Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Tuje w ogrodzie: jak pielęgnować tuje?

Żywotniki, znane lepiej jako tuje, uważane są za rośliny odporne zarówno na niekorzystne warunki glebowe, jak również atmosferyczne. Chociaż rzeczywiście są stosunkowo łatwe w uprawie, wymagają odpowiedniego traktowania. Jak pielęgnować tuje, aby się rozrastały i ładnie wybarwiały? Przedstawiamy poradnik, w którym podpowiadamy, jak ściółkować, przycinać, nawozić i podlewać tuje.

Jak ściółkować tuje?

Jednym z podstawowych zabiegów związanych z pielęgnacją tuj jest ściółkowanie, czyli pokrywanie ziemi wokół roślin lekkim materiałem organicznym lub nieorganicznym. W przypadku kwasolubnych krzewów iglastych najlepiej sprawdzą się kora sosnowa lub trociny z drzew iglastych o kwaśnym ph (4,5-5,5). Można wykorzystać w tym celu dostępne w sklepach gotowe produkty lub przygotować je samodzielnie, mieszając korę czy trociny z nawozem azotowym i wodą oraz zostawiając je do przekompostowanej na ok. trzy miesiące.

Niezbyt gruba ich warstwa (do 5 cm w przypadku kory, do 4 cm przy trocinach) w czasie upałów zapobiega wysuszaniu i przegrzewaniu się gleby, a także ogranicza parowanie wody z podłoża. Podczas ulew stanowi natomiast barierę przed wypłukiwaniem z gleby składników odżywczych, a zimą chroni korzenie przed przemarzaniem. Dodatkową korzyścią jest zabezpieczenie trudno dostępnych miejsc pod gałęziami krzewów iglastych przed wzrostem chwastów. Kora i trociny drzew iglastych w wyniku rozkładu wzbogacają ziemię w próchnicę, a także mają również pozytywny wpływ na rozwój korzystnych dla roślin mikroorganizmów glebowych. Aby proces ten nie był zbyt szybki, korę lub trociny można wysypać nie bezpośrednio na ziemię, ale na czarną lub zieloną agrowłókninę. Ubytki należy uzupełniać co najmniej raz w roku.

Jak przycinać tuje?

Żywotniki, jak inne rośliny iglaste, z zasady nie wymagają przycinania. Aby jednak zachowały ładny pokrój, zagęściły się i wyglądały zdrowo, zaleca się usuwanie zmarzniętych, wyschniętych, zainfekowanych chorobą lub uszkodzonych pędów, a także gałęzi, które wystają poza granicę działki lub zacieniają inne rośliny. Regularne obcinanie jest też dobrym sposobem, aby zachować stałą wysokość czy szerokość krzewów. Doskonale sprawdza się to przy tujach na żywopłot, które – ze względu na szybki przyrost – najlepiej podcinać trzy razy w sezonie. Co ważne, pierwszy raz młode tuje powinno się podcinać dopiero wtedy, gdy osiągną wysokość powyżej 1,5 m.

Jak często i kiedy ciąć tuje? Krzewy w żywopłocie najlepiej „odświeżać” dwa, trzy razy do roku – o 1/3 długości gałązek wczesną wiosną, tj. na przełomie marca i kwietnia oraz w czerwcu, a o ok. 2 cm w sierpniu, aby najmłodsze pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Żywotniki pojedyncze lub fantazyjnie uformowane tuje ozdobne powinno się przyciąć co najmniej raz w roku wczesną wiosną. Jak formować tuje wykorzystane jako rośliny soltierowe? Najbardziej popularne jest tworzenie z żywotników spirali lub geometrycznych stożków i kul, ale w tym zakresie ograniczają nas tylko fantazja i umiejętności.

Jak nawozić tuje?

Chociaż wiele osób o tym zapomina, tuje powinny być regularnie zasilane składnikami odżywczymi. Kiedy nawozić tuje? Najlepiej wzmocnić je kompostem, płynnymi nawozami organicznymi lub specjalistycznym nawozem do iglaków dwa lub trzy razy w sezonie. Pierwsze wiosenne nawożenie mineralnymi środkami o wysokiej zawartości azotu powinno się wykonać na przełomie marca i kwietnia, zanim roślina wypuści nowe pędy po zimie.

Kolejne, letnie nawożenie przeprowadza się tymi samymi środkami wczesnym latem, nie później jednak niż do połowy lipca, aby powstałe po zasilaniu pędy zdążyły zdrewnieć przed pierwszymi przymrozkami. We wrześniu (maksymalnie do końca października) można nawozić krzewy środkami z fosforem, potasem i magnezem, które wyrównają ubytki składników odżywczych i mineralnych w roślinie oraz wzmocnią ją przed sezonem zimowym.

Jak podlewać tuje?

Chociaż wydaje się, że podlewanie iglaków nie jest skomplikowane, warto znać kilka zasad, dzięki którym rośliny będą stale w dobrej kondycji. Przede wszystkim wodę należy wylewać na korzenie rośliny, a nie na jej pędy. Zraszanie części zielonych może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybiczych, ich poparzenia czy zbrązowienia.

Do podlewania, wężem ogrodowym, konewką czy systemem nawadniającym należy użyć tyle wody, aby po naciśnięciu podłoża ręką czuć wilgoć, ale nie było kałuży czy błota. Jej ilość będzie zależna od panujących warunków atmosferycznych (podczas upałów będzie znacznie większa niż jesienią), a także od typu podłoża, w którym posadzona jest roślina (na podłożu nieprzepuszczalnym będzie mniejsza niż w glebie piaszczystej).

Jak często podlewać tuje? Młode i dopiero co posadzone krzewy powinno się nawadniać nawet co dwa dni sporą ilością wody tak, aby podłoże przesiąkło na ok. 25-30 cm w głąb. Starsze krzewy wystarczy podlewać co kilka dni aż do października. Późną jesienią nawadnianie jest konieczne, o ile ziemia pod iglakami jest sucha. Zimą krzewy iglaste nie przechodzą w stan wegetacji i nie zaprzestają pobierania wody, dlatego dzięki poprzedniemu, jesiennemu nawadnianiu zmniejsza się ryzyko jej uschnięcia podczas mrozów czy w wyniku działania silnych wiatrów lub słońca.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

  • Informacje o promocjach
  • Aktualności w ofercie
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności