Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Pleśń i grzyb na ścianie? Tego nie wolno lekceważyć! Zdaniem lekarzy wilgoć w domu, bakterie i drobnoustroje to pierwszy krok do astmy i chorób płuc. Przeczytaj, jak usunąć pleśń ze ściany – przedstawiamy domowe sposoby i profesjonalne metody.

Nieestetyczne czarne plamki rozsiane po ścianach to jasny sygnał, że przebywanie w naszym własnym domu lub mieszkaniu zupełnie nam nie służy – mikroklimatu panującego we wnętrzu absolutnie nie możemy uznać za zdrowy czy bezpieczny! Okazuje się bowiem, że pleśń i grzyb na ścianie to problem tylko w niewielkim stopniu estetyczny – dotyczy on raczej strefy zdrowia i komfortu. Podpowiadamy, jak skutecznie się ich pozbyć.

Grzyb na ścianie: skąd się bierze?
--

Grzyb na ścianie **najczęściej powstaje w wyniku zaniedbań budowlanych**, czyl ...

Grzyb na ścianie: skąd się bierze?

Grzyb na ścianie najczęściej powstaje w wyniku zaniedbań budowlanych, czyli błędów popełnionych na etapie budowy lub jeszcze wcześniej – podczas projektowania. Pierwsze ogniska pleśni i grzybów pojawiają się przede wszystkim w miejscach tworzenia się mostków termicznych, tzn. wszędzie tam, gdzie doszło do przerwania ciągłości warstwy izolacji termicznej. Nieskuteczna termoizolacja sprawia, że dochodzi do wychłodzenia danego fragmentu powierzchni (głównie styku dwóch ścian, miejsca montażu stolarki okiennej i drzwiowej, ale również fundamentów), a następnie do kondensacji pary wodnej. Zawilgocone przegrody budowlane to z kolei raj dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju grzybów jest wilgoć w domu przy jednoczesnej nieskutecznej wentylacji. Jeśli w pomieszczeniach dochodzi do powstawania dużych ilości pary wodnej (wskutek gotowania, pieczenia, prania czy prysznica bądź kąpieli), które nie zostają odprowadzone na zewnątrz, musimy liczyć się w tym, że będzie ona osiadać na sprzętach, meblach i ścianach, a w konsekwencji wniknie w przegrody budowlane. Ściany będą pobierać kolejne „porcje” wilgoci, w związku z czym na ich powierzchniach już wkrótce zauważymy charakterystyczne czarne plamki.

Jak usunąć pleśń ze ściany? Zacznijmy od podstaw

Oczywiście najważniejsze jest skorygowanie błędów popełnionych na etapie projektowania i realizowania budynku. Czasami do usunięcia grzyba ze ściany konieczny jest generalny remont, w trakcie którego pozbędziemy się mostków termicznych, polegający na ponownym położeniu warstwy materiału izolacyjnego. Jeśli problem dotyczy fundamentów, niezbędne może być osuszenie budynku, np. metodą iniekcji krystalicznej. Możliwe jednak, że problem tkwi w…lokalizacji grzejników. W niektórych budynkach, szczególnie starszych kamienicach, kaloryfery niejednokrotnie montowano wewnątrz pomieszczeń. Zmiana umiejscowienia urządzeń i umieszczenie ich w bezpośredniej bliskości okna pomoże nam w walce z problemem.

Jednym z gwarantów wolnego od pleśni i grzybów wnętrza jest ponadto sprawna, efektywna i wydajna wentylacja. Skutecznie działający system wentylacyjny zadba o dostęp świeżego powietrza oraz systematyczne odprowadzanie powietrza zużytego, zawilgoconego.

Duże znaczenie dla mikroklimatu we wnętrzu ma również rodzaj zastosowanych okien. Montując słabej jakości stolarkę okienną, szczególnie taką bez funkcji rozszczelnienia (które nie pozwalają na przenikanie do wnętrza świeżego powietrza), narażamy się na wilgoć w domu oraz pojawienie się grzybów i pleśni.

Jak usunąć grzyba ze ściany – domowe sposoby

Najważniejsze jest ustalenie, jakie jest źródło problemu oraz podjęcie skutecznych działań na tym poziomie. Dopiero wtedy możemy zająć się jego objawami, czyli wspomnianą wilgocią w domu oraz pleśnią i grzybem na ścianie.

Jeśli grzyb zaatakował jedynie powierzchnię ściany, powinniśmy dokładnie ją wyczyścić. Wystarczy nam do tego ciepła woda, szorstka szczotka oraz preparat biobójczy. Mycie nie przyniesie już rezultatu, jeśli drobnoustroje zagnieździły się głębiej. W takiej sytuacji konieczne będzie skuwanie tynku oraz odkażanie ściany za pomocą specjalnych preparatów. Użyjmy ich na większej powierzchni niż wskazywałyby na to plamki pleśni. Następnie umyjmy ścianę ciepłą wodą, starannie ją osuszmy oraz spryskajmy dane fragmenty powierzchni specyfikiem o właściwościach bakteriobójczych. Wkrótce będziemy mogli uzupełnić ubytki w tynku i ponownie pomalować ścianę.

Pleśń i grzyb usunięte? Zadbajmy o to, aby nie doszło do ich ponownego pojawienia się. Możemy sięgnąć po lekkie środki, spraye i płyny o charakterze prewencyjnym lub – jeśli unikamy stosowania preparatów chemicznych – wypróbować domowe mieszanki, np. wodę z dodatkiem olejku herbacianego bądź wodę z octem. Zarówno olejek, jak i ocet mają właściwości odkażające.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Sylwia Zajączkowska Trzmielak
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ja mam tylko w sloikach
  • Dodano rok temu
Wow
  • Dodano rok temu
jęk jego jej nwwlndk kdwl ode ndwk ndwk info lat temu swi męskie ulgowej jego system nas przy okazji urodzin dla mnie samej nazwy jego naskórek krwinek jak mam jej mąż i żona i osobowo jego oczy pasuje kswl na kolana I model
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów