Jak sadzić pelargonie, aby cieszyć się obfitym kwitnieniem aż do końca sezonu?

Pelargonia to niewątpliwa królowa naszych balkonów. Swoją popularność zawdzięcza pięknym i dorodnym kwiatom, wysokiej wytrzymałości na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz długim czasem kwitnienia, bo aż do późnej jesieni. Aby jednak móc jak najdłużej cieszyć się ich walorami, warto zadbać o możliwie najlepsze warunki rozwoju.

jak sadzić pelargonie, pelargonia na balkonie

Dlaczego warto wybrać pelargonię?

Pelargonie są z nami od wielu lat. Uwielbiane przez nasze babcie i mamy, wciąż cieszą się ogromną popularnością. Są dostępne w wielu odmianach, również kaskadowych, dzięki czemu mogą pełnić rolę okrywową. Jednak to nie wszystkie zalety tych niepozornych kwiatów. Do ich głównych zalet możemy zaliczyć również:

 • łatwość w uprawie - pelargonie nie są skomplikowane pod kątem uprawy. Nie mają szczególnych wymagań dotyczących stanowiska, gleby lub podlewania, dlatego dobrze sobie radzą na każdym balkonie;
 • wysoka odporność na choroby i szkodniki - istnieją rośliny wyjątkowo podatne na różnego rodzaju wirusy i szkodniki, jednak z pewnością do tego grona nie możemy zaliczyć pelargonii. Są one bardzo wytrzymałe i raczej rzadko się zdarza, aby zmarniały z powodu choroby;
 • ciepłolubność - pelargonie uwielbiają słońce, dzięki czemu mogą być hodowane nawet na zachodnich balkonach. Co więcej, im więcej światła im dostarczymy, tym bujniej i piękniej będą kwitnąć;
 • odporne na chwilowe przesuszenia - pelargonie dobrze znoszą chwilowe przesuszenia, dlatego są idealną propozycją dla tych, którzy często zapominają o regularnym podlewaniu.
białe pelargonie, sadzenie pelargonii,

Jaką sadzonkę pelargonii wybrać?

To, jak długo nasze pelargonie będą kwitnąć, w dużej mierze zależy od stanu i jakości sadzonki. Warto więc wybierać kwiaty zdrowe, bez widocznych uszkodzeń. Należy również spojrzeć na liście. Nie powinno być na nich żadnych przebarwień lub szkodników w postaci np. małych czarnych kropek. Jeśli mamy możliwość sprawdzenia bryły korzeniowej, zróbmy to. Powinny być jasne, dobrze rozwinięte i nie posiadać żadnych oznak zgnilizny lub plam.

Jaką doniczkę do sadzenia pelargonii wybrać?

Doniczka, w której zamierzamy posadzić pelargonie, ma ogromne znaczenie. Zbyt ciasna przyhamuje rozwój rośliny, dlatego powinna mieć co najmniej 20 cm lub - w przypadku skrzyń - szerokość nie mniejszą niż 15 cm. Duża przestrzeń pozwoli odpowiednio rozwinąć się korzeniom, co z kolei wpłynie na zdrowy rozrost pelargonii oraz intensywniejsze kwitnienie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w donicy są otwory. Jeśli ich nie ma - należy je dorobić. Jak? Najprościej będzie użyć wiertarki z cienkim wiertłem lub nagrzanego śrubokręta.

Jaka ziemia do pelargonii będzie najlepsza?

Kupując pelargonie, warto od razu zaopatrzyć się w odpowiednią ziemię. Powinna być lekka, próchniczna, przepuszczalna oraz bogata w składniki pokarmowe. Sprawdzą się więc gotowe mieszanki do roślin balkonowych, które kupimy np. centrach ogrodniczych.

pielęgnacja pelargonii, pelargonie w ogrodzie

Czy pelargonie potrzebują warstwy drenażowej?

Podobnie jak większość roślin, również pelargonie potrzebują drenażu, aby nadmiar wody mógł spokojnie spłynąć bez narażania korzeni na kontakt z mokrym podłożem. W tym celu warto zaopatrzyć się w keramzyt o średniej frakcji, potłuczone ceramiczne doniczki lub kamyki.

Jaki nawóz do pelargonii wybrać?

Pelargonie potrzebują dużych ilości substancji odżywczych, dlatego jeśli zdecydujemy się na ich zakup, należy od razu dobrać odpowiednie preparaty. Podczas sadzenia warto wymieszać ziemię z nawozem długodziałającym, który pod wpływem ciepła oraz wody, będzie regularnie posilał nasze kwiaty odpowiednimi składnikami pokarmowymi. Możemy również zdecydować się na proszek, płyn lub granulat do rozpuszczania w wodzie i dodawać go do każdego podlewania.

Jak sadzić pelargonie - krok po kroku
--
1. Zanim zabierzemy się do sadzenia, sprawdźmy, czy w doniczce są wykonane ot ...

Jak sadzić pelargonie - krok po kroku

 1. Zanim zabierzemy się do sadzenia, sprawdźmy, czy w doniczce są wykonane otwory odpływowe oraz czy są one drożne.
 2. Na dno donicy należy wsypać warstwę drenażu o grubości około 4 cm. Może być to keramzyt, potłuczone ceramiczne doniczki lub kamyczki.
 3. Na równomiernie wyłożony drenaż nakładamy pierwszą warstwę ziemi przeznaczonej do kwitnących roślin balkonowych.
 4. Wykonujemy, za pomocą dłoni lub małej szufelki, otwory na sadzonki.
 5. Sadzonki delikatnie wyciągamy z doniczek. Jeśli mamy z tym problem, warto wcześniej delikatnie podnieść plastikowe opakowanie, aby łatwiej było nam wyciągnąć pelargonię.
 6. Sprawdzamy dokładnie stan bryły korzeniowej.
 7. Delikatnie rozluźniamy bryłę korzeniową. W tym miejscu należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić rośliny.
 8. Wkładamy sadzonki w miejsca przygotowanych otworów. To, jak głęboko powinny się one znaleźć w ziemi jest zależne od tego, na jakiej wysokości rosły w doniczce.
 9. Dosypujemy pomiędzy sadzonki trochę ziemi, aby zapełnić doniczkę, a następnie delikatnie ją ubijamy.
 10. Obficie podlewamy roślinę, aż zacznie się przelewać przez otwory na spodzie.
Największy wybór doniczek i osłonek >
fioletowa pelargonia, sadzenie pelargonii krok po kroku

Sadzenie pelargonii nie powinno nam sprawić kłopotu. Jeśli wybierzemy zdrowe i silne sadzonki, będziemy mieć pewność, że będą kwitnąć aż do później jesieni. Pamiętajmy jednak o delikatności. Pelargonie mają dość kruche łodygi, dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze
Dzięki za wiele przydatnych rad, ja sama mam Pelargonie na balkonie i bardzo lubię ten kwiatek. Wytrzymały i pięknie wygląda.
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów