Jak pielęgnować rośliny w pomieszczeniu bez okna?

Kwiaty to naturalna ozdoba każdego wnętrza. Aby jednak cieszyć się ich pięknem musimy je odpowiednio pielęgnować, co w pomieszczeniu bez okna może okazać się trudne. Jak sobie poradzić w takich warunkach i cieszyć się efektownymi roślinami, np. w ciemnej łazience?

Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu potrzebują światła słonecznego. Bez niego są w stanie przetrwać maksymalnie miesiąc. Co zrobić jeśli chcemy, aby kwiaty zdobiły naszą łazienkę bez okna? Przede wszystkim wybierzmy gatunki cieniolubne, a następnie otoczmy je specjalną opieką.

rośliny w łazience  bez okna

Jakie rośliny do pomieszczenia bez okna?

Jednym z najbardziej popularnych cieniolubnych kwiatów jest paproć. Jest to roślina potrzebująca ciepłego i wilgotnego powietrza, a takie warunki utrzymują się przede wszystkim w łazience. Szczególnie po kąpieli panuje tam klimat podobny do szklarniowego Jeśli zależy nam na zieleni w łazience, kuchni lub biurze bez okna możemy wybrać jedną z następujących roślin: widliczka, trzykrotka, bluszcz. Do małej łazienki najlepiej wybrać adiantum, trzykrotkę, figowiec pnący. Więcej przestrzeni potrzebują zaś: azalia, anturium, fatsja, zamiokulkas, skrzydłokwiat.

>> Wazony <<

Jak pielęgnować kwiaty w ciemnym wnętrzu?

Nawet najbardziej cieniolubne rośliny muszą mieć kontakt ze światłem, dlatego aby zachować je w dobrej kondycji i bez chorób musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Rośliny nie powinny krępować swobodnego korzystania z pomieszczenia ani być stale potrącane w czasie codziennych czynności. Przede wszystkim nie trzymamy ich w pobliżu środków chemicznych oraz unikamy polewania ich wodą. Zraszanie nie jest konieczne z uwagi na wysoką wilgotność powietrza. Trzeba jednak usuwać opadłe liście i kwiaty, ponieważ w takich warunkach szybko pleśnieją. Podlewamy i nawozimy je zgodnie z zaleceniami dla danego gatunku. Po każdej dłuższej kąpieli, praniu lub sprzątaniu wietrzymy pomieszczenie, bo detergenty niekorzystnie wpływają na rozwój kwiatów. Dla zapewnienia im optymalnych warunków do rozwoju po miesiącu roślinę należy poddać rekonwalescencji. Jej miejsce może na ten czas zająć inny kwiat – taki sam lub inny.

rośliny w ciemnych pomieszczeniach
>> Doniczki i osłonki <<

Jaki jest sposób na uprawę roślin w pomieszczeniu bez okna?

Żaden kwiat nie przetrwa bez dostępu do światła, zatem musimy je zapewnić. Możemy to zrobić na dwa sposoby: poprzez wymienianie roślin co 2-3 tygodnie. Mogą to być dwa identyczne kwiaty lub kilka różnych, które będziemy wstawiać na jakiś czas do łazienki. Jeśli jednak nie chcemy stosować takich działań możemy zapewnić w łazience sztuczne światło. Skuteczne będzie zastosowanie tradycyjnej jarzeniówki, żarówki energooszczędnej lub ledowej. W tym wypadku światło musi być włączone 10-12 godzin na dobę. Niestety wiąże się to z większym zużyciem energii i tym samym zwiększeniem rachunków za prąd.

rośliny w przedpokoju bez okna

Łazienka lub kuchnia bez okna wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z kwiatów. Wystarczy zastosowanie odpowiednich gatunków i odrobinę więcej uwagi przy pielęgnacji a będziemy cieszyć się zielenią podczas relaksującej kąpieli lub gotowania.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady

Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady

Komentarze
  1. Ładna kuchnia na zdjęciu :-)

  2. Lvmxm5jtnwtwtk ytjm9upgtjxjwn