Loggia – jak urządzić balkon typu loggia?

Termin “loggia” budzi skojarzenie z architekturą renesansowych pałaców i willi. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w ten sam sposób nazywamy dzisiaj balkony wnękowe, które zdobią fasady bloków, domów i nowoczesnych apartamentowców.

Co to jest loggia i czym różni się od zwykłego balkonu? Jak urządzić loggię, żeby w pełni wykorzystać jej atuty? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Historia balkonów typu loggia

Loggie renesansowe

W architekturze renesansu i manieryzmu mianem loggii określano pomieszczenie usytuowane wzdłuż elewacji, zwieńczone ciągiem arkad lub kolumnadą. Zadaszona galeria miała chronić przed deszczem i palącym słońcem, zapewniając tym samym wygodne miejsce do odpoczynku i podziwiania widoków. Najpiękniejsze loggie spotkać można we Włoszech, zwłaszcza na terenie Rzymu czy Wenecji, ale ciekawych przykładów nie brakuje również w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje trójkondygnacyjna loggia, która zdobi ratusz w Poznaniu, i niewielka loggia widokowa na zamku w Pieskowej Skale.

Balkony loggie w blokach z PRL-u

Loggie powróciły do łask w XX wieku, gdy świat zalała fala modernizmu. Największą karierę zrobiły w Polsce, Rosji oraz innych krajach bloku wschodniego. Chociaż konstrukcja loggii uległa uproszczeniu, ich funkcja pozostała niezmieniona. Balkony w formie wnęki miały oferować przestrzeń do wypoczynku, doświetlić mieszkania, a przede wszystkim urozmaicić nudną bryłę bloków z tzw. wielkiej płyty.

W praktyce loggie znalazły zupełnie inne zastosowanie. Ponieważ konstrukcja wnęki pozwalała na łatwą zabudowę, właściciele mieszkań chętnie przekształcali swoje balkony w dodatkowe pomieszczenia. Większość z nich pełniła rolę graciarni, zastępując po trochu piwnicę, strych, spiżarnię i pawlacz. Do zabudowy loggii używano materiałów, które akurat znalazły się pod ręką (starą dyktę, blachę falistą czy zdemontowane okna), nie bacząc na estetykę i jakość stosowanych rozwiązań.

Loggia w wydaniu nowoczesnym

Od czasów PRL-u zmieniło się sporo. Do zabudowy balkonów typu loggia wykorzystuje się trwałe i estetyczne panele szklane, które nie psują wyglądu elewacji. Największym powodzeniem cieszą się systemy przesuwne, które pozwalają zamknąć lub otworzyć loggię w zależności od potrzeb.

Meble ogrodowe i balkonowe – cała oferta sklepów i producentów

Jaka jest różnica między balkonem a loggią?

Balkon to element konstrukcyjny, który wystaje poza obrys budynku. Loggia przyjmuje postać wnęki i stanowi integralną część zabudowy. Jest zadaszona i zamknięta ścianami z conajmniej trzech stron. Front loggii może być otwarty na zewnątrz, podobnie jak w renesansowych pałacach, lub zabudowany za pomocą szklanych paneli.

Loggia zabudowana vs. loggia otwarta

Zamknięta loggia jest wyjątkowo funkcjonalna. Dzięki dobrze wykonanej zabudowie domownicy zyskują dodatkowe pomieszczenie, z którego mogą korzystać bez względu na porę dnia czy stan pogody. Szklane panele pozwalają cieszyć oczy panoramą miasta i okoliczną zielenią, a równocześnie chronią przed deszczem, hałasem, smogiem i pyłem. W przypadku mieszkań zlokalizowanych na parterze lub pierwszym piętrze, stanowią dodatkową przeszkodę dla złodziei. Przeszklona loggia ma również tę zaletę, że ogranicza straty ciepła w mieszkaniu.

Niestety wykonanie estetycznej i trwałej zabudowy to sporo inwestycja (zwłaszcza gdy w grę wchodzi nowoczesny system bezramowy). Niektórych może również zniechęcić fakt, że szklane panele stanowią dodatkową powierzchnię do mycia.

Loggia z otwartą ścianą frontową pełni taką samą funkcję jak taras czy balkon. W ciepłe dni służy do wypoczynku, jesienią i zimą zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów (uprzednio zabezpieczonych folią lub pokrowcem).

Ponieważ pogoda w Polsce bywa kapryśna, aranżacja otwartej loggii musi być dobrze przemyślana i dostosowana do panujących warunków. Dobierając meble i dodatki, trzeba wziąć pod uwagę, że – mimo zadaszonej konstrukcji balkonu – zgromadzonym przedmiotom zagrażają silne wichury, wilgoć i zacinający deszcz.

Jak zabudować balkon? Poradnik

Aranżacja balkonu loggia

Balkon loggia jako dodatkowe pomieszczenie

Zabudowana loggia może być traktowana jako przedłużenie części mieszkalnej. Z powodzeniem urządzisz w tym miejscu kącik jadalniany, pokój zabaw dla dzieci, ogród zimowy, przestrzeń do pracy lub wypoczynku. Aby zachować spójny charakter wystroju, zaaranżuj loggie w podobnym stylu i z taką samą dbałością jak sąsiednie wnętrze. Nie musisz rezygnować z dekoracyjnych dodatków w obawie, że poduszki i koce ulegną zawilgoceniu, drewno zbutwieje, a ceramiczne osłonki rozbiją się, przewrócone przez wiatr. Profesjonalna zabudowa zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Pamiętaj jednak, że loggia nie jest ogrzewana, więc jesienią i zimą w pomieszczeniu zapanuje nieprzyjemny chłód.

Balkony loggie w blokach mogą przypominać wąski korytarz. Urządzając tego typu przestrzeń, trzeba wykazać się dużą pomysłowością. Jeśli chcesz stworzyć wielofunkcyjne miejsce do pracy, spotkań i odpoczynku, umieść w kącie miękkie siedzisko z palet i materaca, a ścianę z tyłu ozdób tapicerowanym zagłówkiem. Na linii elewacji zamontuj długi, wąski blat, który pomieści laptopa, kubek z kawą i resztę niezbędnych akcesoriów, a pod spodem ustaw lekkie, składane krzesła. Zadbaj również o nastrojowe oświetlenie i dekoracje w postaci roślin, ozdobnych poduszek czy grafik.

Balkon loggia bez zabudowy

W otwartej loggii powinny zagościć meble przeznaczone do użytku zewnętrznego: z odpowiednio zabezpieczonego drewna, malowanej proszkowo stali lub aluminium. Praktycznym rozwiązaniem będą lekkie i poręczne meble składane, które można bez problemu przenosić, a w razie potrzeby zabrać do środka.

Nawet jeśli loggia jest niewielka, warto wygospodarować miejsce na stolik i co najmniej dwa krzesła. Doskonale sprawdzą się stoliki z okrągłym lub kwadratowym blatem, modele montowane do balustrady albo z funkcją przechowywania.

W ostatnim czasie zapanowała moda na balkony i loggie boho, które toną w miękkich tkaninach. Urządzona w ten sposób przestrzeń wygląda spektakularnie, ale bardzo często okazuje się niepraktyczna. Zwykłe poduszki, pledy i dywaniki są narażone na zabrudzenia i działanie wilgoci, dlatego wieczorem należy zabrać je do mieszkania lub schować w zamkniętej skrzyni albo szafce. Jeśli chcesz przemycić trend boho do otwartej loggii, sięgnij po akcesoria wykonane z trwałych, wodoodpornych tkanin, które można łatwo wyczyścić.

Urządzając loggię, nie zapomnij o wolnej powierzchni na ścianach. Aby nadać wnęce przytulnego charakteru, zamontuj po bokach ażurowe panele z drewna. W łatwy sposób odmienisz wygląd balkonu i zyskasz dodatkowe miejsce do zawieszenia doniczek czy niewielkiej suszarki.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów