszkaniu nawet pojedyncze owady, trzeba szybko znaleźć sposób na pozbycie się ich z mieszkania.

Tu poznasz najlepsze sposoby na muszki owocówki >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów