Jak urządzić spiżarnię? Sprawdź pomysły na aranżację spiżarni w domu
Spiżarnia w domu – wiele osób chciałoby ją mieć. Ty również? Co Cię powstrzymuje? Brak czasu? Niewiedza? Niedostateczna ilość wolnej przestrzeni w „czterech kątach”? Wcale nie musisz szukać oddzielnego pomieszczenia, by wszystko zorganizować. Spiżarnia w kuchni czy piwnicy świetnie się sprawdza. Nie wierzysz? Podpowiemy Ci, jak urządzić spiżarnię nawet w niewielkim mieszkaniu.
Spiżarnia w domu – jakie warunki musi spełniać to pomieszczenie?
Nie musimy Cię chyba przekonywać, że przechowywanie przetworów i innych artykułów spożywczych w spiżarni to dobry pomysł. Ale jak zorganizować to pomieszczenie, by dobrze spełniło ono swoją funkcję? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas urządzania spiżarni.
- Położenie danego wnętrza
Spiżarnia powinna być zlokalizowana w północnej części domu lub mieszkania. Zwykle właśnie tam panuje najniższa temperatura powietrza.
- Wielkość i kształt pomieszczenia
Jak duża powinna być domowa spiżarnia? Wymiary pomieszczenia należy dostosować do indywidualnych potrzeb (2,5 m² stanowi minimum). Jeśli to możliwe, wybierz wnętrze na planie kwadratu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je urządzić i rozstawić poszczególne meble.
- Temperatura w spiżarni
Temperatura we wnętrzu przeznaczonym na spiżarnię powinna oscylować w granicach 10-15°C. Im chłodniej w pomieszczeniu, tym lepiej. Ciepło sprzyja bowiem rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i przyspiesza proces gnicia artykułów spożywczych.
Jak schłodzić spiżarnię? Można wykorzystać w tym celu specjalny agregat. Musisz się jednak liczyć z tym, że zakup tego typu urządzeń obciąży domowy budżet. I nie chodzi wyłącznie o koszt samego sprzętu, ale również wydatki związane z jego użytkowaniem. Pochłania on sporo prądu, co wiąże się ze znacznym podwyższeniem rachunków za energię elektryczną. Tańszym rozwiązaniem jest inwestycja we wkłady chłodzące (ich cena oscyluje w granicach 50 zł) i obłożenie nimi żywności.
- Wilgotność w spiżarni
Wilgotność w spiżarni powinna sięgać 60%. Zbyt suche powietrze będzie wyciągać wodę z warzyw i owoców przechowywanych w pomieszczeniu. Z kolei nadmiar wilgoci sprzyja namnażaniu szkodliwych bakterii.
- Wentylacja w spiżarni
Dobra cyrkulacja powietrza w spiżarni to podstawa. Dlatego nie zapomnij zamontować we wnętrzu sprawnych systemów wentylacyjnych.
- Zaciemnienie spiżarni
W spiżarni nie powinno być okna. Jeśli ten element występuje w pomieszczeniu, zasłoń go za pomocą siatki. W ten sposób ograniczysz ilość światła wpadającego do wnętrza.
- Przeznaczenie spiżarni
Zastanów się, co chcesz przechowywać w swojej spiżarni. Kawę? Przyprawy? Nabiał? Mięso? Przetwory? Alkohole? Dokładnie wszystko przemyśl. Każdy produkt wymaga bowiem nieco innej temperatury. Jedne artykuły możesz trzymać na półkach, inne muszą stać w lodówce.
Zobacz też: Jak przechowywać kawę? 5 sposobów na przechowywanie kawy
Spiżarnia w domu – gdzie ją urządzić?
Spiżarnia może być oddzielnym pomieszczeniem lub jedną ze stref w użytkowanym wnętrzu. Sprawdź, gdzie warto przechowywać artykuły spożywcze i wybierz opcję idealną dla siebie.
Spiżarnia w kuchni
Kuchnia ze spiżarnią to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Zresztą nie bez powodu. Takie połączenie ma wiele zalet. Nie trzeba nigdzie wychodzić podczas przyrządzania posiłku i wszystkie niezbędne produkty ma się zawsze pod ręką. Jak oddzielić przestrzeń gotowania od strefy przechowywania artykułów spożywczych? Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, możesz zamontować przesuwne drzwi do spiżarni w kuchni lub zainwestować w ażurową przesłonę.
A co zrobić w sytuacji, gdy „serce domu” jest wąskie i ciasne? Ukryta spiżarnia w kuchni liczącej kilka metrów kwadratowych? To możliwe! Mała przestrzeń nie musi być problemem. Podpowiemy Ci, co zrobić, by ją dobrze urządzić. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
Spiżarnia w oddzielnym pomieszczeniu
Nie chcesz się martwić o przechowywanie w kuchni domowych przetworów i innych produktów spożywczych? Spiżarnia w mieszkaniu może być odrębnym wnętrzem wydzielonym z kuchni, przedpokoju, sypialni albo innego pomieszczenia. Pamiętaj przy tym o wymienionych wcześniej zasadach dotyczących lokalizacji, temperatury, wilgotności itp.
Spiżarnia w piwnicy
Piwnica to świetne miejsce na przechowywanie produktów spożywczych. Doskonale spełnia wymienione wcześniej warunki. Jest chłodna i ciemna. Projekt spiżarni w podziemiach ma jednak pewną wadę – konieczność wchodzenia i schodzenia po schodach z wszystkimi produktami.
Spiżarnia w garażu
Spiżarnia w domu jednorodzinnym często zlokalizowana jest w garażu. Po przyjeździe ze sklepu można od razu wypakować wszystkie zakupione artykuły spożywcze. Nie trzeba wnosić siatek z produktami do kuchni, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. Z drugiej strony wychodzenie na zewnątrz podczas gotowania bywa dość problematyczne.
Jak urządzić spiżarnię w domu? Niezbędne wyposażenie
Spiżarnia musi być odpowiednio wyposażona. Inaczej nie spełni dobrze swojej funkcji. Sprawdź, w co warto zainwestować.
- Pojemniki na żywność
Pojemniki i puszki na żywność to podstawa wyposażenia każdej spiżarni. Fabryczne opakowania warto zamienić na szklane słoiki. Możesz w nich trzymać różnego rodzaju produkty – poczynając od artykułów sypkich, a na dżemach, konfiturach i kiszonkach kończąc. To bezpieczne i praktyczne rozwiązanie. Szkło nie wchodzi w reakcję z jedzeniem. Nie zmienia jego smaku i zapachu. Poza tym od razu widać, co w danym pojemniku się znajduje.
- Regały lub szafki
Możesz kupić gotowe modele lub stworzyć je na własną rękę. Pamiętaj, że na dolnych półkach panuje zazwyczaj niższa temperatura. Jeśli metraż Twojej spiżarni nie pozwala na postawienie we wnętrzu dużych, masywnych mebli, sięgnij po półki. Zamontuj je na różnych wysokościach. Ich szerokość powinna wynosić minimum 40 cm.
- Systemy cargo
Systemy cargo dobrze sprawdzą się w nowoczesnych spiżarniach w kuchni. Dzięki nim wyciąganie produktów z szafek stanie się dużo łatwiejsze. Od razu zyskasz dostęp do wszystkich artykułów. Nie trzeba będzie niczego przekładać, by sięgnąć po potrzebną w danym momencie rzecz.
- Sprzęt AGD
Jeśli warunki panujące w pomieszczeniu na to pozwalają, możesz uzupełnić aranżację spiżarni o sprzęt AGD (lodówki lub inny sprzęt chłodniczy).
Jak urządzić małą spiżarnię? Sprytne rozwiązania
Spiżarnia w małej kuchni spędza Ci sen z powiek? Niepotrzebnie. Zobacz, co zrobić, by funkcjonalnie zagospodarować tę przestrzeń. Przygotowaliśmy listę kilku przydatnych i prostych trików. Sprawdź, czy już je znasz.
- Kup meble na zamówienie
Kosztują więcej niż gotowe, sklepowe modele, ale uwierz: warto w nie zainwestować. Dzięki temu zyskasz wyposażenie skrojone na miarę Twoich potrzeb i pewność, że każdy centymetr małej spiżarni został optymalnie wykorzystany.
- Sięgnij po magię luster
Szukasz pomysłu na spiżarnię w kuchni, która przypomina wagon? Jest ciasna i wąska? Umieść regały na jednej ścianie, a na drugiej – lustra. Magia iluzji zrobi swoje i pomieszczenie od razu wyda się większe.
- Pomaluj ściany na jasne kolory
Biel optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Mała spiżarnia przestanie Cię przytłaczać. Podobny efekt uzyskasz, wykorzystując jasną szarość lub delikatne pastele.
- Umieść spiżarnię w szafie
Tak. To nie pomyłka. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, spiżarnia w szafie jest trafionym pomysłem. Nie mówimy tu jednak o pierwszym lepszym meblu, ale modelu wyposażonym w systemy cargo. Już chyba o nich słyszałeś, prawda?
Masz w małym palcu wszystkie sprytne sposoby na przechowywanie w kuchni domowych przetworów i innych artykułów spożywczych? Teraz wystarczy tylko wprowadzić te triki w życie. Jak to dokładnie zrobić? Podpowiedź poniżej.
Spiżarnia w domu – aranżacje, które Cię zainspirują
Wiesz, jak będzie wyglądała Twoja spiżarnia w kuchni? Galeria zdjęć zaprezentowana poniżej dostarczy Ci sporej dawki inspiracji. Podobno weny nigdy dość. Dlatego rzuć okiem na gotowe spiżarnie w kuchni.
Domowa spiżarnia urządzona? A może wszystko jest jeszcze na etapie dalekich planów? Pamiętaj, że marzenia są po to, żeby je realizować. Dlatego nie ociągaj się dłużej i zacznij działać. Wciel swój pomysł na spiżarnię w życie. Trzymamy kciuki.