Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak podkreślić klimat mieszkania w kamienicy?

Stare powojenne kamienice charakteryzuje niepowtarzalny urok. Wysoki sufit, podwójne okna, duże pokoje i wąskie korytarze dla jednych są wyzwaniem aranżacyjnym, a dla innych spełnieniem marzeń. Warto uwydatnić cechy tego typu mieszkań, a tym samym stworzyć niepowtarzalny wystrój.

Coraz częściej decydujemy się na zakup mieszkania w kamienicy zamiast na nowoczesnym osiedlu. Związane jest to z lokalizacją powojennych lub starszych budynków - w okolicach centrum miasta. Mieszkania w kamienicach są niestandardowe, dysponują najczęściej większymi powierzchniami i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Z tych powodów cieszą się one niesłabnącą popularnością. Jednak stare budownictwo ma również swoje mankamenty. Bardzo często odremontowanie mieszkania w kamienicy wiąże się ze sporym nakładem finansowym lub ścisłą współpracą z konserwatorem zabytków. Mimo tych niedogodności, warto zdecydować się na zakup, kamienica daje możliwość niesztampowej aranżacji, która wyróżni nasze mieszkanie na tle innych.

Tapeta 10x0,53 m – Vavex

Tapeta 10x0,53 m – Vavex

154 zł
Tapeta 426x254 cm – Vavex

Tapeta 426x254 cm – Vavex

549 zł
Tapeta 10x0,53 m – Vavex

Tapeta 10x0,53 m – Vavex

154 zł
Tapeta 426x254 cm – Vavex

Tapeta 426x254 cm – Vavex

549 zł

Niepraktyczne staje się praktyczne

Mogłoby się wydawać, że kamienica przez swoją nieustawność, dużą rozbieżność pomiędzy wielkością pokoi lub pomieszczenia przejściowe stanowi nie lada wyzwanie dla dekoratorów. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. W aranżacji najważniejszy jest pomysł, a tych nie brakuje. Pierwszą rzeczą, o której myślimy po usłyszeniu hasła „kamienica”, jest wysoki sufit. Z jednej strony optycznie powiększa to pomieszczenie, z drugiej może sprawić kłopot. Meble, które nie są wykonywane na wymiar, nie należą do najwyższych – mając sufit sięgający nawet 3,5 m, każdy niższy mebel sprawi, że możemy utracić harmonię, a każda szafa będzie nieregularnie odcinała się na tle pustej ściany. Dlatego warto wykorzystać wysokość mieszkania i zdecydować się na ciekawe zaaranżowanie nawet najwyższych elementów w naszym lokum.

KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY ZŁOTY DOMINNI W6

KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY ZŁOTY DOMINNI W6

1699 zł
NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNA ROMINA W6

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA CZARNA ROMINA W6

799 zł
KLASYCZNA LAMPA WISZĄCA CHROMOWANA LIBERO W8

KLASYCZNA LAMPA WISZĄCA CHROMOWANA LIBERO W8

1499 zł
KLASYCZNA LAMPA WISZĄCA MOSIĘŻNA LIBERO W12

KLASYCZNA LAMPA WISZĄCA MOSIĘŻNA LIBERO W12

2199 zł

W fotografii stosowana jest zasada trójpodziału, która pozwala zaakcentować mocne elementy każdego zdjęcia. Tę regułę możemy wykorzystać podczas urządzania wysokiego mieszkania. Trzy poziomy wykończenia sprawią, że pomieszczenia nie będą ani przytłaczały swoją wielkością, ani nie pozostaną chaotycznie wypełnione. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie w miejscu borty wąskiej półki okalającej pomieszczenie. Można na niej postawić książki lub zdecydować się na udekorowanie oryginalnymi ozdobnikami, na przykład słoikami z piaskiem lub kwiatami najlepiej niewymagającymi częstego podlewania oraz dostępu do słońca. Jednak wysoki sufit to też swoboda w wyborze niesztampowych materiałów zdobniczych boazeria, która optycznie zmniejsza pomieszczenie, nie będzie już przeszkodą, a wielkoformatowa fototapeta wprowadzi imponujący efekt wizualny. Mieszkańcy kamienic często decydują się na stworzenie antresoli, o ile pozwala na nią wysokość pomieszczenia. Kilkumetrowy sufit to nie jedyna przeszkoda, z jaką borykają się właściciele mieszkań w kamienicach. Bardzo często znaczną powierzchnię pomieszczeń zajmują… piece kaflowe. Warto wykorzystać to jako atut. Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na wyburzenie go, możemy sprawić, że stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym. Można go odrestaurować, odmalować, ozdobić fotografiami, a nawet jeśli nie jest używany powiesić na nim telewizor.

Wnętrza godne uwagi

Urządzając mieszkanie w kamienicy, nie musimy stawiać na elementy retro czy vintage. Idealnym rozwiązaniem dla takich wnętrz jest przełamanie ich w nowoczesnym stylu. Mieszkania charakteryzujące się dużym metrażem będą się dobrze prezentowały zarówno w jasnych barwach, jak i w ciemnych. Decydując się na biel czy beż, otrzymamy efekt przestrzennego i wielowymiarowego wnętrza, jednak warto pamiętać o wprowadzeniu przykuwających wzrok akcentów. Dobrym pomysłem będzie przełamanie jasnych odcieni wyrazistymi tonami, na przykład czarną lub czerwoną sofą, purpurowymi zasłonami czy czarno-białą fototapetą.

Efekt wizualny mieszkań w kamienicy opiera się na uwydatnianiu jego zalet. Bardzo często charakteryzują się one dużą ilością wysokich, podwójnych okien. Idealnym rozwiązaniem będzie udekorowanie ich ciężkimi zasłonami, zamiast popularnych rolet. Dzięki temu rozwiązaniu zachowamy oryginalny i nostalgiczny klimat starego budownictwa. Okna w kamienicach to bardzo wdzięczny temat, a wiedzą o tym posiadacze wykuszy, czyli wystających z lica elewacji fragmentów budynku, poszerzający przyległe wnętrze. Są one najczęściej półokrągłe lub prostokątne. Jest to elegancki i oryginalny element dekoracyjny wnętrza, który warto dodatkowo podkreślić. Wykusz, w zależności od wielkości, może stać się mini jadalnią, w której postawimy niewielki stół z krzesłami. Jeśli do zagospodarowania mamy mniej miejsca, warto wstawić w tę wnękę wygodny fotel czy biurko.

Szerokie spektrum możliwości

To, co wyróżnia mieszkania w kamienicach, to pokoje przechodnie lub często nieproporcjonalne w stosunku do siebie metraże pomieszczeń. Jednak taka pozorna dysfunkcja mieszkaniowa jest ogromną zaletą. Jeśli marzy nam się mieszkanie w pałacu, kamienica pozwoli nam częściowo spełnić tę fantazję – na przykład dzięki pokojowi przechodniemu, połączonemu dwuskrzydłowymi drzwiami z kolejnym pomieszczeniem. Najlepiej w ten sposób zaaranżować salon z niezwykłym przejściem do sypialni. W przypadku, gdy wielkość docelowego pomieszczenia nie jest wystarczająca na to, by stworzyć w nim sypialnię, warto zastanowić się nad zagospodarowaniem go jako biblioteczki lub gabinetu. Niejednokrotnie mieszkania w kamienicach wyróżnia duży metraż, ponieważ w starym budownictwie często decydowano się na łączenie dwóch mieszkań w jedno, dlatego ich powierzchnie mogą sięgać ponad 100m², co daje duże pole dla możliwości dekoratorskich.

Kamienice posiadają specyficzny klimat, który uzależniony jest od wielu czynników. Składa się na niego lokalizacja, niestandardowe rozwiązania architektoniczne oraz odczuwalny duch czasu.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności