Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zabudować balkon? Zabudowa balkonu – wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Zabudowa balkonu umożliwi zachowanie prywatności, osłoni przed wiatrem, słońcem lub deszczem, a odpowiednio dobrana będzie również piękną dekoracją tej przestrzeni. Jak i czym zabudować balkon, by osiągnąć oczekiwany efekt? Zobacz, na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę. Dziś podpowiemy również, jak zrobić zabudowę balkonu samodzielnie i niewielkim kosztem.

zabudowa balkonu cena
Fot. SP INTERIOR by Sylwia Palczewska

Zabudowa balkonu – jakie ma zalety?

Ogromną zaletą zabudowy balkonu jest to, że pozwala ona na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, którą możesz użytkować w różny, uzależniony od potrzeb sposób. Jakie masz możliwości?

  • Oranżeria. Osłonięty balkon może zamienić się w zachwycającą, zimową oranżerię wypełnioną roślinami doniczkowymi i egzotycznymi kwiatami. Warunki panujące we wnętrzach mieszkań w sezonie zimowym (suche, ciepłe powietrze) nie sprzyjają rozwojowi niektórych gatunków roślin – oranżeria na balkonie może okazać się doskonałym rozwiązaniem.
  • Strefa wypoczynkowa. Zabudowany balkon może stać się również dodatkową strefą wypoczynkową z wygodnymi meblami ogrodowymi, która stanie się oczywistym przedłużeniem salonu. Staraj się utrzymać tu taki sam styl, co we wnętrzu, wybieraj podobne meble i dodatki, a uzyskasz konsekwentną, elegancką aranżację.
  • Miejsce do przechowywania. Osłonięty balkon może pełnić również funkcję składziku i miejsca do przechowywania sezonowych sprzętów, np. rowerów i rolek. Uważaj jednak, by nie zamienić tej przestrzeni w składowisko rupieci.

Powiększenie metrażu mieszkania to tylko jeden z plusów takiego rozwiązania. Zabudowany balkon docenią m.in. rodzice małych dzieci – otwarty balkon ze szczebelkową balustradą nie jest do końca bezpieczny dla maluchów. Warto również zwrócić uwagę na to, że zabudowa, szczególnie na niższych kondygnacjach, stanowi skuteczną ochronę przed kradzieżą. Do tego dochodzi ochrona wnętrza przed hałasami, a także wiatrem i zimnem – możemy więc oszczędzić na ogrzewaniu.

Przeczytaj też: Wykończenie balkonu – 7 najczęściej popełnianych błędów. Jak ich uniknąć?

Osłona ogrodzeniowa z regulowanych listw, wys.123 cm 50 szt. brązowa, do ogrodzeń panelowych

Osłona ogrodzeniowa z regulowanych listw, wys.123 cm 50 szt. brązowa, do ogrodzeń panelowych

285 zł
Osłona ogrodzeniowa z regulowanych listw, wys.173 cm 50 szt. brązowa, do ogrodzeń panelowych

Osłona ogrodzeniowa z regulowanych listw, wys.173 cm 50 szt. brązowa, do ogrodzeń panelowych

426 zł
Osłona ogrodzeniowa z regulowanych listw, wys.153 cm 50 szt. brązowa, do ogrodzeń panelowych

Osłona ogrodzeniowa z regulowanych listw, wys.153 cm 50 szt. brązowa, do ogrodzeń panelowych

350 zł

Zabudowa balkonu w bloku – czy wymaga pozwolenia?

Wykonanie zabudowy balkonu w bloku spółdzielczym czy wspólnotowym często wymaga uzyskania zgody od zarządcy obiektu – taka zabudowa to w końcu ingerencja w rysunek elewacji bloku i wygląd budynku. Kiedy zdobędziesz taką zgodę, powinieneś dodatkowo zgłosić zamiar wykonania prac w odpowiedniej jednostce urzędu gminy lub miasta. Wykonanie zabudowy balkonu nie wymaga uzyskania pozwolenia – wystarczy samo zgłoszenie.

Czym zabudować balkon? Rodzaje zabudowy

Szklana zabudowa balkonu

Ładny balkon w bloku w szkle? Za przeszkleniem balkonu przemawia wiele argumentów: balkon wydaje się „wychodzić” w przestrzeń, mamy więc wrażenie przestronności. Poza tym oszklony balkon doświetla wnętrze i pozwala na przenikanie promieni słonecznych.

Wystarczy wybrać szkło o odpowiednich parametrach (np. ze współczynnikiem promieniowania słonecznego g na poziomie ok. 50%), a mimo ekspozycji na słońce wnętrze balkonu nie będzie się zbytnio nagrzewać. Zwróć również uwagę na wytrzymałość szkła (najlepiej sprawdzi się tu szkło hartowane) i stopień zabezpieczenia całej konstrukcji przed hałasem oraz przenikaniem ciepła i zimna.

Szklane tafle lub zabudowy balkonu przesuwne są najczęściej wyposażone w trwałe (anodowane lub hartowane) profile aluminiowe do zabudowy balkonów, dzięki czemu konstrukcja nabiera eleganckiego, ponadczasowego wyglądu.

Drewniana zabudowa balkonu

Drewniana zabudowa balkonu w bloku czy w domu to klasyczne, eleganckie rozwiązanie, raczej dla miłośników tradycji niż dla fanów nowoczesnych czy wręcz futurystycznych projektów.

Pamiętaj jednak, że w odróżnieniu od innych materiałów drewno wymaga pielęgnacji i okresowej impregnacji. Po paru sezonach trzeba oczyścić zabudowę oraz zeszlifować wszelkie rysy i mniejsze uszkodzenia, a następnie przeprowadzić impregnowanie, dzięki któremu zabezpieczysz powierzchnię przed działaniem niszczących czynników zewnętrznych.

Zabudowa balkonu z pleksi

Jeśli chcesz postawić na przezroczystą zabudowę, która wpuści na balkon i do mieszkania maksymalną ilość światła, możesz wykorzystać płyty do zabudowy balkonu z pleksi. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które jest znacznie tańsze niż wstawienie tafli szklanych, a pozwoli osiągnąć podobny efekt.

Zabudowa balkonu – bezramowa czy ramowa?

Wybór materiału na zabudowę balkonu to tylko jedna z decyzji, jakie musisz podjąć. Zastanów się, czy lepszy będzie system bezramowy, czy może ramowy?

Ramowa zabudowa balkonu

Rozwiązania ramowe charakteryzują się widocznym rysunkiem profili. Każda szyba jest tu usztywniona profilem aluminiowym, drewnianym lub wykonanym z innego materiału i przesuwana po torze prowadnicy w prawo lub lewo.

Bezramowa zabudowa balkonu

W systemie bezramowym nie ma ram pionowych i uwydatnionych elementów konstrukcyjnych. W związku z tym zabudowa balkonu wygląda, jakby była w całości wykonana ze szkła – jest dyskretna i subtelnie współgra z rysunkiem budynku. Konstrukcja bezramowa oznacza znacznie większe możliwości aranżacyjne i pozwala np. na wykonanie zabudowy łukowej.

Sprawdź też: Duże przeszklenia – wady i zalety rozwiązania

Jak zabudować balkon w bloku samodzielnie?

Nie chcesz zgłaszać prac i wydawać dużych kwot na wykonanie zabudowy balkonu? Nic straconego! Możesz stworzyć bezinwazyjną zabudowę balkonu, która nie będzie kosztowna, a znacząco poprawi komfort przebywania w tym miejscu. Jak zabudować barierki na balkonie w bloku? Zobacz nasze pomysły na zabudowę balkonu, które zrobisz samodzielnie.

  • Mata bambusowa. Jak zabudować dół balkonu? Osłonowa mata bambusowa jest świetnym rozwiązaniem! Jeśli nie chcesz zabudowywać całego balkonu, a jedynie lekko osłonić balkon przed sąsiadami, stylowa, naturalna mata bambusowa sprawi, że balkonowa przestrzeń stanie się przytulniejsza i bardziej intymna.
  • Drewniana ażurowa osłona. Jeśli zależy Ci na osłonięciu balkonu tylko od jednej strony, świetnie sprawdzi się drewniana osłona zakończona np. skrzynią do przechowywania, która będzie również pełniła funkcję siedziska. Taką osłonę możesz zbić z desek samodzielnie lub kupić gotowy egzemplarze w sklepie budowlanym.
  • Osłona z kwiatów. Jeśli sama ażurowa osłona balkonowa nie jest dla Ciebie wystarczająca, możesz dodatkowo uszczelnić ją piękną ścianą z roślin. Świetnie sprawdzi się np. kilka wiszących kwiatów w doniczkach lub zainwestowanie w rośliny pnące, które stworzą naturalną i bardzo estetyczną osłonę.

Zobacz też: Balkon na wiosnę – jak posprzątać balkon po zimie? Sprawdź 6 sposobów

Ile kosztuje zabudowa balkonu?

Ile kosztuje zabudowa balkonu? Cena uzależniona jest przede wszystkim od metrażu balkonu oraz materiału, jaki wybierzesz do wykonania osłony. Nie bez znaczenia pozostaje również region, w którym usługa będzie wykonywana. Cena zabudowy balkonu w 2022 roku uzależniona jest również od niestabilnej i dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku.

Oszklenie balkonu od balustrady do sufitu szkłem bezpiecznym będzie kosztować ok. 550-640 zł/m². Znacznie tańsza będzie zabudowa balkonu płytą pleksi. W tym przypadku możesz spodziewać się kwoty ok. 350-450 zł/m².

Brązowa sofa ogrodowa z poduszką - Sintra

Brązowa sofa ogrodowa z poduszką - Sintra

798 zł 1118 zł
Czarna kanapa ogrodowa z poduszkami - Kamara

Czarna kanapa ogrodowa z poduszkami - Kamara

1588 zł
2-osobowy leżak z poduszkami - Labia

2-osobowy leżak z poduszkami - Labia

2718 zł
Bambusowa sofa ogrodowa Belta - brązowa

Bambusowa sofa ogrodowa Belta - brązowa

1328 zł

Jesteśmy przekonani, że kwestie dotyczące zabudowy balkonu: jak zrobić ją samemu i co wybrać na zabudowę balkonu są już dla Ciebie jasne. Teraz wystarczy tylko zdecydować się na konkretne rozwiązanie i zacząć działać. Sezon balkonowy jest tuż za rogiem!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności