Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić balkon? Porady i inspiracje

Balkon może być wspaniałym miejscem odpoczynku, spędzania wolnego czasu czy przyjmowania znajomych, trzeba go tylko odpowiednio zaaranżować. Nawet najmniejszy można urządzić w taki sposób, by był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny.

Niezbędne są oczywiście rośliny, a także meble, zwłaszcza te do siedzenia. Często również stosuje się oświetlenie, które nie tyle nawet jest potrzebne, co pełni rolę dekoracji i nadaje wspaniały klimat. Na początek jednak trzeba zacząć od posadzki, gdyż decyduje ona nie tylko o estetyce balkonu, ale również o komforcie użytkowania go.

Jaka posadzka?

Warto pamiętać o ważnej zasadzie mówiącej, że posadzka znajdująca się na balkonie powinna współgrać z tą znajdującą się w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon. Jeśli więc w domu są panele czy podłoga drewniana, nic nie stoi na przeszkodzie, by również balkon wyłożyć drewnem czy jego imitacją. Drewniane klepki czy podłoga z desek mogą być wykonane na dowolnej powierzchni - betonie, kafelkach czy płytach. Trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, bądź trzeba wybrać odporniejsze, egzotyczne gatunki.

Deska tarasowa kompozytowa Blooma 22 x 127 x 2400 mm brązowa

Deska tarasowa kompozytowa Blooma 22 x 127 x 2400 mm brązowa

70 zł

Popularniejszym wyjściem są płytki - ceramiczne, terakotowe, gresowe, betonowe czy kamienne. Trzeba jednak wybierać te odporne na mróz, wilgoć i inne czynniki zewnętrzne, a więc przeznaczone typowo na zewnątrz. Muszą być również odporne na ścieranie oraz - oczywiście - antypoślizgowe. Najbardziej oszczędnym pomysłem jest podłoga betonowa pomalowana specjalną farbą, nie jest to jednak rozwiązanie wysoce estetyczne i zwykle stosuje się je tylko tymczasowo.

Gres polerowany Colours

Gres polerowany Colours

70 zł
Lampion Blooma Paros 21

Lampion Blooma Paros 21

15 zł

Meble balkonowe

Kiedy już posadzka jest wykonana, trzeba zatroszczyć się o miejsca do siedzenia. Można kupić specjalne zestawy mebli ogrodowych czy balkonowych, ale dobrym wyjściem może być również wykorzystanie nieużywanych elementów z domu. Warto je odnowić, malując czy oklejając, przy okazji nadając im pożądany styl, na przykład etno.

Zresztą wybór mebli, o ile tylko najważniejszym kryterium nie jest ograniczona przestrzeń, powinien być dostosowany do charakteru balkonu,, można bowiem urządzić balkon na przykład nowoczesny, romantyczny czy w stylu śródziemnomorskim. Wówczas łączy się w przemyślaną kompozycję nie tylko meble, ale też wszelkie dekoracje, a nawet rośliny. Te zaś warto umieszczać nie tylko na ziemi, ale też wieszać je w doniczkach na balustradzie. Można wybierać spośród typowo balkonowych roślin, jak pelargonie, lobelie, werbeny czy surfinie, zaś w wersji bardziej egzotycznej warto postawić np. na bungeville, sundaville, datury i palmy.

Jeśli chodzi o oświetlanie balkonu, to szczególnie klimatyczne są lampiony i latarenki. Można używać przenośnych akcesoriów bądź zafundować sobie montowane na balustradzie. Dostępne są bardzo różne formy i kształty, a nawet kolory.

GLOBO IN-Lampa stojąca Ø30cm

GLOBO IN-Lampa stojąca Ø30cm

349 zł

Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności