🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Pleśń i grzyb na ścianie? Tego nie wolno lekceważyć! Zdaniem lekarzy wilgoć w domu, bakterie i drobnoustroje to pierwszy krok do astmy i chorób płuc. Przeczytaj, jak usunąć pleśń ze ściany – przedstawiamy domowe sposoby i profesjonalne metody.

Nieestetyczne czarne plamki rozsiane po ścianach to jasny sygnał, że przebywanie w naszym własnym domu lub mieszkaniu zupełnie nam nie służy – mikroklimatu panującego we wnętrzu absolutnie nie możemy uznać za zdrowy czy bezpieczny! Okazuje się bowiem, że pleśń i grzyb na ścianie to problem tylko w niewielkim stopniu estetyczny – dotyczy on raczej strefy zdrowia i komfortu. Podpowiadamy, jak skutecznie się ich pozbyć.

<h2 id="grzyb-na-ścianie-skąd-się-bierze">Grzyb na ścianie: skąd się bierze?</h2>
<p>Grzyb na ścianie <strong>najczęściej powstaje w wyniku zaniedbań budowlanych</strong>, czyli błędów popełnionych na etapie budowy lub jeszcze wcześniej – podczas projektowania. Pierwsze ogniska pleśni i grzybów pojawiają się przede wszystkim w miejscach tworzenia się mostków termicznych, tzn. wszędzie tam, gdzie doszło do przerwania ciągłości warstwy izolacji termicznej. <strong>Nieskuteczna termoizolacja</strong> sprawia, że dochodzi do wychłodzenia danego fragmentu powierzchni (głównie styku dwóch ścian, miejsca montażu stolarki okiennej i drzwiowej, ale również fundamentów), a następnie do kondensacji pary wodnej. Zawilgocone przegrody budowlane to z kolei raj dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, grzybów i pleśni.</p>
<p>Kolejnym <strong>czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju grzybów jest wilgoć w domu przy jednoczesnej nieskutecznej wentylacji</strong>. Jeśli w pomieszczeniach dochodzi do powstawania dużych ilości pary wodnej (wskutek gotowania, pieczenia, prania czy prysznica bądź kąpieli), które nie zostają odprowadzone na zewnątrz, musimy liczyć się w tym, że będzie ona osiadać na sprzętach, meblach i ścianach, a w konsekwencji wniknie w przegrody budowlane. Ściany będą pobierać kolejne „porcje” wilgoci, w związku z czym na ich powierzchniach już wkrótce zauważymy charakterystyczne czarne plamki.</p>

Grzyb na ścianie: skąd się bierze?

Grzyb na ścianie najczęściej powstaje w wyniku zaniedbań budowlanych, czyli błędów popełnionych na etapie budowy lub jeszcze wcześniej – podczas projektowania. Pierwsze ogniska pleśni i grzybów pojawiają się przede wszystkim w miejscach tworzenia się mostków termicznych, tzn. wszędzie tam, gdzie doszło do przerwania ciągłości warstwy izolacji termicznej. Nieskuteczna termoizolacja sprawia, że dochodzi do wychłodzenia danego fragmentu powierzchni (głównie styku dwóch ścian, miejsca montażu stolarki okiennej i drzwiowej, ale również fundamentów), a następnie do kondensacji pary wodnej. Zawilgocone przegrody budowlane to z kolei raj dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju grzybów jest wilgoć w domu przy jednoczesnej nieskutecznej wentylacji. Jeśli w pomieszczeniach dochodzi do powstawania dużych ilości pary wodnej (wskutek gotowania, pieczenia, prania czy prysznica bądź kąpieli), które nie zostają odprowadzone na zewnątrz, musimy liczyć się w tym, że będzie ona osiadać na sprzętach, meblach i ścianach, a w konsekwencji wniknie w przegrody budowlane. Ściany będą pobierać kolejne „porcje” wilgoci, w związku z czym na ich powierzchniach już wkrótce zauważymy charakterystyczne czarne plamki.

Jak usunąć pleśń ze ściany? Zacznijmy od podstaw

Oczywiście najważniejsze jest skorygowanie błędów popełnionych na etapie projektowania i realizowania budynku. Czasami do usunięcia grzyba ze ściany konieczny jest generalny remont, w trakcie którego pozbędziemy się mostków termicznych, polegający na ponownym położeniu warstwy materiału izolacyjnego. Jeśli problem dotyczy fundamentów, niezbędne może być osuszenie budynku, np. metodą iniekcji krystalicznej. Możliwe jednak, że problem tkwi w…lokalizacji grzejników. W niektórych budynkach, szczególnie starszych kamienicach, kaloryfery niejednokrotnie montowano wewnątrz pomieszczeń. Zmiana umiejscowienia urządzeń i umieszczenie ich w bezpośredniej bliskości okna pomoże nam w walce z problemem.

Jednym z gwarantów wolnego od pleśni i grzybów wnętrza jest ponadto sprawna, efektywna i wydajna wentylacja. Skutecznie działający system wentylacyjny zadba o dostęp świeżego powietrza oraz systematyczne odprowadzanie powietrza zużytego, zawilgoconego.

Duże znaczenie dla mikroklimatu we wnętrzu ma również rodzaj zastosowanych okien. Montując słabej jakości stolarkę okienną, szczególnie taką bez funkcji rozszczelnienia (które nie pozwalają na przenikanie do wnętrza świeżego powietrza), narażamy się na wilgoć w domu oraz pojawienie się grzybów i pleśni.

Jak usunąć grzyba ze ściany – domowe sposoby

Najważniejsze jest ustalenie, jakie jest źródło problemu oraz podjęcie skutecznych działań na tym poziomie. Dopiero wtedy możemy zająć się jego objawami, czyli wspomnianą wilgocią w domu oraz pleśnią i grzybem na ścianie.

Jeśli grzyb zaatakował jedynie powierzchnię ściany, powinniśmy dokładnie ją wyczyścić. Wystarczy nam do tego ciepła woda, szorstka szczotka oraz preparat biobójczy. Mycie nie przyniesie już rezultatu, jeśli drobnoustroje zagnieździły się głębiej. W takiej sytuacji konieczne będzie skuwanie tynku oraz odkażanie ściany za pomocą specjalnych preparatów. Użyjmy ich na większej powierzchni niż wskazywałyby na to plamki pleśni. Następnie umyjmy ścianę ciepłą wodą, starannie ją osuszmy oraz spryskajmy dane fragmenty powierzchni specyfikiem o właściwościach bakteriobójczych. Wkrótce będziemy mogli uzupełnić ubytki w tynku i ponownie pomalować ścianę.

Pleśń i grzyb usunięte? Zadbajmy o to, aby nie doszło do ich ponownego pojawienia się. Możemy sięgnąć po lekkie środki, spraye i płyny o charakterze prewencyjnym lub – jeśli unikamy stosowania preparatów chemicznych – wypróbować domowe mieszanki, np. wodę z dodatkiem olejku herbacianego bądź wodę z octem. Zarówno olejek, jak i ocet mają właściwości odkażające.

Nabiurkowy N'oveen DH300 biały

Nabiurkowy N'oveen DH300 biały

198 zł

Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności