Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Przychodząc do domu po ciężkim dniu pracy zazwyczaj marzymy, aby wziąć relaksującą kąpiel i przy subtelnych dźwiękach muzyki zapomnieć o całodziennym zgiełku. Niestety, nagle może się okazać, że za ścianą zawzięcie wyje pies sąsiadów, a w mieszkaniu nad nami ktoś prowadzi ożywioną rozmowę telefoniczną. I jak tu się odprężyć?!

Nerwowość spowodowana uciążliwymi dźwiękami dochodzącymi zza ścian to nie żadna fanaberia! Niekończący się tumult może fatalnie oddziaływać na nasz nastrój i powodować permanentne rozdrażnienie. Dla spokoju duszy i w trosce mir domowy, warto podjąć z nim walkę. Jak chronić swoje blokowe cztery kąty przed niechcianymi hałasami i przeobrazić je w błogą oazę spokoju? O tym opowiemy w poniższych akapitach.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Domowy sposób - kojące tkaniny

Być może nie jest to metoda, która pozwoli na całkowite odizolowanie się od dźwięków dochodzących z zewnątrz, jednak z pewnością pozytywnie wpłynie na akustykę wnętrza. Im bowiem więcej miękkich, mięsistych tkanin w pomieszczeniu, tym staje się ono bardziej wyciszone. Długie, pluszowe zasłony, puszysty dywan i morze poduszek sprawią, że w mieszkaniu zrobi się nie tylko przytulniej, ale i ciszej. Oczywiście jest to rozwiązanie dla osób, które preferują nastrojowe, stylizowane przestrzenie. Zwolenników nieco bardziej surowego designu zachęcamy do przeczytania kolejnych akapitów.

Cisza w wersji 3D

Ostatnio stylistów wnętrz zachwyciły trójwymiarowe panele ścienne. Tego rodzaju rozwiązanie jest nie tylko szalenie dekoracyjne, ale również posiada właściwości absorbowania fal dźwiękowych, a co za tym idzie tłumienia drgań powietrza. Produkty te są wykonane z naturalnych komponentów, których głównym składnikiem zazwyczaj jest gips, włókna kokosowo-palmowe lub wysokojakościowy korek. Jedne z najbardziej ekstrawaganckich wariantów wykonuje się z efektownie barwionego filcu. Panele 3D mają rozmaite wzory i kolory, dlatego z łatwością można dopasować je do konkretnego stylu aranżacji. Świetnie, kiedy zdobią całą ścianę, ale mogą wejść w rolę np. okazałego zagłówka łóżka.

Zobacz modne wzory paneli 3D >

Skuteczne ekrany akustyczne

Najbardziej radykalnym, ale niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie na ścianach tzw. ekranów akustycznych. Do ich zaprojektowania potrzebne są stalowe profile, płyty gipsowe, dźwiękoszczelna folia oraz specjalna wełna mineralna do izolacji akustycznej. Folię należy starannie przykleić do ściany i kolejno zamontować usztywniający ruszt wykonany z profili. Pomiędzy płytą gipsową, a tak przygotowaną ścianą musi się znaleźć wełna mineralna o grubości około 7 cm. Metoda ta znakomicie wycisza wnętrze, jednak jej znaczącą wadą jest zmniejszenie się metrażu pomieszczenia. Jeżeli jednak znajdzie się miejsce, ekran akustyczny warto dodatkowo zabudować np. ceglanymi płytkami.

Poznaj ceglane płytki, które dodadzą charakteru Twojej aranżacji >

Kameralnie ponad głową

Niegdyś niemałą furorę wywoływały sufitowe kasetony, dziś styropianową modę mamy już za sobą. Designerzy mają na wyciszenie sklepienia nowocześniejsze sposoby – jednym z najbardziej popularnych jest sufit podwieszany. Aby stłumić dźwięki dochodzące z mieszkania wyżej, należy skonstruować pod sufitem stelaż ze stalowych profili i przymocować do niego wielkoformatowe perforowane płyty akustyczne. Ich uzupełnienie może stanowić np. wełna mineralna w postaci mat. Inną metodą jest przytwierdzenie do stelaża niewielkich modułów sufitowych. Mogą być one wykonane z karton-gipsu lub prasowanej wełny, laminowanej włóknem szklanym i pokrytej farbą akrylową. Ich ogromną zaletą jest bogate wzornictwo. Można wybierać do woli wśród rozmaitych kolorów i deseni.

Matowy dekor czy drewniana klasyka?

Wielu producentów paneli ściennych postanowiło wyjść klientom naprzeciw i wzbogaciło swoją ofertę o specjalne maty akustyczne. Produkty te można kłaść pod parkietami, panelami, wykładzinami czy kaflami. Ciekawym wariantem są zwłaszcza dekoracyjne maty ścienne, które podobnie jak panele 3D mogą stać się kluczową ozdobą salonu czy sypialni. Większość z nich obita jest szykownymi tkaninami lub PCV będącym imitacją skóry. Niestety, ceny mat akustycznych są dość wysokie. Osoby, które chcą dodać mieszkaniu kameralnych nut niższym sumptem, mogą pokusić się o drewnianą boazerię lub... obszerny regał z książkami! Takie zabiegi z pewnością nie wytłumią profesjonalnie wnętrza, ale sprawią, że będzie nieco ciszej.

Niemiecki pisarz Wilhelm Raabe napisał kiedyś, że "największe cuda powstają w największej ciszy". Rzeczywiście, niczym niezmącona cisza sprzyja kreatywności i narodzinom inspirujących pomysłów, jednak dla większości ludzi stanowi przede wszystkim błogi azyl. Warto zatem dbać o intymność w swoim domu, aby zawsze był niczym spokojna, przyjazna przystań.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Mieszkanie w bloku
Zobacz więcej artykułów w kategorii Mieszkanie w bloku
Komentarze
A co z sąsiadami pod nami ?
  • Dodano 3 lata temu
@Karolina Tyszkiewicz Witaj w klubie :(
  • Dodano 3 lata temu
właśnie czegoś takiego szukałam
  • Dodano 3 lata temu
Super pomysły 😉
  • Dodano 3 lata temu
Trówymiarowe panele wyglądają pięknie! Ja na razie wyciszałam podłogę i jestem bardzo zadowolona. Wyciszyłam podkładem Pianomat www.pianomat.pl/produkty/pianocarpet/ Podkład dociepla podłogę i daje uczucie miękkości. Świetnie się sprawdza.
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów