Jak wentylować piwnicę? Wentylacja piwnicy bez tajemnic!

Niegdyś jej funkcję realizowały naturalne nieszczelności, np. w stolarce okiennej, obecnie jednak proces wentylowania wnętrza musi być ściśle kontrolowany. Nie możemy pominąć żadnego z pomieszczeń, nawet piwnicy! Wybierzmy system grawitacyjny lub mechaniczny i zaplanujmy skuteczną wentylację piwnicy.

Każde pomieszczenie w budynku wymaga zaprojektowania prawidłowego, skutecznego systemu wentylacyjnego. Dotyczy to także piwnicy. Mimo iż zazwyczaj nie spędzamy w niej zbyt wiele czasu, musimy pomyśleć o dostarczeniu tu świeżego powietrza oraz odprowadzeniu zużytego. Tłumaczymy, jak wentylować piwnicę, aby osiągnąć optymalny mikroklimat we wnętrzu.

>> Jak urządzić piwnicę? Nasz poradnik <<

Czy wentylacja piwnicy jest konieczna?

Zanim rozważymy najlepsze sposoby i skupimy się na polecanych rozwiązaniach spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy wentylacja w piwnicy to absolutna konieczność. Zwróćmy się do obowiązujących w Polsce przepisów. Według normy PN-83/B-03430 (Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej) nie możemy pominąć piwnicy w projekcie wentylacji. System wentylacyjny w piwnicy powinien zapewnić minimum 0,3 wymiany powietrza na godzinę.

Miejmy jedynie na uwadze, że według przepisów niedopuszczalne jest wykorzystywanie pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (czyli m.in. piwnicy). Wraz z powietrzem z piwnicy do części mieszkalnej budynku mogłyby się dostawać nieprzyjemne zapachy, czasami też niebezpieczne substancje.

Wentylacja piwnicy z oknami

Jeśli w projekcie budynku uwzględniono okna piwniczne, mamy znacznie ułatwione zadanie. Stolarka okienna jest zazwyczaj zlokalizowana tuż nad poziomem gruntu lub nieco niżej – wtedy dostęp do niej zapewnia specjalne zagłębienie w ziemi. Okna dostarczają do pomieszczenia czyste powietrze z zewnątrz przez (celowe) nieszczelności, np. system rozszczelnienia.

Pamiętajmy, że dostarczenie świeżego powietrza jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego działania wentylacji. Niezwykle ważne jest również zapewnienie swobodnego przepływu powietrza, czyli jego cyrkulacji (przede wszystkim w systemie grawitacyjnym). Powietrze powinno kierować się w stronę elementów wentylacji wywiewnej, np. zrealizowanych w formie wywietrzników w ścianie zewnętrznej lub podcięć pod drzwiami, a następnie do kolejnego z pomieszczeń na tej samej kondygnacji, w którym znajduje się wywiew na zewnątrz.

Wentylacja piwnicy bez okien

Prawidłowa wentylacja w piwnicy bez okien jest nieco utrudniona. Nie mamy na podorędziu najprostszego narzędzia, jakim jest stolarka okienna, musimy się więc posiłkować innym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się tu system mechaniczny, który precyzyjnie kontroluje ilość dostarczanego do wnętrza powietrza oraz odpowiada za jego usunięcie z poszczególnych pomieszczeń.

Wentylacja grawitacyjna w piwnicy

Warto zauważyć, że wentylację w piwnicy ziemnej, zarówno tej z oknem, jak i bez okna, można zrealizować na jeden z dwóch sposobów: grawitacyjny lub mechaniczny. System grawitacyjny, inaczej naturalny, opiera się na naturalnych właściwościach powietrza. Powietrze cyrkulujące w pomieszczeniu ociepla się, wskutek czego staje się lżejsze – swobodnie przepływa przez kolejne elementy systemu wentylacyjnego. Do prawidłowego działania systemu potrzebujemy więc jedynie prawidłowego, przygotowanego przez profesjonalistę projektu.

>> Więcej produktów w kategorii Klimatyzacja i wentylacja <<

Wentylacja mechaniczna w piwnicy

Wentylacja mechaniczna to inaczej system wymuszony. Przepływ powietrza jest tu ściśle kontrolowany – możemy precyzyjnie ustalić ilość dostarczanego powietrza oraz wydajność układu, a oprócz tego wyeliminować hałasy z zewnątrz oraz (co również jest bardzo istotne!) uzyskać możliwie najlepszy bilans energetyczny.

Powietrze nie wpływa swobodnie do pomieszczenia, a jest do niego zasysane przez wentylator (np. osiowy) zamontowany w kanale w otworze ściennym lub specjalnej czerpnię. Następnie jest transportowane specjalnymi kanałami do centrali wentylacyjnej, a stąd do poszczególnych pomieszczeń, w tym także piwnicy, następnie odprowadzane na zewnątrz (przez wentylator odciągowy).

Stęchłe powietrze? Wilgoć w piwnicy? Wentylacja poradzi sobie również z tymi problemami. Dzięki niej stworzymy w jej wnętrzu optymalny mikroklimat, dzięki czemu przebywanie w niej, np. podczas majsterkowania, będzie prawdziwą przyjemnością.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów